نوای غمین دفتر سوم

 

نواي غمين

 

 

دفتر سوم

 

 

 

 

 

 

سيّد احمد پورموسويان

 

 

دفتر سوم نواي غمين

 

تخميس‏ها

 

شامل:

þ  نوزاد كعبه

þ  تخميس‏هاي مجموعه‏ي مولود كعبه۷

þ  تخميس قصيده‏ي غديريّه

þ  ميلاديّه

þ  غديريّه

þ  غدير ثاني

þ  تخميس‏هاي مجموعه‏ي مولود شعبان و موعود دوران

 

«غمين»

 

چاپ دوم با تجديد نظر.

                                                                ۱۴۲۶

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱ *»

تخميس‏هاي مجموعه‏‌ي مولود كعبه۷

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

 

اللّهم صل علي علي اميرالمؤمنين

و وارث المرسلين و قائد الغرّ المحجلين

و سيّد الوصيين و حجة رب العالمين

 

 

اللّهم وال من والاه

و عاد من عاداه

و انصر من ‏نصره

و اخذل من خذله

 

 

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳ *»

السلام علي المولود في الكعبة

المزوّج في السماء

السلام علي من شرّفت به مكّة و مِني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴ *»

«نوزاد كعبه»

 

سي‏سال از عام‏الفيل گذشته بود، موسم حجّ فرا رسيد. ماه ذي‏الحجّه شد. روز پنجم آن ماه در كنار خانه‏ي خدا ــ كعبه‏ي معظّمه ــ فاطمه دختر گرامي اسد فرزند هاشم و فاطمه دختر هرم([۱]) را ديدند كه در جلو مستجار ايستاده و چشم اميد به درگاه حقّ متعال گشوده و با اشك و آه از خداي كعبه مي‏خواهد كه ولادت فرزندش را آسان و او را براي همگان با بركت گرداند.

برخي شنيدند كه آن بانوي خداپرست و پرهيزگار با خداي يكتا چنين راز و نيازي داشت: يا ربّ انّي مؤمنة بك و بكلّ كتاب انزلته و بكلّ رسولٍ ارسلته  . . . و مصدّقة بكلامك و كلام جدّي ابراهيم الخليل و قدبني بيتك العتيق و أسألك بحقّ انبيائك المرسلين و ملائكتك

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵ *»

 المقرّبين و بحقّ هذا الجنين الذي في احشائي  . . . الاّ يسّرت علي ولادته.

اي پروردگارم: من به تو ايمان دارم و تو را به يكتايي مي‏پرستم، و به همه‏ي كتاب‏هايي كه فرو فرستاده‏اي و به هر فرستاده‏اي كه فرستاده‏اي ايمان دارم و سخن‏هاي تو را، راست مي‏دانم و سخن‏هاي پدربزرگم ابراهيم خليل را كه بنيان‏گذار خانه‏ي توحيد تو است، راست و درست مي‏دانم از تو مي‏خواهم و تو را به حقّ پيامبران مرسل تو، و فرشتگان مقرّب درگاهت و به حق اين فرزندي كه در درون من است سوگند مي‏دهم كه ولادت او را بر من آسان نمايي.

امام صادق۷فرموده است: عباس فرزند عبدالمطلب و يزيد فرزند قعنب در ميان گروهي از مردان بني‏هاشم و دسته‏اي از مردان قبيله‏ي بني‏عبد العُزّي در برابر خانه‏ي خدا نشسته بودند كه فاطمه دختر اسد به آن‏جا آمد و در حالي كه نُه ماه از بارداري او گذشته بود، در برابر خانه ايستاد، گويا درد زايمان را احساس مي‏نمود سر به آسمان برداشت و با آفريدگارش به راز و نياز پرداخت.

جريان آن بانو را به همسرش ابوطالب گزارش دادند، او بي‏درنگ با گروهي خود را به مسجد الحرام رسانيده ديدند ديوار خانه ــ قسمت مستجار ــ شكافته شده و فاطمه به درون خانه پناه برده و ديوار به حال

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶ *»

اوّل خود برگشته است.

آنان هر چند كوشش كردند تا از درب خانه داخل شوند نتوانستند و درب گشوده نشد، دسته‏اي از بانوان مكّه آمدند تا فاطمه را در آن لحظاتِ دشوار ياري كنند، آنان هم با درب بسته‏ي كعبه روبه‏رو شدند، تلاش آن‏ها هم براي گشودن درب كعبه نتيجه‏اي نبخشيد. همگان دانستند كه آن رويداد، رويدادي عادي نيست، بلكه كاري است خدايي.

از خود آن بانوي بزرگوار چنين حكايت كرده‏اند: «هنگامي كه ديوار شكافته شد و من به درون خانه‏ي خدا وارد شدم، اندكي بر روي سنگ مرمر سرخ رنگي كه نظرم را جلب كرد نشستم و در همان‏جا بدون دشواري و رنج زايمان فرزندم علي بن ابي‏طالب را نهادم».([۲])

سه روز از اين حادثه گذشت و گزارش آن در سراسر مكّه و نواحي آن بازگو مي‏شد. مردان و زنان بسياري براي ديدن شكاف ديوار كعبه كه به خوبي نمايان بود به مسجدالحرام مي‏آمدند و آن رويداد شگفت‏انگيز يا معجزه‏ي خاندان هاشم را به چشم خود مي‏ديدند. شكاف ديوار گرچه به هم آمده بود ولي جاي آن به خوبي ديده مي‏شد.

پس از روز سوم حادثه ــ هشتم ماه ذي‏الحجه، روز ترويه ــ دوباره

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷ *»

همان قسمت خانه‏ي خدا شكافته شد و فاطمه در حالي كه كودكي نوزاد را در آغوش داشت، در برابر انبوه مردم نگران كه بر گرد كعبه طواف مي‏كردند و در فكر فاطمه بودند، از كعبه خارج گرديد.

حاجيان از هر سو به سمت او آمدند و حيرت‏زده به او و فرزندش كه مانند ماه در آغوشش مي‏درخشيد، نگاه مي‏كردند. فاطمه فرمود: معاشر الناس انّ اللّه عزّوجلّ اختارني من خلقه و فضّلني علي المختارات ممن مضي قبلي.

اي مردم، خداي ــ عزوجل ــ از ميان آفريدگانش مرا برگزيد و بر بانوان برگزيده‏ي پيش از من، مرا برتري بخشيد، اي مردم، خداي حكيم «آسيه» آن بانوي خداپرست را برگزيد، زيرا او در آن دورانِ دشوارِ بت‏پرستي و بيدادگري، در پنهان خداي يكتا را خالصانه مي‏پرستيد، و به تكاليف الهي رفتار مي‏نمود. و مريم دختر پاك و پاكيزه‏ي عمران را برگزيد و در هنگامي كه ولادت فرزندش مسيح نزديك شد، ولادت او را بر وي آسان ساخت و مريم درخت خشكيده‏ي خرما را در آن بيابان سوزان و بي‏آب و علف به الهام از جانب خدا، تكان داد و به خواست او خرماي تازه و رسيده در ميان دامانش فرو ريخت. و خداي اين خانه مرا بر مريم و بر همه‏ي بانواني كه پيش از من بودند و جهان را بدرود گفتند، برگزيد و برتري بخشيد، و من فرزندم را در خانه‏ي باشكوه او به دنيا آوردم و مدّت

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸ *»

سه روز ميهمان خدا بودم و از ميوه‏هاي رنگارنگ و نعمت‏ها و روزي وصف‏نكردني بهشتي بهره بردم.

مورّخان نامي شيعي حادثه‏ي ولادت اميرالمؤمنين۷را در كعبه‏ي معظّمه، در كتاب‏هاي خود آورده‏اند. مرحوم سيد حميري شاعر اهل‏البيت:اين رويداد افتخارآميز را در اشعار خويش يادآور شده است، اين بيت از او است:

ولدته في حرم الاله و امنه
  و البيت حيث فنائه و المسجد

مادر گرامي آن بزرگوار، او را در خانه و حرم امن خدا به دنيا آورد، آري در خانه‏ي خدا و آستانه و رواق پر معنويت و با بركت و در پرستش‏گاه الهي  . . .   .

تاريخ‏نويسان مخالف مانند: مسعودي، دهلوي، عبدالباقي عمري، عبدالمسيح انطاكي و ديگران هم اين حادثه‏ي شگفت‏انگيز تاريخي را ثبت كرده‏اند و مثل تاريخ‏نويسان شيعه در اين فضيلت مولا۷، اتفاق نظر دارند. و آن را مانند ساير ويژگي‏هاي آن بزرگوار مخصوص به او به شمار مي‏آورند به اين‏گونه كه هيچ بنده‏اي از بندگان شايسته‏ي بارگاه خداي متعال چه پيش از او و چه پس از او، اين افتخار نصيبش نگرديده است.

محمود آلوسي كه از دانشمندان مخالف تشيع است در شرح

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹ *»

قصيده‏ي عبدالباقي عمري در اين‏باره مي‏نويسد: حادثه‏ي ولادت اميرمؤمنان در خانه‏ي خدا در ميان همه‏ي اهل جهان رويدادِ مشهوري است كه داستان آن در كتاب‏هاي هر دو فرقه‏ي شيعه و مخالفان آنان آمده است. و مي‏افزايد كه: ولادت آن بزرگوار در كعبه شهرت به سزايي دارد، و چنين ولادتي براي ديگري در طول تاريخ بشري روايت نشده است، البته براي سالار و سرور امامان راستين بسيار شايسته و زيبنده است كه در قبله‏گاه خداپرستان و ايمان‏آورندگان، ولادت يابد. راستي كه پاك و منزّه است آفريدگاري كه هر چيزي را در قرارگاه مناسب آن قرار مي‏دهد و او بهترين داوران است.

ادامه‏ي حادثه را در روايات خواهيد ديد. آن‏چه در اين مقدمه منظور اصلي ما است بررسي تاريخ ولادت آن بزرگوار است، مشهور اين است كه روز جمعه سيزدهم رجب پس از گذشت سي‏سال از «عام الفيل» بوده و برخي كمتر از سي‏سال نوشته‏اند.

سندي براي اين تاريخِ ولادت اميرالمؤمنين۷از امام معصومي در دست نيست ولي صفوان جمّال از حضرت صادق۷ نقل مي‏كند كه فرمود: ولد اميرالمؤمنين۷في يوم الاحد لسبع خلون من شعبان هفت روز از شعبان گذشت كه اميرالمؤمنين۷ولادت يافت. و در نقلي هم روز بيست و سوم شعبان را روز ولادت آن حضرت گفته‏اند. و ظاهراً

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰ *»

روايت صفوان بايد تقيّه باشد. مطابق رواياتي كه بعد از اين نقل مي‏كنيم روز ولادت همان پنجم ذي‏الحجه بوده يعني روزي كه مادرِ حضرت، فاطمه‏ي بنت اسد داخل خانه‏ي خدا شد. و پس از روز سوم يعني روز چهارم كه هشتم ذي‏الحجه و روز ترويه بود از خانه‏ي خدا خارج گرديد. مرحوم مجلسي براي رفع اختلاف ميان اين روايات و آن‏چه مشهور است در بحارالانوار چنين بيان كرده است «بيان: لايخفي مخالفة هذا الخبر لمامرّ من التواريخ و يمكن حمله علي النسي‏ء الذي كانت قريش ابتدعوه في الجاهلية، بان يكون ولادته۷ في رجب او شعبان و هم اوقعوا الحجّ في تلك السنة في احدهما، و بشعبان اوفق واللّه يعلم».

مرحوم سپهر هم در ناسخ‏التواريخ همين بيان مرحوم مجلسي را براي رفع اختلاف روايات با قول مشهور انتخاب كرده و پس از نقل حديثي كه ولادت حضرت را در ماه ذي‏حجه ذكر كرده چنين توضيح داده است: «و از اين حديث چنان معلوم مي‏شود كه ولادت آن حضرت در هفتم شعبان بوده و آن ماه را عرب ذي‏حجه گفتند، از اين روي كه حج‏گذاشتن ايشان در آن سال در شهر شعبان افتاد و اين‏كه چگونه مردم عرب در هر سال به ماهي ديگر حج مي‏گذاشتند در قصه‏ي ولادت پيغمبر۹، مرقوم افتاد». در جريان ولادت با سعادت رسول خدا۹به سنّت جاهليت در تأخير انداختن حجّ را از ماه ذي‏حجه اشاره كرده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱ *»

مي‏نويسد: «همانا مردم عرب را در زمان جاهليت به اقتضاي فصل و هواي موافق، حج گذاشتن بودي، لاجرم گاهي در محرم و گاهي در صفر، و زماني در ماه ديگر حج همي‏كردند از اين روي چنان افتاد كه در شهر جمادي‏الآخره در ايام تشريق نزد جمره‏ي وسطي آمنه۳به رسول  اللّه۹حامل شد». و اين همان بيان مرحوم مجلسي است كه به آيه‏ي شريفه‏ي: «انما النسي‏ء زيادة في الكفر  . .  استناد كرده است.

بنابراين تحقيق ولادت حضرت امير۷در موسم حج جاهليت بوده كه رجب واقعي آن سال بوده است نه در ذي‏حجه‏ي واقعي.

مرحوم مجلسي در پايان بيانش قول به اين‏كه ولادت در ماه شعبان بوده را با حق موافق‏تر دانسته است و جهت آن شايد روايت صفوان بوده است، در پاورقي صفحه‏ي ۳۹ جزء ۳۵ بحارالانوار چاپ آخوندي هم پس از تحقيقاتي به اين نتيجه مي‏رسد كه بايد ولادت حضرت۷را در هفتم شعبان، مطابق روايت صفوان دانست. و براي رفع اختلاف روايات با قول مشهور تحقيقي را ابتكار كرده است كه فشرده‏ي آن اين است:

«كساني كه اين روايات را در كتاب‏هاي خود نقل كرده‏اند در زماني بوده‏اند كه مردم نسبت به كتاب‏هاي «رمانتيك» علاقه‏ي زيادي نشان مي‏دادند، آنان هم درباره‏ي تاريخ پيامبر۹و امامان:و امور ديگر بر روش «رمان‏نويسي» به داستان‏پردازي پرداختند، و بسا حديث ساده‏ي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲ *»

كوتاه چند سطري را به بيش از ۵۰ سطر تفصيل دادند، مثلاً داستان ولادت پيامبر۹و جريان ازدواج آن حضرت با خديجه را تا توانسته‏اند به خيال‏پردازي پرداخته‏اند و با فصاحت و بلاغت و سجع و قافيه و نقل اشعار بر زيبايي آن داستان‏ها افزوده‏اند و از ذوق ادبي در به تصوير كشيدن صحنه‏هاي شگفت‏انگيز و در عين حال مناسب با شخصيت آن بزرگوار۹به خوبي بهره گرفته‏اند. و از جمله‏ي آن داستان‏ها، داستان ولادت اميرالمؤمنين۷است كه مرحوم مجلسي آن خيال‏پردازي‏ها را در بحارالانوار آورده است، از اين جهت در بخشي از اين روايات پيامبر۹در هنگام ولادت علي۷قابله است! و در قسمت ديگر ولادت آن حضرت را در ذي‏الحجه نقل كرده تا علّتي و جهتي لطيف و ادبي براي نام‏گذاري روز ترويه و روز عرفه و روز عيد قربان به اين نام‏ها بتراشند، و در جاي ديگر داستان مثرم بن رغيب بن شيقنام را ساخته‏اند و در بخشي ديگر نام‏هاي عجيبي براي حضرت در نزد اقوام و گروه‏هاي مختلف، اختراع نموده‏اند، اين امور و امثال اين‏ها از قبيل همين داستان‏سرايي و خيال پردازي‏هاي داستان‏سراياني است كه امروز هم به پيروي از هنرمندان اروپايي رواج دارد، و همه‏ي اين تلاش‏ها براي جلب افكار عمومي به سوي حقايق تاريخي است، و نام اين رشته در هنر ادبيات «رومانتيسم» است و بسيار به‏جا و درست مي‏باشد. ناقلان اين

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳ *»

روايات هم در آن زمان چنين روشي را در بيان حقايق تاريخي پيامبر۹و امامان:برگزيده بودند و نظر به اين‏كه نيّت آنان صالح بوده، البته پاداش خود را خواهند داشت».

اين‏گونه تحقيقات از اين نمره ملاّهاي اين روزگار درباره‏ي نوع حقايق ديني فراوان ديده و شنيده مي‏شود، اينان براي جلب جوانان غرب‏زده، بسياري از حقايق را تحريف مي‏كنند، و بسياري از معجزات و كرامات را ناديده گرفته و اگر بتوانند انكار مي‏نمايند، نوع احاديث و رواياتي را كه با عقل‏هاي ضعيف و دريافت‏هاي سطحي مردم سازش ندارد، جعلي، ساختگي و دروغ مي‏شمارند. اين‏ها اگر از مسلمانان نمي‏ترسيدند، معجزاتي را كه در قرآن براي پيامبران نقل شده (نعوذباللّه) خيال پردازي پيامبر۹قلمداد مي‏كردند، زيرا در آن زمان هم خيال‏پردازي در ميان شعراي جاهليّت مرسوم بوده كه معلّقات سبعه نمونه‏هايي از آن خيال پردازي‏ها است.

در هر صورت از اين‏گونه ملاّها تعجبي نيست، تعجب از علامه‏ي مجلسي و امثال آن مرحوم است كه چگونه اين روايات را از اعتبار انداخته و قول مشهور را اصل و اساس قرار داده‏اند در حالي كه از امام عصر عجل اللّه فرجه روايت شده كه فرمود: ربّ مشهور لا اصل له. چه‏بسا مشهوري كه ريشه و اصلي برايش نيست.

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴ *»

در دعاي مأثور از ناحيه‏ي مقدسه‏ي امام زمان عجل اللّه فرجه كه در هر روز رجب خوانده مي‏شود نامي از سيزده رجب و مولودي به نام علي بن ابي‏طالب برده نشده است بلكه فرموده است: اللّهم اني اسألك بالمولودين في رجب، محمد بن علي الثاني و ابنه علي بن محمدٍ المنتجب  . . . .

دو مولود در رجب يكي امام جواد و ديگري امام هادي۸مي‏باشند. و اگر علي بن ابي‏طالب۷هم در رجب ولادت يافته بودند سزاوار بود در اين دعا اسم آن بزرگوار هم برده شود. و شايد صدور اين دعا در رجب براي تكذيب اين قول مشهور بوده است.

خدا مي‏داند چه دستي در كار بوده كه اضافه بر مظالمي كه بر اوّل مظلوم در اسلام و بلكه اوّل مظلوم تاريخ حق و حقيقت اميرالمؤمنين۷وارد شده، اين ظلم را هم بر آن بزرگوار وارد آورده است. ماه ذي‏الحجه را به ماه رجب تبديل كرده و روز پنجم ذي‏الحجه را به سيزده رجب تغيير داده است، شايد او با اين كارش مي‏خواسته (نعوذباللّه) وجود اميرالمؤمنين۷را از آثار نحوست روز سيزده رجب معرفي كند، زيرا در حديث رسيده كه روز سيزده هر ماهي نحس است.([۳])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵ *»

از عالم ربّاني مرحوم حاج محمد باقر شريف طباطبايي اعلي اللّه مقامه الشريف درباره‏ي روز ولادت اميرالمؤمنين۷عباراتي در دست است كه لازم است در اين‏جا آن‏ها را بياوريم.

مرحوم آقاي سيد هاشم لاهيجاني در حديقة الاخوان نوشته است: «روز نوزدهم رجب بود بعد از درس، حاج محمد رضا عرض كرد در مبعث هم اختلاف كرده‏اند پاره‏اي بيست و پنجم گفته‏اند و من تا به حال نديده بودم كه مبعث هم خلافي است تازگي ديدم، فرمودند اين اختلافات نقلي نيست اختلافي كه محل تعجب است مولود حضرت امير۷است كه معروف و مشهور ميان شيعه و سني، و روايتش را شيعه و سني نقل كرده‏اند كه تولدشان در ماه ذي‏حجه  شده و حضرت رسول۹انگشت مبارك را در دهنش گذاردند مكيد فاطمه گفت «روّاه» آن روز مسمّي به ترويه شد، روز ديگر حضرت تشريف آوردند، خنديد، فاطمه گفت «واللّه عرفه» مسمي به عرفه شد، روز سوم، ابوطالب قرباني زيادي كرد خدا هم آن را ممضي داشت و قرباني سنّت شد، و معروف

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶ *»

شده است كه در سيزدهم رجب است و آن روايت خيلي معتبر است شيعه و سني روايت كرده‏اند و اين‏جا غير از شهرت و معروف بودن چيزي نيست. آخوند ملاّ جعفر عرض كرد مثل نزول قرآن در ليلة القدر نيست كه همه‏ي قرآن مي‏فرمايند در ليلة القدر نازل شد؟! فرمودند خير امر ولادت امر ظاهري است مردم همه ديدند كه فاطمه رفت داخل خانه شد و حضرت را در آن‏جا تولد كرد».

در جاي ديگر نقل مي‏كند كه: «روز سيزدهم رجب روز عيد مولود حضرت امير۷ بود فرمودند مي‏فرمايند: ترويه را ترويه گفتند به جهت اين‏كه فاطمه بنت اسد مي‏خواست پي كاري برود عرض كرد «من يروّيه قال۹انا اروّيه» و روز ديگر كه پيغمبر۹تشريف آوردند حضرت امير۷ به رويشان خنديدند و شناختند پيغمبر را، اين است كه عرفه‏اش ناميدند، بعضي عرض كردند مگر در ماه ذي‏حجه متولد شده‏اند فرمودند اگرچه مشهور حالا اين است كه اين روز، روز مولود آن حضرت است اما آن‏جور روايات هم هست كه در ماه ذي‏حجه متولد شدند و گويا روايت هفتم ذي‏حجه است بعد فرمودند اگر بنا باشد من ترجيح بدهم، آن روايات ذي‏حجه را ترجيح مي‏دهم».

در جاي ديگر نقل كرده است كه: «روز بعدش كه روز ترويه بود بيرون تشريف آوردند بعد از نشستن فرمودند خيلي اخبار هست كه

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷ *»

همين ماه حضرت امير۷ متولد شده‏اند اخبار به اين‏طور خيلي هست، حاج ميرزا علي محمد عرض كرد خيلي اخبارش هم معتبر است، فرمودند بلي معتبر است، عرض كرد ولادتشان در همين روز بوده، فرمودند بلي بعد فرمودند بعد از تولد دادند به حضرت پيغمبر۹و حضرت زبانشان را در دهانش گذاشتند و شيرش دادند مادرش گفت «روّاه» ترويه‏اش ناميدند روز ديگر كه حضرت امير۷ را مادرش خواست بياورد خدمت پيغمبر۹ كه شيرش بدهد، نياورده از دور كه پيغمبر را ديد خنديد، مادرش به همراهانش گفت «واللّه عرفه» عرفه‏اش گفتند، روز سوم هم ابوطالب قرباني زيادي كرد و وليمه‏ي خيلي مفصلي داد كه خيلي عُظم كرد در نظرها، اين است كه بايد قرباني بكنند».

آن بزرگوار در كتاب مبارك «بشارات» بخشي را به عنوان ملحقات قرار داده‏اند، و دو روايت نقل مي‏فرمايند از روايات وارده درباره‏ي ولادت اميرالمؤمنين۷كه ما در ابتداي مجموعه‏ي مولود كعبه آورده‏ايم و در اين دفتر سوّم از نواي غمين هم، آن دو روايت را نقل مي‏نماييم.

مرحوم «ميرزا علي رضا كرماني» مشهور به «قوام العلماء» كه فرزند امام جمعه‏ي كرمان شريف العلماء (از نواده‏هاي شيخ نعمت‏اللّه بحريني) مي‏باشد، چند قصيده‏ي ميلاديّه در ميلاد اميرالمؤمنين۷ سروده كه توفيق تخميس چهار قصيده از آن‏ها نصيب حقير گرديد، در

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸ *»

يك قصيده، مرحوم قوام ميلاد حضرت۷ را در ماه ذي‏حجه ذكر كرده و در يكي مطابق مشهور در ماه رجب نقل نموده و در دو قصيده‏ي ديگر به‏طور صريح نامي از ماه ولادت به ميان نياورده است.

اين قصيده‏ها در ديوان او به كوشش آقاي احمد كرمي به نام «ديوان سهائي كرماني» چاپ شده و متأسفانه كاملاً تصحيح نشده است.

در بخش آخر كتاب مباركِ «بشارات» مرقوم فرموده‏اند:

بشارات:

مرحوم سيد هاشم; در كتاب معالم‏الزلفي نقل مي‏كند از كتاب ابي‏مخنف و كتاب ابن‏فارس و كتاب شيخ رجب برسي كه روايت كرده‏اند از جابر بن عبداللّه انصاري كه گفت پرسيدم از رسول خدا۹از ميلاد علي بن ابي‏طالب۷، پس آن حضرت فرمود آه آه تعجب كن عجبي از خبر مولودي كه تولد كرده بر سنّت مسيح، به درستي كه خدا خلق كرد او را نوري از نور من و خلق كرد مرا نوري از نور او و هر دوي ما نور واحدي بوديم و خلق شديم پيش از آن‏كه آسماني بنا شده باشد و زميني پهن شده باشد و پيش از آن‏كه طولي و عرضي و ظلمتي و نوري و دريايي و آبي و هوايي خلق شده باشد به پنجاه هزار سال. پس به درستي كه خداي عزوجل تسبيح كرد نفس خود را پس تسبيح كرديم او را و تقديس كرد ذات خود را پس تقديس كرديم او را و تمجيد كرد عظمت خود را پس

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹ *»

تمجيد كرديم او را، پس قبول كرد خدا تسبيح و تقديس و تمجيد ما را پس خلق كرد از تسبيح من آسمان را پس نگاه داشت آن را و زمين را پس مسطح كرد آن را و خلق كرد از تسبيح من درياها را پس عميق كرد آن‏ها را و خلق كرد از تسبيح علي بن ابي‏طالب ملائكه‏ي مقرّبين را. پس جميع آن‏چه تسبيح كردند ملائكه از براي علي و شيعه‏ي او است تا روز قيامت. اي جابر به درستي كه خداوند كشيد ما را پس انداخت ما را در صلب آدم، اما من پس قرار گرفتم در جانب راست او و اما علي پس قرار گرفت در جانب چپ آدم. پس به درستي كه خداي عزوجل نقل كرد ما را از صلب آدم در اصلاب طاهره پس نقل نكرد مرا از صلبي به سوي صلبي مگر آن‏كه علي را با من نقل مي‏كرد، پس هميشه به همين نسق منتقل شديم تا آن‏كه ما را در صلب عبدالمطلب ظاهر كرد. پس نقل كرد مرا در صلب طاهري كه عبداللّه بود و سپرد مرا در بهتر رحمي و او آمنه بود. پس طالع كرد خدا علي را از صلب طاهري و او ابوطالب بود و سپرد او را در بهتر رحمي و او فاطمه‏ي بنت اسد بود. پس چون من ظاهر شدم مضطرب شدند ملائكه و ناله و زاري كردند و گفتند اي خداي ما و اي سيّد ما چه شد ولي تو علي كه نمي‏بينيم او را به همراه نور ازهر تو محمد۹؟ پس فرمود خدا كه من داناترم به ولي خودم از شما و مهربان‏ترم از شما به او. پس طالع و ظاهر فرمود خداي عزوجل علي را از

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰ *»

پشت طاهري و بهتر صلبي از بني‏هاشم، پس پيش از آن‏كه در رحم قرار گيرد بود در آن زمان مردي كه زاهد و عابد بود كه او را مثرم بن رعيب بن شيقبان مي‏گفتند و يكي از عبّاد بود كه دويست و هفتاد سال عبادت كرده بود و هرگز حاجتي از خداوند نطلبيده بود به درستي كه خداي عزوجل ساكن كرده بود در قلب او حكمت را و الهام كرده بود به او حسن طاعت پروردگار خود را، پس از خدا مسألت كرد كه به او بنماياند ولي خود را پس خداي تعالي فرستاد ابوطالب را نزد او. پس چون مثرم ديد او را از جاي برخاست و سر او را بوسيد و نشانيد او را روبه‏روي خود پس گفت تو كيستي رحمت كند تو را خداي تعالي؟ ابوطالب گفت مردي هستم از تهامه، مثرم گفت از كدام طايفه؟ فرمود از عبدمناف پس فرمود از هاشم پس مثرم از جاي خود جست و سر او را دوباره بوسيد و گفت: الحمد للّه الذي لم‏يمتني حتي اراني وليّه. پس گفت بشارت باد تو را اي ابوطالب پس به درستي كه علي اعلي الهام كرده به من الهامي كه در آن بشارت تو است. ابوطالب گفت چيست آن بشارت؟ عابد گفت ولدي متولد مي‏شود از صلب تو كه ولي خداي عزوجل و امام متّقين و وصي رسول ربّ العالمين است. پس به درستي كه تو او را خواهي يافت پس سلام مرا به او برسان و بگو به او كه مثرم سلام مي‏كند بر تو و شهادت مي‏دهد كه لا اله الاّ اللّه و انّ محمداً رسول اللّه۹. به او تمام مي‏شود نبوت و

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱ *»

پيغمبري و به علي تمام مي‏شود وصيت. پس ابوطالب گريست و گفت اسم آن مولود چيست؟ مثرم گفت اسم او علي است ابوطالب گفت حقيقت آن‏چه خبر مي‏دهي نمي‏دانم مگر آن‏كه به برهان مبيني بر من ظاهر كني. مثرم گفت چه اراده داري؟ ابوطالب گفت كه مي‏خواهم بدانم كه آن‏چه مي‏گويي از جانب خدا است و حق است و به الهام الهي است كه خبر مي‏دهي. مثرم گفت چه مي‏خواهي كه از خداي تعالي سؤال كنم از براي تو كه در همين مكان به تو انعام كند؟ ابوطالب گفت كه مي‏خواهم طعامي از بهشت در همين ساعت پس راهب مسألت كرد از پروردگار خود. جابر گفت كه رسول خدا۹فرمود كه هنوز دعاي او تمام نشده بود كه طبقي حاضر شد كه در آن خوشه‏اي از خرما و انگور و اناري بود پس مثرم آن طبق را نزد ابوطالب گذاشت و ابوطالب انار را تناول فرمود پس حركت كرد در همان ساعت و رفت به سوي فاطمه بنت اسد. پس چون سپرد آن نور را در فاطمه زلزله‏ي عظيمي ظاهر شد و زمين مي‏لرزيد به شدت و آرام نمي‏گرفت تا هفت روز تا آن‏كه اضطراب عظيمي روي داد بر قريش پس به فزع آمدند و گفتند خدايان و بت‏هاي خود را ببريد به بالاي كوه ابوقبيس تا برويم و از آن‏ها بخواهيم تا زمين را از براي ما ساكن كنند. پس چون مجتمع شدند نزد كوه ابوقبيس و آن كوه به طوري متحرك بود و مي‏لرزيد كه بت‏هاي ايشان در سر كوه ثابت نماندند و همه به رو

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲ *»

درافتادند و قريش با اضطراب تمام مأيوس شدند از سكون زمين و گفتند كه طاقت از ما رفع شده پس ابوطالب صعود فرموده و به آن كوه بالا رفت و به ايشان فرمود كه ايها الناس بدانيد به درستي كه خداي عزوجل در اين شب خلقي خلق فرمود كه اگر اطاعت نكنيد او را و اقرار نكنيد به طاعت او و شهادت ندهيد به امامت او كه مستحق آن است اين زلزله ساكن نخواهد شد تا آن‏كه در تهامه ساكني در روي زمين باقي نماند. ايشان گفتند اي ابوطالب ما به قول تو قائل مي‏شويم و مخالفت نمي‏كنيم، پس ابوطالب گريان شد و دست‏هاي خود را بلند كرد و گفت: الهي و سيدي اسألك بالمحمدية المحمودية و العلوية العالية و الفاطمية البيضاء الاّ تفضّلت علي تهامة بالرحمة و الرأفة پس آن زلزله رفع شد. جابر گفت كه رسول اللّه۹فرمود به حق آن كسي كه شكافته حبه را كه مي‏رويد و خلق كرده جنبندگان را كه عرب مي‏نوشتند اين كلمات را و مي‏خواندند آن‏ها را در نزد شدايد و بلاهايي كه به ايشان مي‏رسيد در جاهليت و نمي‏دانستند معني آن‏ها را و نمي‏شناختند حقيقت آن‏ها را، تا آن‏كه متولد شد علي بن ابي‏طالب۷٫ پس چون در شب ولادت آن حضرت زمين نوراني شد و ستارگان دو چندان به نظر مي‏آمدند پس عرب ديدند آن‏ها را و تعجب كردند، پس بعضي از ايشان بر بعضي صيحه زدند و مي‏گفتند كه به تحقيق كه حادثه‏اي در آسمان واقع شده، آيا نمي‏بينيد اشراق

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳ *»

آسمان و ضياء و روشني آن را و مضاعف شدن ستارگان را در آسمان؟

پس ابوطالب بيرون آمد و در كوچه و بازار و هر جايي مي‏گرديد و به ايشان مي‏فرمود كه ايها الناس متولد شد در اين شب در ميان كعبه حجت الهي و ولي او. پس مردم از او مي‏پرسيدند كه سبب اشراق و نور آسمان چيست؟ پس به ايشان فرمود كه بشارت باد شما را، پس به تحقيق كه تولد كرد در اين شب وليي از اولياي خدا كه ختم مي‏شود به وجود او جميع خير و برطرف مي‏شود به او جميع شرّ و به وجود او اجتناب مي‏شود از شرك و شبهات و دائماً از اين قبيل فرمايشات را مي‏فرمود تا صبح شد. پس داخل خانه‏ي كعبه شد و اين اشعار را مي‏خواند:

يا ربّ ليل الغسق الدجي
  و القمر المبلّج المضي
بيّن لنا من علمك المقضي
  ماذا تراه في اسم ذاالصبي

پس شنيد كه هاتفي مي‏گويد:

خصّصتما بالولد الزكي
  و الطاهر المنتجب الرضي
انّ اسمه من شامخ علي
  علي اشتق من العلي

پس چون شنيد اين سخن را از خانه‏ي كعبه بيرون آمد و غايب شد از قوم چهل روز. جابر گفت پس عرض كردم يا رسول اللّه، بر تو باد سلام، در كجا بود ابوطالب در مدت اين چهل روز؟ فرمود كه رفت به سوي مثرم تا او را بشارت دهد به تولد علي۷در كوه لكام پس اگر يافت او را كه

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴ *»

مرده است انذار كند او را. پس جابر عرض كرد يا رسول اللّه چه مي‏دانست قبر مثرم كجا است و چگونه او را انذار كرد؟ پس فرمود اي جابر بپوشان و كتمان كن آن‏چه را كه مي‏شنوي، به درستي كه آن سرّي است از امر الهي كه مكنون است و علمي است از او كه مخزون است، به درستي كه مثرم وصف كرده بود از براي ابوطالب كهفي را كه در آن كوه لكام بود و گفته بود كه تو مرا در آن‏جا خواهي يافت زنده يا مرده. پس چون ابوطالب به آن كهف داخل شد مثرم را يافت كه مرده است و جسد او به مدرعه‏ي او پيچيده است و در آن‏جا كشيده شده و ديد در آن‏جا دو مار را كه يكي سفيدتر بود از ماه و يكي سياه‏تر بود از شب تار و آن دو مار حراست مي‏كردند جسد او را كه آسيبي به او نرسد. پس چون ديدند ابوطالب را پنهان شدند در كهف پس ابوطالب داخل شد و گفت السلام عليك يا ولي اللّه و رحمة اللّه و بركاته پس زنده كرد خداي تبارك و تعالي به قدرت خود مثرم را و برخاست و ايستاد و مسح كرد صورت خود را و مي‏گفت اشهد ان لا اله الاّ اللّه وحده لا شريك له و اشهد انّ محمداً رسول اللّه و انّ علياً ولي اللّه و هو الامام بعده. پس مثرم گفت بشارت ده مرا اي ابوطالب پس به تحقيق كه قلب من متعلق است به دوستي تو و قدوم تو از جانب خدا. پس ابوطالب گفت بشارت باد تو را پس به درستي كه علي طالع شد به سوي زمين. مثرم گفت پس چه بود

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵ *»

علامتي كه در شب ولادت او ظاهر شد؟ بگو به من به تمام‏تر بياني كه در آن شب چه ديدي. ابوطالب گفت بلي مشاهده كردم پس چون ثلثي از شب گذشت گرفت فاطمه بنت اسد را چيزي كه مي‏گيرد زن‏ها را در وقت زاييدن پس گفتم به او كه چه مي‏شود تو را اي سيده‏ي زنان؟ گفت مي‏يابم در خود اثر زاييدن را پس خواندم بر او اسم‏هاي الهي را كه در آن‏ها نجات است پس ساكن شد به اذن خداي تعالي پس گفتم به او كه مي‏آورم از براي تو از زن‏هايي كه دوست تواند تا اعانت كنند تو را. فاطمه گفت اختيار با تو است پس جمع شدند زن‏ها نزد او پس در آن هنگام شنيدم كه هاتفي از وراي خانه گفت باز ايست اي ابوطالب از اجتماع اين زن‏ها پس به درستي كه ولي خدا را مسّ نمي‏كند مگر دست‏هاي مطهره‏ي بي‏گناه، پس هنوز صوت هاتف منقطع نشده بود كه ناگاه آمد محمد بن عبداللّه پسر برادرم پس آن زن‏ها را دور كرد و بيرون كرد از خانه‏ي كعبه ناگاه چهار زن داخل شدند بر او و لباس‏هاي ايشان از حرير سفيد بود و بوي ايشان نيكوتر از مشك بود و گفتند به او كه السلام عليك يا ولية اللّه پس جواب سلام ايشان را داد پس نشستند در مقابل او و با ايشان بود عطرداني از نقره پس نگذشت مدتي مگر كم كه تولد كرد اميرالمؤمنين۷٫ پس چون تولد كرد رفتم نزد او پس ديدم طالع شده و سجده كرده بر روي زمين و مي‏گويد اشهد ان لا اله الاّ اللّه و اشهد انّ محمداً رسول اللّه ختم مي‏شود به

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶ *»

او نبوت و به من ختم مي‏شود وصيت. پس يكي از آن زن‏ها برداشت او را از روي زمين و در دامن گذاشت پس او را برداشت نظر كرد به صورت او و ندا كرد به زبان فصيح كه السلام عليك يا امّاه جواب داد كه عليك السلام اي فرزند پس آن حضرت گفت كه چون است احوال پدرم؟ جواب داد كه او در نعمت‏هاي الهي غوطه مي‏زند. پس چون اين سخن را از او شنيدم نتوانستم خودداري كنم گفتم اي فرزند آيا من پدر تو نيستم؟ فرمود بلي و لكن من و تو از صلب آدم هستيم و اين زن هم مادر من حوّاست. پس چون اين را شنيدم از حيا چشم خود را گرفتم و سر و صورت خود را به رداي خود پوشانيدم و در گوشه‏ي خانه‏ي كعبه قرار گرفتم به جهت حياي از حوّا۳٫ پس نزديك او شد زني ديگر و با او بود عطرداني مملو از مشك پس گرفت علي۷را پس چون آن حضرت نظر كرد به صورت آن زن گفت السلام عليك يا اختي پس جواب داد كه السلام عليك يا اخي پس آن حضرت فرمود كه چگونه است حال عمّ من؟ جواب داد كه به خير است و او سلام به تو رسانيد. پس ابوطالب گفت اي فرزند، اين زن كيست و كيست عمّ تو؟ پس فرمود اما اين زن پس مريم دختر عمران است و عمّ من عيسي۷است. پس او را معطّر كرد به عطري كه همراه داشت در عطردان پس گرفت او را زني ديگر و پيچيد او را در جامه‏اي كه با او بود. ابوطالب گفت اگر او را شسته بوديم آسايش او بهتر بود و عادت

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷ *»

عرب اين بود كه اطفال را بعد از تولد مي‏شستند. پس آن زن‏ها گفتند به او كه اين فرزند طاهر و مطهر است و نمي‏چشاند خدا به او حرّ حديد را مگر بر دست مردي كه دشمن مي‏دارد او را خداي تعالي و دشمن مي‏دارند او را ملائكه‏ي آسمان‏ها و زمين و كوه‏ها و او شقي‏ترين اشقيا است. پس گفتم به آن‏ها كه او كيست؟ گفتند ابن ملجم لعنة اللّه عليه و او قاتل آن حضرت است در كوفه در سي‏سال بعد از وفات محمد۹٫ ابوطالب گفت كه من مشغول استماع سخن آن زن‏ها بودم پس گرفت او را محمد بن عبداللّه پسر برادرم و گذارد انگشت خود را در دهن او و تكلم كرد با او و پرسيد از او هر چيزي را. پس تكلم كرد و جواب داد و تكلم كردند به اسراري چند كه در ميان خود داشتند پس آن زن‏ها غايب شدند و من نديدم آن‏ها را و در دل گفتم چه بود آن دو زن ديگر را هم مي‏شناختم. پس آن حضرت فرمود كه اي پدر اما زن اولي مادرم حوّا بود و اما دومي كه مرا معطر ساخت مريم دختر عمران بود اما آن‏كه مرا در جامه پيچيد آسيه بود و اما صاحب عطردان پس مادر موسي بود. پس آن حضرت به ابوطالب گفت ملحق شو و برو نزد مثرم و بشارت ده او را و خبر بده به او آن‏چه را كه ديدي پس به درستي كه مي‏يابي او را در فلان كهف در فلان موضع.

پس چون فارغ شد از مكالمه با پسر برادرم و از مكالمه‏ي با من

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸ *»

برگشت به حال طفوليت پس آمدم به سوي تو اي مثرم و خبر دادم تو را و شرح دادم از براي تو تمام حكايت و قصه را از اول تا آخر آن‏چه ديده بودم اي مثرم. ابوطالب گفت كه چون مثرم شنيد از من اين قصه را گريست گريستن شديدي و ساعتي در فكر بود پس ساكن شد و به پشت خوابيد پس سر خود را پوشيد و گفت تمام بدن مرا تو بپوشان به زيادي مدرعه‏ي من. پس او را پوشانيدم به زيادتي مدرعه‏ي او و دراز كشيد پس در آن هنگام فوت شد مثل سابق. پس تا سه روز در آن‏جا ماندم و هرچه سخن مي‏گفتم با او جواب نمي‏داد پس وحشت كردم و آن دو مار بيرون آمدند و گفتند برگرد به سوي ولي خدا كه تو مستحق صيانت و حفظ او هستي و كسي ديگر مثل تو نيست در حفظ او. پس گفتم به آن‏ها كه شما كيستيد؟ گفتند ما عمل صالح او هستيم خلق كرده است خدا ما را به اين صورتي كه مي‏بيني كه دور كنيم از او اذيت‏ها را در شب و روز تا روز قيامت پس چون قيامت برپا شد يكي از ما از پيش روي و يكي ديگر از پشت سر دليل او هستيم به سوي بهشت. پس منصرف شد ابوطالب به سوي مكه.

گفت جابر بن عبد اللّه كه فرمود رسول خدا۹كه به تحقيق شرح كردم براي تو آن‏چه را كه پرسيدي و واجب است كه آن را حفظ كني و فراموش نكني پس به درستي كه از براي علي در نزد خدا منزلت جليله و

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹ *»

عطاهاي جزيله‏اي است به قدري كه تمام ملائكه‏ي مقربين و انبياي مرسلين احاطه به آن‏ها نتوانند نمود و دوستي او واجب است بر هر مسلمي پس به درستي كه او قسيم جنت و نار و قسمت كننده‏ي بهشت و جهنم است، نمي‏گذرد احدي از صراط مگر به برائتي از دشمنان علي بن ابي‏طالب عليه الصلوة و السلام.

بشارات:

مرحوم سيد هاشم; در معالم الزلفي فرموده كه محمد بن علي بن شهرآشوب در كتاب نخبه‏ي خود روايت كرده از حسن بن محبوب از حضرت صادق۷مختصري را و شيخ طوسي در مجالس به اسناد او از عايشه و به اسناد خود از انس بن مالك از عبد اللّه عباس و به اسناد خود از حضرت ابي‏عبد اللّه جعفر بن محمد۸از آباي كرام خود:روايت مي‏كند كه فرمود: عباس بن عبد المطلب و يزيد بن قعنب نشسته بودند در ميان طايفه‏اي از بني‏هاشم و طايفه‏اي از عبدالعزي در مقابل خانه‏ي خدا كعبه‏ي معظمه ناگاه آمد فاطمه بنت اسد بن هاشم مادر اميرالمؤمنين۷در سرِ نُه ماه تمام كه از حمل او گذشته بود و به تحقيق كه درد زه او را گرفته بود پس نظر كرد به سوي آسمان و گفت اي پروردگار من به درستي كه من مؤمنه هستم به تو و به آن‏چه بياورد از جانب تو

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰ *»

رسول تو و به كل پيغمبري از پيغمبران تو و به كل كتابي كه تو آن را نازل كرده‏اي و به درستي كه من مصدقه هستم به كلام جدم ابراهيم خليل و به درستي كه او بنا كرد خانه‏ي قديم تو را پس سؤال مي‏كنم تو را به حق اين خانه و به حق آن كسي كه آن را بنا كرد و به حق اين فرزندي كه در شكم دارم كه با من سخن مي‏گويد و انس مي‏دهد مرا به حديث خود و من يقين دارم كه او يكي از آيات تو است و يكي از دلالات تو است مگر آن‏كه آسان كني بر من زاييدن را. عباس بن عبد المطلب و يزيد بن قعنب گفتند كه چون تكلم كرد فاطمه بنت اسد و خواند اين دعا را ديديم كه خانه‏ي كعبه از پشت شكافته شد و فاطمه داخل شد و غايب شد از ديده‏هاي ما، پس برگشت آن موضعي كه شكافته شد به حالت اول و ديوار به هم متصل شد باذن اللّه. پس خواستيم كه در خانه را بگشاييم كه بعضي از زن‏ها بروند نزد او پس نتوانستيم كه در خانه را بگشاييم پس دانستيم كه اين امري است از جانب خداي تعالي و باقي ماند فاطمه در ميان خانه سه روز و اهل مكه با يكديگر سخن مي‏گفتند در كوچه و بازار و زن‏هاي مكه در خانه‏ها از اين امر غريب گفتگو مي‏كردند. عباس گفت كه سه روز گذشت همان موضعي كه از پشت خانه گشوده شده بود باز گشوده شد پس بيرون آمد فاطمه و علي بر روي دو دست او بود. پس گفت اي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱ *»

معاشر مردم به درستي كه خداي عزوجل برگزيد مرا از خلق خود و فضيلت داد مرا بر برگزيدگان خود از زن‏هاي گذشته و به تحقيق كه برگزيد آسيه را بنت مزاحم پس به درستي كه او عبادت مي‏كرد خدا را در پنهان در موضعي كه محبوب نبود در آن عبادت كردن مگر در حال اضطرار و به درستي كه مريم دختر عمران ترسيد و آسان كرد بر او تولد عيسي را پس جنبانيد جذع نخل خشكيده را در بيابان تا آن‏كه ساقط شد رطب تازه و به درستي كه مرا برگزيد خداي تعالي و فضيلت داد مرا بر ايشان و بر هر زني كه گذشته است از زن‏هاي عالمين چرا كه توليد كردم در ميان بيت عتيق خداوند و در آن‏جا بودم تا سه روز و خوردم از ميوه‏هاي بهشت و رزق‏هاي بهشتي پس چون خواستم كه بيرون آيم از خانه‏ي كعبه و فرزندم بر روي دو دستم بود هاتفي صدا زد مرا و گفت اي فاطمه بنام فرزند خود را علي پس من علي اعلي هستم و به درستي كه من خلق كرده‏ام او را از قدرت و عزّ جلال و قسط عدل خود و اشتقاق كرده‏ام اسم او را از اسم خود و تأديب كرده‏ام او را به ادب خود و او است اول كسي كه اذان گويد بر بام خانه‏ي من و بشكند اصنام و بت‏ها را و سرنگون كند و تعظيم و تهليل كند مرا و او است امام بعد از حبيب من و نبي من و برگزيده‏ي من از ميان خلق من محمد رسول من و وصي او است. پس خوشا به حال كسي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲ *»

كه دوست دارد او را و ياور او باشد و ويل از براي كسي كه عصيان كند و واگذارد او را و انكار كند حق او را.

پس چون ابوطالب او را ديد مسرور شد و علي گفت السلام عليك يا ابه و رحمة اللّه و بركاته پس داخل شد رسول خدا۹و چون داخل شد به حركت درآمد اميرالمؤمنين۷و بر روي او خنديد و گفت السلام عليك يا رسول اللّه و رحمة اللّه و بركاته پس تنحنح كرد باذن خداي تعالي و گفت بسم اللّه الرحمن الرحيم قدافلح المؤمنون الذين هم في صلوتهم خاشعون الي آخر. پس رسول خدا۹فرمود رستگار مي‏شوند به تو و حضرت امير تمام آيه را خواند تا يرثون الفردوس هم فيها خالدون پس رسول خدا۹فرمود: انت واللّه اميرهم تميرهم من علومك فيمتارون و انت واللّه دليلهم و بك يهتدون. پس گفت رسول اللّه۹به فاطمه برو به سوي عموي او حمزه و بشارت ده او را به تولد او پس فاطمه عرض كرد كه اگر من بروم كه او را شير دهد؟ حضرت فرمود كه من او را شير مي‏دهم. فاطمه عرض كرد كه تو او را شير مي‏دهي؟ حضرت فرمود نعم و ذلك قوله تعالي فانفجرت منه اثنتا عشرة عينا پس ناميده شد آن روز روز ترويه.

پس چون برگشت فاطمه بنت اسد ديد نوري را كه از حضرت امير

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳ *»

مرتفع شده تا به آسمان. جابر گفت پس فاطمه حضرت امير۷را پيچيد به قماط و قنداقي پس حضرت قماط را از هم دريد پس فاطمه او را به دو قماط پيچيد پس حضرت آن دو را دريد پس فاطمه او را به سه قماط پيچيد پس حضرت هر سه را دريد پس فاطمه او را در چهار قماط پيچيد از پارچه‏ي مصر چون محكم بود پس حضرت همه را دريد پس فاطمه او را به پنج قماط ديباج پيچيد به جهت استحكام ديباج پس حضرت همه را دريد. پس فاطمه۳به شش ديباج و يك پوست پيچيد او را پس حضرت تمطّي كرد و جميع آن هفت را پاره كرد باذن اللّه تعالي. پس آن حضرت فرمود اي مادر دست‏هاي مرا مبند به درستي كه من محتاجم كه تبصبص و خضوع كنم از براي خدا با انگشت خود. پس ابوطالب گفت نزد ديدن اين امور عجيبه كه زود باشد كه شأن او ظاهر شود. پس چون روز دوم داخل شد رسول خدا۹بر فاطمه۳پس چون حضرت امير۷ديد آن حضرت را سلام كرد بر آن حضرت و خنديد و اشاره كرد كه مرا بگير و سيراب كن از آن‏چه در روز گذشته دادي. پس برداشت او را رسول خدا۹پس فاطمه گفت عرفه و رب الكعبة پس به جهت قول فاطمه آن روز را عرفه گفتند يعني اميرالمؤمنين شناخت رسول خدا۹را. پس چون روز سوم شد و آن روز دهم ذيحجه بود ابوطالب اذن عامي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴ *»

به مردم داد و فرمود همه حاضر شويد به وليمه‏ي فرزند من علي و نحر كرد سيصد شتر و ذبح كرد هزار گاو و گوسفند و آماده كرد وليمه‏ي عظيمه‏اي و گفت اي معاشر ناس آگاه باشيد هر كس بخواهد طعام وليمه‏ي فرزندم علي را پس بيايد و طواف كند خانه‏ي كعبه را سبعاً سبعاً يعني هفت دور هفت دور و بعد داخل شويد و سلام كنيد بر فرزندم علي پس به درستي كه خدا او را شرف داده و به جهت فعل ابوطالب شريف شد روز نحر.

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

نخفتي شب مرا ديده ز شوق ديدن فردا

شرار عشق در سينه حديثش را به لب گويا

نشان صبح دولت را ز هر سو مي‏شدم جويا

سحر چون دور مجنون تا سرآيد ليله‏ي ليلا

يكي ليلي گردون خيمه زد بر گنبد مينا

چو يعقوب از غم دوري تني خسته دلي پر خون

نشسته بر سر راه يگانه پور خود محزون

ز اشك ديدگان كرده رخ و دامان خود گلگون

به چاه شرق اَدْلي دَلْوَهُ سيّاره‏ي گردون

بر آمد يوسف خور راست شد آواي يا بُشرا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۶ *»

چو يونس از فشار همّ كه خواهد نقمت از قاهر

جدا گرديده از قومش پريشان حالت و حائر

گرفتار دل ماهي نصيبش رحمت غافر

ز كام حوت مشرق تا كه شد ذوالنون خور ظاهر

ز صحراي فلك يقطين بر او روييد جابرجا

چو دريايي پر از ماهي سپهر نيلگون دائر

شناور ماهيان يكسر همه آسوده در خاطر

گهي پيدا گهي مخفي گهي غايب گهي باهر

شدند از ديده پنهان تا نهنگ صبح شد ظاهر

سراسر ماهيان سيم از اين سيماب‏گون دريا

سپهر همچون كه موسي بُد گرفتار شب يلدا

پريش و مضطر و حيران نه يار و ياوري او را

هراسان از هجوم شب گريزان يكّه و تنها

هويدا گشت از جيب افق موسي گردون را

پي ابطال فرعون شبِ مُظلم يَدِ بيضا

خور تابان كه بدخواهش شب و هم ياوران شب

چو ابراهيم بي‏ياور ز جور بي‏اَمان شب

به غير انزوا چاره نديد از طاغيان شب

خليل خاوران كز فتنه نُمروديان شب

به غار غرب شد در شام، بام از شرق شد پيدا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۷ *»

ز بَرْد جان‏گزاي شب كه بر هر خشك و تر آمد

از آن نَوم اخوالمَوْتي كه از دور قمر آمد

چو مرگي بر تن و جانِ تمامي سر به سر آمد

ز چرخ چارمين عيساي گردون جلوه‏گر آمد

سحرگه تا كه مَوْتي را مسيح‏آسا كند احيا

شب و آن تيرگي‏هايش فزودي هر دمي بر غم

ملال و خستگي توأم خمود و سستيش با هم

همه در سكره‏ي مرگ و به همّ و غم همه مُدْغَم

نسيمي جان‏فزا برخاست از صحرا مسيحا دم

نشاط‏انگيز و عطرانگيز و عنبربيز و روح‏افزا

ز رضوان آيتي جانبخش نه سنگين دل نه هم سركش

طرب‏افروز هر مه‏وش صفابخش رخ خوروش

زبان عاجز شد از مدحش نيايد در بيان وصفش

چو خوي باده‏خواران خوش چو موي مه‏وشان دل‏كش

تو گفتي بر شد از آتش شميم عنبر سارا

شب آمد همره با آن عزازيل در كفش فرمان

برون آور ز تن‏ها جان مده مهلت دگر ايشان

شد اجرا چون‏كه آن فرمان شدي آن دوره را پايان

سرافيل سحرگاهان به امر قادر سبحان

ز بام چرخ شد تابان كه تا دم در دهد شيوا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۸ *»

از آن دم در ظهور آمد شعاع جان چو نور آمد

بدن‏ها چون قصور آمد در آن‏ها جان چو حور آمد

گه عُجب و غرور آمد به جاي غم سرور آمد

زمان نفخ صور آمد گه يوم النشور آمد

سر موتي به شور آمد چه از پير و چه از بُرنا

دگر دوران غم سر شد جهان را دور ديگر شد

هوا چون مشك و عنبر شد ز شبنم چون گل تر شد

زمين را نوبت بَر شد تو گويي شور محشر شد

نسيم صبح تا بر شد دماغ جان معطّر شد

رواني نو به پيكر شد ز بعد مَوْتَةً اولي

از آن‏چه شد به بحر و برّ از آن‏چه رفت و شد اندر

ز يمن مقدم خاور جهان دار و جهان پرور

مرا اينك بود باور معاد و عود در محشر

دَواج انداختم از سر بر آوردم سر از بستر([۴])

به حمد خالق اكبر زبانم باز شد گويا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۹ *»

مَدد خواهي ازو كردم نسيم صبح بو كردم

به عِطرش تا كه خو كردم ز يارم گفتگو كردم

بهر سو جستجو كردم مهيّا چون سبو كردم

ز خون دل وضو كردم سوي محبوب رو كردم

بسيج كوي او كردم خلاف زاهد و ترسا([۵])

نبودم چون‏كه آرامي ز مهجوري و ناكامي

به هر صبح و به هر شامي ز هر خاص و ز هر عامي

شنيدم طعن و دشنامي به كوي و برزن و بامي

ز خود برداشتم گامي گذشتم از نكو نامي

به راه عشق از خامي نمودم خويش را رسوا

مرا قبله بود رويش ز رضوان بهترم خويش

روانم زنده از بويش كمند دل چو گيسويش

نپويم ره به جز سويش اميدم لطف دل‏جويش

مُصَلّي ساختم كويش گرفتم سُبحه از مويش

گُزيدم طاق ابرويش شدم وارسته از دنيا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۰ *»

ز لوث آن شدم طاهر چه در باطن چه در ظاهر

قصورم را شد او جابر به راهش چون شدم ساير

و گر نه چون من قاصر ز وصلش خائب و خاسر

به زلفش تا شدم ذاكر مرا آشفته شد خاطر

به چهرش تا شدم ناظر شدم شوريده‏اي شيدا

چه گويم من از آن دلبر ز حُسن او ز پا تا سر

هزارانم زباني گر نيارستم شمار آور

ز بحر آيد مدادم ار به خشكي مي‏رسد آخر

لواي عشق تا شد بر كشيد از شش جهت لشگر

تهي كرد از خرد كشور كشيد از سينه دل آوا

شدم با او چو رو در رو شدم محو جمال او

كمند دل خم گيسو دو چشمش نرگس مينو

جبينش لوحه‏ي يا هو شگفتا زآن رخ و زآن مو

هلال ابروي نسرين‏رو هلال‏آسا نمود ابرو

چنانم سوخت آتش‏خو كه گشتم پاي تا سر لا

مرا مطلب چو شد حاصل ز لطفش حل شدم مشكل

نبودم كس دگر حائل به مطلوبم شدم واصل

ز خاك كوي اويم گل نشد مهلت شوم سائل

بسان طاير بسمل به زير خنجر قاتل

تپيد از تاب رويش دل فتادم سر به سر از پا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۱ *»

پس از آن وقت راز آمد به سر شور نياز آمد

ز لطفش دل به ناز آمد چو نزدش سر فراز آمد

سراپا غرق آز آمد اميدش بس دراز آمد([۶])

چو زو دل در گداز آمد پس از سوزم به ساز آمد

ز رحمت دل‏نواز آمد كه اي مفتون بي‏پروا

تو گر شيدا و مفتوني چو لاله رخ تو گلگوني

ز ما و من تو بيروني رها از چند و از چوني

به گِرد ما چو گردوني به درگاهم كه اكنوني

اَلا كرمانيا چوني؟ مگر از عشق دل‏خوني؟([۷])

چنان ماند كه مجنوني تبارك مرحبا اهلا([۸])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۲ *»

گوارا بادت اين خواري كه اين خواري شُدت ياري

به سر گر شور ما داري گرت شيداي دلداري

نيَت با ديگران كاري به دل داري ز غم باري

چنين كآشفته و زاري غمين و اندر آزاري

يقين از عشق بيماري هنيئاً لَكْ اَلاَْهْنا([۹])

به ما گر جان و دل دادي بكن از عهد خود يادي

ز ما خواهي گر امدادي ز دل بركش تو فريادي

قوي كن دل چو فرهادي ز پا ننشين تو از بادي([۱۰])

اگر در عشق اُستادي مخواه از بند آزادي

تو را اين غم به از شادي تو را درد از دوا اَوْلي([۱۱])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۳ *»

اگر محوي تو در آن رو دلت بند است به آن گيسو

تو را قبله شده آن كو و محرابت خم ابرو

نپويي ره به جز آن سو نگويي غير هو يا هو([۱۲])

ولا خواهي بلا مي‏جو الستش را بلي مي‏گو([۱۳])

ز هستي راه لا مي‏پو و بعد از لا بجو الاّ

اگر باشد تو را در سر هواي كوي آن دلبر

تو را بايد دو چشم تر درون سينه‏ات آذر

رخ زرد از غمي آور و گر نه سوي او ننگر

اَلا نا اهل تن‏پرور خدا جويي ز خود بگذر

رها كن تن فدا كن سر خدا را چند با خرما

تو سرّ ابتلا مي‏دان بلا را اِرتقا مي‏دان([۱۴])

كمال اَصفيا مي‏دان مقام اوليا مي‏دان

نشان ارتضا مي‏دان در آن قرب خدا مي‏دان([۱۵])

ولا را در بلا مي‏دان نعيم اندر شقا مي‏دان

بقا را در فنا مي‏دان گذر كن از من و از ما([۱۶])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۴ *»

ز مال و جاه اين عالم تو داري هر چه بيش و كم

اگر بستي تو دل يك‏دم به آن باشد دلت خرّم

تو را گردد يگانه همّ همان باشد تو را بُت هم

ز دِرهم تا به كي درهم به غم تا چند و كي توأم

اگر اهلي منال از غم بلاكش باش و بي‏پروا

بلا با نقد جان بِستان به ديده ني كه با دستان

چنان‏كه مي‏خرند رستان شنيدستي گر از دستان

بشو مأنوس آن استان چو اُنس طفل با پستان([۱۷])

خصوصاً فصل تابستان ز مُشْكو پوي تا بُستان([۱۸])

بگو بشنو بده بستان علاج دل كن از صهبا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۵ *»

در اين فصل است كه در هامون طبيعت را بود قانون

بروياند به گوناگون گل و سبزه به هم مقرون

تو هم از خانه‏ي مسكون قدم نه ساعتي بيرون

چمن از لاله اَنْگَلْيون دمن از سبزه سَقْلاطون([۱۹])

فضاي دشت آذرگون بسان سينه‏ي سينا

هر آن‏چه شاخه است مُورَق همه با يكديگر مُلصق

نهاده بر سر و مَفرق ز ميوه لؤلؤ منشق

ز يك سو مي‏پرد لقلق حمامه گه شود ملحق

خَوَرْنَق را برد رونق فضاي بوستان اَلْحَق([۲۰])

تو گويي فرش استبرق صبا گسترده در مَرْعا([۲۱])

ندارد مثل و همپايه نه مانند و نه همسايه

ز حكمت باشدش پايه ز قدرت آمده آيه

دلالت باشدش غايه به مانند يكي دايه

ز فيض ابر پرمايه چمن پوشيده پيرايه

فكنده نارون سايه به صحن باغ چون طوبي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۶ *»

به رغم آن‏كه گفتي غُل شده در جزء و هم در كل([۲۲])

ز خير و شر و قُلّ و جُلّ دو دست حق تعالي قُل([۲۳])

له غُلّت يداك ذُلّ مگر كوري تو اي دُلدُل([۲۴])

ز شور ناله‏ي بلبل كه نالد در هواي گل

پريشد طُرّه‏ي سنبل چو در باغ جنان حورا

نباشد زين هوا خوش‏تر بيا و هر كجا بنگر

كه هر چه خشك و هر چه تر نشاط‏آور شده يكسر

بريز عودي تو بر مجمر بيفشان مشك و هم عنبر

به شوخي شاخ نيلوفر گرفته سرو را در بر

نه بيم از ديده‏ي عَبْهَر نه شرم از نرگس شهلا([۲۵])

ز رشح ژاله خوش طلعت گل و گل‏زار چون جنّت

صفايش رشك صد تبّت نشايد بعد ازين عزلت

بيا بيرون تو از خلوت شده هنگامه‏ي نُزهت

به تن پوشيده از خلّت خليل سرو بن خلعت

به آزادي پي خدمت به پا استاده بر يك پا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۷ *»

ز يمن فصل فروردين شده روي زمين رنگين

شعاع خور همه زرّين نشاني ني دگر از كين

روان از چشمه شيرين گوارا شربتي نوشين

ز بس سنبل ز بس نسرين چمن نازد به دشت چين

تو گويي زلف حورالعين پريشيده است در صحرا

بگويد هر يكي رازي نمايد هر يكي نازي

ز بلبل آيد آوازي كند بس پرده پردازي

به دل‏ها افكند آزي كه پرّند همچو شهبازي

گل سوري به طنّازي كند با ارغوان بازي

حريفان را به دم‏سازي نمايد ياسمن سيما

ميان دشت و هر دامن ز لاله همچو صد خرمن

وزد در كوي و هر برزن ز بام و خانه و روزن

نسيم رحمت ذوالمنّ كه هم جان پرورد هم تن

ز بس سرو و گل و سوسن چمن چون وادي ايمن

ز فرّ فرودين بر تن چمن را خلعت ديبا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۸ *»

گل و گلبن همه رائق ز زيبايي همه فائق([۲۶])

به حكم حضرت خالق كه باشد حبّه را فالق([۲۷])

به حمد و مدح او حاذق هر آن‏چه صامت و ناطق([۲۸])

به فصلي اين چنين عاشق بود در عشق اگر صادق

شود گل‏گشت را شايق به ياد شاهد رعنا

درون سينه‏اش جوشد ز جوشِ سينه بخروشد

به امّيدي كه مي‏نوشد ز هر چه ديده مي‏پوشد

اگر گويي كه سرّ پوشد دگر پندي نبنيوشد

به مستي و طرب كوشد لباس عيش در پوشد

به راه باده بفروشد سراسر جامه‏ي تقوي

كلامش دل‏بر و دل‏جو شميمش وه عجب خوشبو

به طرف عارضش گيسو رخش رومي خطش هندو

سخن آورده از هر سو نشسته بر سر زانو

زماني شد نصيحت گو پسِ آنگه شد عشرت جو

ز جا برخاست آتش خو به رقص آمد سپند آسا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۴۹ *»

به لب بگرفت آنگه ني شنيدم من سرود وي

سرود دل‏كشي با ني كه بُد شكر خداي حي

مكرّر بود و پي در پي كه طي شد فصل سرد دي

به پيش آورد جام مي كه ها بستان و دركش، هي

به غفلت عمر منما طي كه خواهي گفت وااَسْفا

عجب آمد مرا آن دم از آن كردار اندر هم

از آن گفتار در هم هم بُد احوالش بسي مبهم

شگفتم بيش و صبرم كم برون شد طاقت از دستم

چو از مي‏خوارگي زد دم در افكندم به ابرو خم

شدم در خشم و چون ضيغم كشيدم همچو دد هُرّا([۲۹])

كه من بيدار يا خوابم؟ چرا اندر تب و تابم

غريق موج غرقابم من و فتح چنين بابم

ازين معشوق نابابم مرا بايد كه رخ تابم

كه من در سلك طلابم برد تقوي ز دل تابم

كجا در خور مي نابم؟ من و مي‏خوارگي؟ حاشا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۰ *»

چو ديد رويم شده حالِك دو چشمم گشته‏اند فالك([۳۰])

قرارم را نيم مالك سخن گويم چو يك عالِك([۳۱])

فَبَعْدَ ما رَأي ذلِك فقال التعس من بالك([۳۲])

به شوخي گفت كاي سالك ز خودبيني شدي هالك

مَعاذَ اللّه مِن حالِك ز تقواي تو واويلا([۳۳])

تو را گر نور دين باشد و گر عقل متين باشد

به سر فهم برين باشد ترا رأي رَزين باشد

خدا اندر كمين باشد چو روز واپسين باشد

اگر زهد اين چنين باشد اگر تقوي همين باشد

تو را حسرت قرين باشد اگر امروز اگر فردا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۱ *»

نه بس دين جامه است بر تن نه انفاق سر خرمن

ز وِر وِر خواندن جوشن نظر بستن ز روي زن

نه آهسته سخن گفتن نه گام كوته در برزن

ز علم ار كس شدي ايمن چرا كافر شد اهريمن

و گر از پاكي دامن چرا بَلْعَم نشد موسي

بسا ناپاك در ظاهر كه باشد ذات او طاهر

قصورش را شود جابر خداي قادر و قاهر

بسي پاكيزه‏اي كآخر شود ناپاكيش باهر

بسا مؤمن كه شد كافر شد آخر خائب و خاسر

بسا كافر كه در آخر در آمد اَزْهَد و اَتْقي

نبي فرموده است اعلان كه اندر دست راست آن

بود نام همه خوبان و هم نام پدرهاشان

ولي باشد به عكس آن چپ آن حجّت يزدان

چو نام زمره‏ي نيكان همه ثبت است در ديوان

نه بفزايند بر ايشان نه بزدايند از اَعْدا

كجا داني تو راز اين نداري ديده‏ي حق‏بين

كه بعضي را ز عليّين سرشته حق تعالي طين

سرشت از طينت سجّين گل اهل شقا و كين

تو با اين شيوه و آيين نيابي راه و رسم دين

اگر گردي چو محيي‏الدين و يا چون بوعلي سينا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۲ *»

تو اي مغرور و اي جاهل تو اي از سرّ دين غافل

به ظاهر گر تويي عامل حقيقت را نه‏اي واصل

نباشد گر عمل كامل ز معني باشد آن عاطل

تمام عمر بي‏حاصل نمودي صرف لاطايل

نداني لحن اهل دل نه از ساغر نه از مينا

تو خود خود را ز ناداني نمودي همچو زنداني

در اَوْهام پريشاني شدي زآن‏ها تو ظلماني

گمان بد نمي‏داني؟ بود مانند بُهتاني

مراد از راح ريحاني نباشد جز كه روحاني([۳۴])

كه يك سر سرّ پنهاني ازو خواهد شدن افشا

شدي گر طالب عرفان نيابي ره به سوي آن

مگر خواهي ز حقّ برهان كه سازد بهر تو تبيان

ز اسرار نهان آسان بگويم نكته‏هايي هان

مرادم از مُغان اخوان كه هم‏سيرند در دوران

كه باشد مهرشان ايمان لِمَن والاهُمُ طوبي([۳۵])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۳ *»

اگر گردي تو اهل دل شود حلّ هر چه‏ات مشكل

تو را الطاف حق شامل حقيقت را شوي نائل

نپويي ره سوي باطل بگويم گر تويي سائل

به جز صاحب‏دلي كامل كه عالم باشد و عامل

نه مقصود است و نه حاصل هم از پير مُغان ما را

همه محو كمالاتش برون از حدّ كراماتش

همه غرق عناياتش مطاف دل خراباتش

خدا پيدا ز حالاتش صفات حق علاماتش

ني نائي ز آياتش نواي ني بياناتش

عُقود وي مقاماتش عَلَيْكَ السِّرُّ لايَخْفي([۳۶])

مُحبّانش همه مستان ز قيد ماسوا رَستان

به يادش باده در دستان همه مشتاق آن اَستان([۳۷])

چو شوق طفل با پستان چه گويم من ازين دستان

مِيي اين‏گونه در بُستان دهندت گر به جان بِستان

ز مَستان ويژه تابستان به مولود شه والا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۴ *»

اگر او را تويي عاشق در عشقش خالص و صادق

چو مجنوني و يا وامق به الطافش تو ار واثق

ثنايش را تو گر شايق بگويم گر چه نالايق

امام سابق و لاحق همام خالق و رازق

شهنشاه به حق ناطق علي عالي اعلي

امام اوّل از هادين ولايش ركن هر آيين

دُوُم از جمله معصومين پدر بر اوصياي دين

ازو پيدايش تكوين به او تكوين شدي تزيين

مهين فرزند ماء و طين بهين طاوس عليّين

قوام شرع و اصل دين چه در مقطع چه در مبدا

به چرخ معدلت خاور ز عصمت بر سرش مِغْفَر([۳۸])

زره از عون حق در بر خدا را دوّمين مظهر

نبي را اوّلين ياور قضا را مالك و مصدر

فلك آراي مهر افسر جهان پيراي دين‏پرور

به خيل متّقين رهبر به جمع مؤمنين مولا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۵ *»

خدا را آيت سرمد نظير و ثاني احمد۹

عدويش كافر و مرتد عذابش دايم و ممتد

حرم شد حرمتش اَزْيَد چو آن شه بر سرش پا زد

به ظاهر كعبه‏اش مولد به باطن پاك و لم‏يولد

بري از اسم و رسم و حدّ و عن وصف قد استغني([۳۹])

به اسكانش زمين ساكن به فرمانش جهان كائن

ز هر عيبي بود بائن مُحبّش را شده ضامن

به حق مقرون و هم قارن ولايش در همه كامن

به ظاهر كعبه را قاطن به باطن كعبه‏ي باطن

حرم از فضل او آمِن حَجَر از جود او برجا

در اين‏جا پور آدم شد ازو در رتبه كي كم شد

ز لطفش آدم۷ آدم شد چو باب آن معظّم شد

ازين نسبت مكرّم شد كه اصل و فرع توأم شد

به او تا كعبه هم‏دم شد به هر بيتي مقدم شد

ز بيت اللّه اعظم شد كه آمد قبلةً تَرْضي([۴۰])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۶ *»

سزد گر بر جِنان نازد كه تا در آن علي پا زد

شرف افزود و مي‏شايد كه بر عرش برين بالد

چو ربّش در برش آمد بسي رُتبت وِرا بايد

حرم گر نا شدش مولَد مطاف اهل دل نامد

نبود از آدم ار مقصد سِتُرْوَن زيستي حوّا([۴۱])

ز رضوان تا جدا ماندي خدا او را نماياندي

ز اَسماء خداوندي چو جبريلش فرو خواندي

پس او هم جمله بستاندي براي مغفرت خواندي([۴۲])

وِرا گر نوح ناخواندي به طوفان تا ابد ماندي

ازين رو بر نهان راندي كه بسم اللّه مَجْريها

ز نام نامي حيدر۷نجات آن همه يكسر

به جودي تا كه زد لنگر به امر حضرت داور

جناب نوح دعوتگر سپردي نور آن سرور

ز نوح آن‏دم كه شد اندر به صُلب زاده‏ي آزر([۴۳])

گلستان شد بر او آذر سراسر نار شد اطفا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۷ *»

به هر صلبي كه اندر شد محلّ لطف داور شد

به حق حق را چو مظهر شد ز نوع خويش برتر شد

مُجيب هر كه مضطر شد مُعين بس پيمبر شد

به موسي تا كه رهبر شد كليم حي داور شد

ز چهرش از شجر بر شد فروغ نار در ظَلما

زبان در وصف او اَلكن به مهرش ديده‏ها روشن

ز آب روي او سوسن صفا آورده در گلشن

به قدر روزن سوزن ز نورش جان و عالم تن

ز رخ تا شد حجاب‏افكن جهان شد وادي ايمن

ز هيبت چاك زد دامن سراسر سينه‏ي سينا

در آن سينا چو شد اعلان چه داري در كف اي مهمان

بگفتا موسي عمران عصايي باشدم اينسان

خطاب آمد بيفكن آن شد او تا از پي فرمان

عصا را زاده‏ي عمران ز كف افكند و شد ثعبان

هراسان شد ز بيم آن رسيدش لاتَخَفْ موسي([۴۴])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۸ *»

به باطن دادش او همّت نمودش از وفا نصرت

شد او را نوبت دولت عدو را سر شدش مُهلت

عصا شد مظهر شوكت نبودش صاحبش طاقت

ولي هارون اين امّت كه موسي آردش خدمت

دريد از پنجه‏ي قدرت به عهد مهد اَژدرها

چو موسي با شعف آمد پي كسب شرف آمد

اگر نارش هدف آمد ولي نِعْمَ الْخَلَفْ آمد

پريش از ما سلف آمد كجا او را اَسَف آمد

به موسي لاتَخَف آمد و ليكن از نجف آمد

ز شاه لو كُشِف آمد فسبحان الذي اوحي([۴۵])

چو دادش وعده‏ي ياري شدش از راه غمخواري

انيس و مونسش باري بُدش ياور به هر كاري

از آن غمخواري و ياري نبودش وحشت از خواري

چو فرعون از جفاكاري نمود آهنگ خون‏خواري

وي از فرط هواداري اَراهُ الاْيَةَ الْكُبْري([۴۶])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۵۹ *»

كساء را نور خامس شد امينش فرد سادس شد([۴۷])

ضياء ليل دامِس شد خلافت را چو جالس شد

ملاك حق و لابس شد عدو از كيدش آيس شد([۴۸])

چو ادريسش مُجالس شد ز تدريسش مدرّس شد

لسان صدق سائس شد از او شد ناطق و گويا([۴۹])

ز الطاف خداوندي هر آن كس نام او خواندي

رها شد از غمي چندي تو را گويم يكي بندي

اگر خواهي تو خرسندي برو سويش چو مستمندي

زكريا خواست فرزندي دل آرامي و دلبندي

وِرا خواند از خردمندي مبشّر آمد از يحيي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۰ *»

مُحبّش كو مقرّب شد دل از مهرش لبالب شد

اگر خصمش معذّب شد ز كين در تاب و در تب شد

مراتب چون مرتّب شد تقدّم زآن مسبَّب شد([۵۰])

به خيل انبيا رَبّ شد ازو عيسي مؤدّب شد

به روح اللّه ملقّب شد اذا آتاه ما آتا([۵۱])

جهان را باشد او صاحب چو جانست و جهان قالب

به فضلش هر كسي راغب محبّش عابد و راهب

بسي دل را شده جاذب عدويش كافر و كاذب

به ايمان كفر شد غالب، زمان آمد وِرا طالب

شد از صلب ابي‏طالب عيان با طلعت زيبا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۱ *»

ز بود او وجود آمد وجودش را نمود آمد

حسودش را چه سود آمد ز كينش تار و پود آمد

چو بر احسان وَ جود آمد نُمودي از وَدود آمد

مقدم در وجود آمد مؤخّر در شهود آمد([۵۲])

به هستي هر چه بود آمد چه از اولي چه از اخري

چو آمد بر سر احسان كفش را شد نشاني كان

نشان بخششش باران ز طبعش آيتي عمّان

بفرمانش همه ماكان شد او را امر كُن فرمان

ز جودش سر به سر دوران به فعليت شد از امكان

چه از ظاهر چه از پنهان چه از مخفي چه از پيدا

ستودش حق به قرآنش خبر باشد ز يزدانش([۵۳])

مُحبّش را ز عصيانش چه پروا روز ديوانش

بود در تحت فرمانش جحيم و خلد و خزّانش

فلك طاقي ز ايوانش دو گيتي خوان احسانش

ملائك جمله دربانش چه از اعلي چه از ادني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۲ *»

به دست آن شه بي‏چون كليد امر كاف و نون

ز حكمت آورد بيرون هر آن‏چه باشد آن مكنون

عدويش خاسر و مغبون بَغيضش لاطي و مأبون([۵۴])

به راه خدمتش چون نون خميده قامت گردون

قمر بر چهر او مفتون اسير طُرّه‏اش شعرا

برد بهره ز اِنعامش در عالم خاص و هم عامش

همه ديده بر اكرامش كه آن را سازد اتمامش

چو از او باشد انجامش به لطفش بسته فرجامش

جهان خِنگ فلك‏رامش كه هرگز نيست آرامش([۵۵])

به پيش استاده بهرامش چو تركان از پي يغما

خجل مشك آمد از بويش عبير از عطر دل‏جويش

از آن خال و خط و مويش وزآن طاق دو ابرويش

تو گويي جا به مينويش گزيده طُرفه هندويش

زحل از تابش رويش كدر چون تار گيسويش

به جاي شمع در كويش فروزان زهره‏ي زهرا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۳ *»

چه گويد چون مني نادان به وصف آن شه خوبان

كه حُبّش حَبّه‏ي ايمان صحائف را بود عنوان([۵۶])

ولي نك گويمش اينسان كه ماند در همه دوران

الا يا قُدْوَةَ الاِْمْكان كه آمد مادحت يزدان([۵۷])

به وصفت سر به سر قرآن چه از ياسين چه از طاها

حقيقت را تو مصداقي تو مهر و ماه آفاقي

تو بيت اللّه عشاقي تو در دل‏هاي مشتاقي

ز حق بر بنده اِشراقي نگويم در تو اغراقي

تويي وجه اللّه باقي تويي نفس اللّه واقي

تو خلاّقي تو رزّاقي تويي ذات اللّه عليا

تويي نور اللّه زاهر تويي عين اللّه ناظر

تويي نافع تويي ضائر تويي كاسر تويي جابر

به امرت نُه فلك داير مُطاع بادي و حاضر([۵۸])

تويي قادر تويي قاهر تويي باطن تويي حاضر

تويي ناهي تويي آمر تويي اَسْماؤه الْحُسْني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۴ *»

تو حق را مصحف ناطق تو هم صدّيق و هم صادق

تويي غارب تويي شارق سَماء احمد تويي طارق([۵۹])

تويي سابق تويي لاحق تو را اَسماء حق لايق

تويي مصداق الخالق تويي اِصباح را فالق

مميت و محيي و رازق لك الاسما بلا استثنا([۶۰])

تو سر تا پا مُصفّايي صفي صافي تو اصفايي

علي عالي تو اعلايي نمود حق سراپايي

امير دين و دنيايي عجب طُرفه مُعمّايي

تو حق را خير الاسمائي نه بل عين مسمّايي

ز هر نقصي مبرّايي الا يا سابغ النعما([۶۱])

تو كرّاري تو دوّاري خصيم هر چه غدّاري

تو سيف اللّه بتّاري محبّت را مددكاري

گناهش را تو ستّاري قصورش را تو جبّاري

به گاه عفو غفّاري به وقت قهر قهّاري

پس از يزدان سزاواري كه باشي داور دارا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۵ *»

ولاي تو بود جُنّه به دل حُبّ تو شد حَبّه([۶۲])

قسيم ناري و جَنّه امام انسي و جِنّه([۶۳])

نباشد غير راهت ره تو جمعُ اللّهي و كُلّه([۶۴])

تويي ابرار را نعمه تويي فجار را نقمه

الا يا معدن الرحمة الا يا عروة الوثقي([۶۵])

كس ار چهر تو را بيند در آن نور بها بيند([۶۶])

صفاي اصفيا بيند در آن مهر و وفا بيند

نشان ارتضا بيند مقام اِصطفا بيند

كس ار خواهد خدا بيند جمال كبريا بيند

تو را جويد تو را بيند تويي مرآت سر تا پا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۶ *»

تو در چرخ ولا اختر تويي ثاني پيغمبر

تويي دخت ورا شوهر تو باب نسل آن سرور

خدا را آيه‏ي اكبر كه در تو از تو شد اظهر([۶۷])

تويي نور اللّه انور تويي بيت اللّه اطهر

طواف مرقدت خوشتر ز طوف مسجد الاقصي

خرد ديد آبرويت را مي و جام و سبويت را

شنيد تا خُلق و خويت را ز عفو جُرم‏شويت را

نپويد جز به سويت را نمايد جستجويت را

زيارت خواست رويت را وصال و گفتگويت را

عزيمت كرد كويت را نبي در ليلة الاِسرا

شد از ديدارت آن قائد براي ربّ خود ساجد

خدا را شد به حق عابد در آن بزمش بُدي شاهد

شهود حق شدش عايد به رغم انف هر حاسد

چو شد از خويشتن فاقد به وجه اللّه شد واجد([۶۸])

چو بُد محمود شد حامد لَدَي القَوْسَين اَوْ اَدْني([۶۹])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۷ *»

تو از هر رتبه افزوني بُرون از چند و از چوني

ولي در رتبه گون گوني تو امر كاف و هم نوني

تو آن پيداي مكنوني تو آن گنجي كه مخزوني

نمي‏گويم تو خود چوني همي‏گويم كه بي‏چوني

ز حدّ وهم بيروني لك المنُّ لك الالا([۷۰])

نداند كس بهايت را نه كس بدهد جزايت را

نشايد آشنايت را كه بيند ماسوايت را

نهد پا جاي پايت را گزيند جا فِنايت را([۷۱])

كس ار خواهد رضايت را و گر مدح و ثنايت را

ستايد اوليايت را كَما يَبغي بِما يَهوي([۷۲])

غمين از مقدمت شادان دلش روشن لبش خندان

نشيند در صف رندان خورد مي با اَبَر مردان

مي از جام و خم عرفان سُرايد همره ايشان

الا اي مظهر يزدان سُها را جرم بي‏پايان

بود در درگه منّان كه دارد از خود اِستحيا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۸ *»

ز خود در بحر يأس اندر ندارد دل‏خوشي ديگر

به جز ياد تو اي سرور تبه عمرش ز فرط شرّ

اسير نفس بدگوهر پريش و خائب و مضطر

ولي مهر تواش يك سر بود در جان و دل مضمر

چه در برزخ چه در محشر چه در دنيا چه در عُقبي

اگر روي سيه دارم سيه روز و تبه‏كارم

تو را دارم چه غم دارم ز اعداي تو بيزارم

بَدم، بر تو بسي عارم به دامانت خس و خارم

به درگاهت گنه‏كارم كه از جهلت بيازارم

ولي از حضرتت دارم به عالم چشمِ استعفا

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۶۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

مژده اي مشتاق نام و كوي و بوم بوتراب

اي كه در سر باشدت شور رسوم بوتراب

دل ز كف داده گرفتار هموم بوتراب

آسمان امروز از يمن قدوم بوتراب

بر به جاي قطره مي‏بارد ثريّا از سحاب

چرخ با سيّار و ثابت با ملايك صف به صف

داده است صبر و قرار و هر سكوني را ز كف

بركشيده بيرق شادي ز هر سو هر طرف

بر به گِرد تربت پاك نجف با صد شعف

گردد و گويد همي يا لَيْتَني كُنْتُ تُراب([۷۳])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۰ *»

ديده‏ي دوران كجا شوري چنين ديده است و كي

در شگفت است روزگار از اين شكوه و فرّ وي

اعتدالي شد فراهم كاين همه لطفش ز پي

آفتاب اندر هواي ديدن امروز دي

تاخت شبرنگ فلك حتي توارت بالحجاب([۷۴])

چون‏كه آسود از تعب آن كوكب رخشنده چهر

زد صبوحي در سحر از باده‏ي ميناي مهر

شد مهيّا تا كه گيرد پرده از رخساره، مهر

از طراز صنع حق در خلوت خاص سپهر

جامه‏ي زربفت دوش آراست بر دوش آفتاب

شد ز شادي بر سر بذل و عطا و لطف و جود

چون يد مبسوطه‏ي حق پا نهاد اندر شهود([۷۵])

تا نگويد ابلهي از كينه ما قالت يهود([۷۶])

بامدادان قفل سيمين فلق را برگشود

از در گنج افق تا كار بندد زرّ ناب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۱ *»

با رخي افروخته از شوق ديدار نگار

با تني سوزان ز نار حبّ يار گل‏عذار

سرخوش از جام ولايش مست و مدهوش و خمار

جيب و دامن از ضيا آكند اندر صفّ بار

شوشه شوشه زر نمايد تا نثار شيخ و شاب([۷۷])

گركه بر رغم رقيب ژاژخاي ديوخو

پُر كني ساقي ز باده جام و مينا و سبو

فارغ از غم سازيم گويم در آن بزم نكو

مرحبا ذي حجّه با آن غُرّه‏ي غرّاي او([۷۸])

مي‏دمد شمس حقيقت از ازل با فرّ و تاب

آيد و آرد ز يُمنش آب رحمت را به جو

مي‏دهد اهل ولا را زآبرويش آبرو

زينت‏افزاي حريم و كعبه و اركان او

حبّذا جشني عجب كز شيعه‏ي شيواي او

بر نگيرد تا ابد كَفُّ الْخَضيب از كف خِضاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۲ *»

باده‏ي ديرينه‏ي ما ني بود امّ الفساد

مستيش برتر ز هر هوشياري اهل رشاد

جامي از آن بس بود ما را اِلي يَوْمِ التّناد

بارك اللّه باده‏نوشان را به بانگ نوش باد

در چنين بزمي به ياد ساقي كوثر شراب

ساقيا لبريز كن جام مرا از آن مدام

تا كه باشد مستيم تا روز محشر مستدام

فرصتم از دست مده بهر خدا بردار گام

لوحش اللّه مي‏گساران را مدامِ لعلْ‏فام([۷۹])

بر به رغم زاهد خودبين به آهنگ رباب

هر كه غير از يار ما بر مسند ياري نشست

حق ز راه حكمتش گرمي بازارش شكست

ابله آن كو داده است بر دست اين بي‏چاره دست

رندي ما به ز زهد زاهدان خودپرست

مستي ما به ز كشف صوفيان ناحساب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۳ *»

گفتمت زآن باده‏ام آور، تأمّل تا به كي؟

شد قرار دل ز كف آخر، تأمّل تا به كي؟

لطف تو باشد مرا باور، تأمّل تا به كي؟

ساقيا در گردش ساغر، تأمّل تا به كي؟

بر هلاك جان ما دور فلك دارد شتاب

شافَهَ الشَّيْبَ حَبيبي في شَبابي عَنْ كَثيب([۸۰])

قالَ لي مالي اَراكَ شائِباً مِنْ غَيْرِ شيب([۸۱])

قُلْتُ شَيْبي في شَبابي لَمْ‏يَكُنْ اَمْراً عَجيب([۸۲])

اِنَّ هذَا الدَّهْرَ دَهْرٌ يَجْعَلُ الْوِلْدانَ شيب([۸۳])

يا فَتي قُمْ قَبْلَ شَي‏ءٍ وَ اغْتَنِمْ عَهْدَ الشَّباب([۸۴])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۴ *»

گركه بس سرسبز و زيبا در نظر آيد جهان

در حقيقت باشد از حكمت براي امتحان

ورنه در واقع سرايي تيره است و خاك‏دان

آب دنيا چون سراب آيد به چشم عاشقان

بر سر آب است تا بنياد اين مشت تراب

كس نياسوده در اين‏جا با فراغ حال و بال

هم ز گير و دار آن كَي بوده فارغ از وَبال

خير و شرّش در تغيّر نفع و ضرّش چون ظلال

نقش بر آب است اوضاع جهان از ملك و مال

مرد عاقل نقش‏بندي كي كند بر روي آب

كار دنيا كيد و مكرست و غرورست و ضلال

اهل دنيا بد سگالند و مُضلّ و جمله ضالّ

دشمن حقّ و حقيقت پيرشان يا خُردسال

ملك و مالش را كه نبود جز فنا و جز زوال

در حلال از حق حساب و در حرام از پي عقاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۵ *»

هركه را بيني هوا خواهش برايش بنده‏ايست

بهر او در اكتسابش هم هزاران حيله‏ايست

در نكوهش‏ها از آن و اهل آن بس گفته‏ايست

در بر دانشوران دنياي دون چون جيفه‏ايست

مرتضي فرمود ازين رو، طالِبُ الدُّنْيا كِلاب([۸۵])

پس هواخواهان آن باشند همه درّندگان

در ستيز و در نبردند جمله با هم بي‏اَمان

بگذرد گر فرد انساني، شوند سويش دوان

زيستن خواهي اگر آسوده زآسيب سگان

فَاجْتَنِبْ عَنْها وَ عَنْ طُلاّبِها فِي الاِْجْتِذاب([۸۶])

عاقلان را دل همه از مهر دنيا خاليست

حبّ دنيا در دل اهل هوي چون ذاتيست

همچو خون در كُلّ رگ‏هاي بدن‏ها جاريست

در تكلّم هر كجا لفظي‏ست جفت معني است

غير زهد اين ريائي‏زاهدان ناصواب([۸۷])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۶ *»

گر مُرائي از حرامي اندكي اِغماض كرد

چرب‏تر او را حرامي اين چنين مُرتاض كرد

جوهر ايمان نبودش رو به اين اَعراض كرد

اي بسا زاهد كه چون دنيا ازو اعراض كرد

از خطا مُعرض بخوانندش گروهي در خطاب

داده است افسار خود را دست شوم اهرمن

سر نهاده بر قدم‏هايش چو عبدي مُرتهن

منتظر تا از براز او گذارد در دهن([۸۸])

چون ثعالب خُفته در مرصاد مرغ پيرزن

تا نيارد صيد پيش شيرمردان چون ذئاب([۸۹])

آب و تابي گر كه دارد باشدش از باب رنگ

گر چه آن رنگش كشاند كار او را تا به ننگ

پا فشارد در ره مقصد كه تا آرد به چنگ

ابلهان را گر نمي‏خواهد به گردن پالهنگ([۹۰])

از چه رو تحت الحنك آونگ دارد چون طناب(۴)

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۷ *»

باشد او زآبا خود در كار تفتينش وصي([۹۱])

فتنه‏ها برپا شد از اين رذلك پست عصي([۹۲])

در هوسراني چو خنزيري دَني و بس قصي([۹۳])

در هواي وصلِ نسوان خويش را خواند خصي([۹۴])

گر چه باشد نفس او سركش‏تر از فحل ضراب([۹۵])

حبّ دنيا آمده رأس خطا اصل زلل

زآن مرائي بدتر است از هر پليد و هر دغل

رهزنان دين كجا و رهزنان كوه و تل

گر شهيدان را به جان از جور آن آمد خلل

شيعيان را ركن دين از كيد اين گردد خراب

ظاهر و باطن به راه مقصد شومش ذليل

ظاهرش در نزد خلق و از هوي باطن عليل

گشته تسليم هوس معرض ز خلاّق جليل

در طريقت سالكي خواهد اگر زينسان دليل

زود باشد كش فروخواني اِذا كانَ الْغُراب([۹۶])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۸ *»

با همه گيرد ره خوشرويي و خوش‏خلق و خوي

همچو تُرشيده زني كآيد سراغ مرد و شوي

نازِ نامطبوع و زشتي، آورد در چشم و روي

آن‏كه چون عصفور بودي لُعبه‏ي اطفال كوي

در شكار گمرهان چنگال يازد چون عقاب

بدتر است بيماريش از بَرْص و طاعون و وبا

سر به سر كارش دغل‏كاري و تفتين و جفا

فكر و ذكرش مقصد شومش بود در هر كجا

در مذاقش نيست شيرين‏تر كلامي از ريا

بر دكانش نيست كاسدتر متاعي از كتاب

گَه خورد سرگين ز ماتحت رئيس الملحدين

يا خود اندازد به بالوعه كنار مارقين

سر برآرد از ميان ناكثين و قاسطين

گه چو فاروق از پي شقّ عصاي مسلمين([۹۷])

سمّ درآميزد به ترياق انه شي عجاب([۹۸])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۷۹ *»

گاه مي‏لولد چو حَبُّ القَرْع در احشاء عام([۹۹])

همچو بنگي مي‏رود اندر پي اوهام خام

چون الاغي كو نبيند جز كه گام و پيش گام

خواب غفلت را نهد گه نام تنبيه الانام

يعني از تو فتنه را بيدار بنمودم ز خواب

اقتدا كرده به آبايش در اين كفر و نفاق

آن سه اصل شرك و كين و مبدء روح شقاق

لاجرم شد زين جرايم مثلشان در احتراق

نام‏هاي دنيوي را مي‏نباشد اشتقاق

هندوي گنديده نامش اي بسا گردد گلاب

بس مضلّي را كه هادي گفته‏اند اندر رشاد

يا نجسّي را مطهَّر خوانده‏اند و با نهاد

قطب و مرشد نام يك لش با يكي اِست گشاد

اي بسا محمود، ناشايست و شيخ كج نهاد

وي بسا مهدي نامهدي و نحل بد لعاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۰ *»

از هوي علامه نام احمقي نادان كنند

يا كه القابي دگر از بهر او عنوان كنند

حجّة الحق را لقب بر آيت شيطان كنند

نام نائم اي بسا در اين جهان يقظان كنند

وي بسا سيمرغ بنهند از غلط نام ذباب([۱۰۰])

افتتاح يابد تعيّش‏ها بدينسان اختتام

بهره‏ها برده از اين ره خاصشان و هم كه عام

رسم ديريني بود بين اَناسي بالتّمام

مصطفي فرمود اِنَّ النّاسَ فِي الدُّنْيا نِيام([۱۰۱])

تا كند دست يقين از روي ظنّ هتك حجاب

بس عجب زآن‏ها كه گول اين عناوين مي‏خورند

بل عجب‏تر زآن‏كه دنبال عناوين مي‏دوند

در همين خواب و خيال از دار دنيا مي‏روند

خفتگان اين خفته را چون در ته گور افكنند

برگشايد چشم و بيند خويش در بند عذاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۱ *»

آن زمان ديگر عناوينش به كارش ني رود

از ملائك در عوض توهين بي‏حدّ بشنود

باورش آيد كه آن‏چه كِشته است آن بدرود

هر چه از دل بركشد ربّ ارْجِعوني نشنود

گفته‏ي ربّ ارْجِعون را غير كَلاّ در جواب([۱۰۲])

لا رُجوعَ بَعْدَ هذا لَيْسَ لِلْعُذْرِ قَبول([۱۰۳])

ذُقْ عَذابَ الْخِزْي وَ اعْلَمْ اَنَّهُ مِمّا يَطول([۱۰۴])

اِنْ تَقُلْ رَبِّ ارْجِعوني غَيْرَ كَلاّ لانَقول([۱۰۵])

يَعْني اِخْسَأْ يا عَدُوَّ اللّه صَه عَمّا تَقول([۱۰۶])

بَعْدَ هذا بَرْزَخٌ باقٍ اِلي يَوْمِ الحِساب([۱۰۷])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۲ *»

كانَتِ الدُّنْيا كَسوقٍ كانَ في اَقْصَي البِلاد([۱۰۸])

يَتْجَرُ فيهَا الْعِبادُ كُلَّ زادٍ لِلْمَعاد([۱۰۹])

فَالْجَزاءُ نَفْسُ الاَْعْمالِ شقاءٌ اَوْ سداد([۱۱۰])

في مَعادِ الْمَرْءِ بِئْسَ الزّادُ عُدْوانُ الْعِباد([۱۱۱])

اي به نصب آل پاك مصطفي كامل نصاب

از حرامي اي غمين كم‏تر بگو غم شد حرام

غم بهل از دل كه شادي بر زمين بارد غمام

ترويه آمد، مناي عشق شه باشد منام([۱۱۲])

تا به كي از قدح اعدا دم‏زني قُم يا قوام

گاه شد بي‏گاه و از مشرق برآمد آفتاب

خصم اگر بيني دليرست در زمانه همچو شير

مي‏رسد روزي كه چون خر از گريزش ناگزير

افتد او در بند خشم و بركشد از دل زفير

فارس كلك شتابان را عنان بر دست گير

قائم(عجّ) آل محمد:تا نهد پا در ركاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۳ *»

منتقم آيد بگيرد انتقام از بد نهاد

از اصول بغي و از اتباع آن‏ها در عناد([۱۱۳])

بگذر اينك زين سخن گو بهر ما زاهل رشاد

وقت ضايع شد دريغ از كاغذ و كلك و مداد

گر چه نبود قدح اعدا خالي از اجر و ثواب

گويم اينك اي گرامي ياوران باوفا

اي شما را جان من از صدق دل بادا فدا

مدحت آن مير خوبان شاه ملك لافتي

ليك بر رغم اعادي در مديح اوليا

مطلعي از نو مرا بايد نمودن انتخاب

روح قدسي گر مرا امداد ربّاني كند

از لب بشكفته‏ي كلكم دُرافشاني كند

پرده‏برداري كمي از سرّ يزداني كند

ور ز شعرم اِستراق سمع شيطاني كند

زآسمان طبع بر جانش فرو بارم شهاب([۱۱۴])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۴ *»

اي علي اي از تو باشد بَدْء و سويت هم اياب

اي تو پيدا بي‏حجاب و اي تو پنهان در حجاب

اي كه هستي را وجودت مايه‏ي اول چو آب

اي علي اي ذُوالعُلا اي حاكم يوم‏الحساب

يا ولي اللّه يا مَنْ عِنْدَهُ اُمُّ الْكِتاب([۱۱۵])

اي كه امكان همچو جسم و بهر آني همچو جان

در تن عالم ز جودت همچو خون جاري روان

بر سر خوانت ز احسان كايناتند ميهمان

گر نبودي فلك هستي را ز فضلت بادبان

كشتي هفت آسمان بر خاك خفتي چو حباب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۵ *»

اي كه دايم بر لبت باشد خطاب كاف و نون([۱۱۶])

تا كه برجا هر چه ماكان باشد و هم مايكون

اي به تحريك تو هر حركت به اسكانت سكون([۱۱۷])

ساعد دست تو گفتم طاق گردون را ستون

اندر اركان عدو از رشك افتاد اضطراب

پس به رغمش گويمت بي‏مثل و ثاني بوده‏اي

هم ز جودت مبدء عالي و داني بوده‏اي

فيض‏بخش فيض هر باقي و فاني بوده‏اي

گر بگويم اين بنا را خود تو باني بوده‏اي

از حسد بنياد صبرش سر به سر گردد خراب

فضلت اي شه بندگان را جمله باب ابتلاست

زين سبب هم قسمتت از اين و آن جور و جفاست

ني عجب زآن‏كه بلا مخصوص بر اهل ولاست

آيه‏ي اَمْ يَحْسُدونَ النّاس در حق شماست

زآن‏كه ايزد مر شما را داده فضل بي‏حساب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۶ *»

حبّه‏ي حُبّ تو را حق در زمين دل بكاشت

بهر رشدش از ملايك همچو دهقاني گماشت

تا به هنگام درو، پس انتظار سود داشت

از كتاب فضل تو حق يك الف را برنگاشت([۱۱۸])

دفتر ايجاد از او فصل فصل و باب باب

هر حياتي قطره‏اي از چشمه‏ي حيوان تست

هر نسيم دل‏خوشي از روضه‏ي رضوان تست

مالك مُلك خدايي، مُلك حق از آن تست

آية الكرسي به قرآن گفتم اندر شان تست

يك اشارت كردم از دشمن شنيدم صد عتاب

گفتمش از راه طعن و لعن كه صعوه تا به چند([۱۱۹])

مي‏پري ز عنقاء فكرت‏ها مسيري را بلند

رَوْ به پهنه پس بچر آن‏جا چو گاو و گوسفند

نكته‏ي ديگر بگويم تا بسوزد چون سپند

وصف ذات تست يكسر آن كتاب مستطاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۷ *»

تا شنيد اين نكته را بدخواهت از كف او بداد

دامنش را از حسد در آتش كبرش فتاد

نار اِسْتِنْكافِ او هم لحظه‏اي مهلت نداد

زآتش ديگر رَمادآسا دهم خاكش به باد

بر پيمبر در شب قدر از تو شد نازل كتاب

هر حسودي زين سخن‏ها مي‏خروشد همچو ذئب

خوي ابليس لعين و هر كه او را گشته حزب

گفتم و از عهده آيم گر ببينم كس كه طِلْب([۱۲۰])

مدعي را در خبر گر احتمال صدق و كذب

مي‏كشم اينك گواهي از كتاب آن وحي ناب

هر چه باشد ظاهرش اوصاف رب العالمين

باطن و تأويل آن‏ها را تويي مقصد يقين

ليك وصفت هم به ظاهر آمده در آن چنين

آيه‏ي انّ ولي اللّه را تا صالحين([۱۲۱])

باز خوانم در حضور صالحان نكته‏ياب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۸ *»

شد وليّت را فرح‏زا خاطر اعدات خست

عاشقانت را كند اين آيه چون بُختي مست

آن چنان‏كه ناشناسند سر ز پا و پا ز دست

در قرائت گر وليّي يا ولي اللّه هست

يا اخي الصالح تو از آن هر دو يك معني بياب

مژده بادت اي محبّ اوليا از اين بيان

اي كه باشد از محبت در وجود تو نشان

اين صلاح تو نشانِ آن بود در تو عيان

مرتضي۷باشد ولي مؤمنان و صالحان

اِنَّمَا الْكُفّار لامَوْلي لَهُمْ فِي الاِْنْتِساب([۱۲۲])

شيعيان را كعبه‏ي دل‏ها و جان‏ها كوي اوست

جلوه‏گاه نور يزدان بهر آن‏ها كوي اوست

اسوه‏ي طاعت براي سير آن‏ها خوي اوست

بازگشت شيعيان در پاي طوبي سوي اوست

زين سبب فرمود حق طُوبي لَهُمْ حُسْنُ مَآب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۸۹ *»

روضه‏ي رضوان سراي شيعه‏ي محبور اوست

هر چه آبادي به هر جا قطعه‏ي معمور اوست

هر كتاب آسماني صفحه‏ي منشور اوست

تابش سيّار و ثابت بر زمين از نور اوست

ورنه در ثابت نبودي نور و در سيّاره تاب

جلوه‏اي از طلعتش شد در جنان رخسار حور

كم‏ترين فضل و عطايش جنّت و حور و قصور

ريزه‏خوار خوان احسانش ملك تا مار و مور

آفتاب از نور رخسارش نمايد كسب نور

آن چنان كز مهر تابان مه كند نور اكتساب

عطر هر برگ گلي از عطر بوي او بود

خرّمي در هر كجا از آب روي او بود

هر صفايي از صفا و حُسن خوي او بود

انقلاب روز و شب در روي و موي او بود

ورنه در ذات خدا ره مي‏نيابد انقلاب

حُبّ و بغضش شد ملاك هر يك از ردّ و قبول

اختلاف و ايتلافش موجب قطع و وصول

هر كه حق را بنده شد در نزد او آمد ذلول

خلق را نبود خلاف اندر خدا يا در رسول

اختلاف اندر علي شد كاو بود فصل الخطاب([۱۲۳])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۰ *»

بندگانش صد چو نوح و خضر و ابراهيم و هود

بهر تعظيم مقامش در برش اندر سجود

در اَناسي شد پديدار اختلاف و رو نمود

از عداوت فرقه‏اي بستند دستش چون يهود

غُلَّتْ اَيْديهِمْ بِماقالوا دُعاءٌ مُسْتَجاب([۱۲۴])

زآن‏كه ديدند مثل خود او را به برخي از صفات

گفته شد نايد ازو كاري چو ما در اين جهات

بي‏خبر از رتبه‏هاي برترش از اين حيات

فرقه‏ي ديگر خدا خواندند ذاتش از غُلات

با وجود آن‏كه نگرفتي ز رخ هرگز نقاب

دسته‏ي اوّل همه قالي ز راه حق جدا([۱۲۵])

دشمنان حضرتند و ناصب اهل ولا

غاليانند دسته‏ي ديگر جدا از اوليا([۱۲۶])

شكر للّه در ميان غالي و قالي مرا

راه وُسطي را بود وَاللّهُ اَعْلَمْ بِالصَّواب([۱۲۷])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۱ *»

صادق۷آل محمد:هادي راه هدي

نُمْرُقه‏ي وُسطي بفرمود شأن خود را بر ملا([۱۲۸])

سويشان باشد رجوع و هم لحوق هر دو تا([۱۲۹])

فاش گويم سوي اين راهم كه آمد رهنما

اوستاد علم و فنّ دانشوري عالي‏جناب

باقر علم امامان، رهبر نهج قويم

سالم از كلّ معايب صاحب قلب سليم

بهر سالك اسوه و شد عارفان را هم نديم

در طريقت گر تو را بايد صراط مستقيم

پيشوايي اين‏چنين را بي‏درنگ از پي شتاب

آن كه اميد غمين بر درگه معمور اوست

با همه جرم و گناهش از كرم منظور اوست

مسّ قلبش بالتفاتي زر كند ميسور اوست

دُرّ منظوم قوام از لؤلؤ منثور اوست

استضائت از در و ديوار و ضوء ماهتاب

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۲ *»

در كتاب درّه‏اش راه غوايت سدّ نمود

با كتابي همچو ميزان از وقاحت سدّ نمود

با درايت ره به سوي هر خيانت سدّ نمود

با دلالت جمله ابواب ضلالت سدّ نمود

تا ضرورت را نمود از راه ظاهر فتح باب

هر كه را هر مسألت از فضل خود باشد مُجيب

در كمالش غير ناصب كس نمي‏باشد مُريب

بر موالين بس عطوف و بر اعادي بس مُهيب

در ولايت دوستانش را بود رأي مصيب

از شقاوت دشمنانش را بود جان مُصاب

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۳ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

روز ميلاد امام المتّقين آمد پديد

اين جهان را روزگار بهترين آمد پديد

شيعيان را موسم جشن نوين آمد پديد

عيد مولود اميرالمؤمنين آمد پديد

يا خداي آسمان اندر زمين آمد پديد

بار ديگر خويش را حق بهر اين خلقش ستود

بعد احمد۹ در علي۷بي‏پرده آمد در شهود

تا كه نو سازد اِفاضه بر وجود از يمّ جود

شاهد غيبي جمال از منظر اَعلا نمود

يا كه خورشيد ازل ز افق مبين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۴ *»

اي بس از جور اعادي سينه‏ي نيكان گداخت

بس سمند ظلم و طغيان خصم حق از كينه تاخت

بر سر راه ضعيفان دام و بند حيله ساخت

ضيغم صالب پي صيد ثعالب قد فراخت([۱۳۰])

يا كه از مرصاد ربّ‏العالمين آمد پديد

صاحب خانه چو شد در خانه‏ي خود مستقر

ديو خائن لنگ‏لنگان رفت تا قعر سقر

شد شرف‏زاي حرم آن ثاني خير البشر

از ثريا تا ثري پر نور رحمت شد مگر

صورت اصليّه‏ي روح الامين آمد پديد

از قدوم خاتم۹عالم چون قوام تازه يافت

جانبش نفس اللّه همچون روح مجذوبي شتافت

دست صنعت پرده‏اي ديگر براي جلوه بافت

دوش بعد از مهر رخشان ماه تابان چهره تافت

مصطفي را يعني اينك جانشين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۵ *»

نغمه‏اي آمد به گوش دل كه نك آمد شهت

در سپهر عصمت و احسان و عدل آمد مهت

جان نثارش كن بگو اي ديده‏ام خاك رهت

پنج حسّم بانگ يا بُشري شنيد از شش جهت

بس كه شادي در دل اندوهگين آمد پديد

از براي خير مقدم گفتنش دل شد دو نيم

عقل مي‏گفتا نيايد از تو اين كار عظيم

عشق مي‏دادم نويد و مي‏نمودم مستقيم

تهنيت را خامه بگرفتم به صد امّيد و بيم

عين كافورم ز كلك عنبرين آمد پديد

مي‏توان رفتن در اين ره با مددكاري خضر

ور نه آسان كي شود آوردن مضمون بِكْر

گرچه اَفْصح باشد و دانشور و ورزيده حِبْر

از پي صيد معاني بال زد شهباز فكر

اي بسا صيّاد هايل كز كمين آمد پديد

گفتم اي دل با سيه‏رويي مديحت را چه سود

در بر شاهي كه مي‏سايند به درگاهش خدود

انبيا با صد شعف بر لب همي دارند درود

ذكر مافاتم گهي در چشم دل عبرت فزود

از تنور سينه آه آتشين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۶ *»

كاي خدا از رحمتت بر روي من بگشا تو باب

جانم از فرط ندامت در شرار التهاب

من كجا و فكرت تمجيد و مدح بوتراب۷

گه ز فكر ما سيأتي خاطرم در اضطراب

در سرم سوداي روز واپسين آمد پديد

شد مجسّم پيش چشمم خاطراتي ناگهان

كينه‏هاي اهل نصب و حيله‏هاي حاسدان

حق شناسي‏هاي ياران و عناد ناكسان

گه ز جور دوستان گاه از جفاي دشمنان

در دلم صد ماجرا از مهر و كين آمد پديد

لحظه‏ها بودم گرفتار همين فكر و خيال

گير و دار خاطراتي سينه‏سوز و پر ملال

ني ز امروز و ز ديروز و ز سال و پارسال

بوالعجب كاندر خيالم با همه بلبال بال

نكته‏هايي چند در حالي چنين آمد پديد

ابله آن كه سرخوش آيد از رداي عاريت

منتهاي منظرش باشد فضاي عاريت

بدتر آن‏كه دل ببندد بر فِناي عاريت

واجب عيني رحيل از اين سراي عاريت

هر كه از مضمار اين كوي گلين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۷ *»

مختلف بُد چون طبايع مختلف شد اقتضا

بر اساس اقتضا شد نظم حكمت در قضا

اختلاف و ايتلاف و هم دگرگون ابتلا

رنج و راحت وصل و هجران خار و گل فقر و غنا

هر چه ممكن بود با ضدي ضمين آمد پديد

غرقه‏ي درياي ناداني همه خلق جهان

گسترانيده ز هر سو دام شيطاني خسان

عاقلان در حسرت از نافهمي اين جاهلان

هوش را توزيع كردم بر جهان ابلهان

بيهُشان را از كجا رأي رزين آمد پديد

من كجا و نزد ارباب ادب اين ادعا

در مقام تهنيت آرم مديحي را به جا

خامه‏اي بشكسته طبعي نارسا دفتر سيا

شاعري با طبع من هيهات هيهات از كجا

شعر تر از خاطر زار و حزين آمد پديد

دل شد از جور جفاكاران فكار و بي‏سكون

بوده رسم سفلگان سفله‏پرور تا كنون

خستن دل خون دل دادن جفاي گونه‏گون

اي دريغا گر دو دل بودي مرا در اندرون

اين تمنّا گرچه از عقل مهين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۸ *»

يعني آن عقلي كه باشد در بشر از كردگار

حجّتي مانند حجّت‏هاي حق در آشكار

الغرض در سينه گر بودم دو دل در روزگار

با يكي دل گفتمي ابيات نغز آب‏دار

از دل ديگر اگر آه و انين آمد پديد

من كه بَدْرم از حوادث كاسته همچون هلال

اخترم در احتراق و آفتابم در زوال

زير اين چرخ كبودم ني مرا باشد همال

با وجود اين همه بي‏ياري و رنج و وبال

ناگهان از فيض يزدانم مُعين آمد پديد

من كجا و رشحه‏اي از بحر فيض اهل راز

ديدن روي حقيقت بي‏حجابي از مجاز

همّتي بايد كه برتر باشد از پرواز باز

قصّه كوته رشته‏ي اُمّيد را كردم دراز

يأس مطلق از كهين و از مهين آمد پديد

گفتم اينك بايدم رفتن سوي پير مغان

بهر خدمت در حضورش شايدم بستن ميان

روز و شب باشم به گِرد آستانش پاسبان

خفته ديده هر كه را بيدار مي‏كردم گمان

سرّ اين معني ز قرآن مُبين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۹۹ *»

هر كه باشد طالب هر چه وِرا آيد به كار

بايدش صبر و تحمّل خاطر جمع و وقار

منقطع از غير حق و در دلش اميدوار

تا زمام كارها ديدم به چنگ كردگار

قلب را قوّت ز رزّاق متين آمد پديد

تا كه ديدم نامه‏ام از فرط عصيانم سياه

نااميد از خير خود گشته شب و روزم تباه

ليك ديدم حق ببخشد گاه كوهي را به كاه

از گمان بد به خلاّق احد بردم پناه

شكر للّه در دلم نور يقين آمد پديد

گشتم آماده براي عيد بَدْرُ الخافِقَيْن

صِهر احمد زوج زهرا بر حسن باب و حسين([۱۳۱])

مير بي‏مثل اُحد آن فاتح بدر و حُنين

در مديح ساقي كوثر امام المشرقين

خامه‏ام را منبع ماء معين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۰ *»

من كه بودم خسته از رنج و ملال و دَرد و دُرد([۱۳۲])

بي‏كس و بي‏ياور از دست حوادث پير و خُرد

بي‏سر و سامان و كاخ و كوخ و ني خزّ و نه بُرد([۱۳۳])

نفخه‏ي روح القدس از خاطرم اِدبار برد

شمس اقبالم ز چرخ چارمين آمد پديد

روشن از انوار تابانش شدم زين قلب و حَوْل([۱۳۴])

تن مرفّه دل مصفا بر طرف شد هر چه هول([۱۳۵])

شكر احسان خدا آورده از اين مَنّ و طَول([۱۳۶])

چامه را تجديد كردم مطلعي كز حُسن قول

از روان پاك حسّان آفرين آمد پديد([۱۳۷])

عارفان را جلوه‏ي حق اليقين آمد پديد

در طريقت مقتداي سالكين آمد پديد

عابدان را زينت محراب و دين آمد پديد

كز ازل دست امام راستين آمد پديد

بارك اللّه بار ديگر زآستين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۱ *»

آن كه از بويش معطّر شد نسيم هشت بهشت

با دو كفِّ با كفايت پايه‏ي هستي چو هشت

گُل ز گِل آرد برون و گيرد او هم مُل ز خشت

آن كه با آب عنايت طينت آدم سرشت

لوحش اللّه از حجاب ماء و طين آمد پديد

چون‏كه ديدش حق يكي زآيات يكتايي خويش

بعد احمد۹آيه‏ي بي‏مثل و همتايي خويش

پاي تا سر ديدش او را هم هويدايي خويش

كنز مخفي بود حق مي‏خواست پيدايي خويش

تا ازين گنجينه اين دُرّ ثمين آمد پديد

بهر سير بندگان در بندگي سوي مرام

لازم آمد نصب هادي تا كه باشد در اَمام

بعد پيغمبر بود بر خلق عالم او امام

نصفتش فرمود نصفين مشيّت را تمام

از نبوّت تا ولايت را قرين آمد پديد

اين قران از نظم حكمت چون‏كه استحكام يافت

كثرتش در وحدتش محو و ز وحدت رخ نتافت

هر يكي سوي دگر در باطن و ظاهر شتافت

با محمد تا علي ضمّ شد قلم از هم شكافت

في‏المثل شقّي از آن شقّي ازين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۲ *»

گر چه در ظاهر دو شقّند و دو نورند و دو عين([۱۳۸])

شخص مستبصر نبيند فارقي را چون‏كه بين

عين يكديگر ببيند هر دو را مِنْ دون مَين([۱۳۹])

مصطفي با مرتضي چون اصبعين آمد به عين([۱۴۰])

گر چه خود آن از يسار اين از يمين آمد پديد

چون‏كه حق از جود خود اين خلق را اِمداد كرد

بهر دعوت خلق را بر اسم خود اِرشاد كرد

در حقيقت بهر خلقش خلقت اَعضاد كرد([۱۴۱])

اولين نامي كه ايزد بهر خود ايجاد كرد

راست گويم از امام راستين آمد پديد

كيست در عالم كند حق را بيان غير از علي۷

در عمل كردن به حق كس را توان؟ غير از علي

آيه‏اي برتر كسي دارد نشان غير از علي۷

ذات حق را نيست عنواني عيان غير از علي

كز جبينش جبهه‏ي ديّان دين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۳ *»

انبيا را در خفا او رهنما در كيش بود

اوليا را نوش و اعدا را ز حق او نيش بود

نعمت مهرش ز هر نعمت كه گويي بيش بود

در وجود از اولياي اوّلين تا پيش بود

در ظهور از اوصياي آخِرين آمد پديد

هر چه حق در عالم‏ست از گفتني‏ها او بگفت

هر دُري بر هر زباني در حقيقت او بسفت

چشم بيدارش دمي از التفاتاتش نخفت

با تمام انبيا نصرت نمود اندر نهفت

تا پي امداد ختم المرسلين آمد پديد

برتر از كون و مكان گر خوانمش نبود شگفت

از حدوث و حادث اَر بر خوانمش نبود شگفت

من وِرا اصل قديم ار خوانمش نبود شگفت

از مشيّت گر فراتر خوانمش نبود شگفت

تا به كينونت ز كُنّا كائنين آمد پديد([۱۴۲])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۴ *»

بر زمين تا پا نهاد آن كه بُد او حق را مدار

از قدومش پايه‏ي حق شد در عالم پايدار

در تزلزل ركن باطل شد وجودش بي‏قرار

كعبه را از مولدش عرش علا شد استوار

تا در اركانش چنين ركن ركين آمد پديد

در ترازوي عمل مهرش ندارد قدر و وزن

ذمّه‏ي عالم به لطفي از كرم بنموده رهن

اول و آخر ندارد حاكم‏ست بر سال و قرن

اولين بيتي كه در امكان مبارك بود و امن

با صفا مضمون و مشعر را ضمين آمد پديد([۱۴۳])

خرّم از فرّ وجودش عالم از خُرد و كبار

بر سر خوان عطايش ذرّه ذرّه ريزه‏خوار

ز التفاتش عالم امكان سراسر برقرار

صحن گيتي را نعيمِ رايگان شد آشكار

اهل تقوي را امام المتقين آمد پديد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۵ *»

شد ز اسكانش زمين با راسياتش برقرار([۱۴۴])

هم ز فرمانش بود گردون به گردش در مدار

خشم و مهر حق ز خشم و مهر او شد آشكار

از تَف قهرش جحيم جاودان شد شعله‏بار

از نم مهرش بهشت و حور عين آمد پديد

چهر تابانش درخشيد همچو بدري در ظلام

حرمتش افزوده بر بيت و حرم بس احترام

يافت از يُمن قدومش دين ز خَرْقش التيام

عروة الوثقاي ايمان در امان شد ز انفصام

كاهل دين را رشته‏ي حبل المتين آمد پديد

تا كه شد روشن ز رويش عرصه‏ي بزم شهود

در ظهور آمد براي مصطفي۹اول نُمود

زآن محمد۹ را خود و خود را محمد مي‏ستود([۱۴۵])

مصطفي۹گر قلعه‏ي انّا فتحنا را گشود

از ولاي مرتضي حصن حصين آمد پديد([۱۴۶])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۶ *»

آن دو با هم چاره ساز و چاره‏ي درماندگان

هر دوي آن‏ها طبيبان و علاج خستگان

لطف و رحمت علم و حكمت در دل و در سينه‏شان

بحر علم از حلقه‏ي ميم محمد۹شد عيان

از بر عين علي۷علم اليقين آمد پديد

تا منوّر اين جهان از نور رخسارش نمود

اوّل آورد او به درگاه خداوندي سجود

از سجودش آبروي دين و طاعت را فزود

تا كه زادش مام در آغوش پيغمبر۹ غنود

نور يزدان از بر عرش برين آمد پديد

از قِران اين دو نور حق چو آمد در وجود

معني نورٌ علي نورٍ ز دل‏ها غم زُدود

آن زماني بر سرور قلب پيغمبر فزود

صحف آدم ياد كرد و مصحف خاتم سرود

باغ دين را معني زيتون و تين آمد پديد([۱۴۷])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۷ *»

شادمان گر شد غمين از عيد مولود امام

شاديش افزوده شد از لطف خاص آن همام

دادش او توفيق تخميس مديحي از قوام

مقطع كار قوام افزود از مطلع قوام([۱۴۸])

عيد مولود اميرالمؤمنين۷آمد پديد

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۸ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

مژده اي ياران نيكو عيد قربان آمده

اي وفاداران دلجو عيد قربان آمده

سرخوشان جام مينو عيد قربان آمده

يا اَخِلاّئي هَلُمّوا عيد قربان آمده([۱۴۹])

اي پي قربان جانان بر لبم جان آمده

بسته‏ايم دل از هوي بر اندكي مال و درم

برگزيديم اين سراي عاريت را بر اِرَم

گشته‏ايم پابند اهل و مسكن خود لاجرم

دير شد احرام و وامانديم در دير از حرم

يا اَوِدّائي تَعالَوا عيد قربان آمده([۱۵۰])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۰۹ *»

مست غفلت هستم و ديوانه از فرط هوي

من كجا و محضر قدس حريم كبريا

مركبم اسب هوس، راهم همه راه جفا

در بيابان هوي از بُختي نفس دغا

ساربانان ساحت صبرم به پايان آمده

دل گرفتار تمنّاهاي بي‏حدّ و شمار

لحظه‏اي راحت نبيند، در فشار و بي‏قرار

بر منِ افتاده در چنگ هوي رحمي بدار

لختي از بهر خدا روپوشم از محمل بَرآر

كاين مدارم تنگ‏تر از چاه زندان آمده

تا مرا دست قضا بنشانده بر خوان سرشك

داده‏ام نيروي بينش را به تاوان سرشك

بي‏سر و سامانيم باشد ز سامان سرشك

بس كه زابر ديده‏ام باريده باران سرشك

راه صحراي جبل درياي عمّان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۰ *»

لَيْتَ اُمّي لَمْ تَلِدْني لَيْتَني مِتُّ الصُّغار([۱۵۱])

يَنْقَضي عُمْري كَئيباً فِي البَراري و القِفار([۱۵۲])

لِلْغَزيرِ مِنْ دُموعي لَيْسَ هَدْءٌ اَو قَرار([۱۵۳])

ناقَتي فِي البَرِّ تَجْري كَالْجَواري فِي البِحار([۱۵۴])

كشتي‏آسا محمل از اشكم به طوفان آمده

ديده‏ام در عمر خود از دور و نزديكان خويش

نوش و نيشي كآمد آن نوشش بتر از سمّ بيش

مركبم زار و تنم آزرده و فكرم پريش

در هواي كعبه‏ي جانان دلم را كرده ريش

سرزنشهايي كه از خار مغيلان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۱ *»

بهترين مَتْجَر بود دنيا براي اين بشر

داده‏ام سرمايه از كف كرده‏ام يك‏سر ضرر

از وطن آواره‏ام سودي نبردم از حضَر

ز امتداد مدّت و بُعد مسافت در سفر

خود جرس از درد حرمانم به افغان آمده

رفته عمرم در هوس گرديده‏ام رسواي جهل

كس نديده مثل من را غرقه‏ي درياي جهل

شد زيان و سودم از جهل و سر سوداي جهل

پويه كردم بس كه در بَيْداي ناپيداي جهل

پيك پيري از پِيَم گرم و شتابان آمده

تن گرفتار هزاران آفت و دل شد كباب

اضطراب خاطر و در سينه نار التهاب

حاصل عمرم تباهي آرزوهايم سراب

صبح شيبم بر دميد از مشرق شام شباب

روزگارم را اَجَل دست و گريبان آمده

خواهم اكنون تا رَهَم از دام و بند ننگ و نام

مي‏شود از دَوْر جام اينك روا ما را چو كام

رام من گردد ازين ره بُختي مستِ مدام

اللّه اللّه ساقيا تعجيل كن در دور جام

بي‏درنگ امروز هفت اختر به ميدان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۲ *»

ني سزد ديگر نمايم با دلي افسرده صبر

زندگاني بيش ازين هرگز نشايد همچو قبر

مي‏نمايد نشئه‏ي مِي، كسر ما را چون‏كه جبر

از فراق باده‏خواران شيشه مي‏گريد چو ابر

از فروغ عكس ساقي جام خندان آمده

مَنْ لِي مِنْ بَعْدِ ذَاالْحُزْنِ وَ تِلْكَ التَّزْوِيَة([۱۵۵])

يَنْزَعُ عَنْ قَلْبِي الْهَمَّ بِحُسْنِ التَّلْوِيَة([۱۵۶])

كَي يُرَدّ بَعْدَ فَرْطِ الْحالِ خَيْرُ التَّسْوِيَة([۱۵۷])

يا خَليلي رَوِّني خَمْراً بِيَوْمِ التَّرْوِيَة([۱۵۸])

اي كه رويت تازه‏تر از، وَرْدِ رَيّان آمده([۱۵۹])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۳ *»

كُنْتُ في نارِ هَواكَ مُسْتَقِراً كَالْخَليل([۱۶۰])

قَدْ يُمَنّيني الْهَوي اَنّي لَكَ خَيْرُ الدَّليل([۱۶۱])

لكِنْ عَقْلي يوعِدُ اَنْتَ الذَّليلُ و الْقَتيل([۱۶۲])

اِسْقِني مِنْ فيكَ صَهْباءاً صَفَتْ كَالسَّلْسَبيل([۱۶۳])

لعل جان‏بخش تو ما را آب حيوان آمده

روشني از طلعت ماه تو دارد آفتاب

گرچه داري بر رخت از زلف مشكينت نقاب

سوختي زآن مهر رخشان جان هر شيخ و شباب

اي بهشت جاودان كز رنگ و بوي و آب و تاب

روي و مويت عاشقان را رَوْح و ريحان آمده

اي كه بر فرق شهان خاك رهت نيك افسري

اي كه در چرخ شرف بي‏مثل و همتا اختري

شاهدان هر دو عالم را تو يكتا دلبري

در فن دلداري و در شيوه‏ي افسونگري

چهر و زلفت باغ خُلد و مار و شيطان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۴ *»

بُرده تاب زلفت از دل‏هاي عشاقت سكون

نكهتت جان‏پرور آمد از نخستين تاكنون

عذر خواهم گر كه گفتم مار و شيطان زبون

مار او از باغ رضوان كرد آدم۷را برون

مار تو ما را دليل باغ رضوان آمده

زآتش هجران تو صدها دل اندر احتراق

عالمي در تاب و تب از تاب و درد اشتياق

از غم هجرت ندانم در حجازم يا عراق

خاطرم مجموع كن كز طول شب‏هاي فراق

روزگارم چون سر زلفت پريشان آمده

گر نگاهي لحظه‏اي بر روي رخشانت كنم

چشمه‏ي بينش پُر از ديدار فتّانت كنم

افتخاري بر همه زين لطف و احسانت كنم

عيد اضحي شد بيا تا جان به قربانت كنم

اي خوشا جاني كه او قربان جانان آمده

گر ندارم غير جاني بهر قربان تو بيش

شرمسارم زآن‏كه آرم نقد بي‏اَرجي به پيش

باشد امّيد من آن‏كه بنگري از فضل خويش

بر قدومت خويش را قربان كنم ار جاي ميش

خير مقدم يار اگر با تيغ برّان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۵ *»

لا اَشُكُّ طَرْفَةً اَنَّ حَياتي فِي الْمَمات([۱۶۴])

ذلِكَ عَيْنُ الْحَياةِ اَطْلُبَنْهُ فِي الْجهات([۱۶۵])

طالَ حُزْني فِي الْفَراقِ طارَ قَلْبي بِالْعِدات([۱۶۶])

ضاقَ صَدْري اُقْتُلوني اُقْتُلوني يا ثِقات([۱۶۷])

عاشق صادق كي از كشتن هراسان آمده

هر كه دارد مهر جانان در دلش از صدق جان

سر به راهش مي‏دهد از جان و دل بس شادمان

راحت جانش بود جان دادن او آن چنان

از دم تيغ مهان خيزد حيات جاودان

كشته‏ي عُشّاق را معشوق تاوان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۶ *»

در رهش هر كس ز جان خويشتن دل بَركشد

بر سر دار هوايش هر كه از جان سَركشد

عاقبت جانان ورا در دامن جان دركشد

زاوّل ار قصاب ميشي را كُشد آخر كَشَد

كز پس خون ريختن مهرش فراوان آمده

افكند آن را كه گويي از وجودش گشته سير

مي‏بُرد اَوْداج او را با دو چنگ شيرگير([۱۶۸])

مي‏دَرَد او را چنان‏كه بر سرش افتاده شير

بنگرد در خاك و خون غلتيدنش را خيره خير([۱۶۹])

آن چنان كز كُشتنش گويي پشيمان آمده

تا كه بيند كشته‏ي بي‏جان او را يك طرف

بنگرد از ضرب دستش گشته حيواني تلف

دور يابد اين جفا را از مروّت وز شرف

پاي حيرت در گِل و بر جاي انگشت اسف

در ندامت تيغ خون‏ريزش به دندان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۷ *»

طاقتش از دل رود از اين جفا قدش خمَد

بر سر لطف و صفا آيد ز بي‏رحمي رَمَد

خواهد او جبران كند بر كُشته‏ي خود آن ضَمَد([۱۷۰])

تا روانش شد روان از خود، در او دم در دمد

من به قربان دمي كاين رفته و آن آمده

نكته‏ي زيبا و پند جالبي شد آشكار

از نظر دورش مدار آن را به خاطر خوش سپار

در مسير زندگي روزي تو را آيد به كار

مدّعي، اين قصه گر باور ندارد گو مدار

كاين حكايت را دليل از نصّ قرآن آمده

بر نبي ما محمد۹آمد از حق اين كتاب

قصه‏هاي انبيا در اين كتاب مستطاب

با بيان معجزي آمد بدون ارتياب([۱۷۱])

مر خليل اللّه را صَدَّقْتَ لِلرُّؤْيا خطاب([۱۷۲])

در مناي راستي از نزد يزدان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۸ *»

شد يقين ابرهيم۷تا كه از آن رُؤيا مراد

در مقام امتثال امر حق شد پس نهاد

بر زمين از بهر قرباني سر آن پور راد

تا كه پير پاك‏دل را ديد پور پاك‏زاد

خنجرش بر حنجر و در خاك غلطان آمده

چون مراد حق از آن رؤياي صدق ابرهيم

جز همين ظاهر نبودي بيشتر، پس آن حكيم

از ره رحمت پذيرفت زآن دو مردان سليم

نونهالش را خدا بخشيد از ذبح عظيم

ذبح او را برّه‏ي مذبوح قربان آمده

باطن ذبح عظيم داني كه باشد اي حميم؟([۱۷۳])

آن كه گرديد از قفا مذبوح آن قوم لئيم

ظاهرش قوچي كه آوردش امين زامر حكيم

پاك ذبحي كش به قرآن مصطفي خواند عظيم

پاسبان گله‏اش موسي بن عمران آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۱۹ *»

امتحان حق‏تعالي فتنه‏ها دارد ز پي

آشكارا مي‏شود بس حكمت از احكام وي

تا نمايد بنده راهِ بندگي آسوده طي

زآيت خويشش خدا بخشيد ما را ورنه كي

گوسفندي لايق اين شوكت و شان آمده

قصه‏ها فرموده در قرآن خداوند جليل

تا فراگيرد طريق بندگي شخص نبيل

لفظ و معني هر دو معجز بي‏نظير و بي‏بديل

داستان ذبح اسماعيل و قربان خليل

دوستان را بوالعجب پندي به دستان آمده

شأن حق هرگز نباشد بي‏جهت نقل و قَصَص([۱۷۴])

حكمتي دارد كه گويد قصّه آن هم با عَصَص([۱۷۵])

شرح حال مؤمنان فرموده و حال لِصَص([۱۷۶])

در بر اهل حقيقت آن‏چه زامثال و قِصَص([۱۷۷])

كش به قرآن خدا تحقيق و تبيان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۰ *»

خود نشاني از فنون جالب مكتب بود

تربيت را اين روش عالي‏ترين مَثْقَب بود([۱۷۸])

باطن آيات قرآن اصل هر مطلب بود

اصل دين و اُسّ ايمان پايه‏ي مذهب بود

عين علم و روح حكمت جان عرفان آمده

حق اگر داده تو را در سر دو چشم ظاهري

تا كه بر اين ديدني‏هايش به ظاهر پي بري

داده‏ات بهر بَواطن هم دو چشم ديگري

آن‏چه آيات خدا با چشم ظاهر بنگري

باطني دارد كه چون روحش در ابدان آمده

هر چه اَمثال و قصص در نصّ قرآني بود

ظاهري دارد كه از اين عالم فاني بود

باطن آن‏ها ز عالم‏هاي فوقاني بود

در بواطن آيتي از جان انساني بود

در ظواهر برّه‏گر از جنس حيوان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۱ *»

هر كه را ديدار باطن از ظواهر حاصل‏ست

از براي فهم اسرار و دقايق قابل‏ست

ديده‏ي باطن گشا نوري تو را گر در دل‏ست

ظاهر اين كعبه را بنگر كه از خشت و گل‏ست

باطنش جان و دل افراد انسان آمده

خشت و گل محور چرا اندر طواف خلق شد؟

در زمين چون مادري از چه چو ناف خلق شد؟

از ره باطن چنين باب كفاف خلق شد

گر ز پيدا بنگري بيني مطاف خلق شد

گر به پنهان پي بري خود عرش رحمان آمده

ورنه از چه خشت و گل را شد چنينش جايگاه؟

از چه دوران در هوايش مي‏كشند از سينه آه؟

تارك حجّ از چه رو روزش سيه حالش تباه؟

مر خدا را خانه و مر خلق را شد قبله‏گاه

زآن كه ميلاد علي۷در اصل و بنيان آمده

آمد آن روزي كه كعبه بنگرد بر سرّ خويش

باطن خود بيند و عزّش شود ز اندازه بيش

آبرو ريزد ز اصنام عرب با طعن و نيش

مادر شير خدا بنت اسد روزي دو پيش

در بر اين خانه چون خورشيد تابان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۲ *»

آمد او تا در حرم آن فخر عالم ايستاد

با دلي سرشار از عشق به خاتم ايستاد

با نگاهي سوي آن بيت مكرّم ايستاد

در قفايش از وفا لختي چو مريم ايستاد([۱۷۹])

آن كه در عصمت كنيزش دخت عمران آمده

شد كنار مستجار خانه در راز و نياز([۱۸۰])

كاي خداوند عَطوف و مهربان و چاره‏ساز

بعد حمد حق‏تعالي با نواي جان‏گداز

زآن سپس شد در دعا چون اُخت هارون در نماز

كاي كريمي كز تو كار مشكل آسان آمده

اي پناه دردمندان اي كريم ذوالكرم

اي كه از رحمت گشودي ره به سوي اين حرم

اي كه بوده سايه‏ي لطفت هميشه بر سرم

دور نبود گر بناي كعبه بشكافي ز هم

بنده‏اي را از تو شقّ ماه تابان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۳ *»

پرده‏داري كز فروغش منفعل آمد زُحل

تا كه شد مُستغرق بحر توجّه در عمل

آمدش تا بر لب مدحت‏سُرايش اين اَمَل

آن‏چنان شد كعبه از هيبت كه گفتي بر جَبَل

بهر موسي۷در تجلّي نور سبحان آمده

كعبه گويا تا كه رازِ رازدار حق شنيد

ز اشتياقش جاي جامه سينه‏ي پاكش دريد

در دلش تا آن صدف را همچو مرواريد ديد

اختر برج حيا را چون افق در بر كشيد

وه چه اختر كز برش مهر فروزان آمده

كرده جبريل امين آماده جام و باده را

خود مهيّاي پذيرايي ز مام و زاده را

مائده آورده از جنّت بساطي ساده را

مهد عُليا سرّ كبري شد درون خانه را

گفت لب بربند كاينك سرّ يزدان آمده

مادرِ آن كه زمين از امر او دارد قرار

در ميان خانه‏ي حق آرميد از اضطرار

خانه‏ي حق ميزبان حق ميهمان حق را مدار

التيام آمد به خرق آنسان كه گفتي زاعتبار

مر حصار آسمان بر گرد كيهان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۴ *»

جبرئيل با شهپرش گرد و غبار خانه رُفت

هر يك از حوران جنت مدحتي شايسته سفت

بيت باطن تا كه شد با بيت ظاهر ساز و جفت

اوّلين بيت خدا بر خويشتن باليد و گفت

اَلْبِشارَة كاوّلين بيتم به دامان آمده

والي ملك ولايت حافظ غيب و شهود

آن كه از بودش وجود هر نمود و هر چه سود

رخ نمود از پرده آن سرّي كه اندر پرده بود

در شهود آمد به آخر آن كه اوّل در وجود

وين ترتّب را دو صد دفتر به برهان آمده

افتخار كعبه و هم كعبه را اصل الشرف

آن كه از تعظيم كعبه حرمتش بودي هدف

از وصالش كعبه شد مستغرق بحر شَعَف

دُرّ درياي نجف زد گام بيرون از صدف

عقل گفتا در تلاطم بحر امكان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۵ *»

لامكان را گر مكاني زيبد از بهر مُقام([۱۸۱])

در زمين جايي نزيبد جز همين بيت الحرام

حرمتش افزوده شد تا بر سرش بنهاد گام

نعره‏ي اللّه اكبر بر شد از ركن و مقام

پايه‏ي حِجْر و حَجَر گفتي به كيوان آمده

با زبان بي‏زباني مدح حيدر۷خانه خواند

منقبت‏هايش براي خشك و هر تر خانه خواند

آيه‏ي ظاهر بسي در شأن مُضْمر خانه خواند

پور آزر را به سوي حجّ اكبر خانه خواند

كي خليل اللّه بيا، كآذر گلستان آمده

مي‏سزد صدها نبي را همچو تو در اختلاف([۱۸۲])

روز و شب بر درگه مولود پاكم بي‏خلاف

در حريم محضرش عُمري نمايي اعتكاف

گر طواف كوي حق خواهي فَها يَوْم الطواف([۱۸۳])

كز قدوم حق درونم نور باران آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۶ *»

باشد اين مولود من آن كه به هنگام نبرد

آتش نُمروديت را كرده بر تو بَرْد و سرد

مي‏سزد روبي اگر با مُژّه از پايش تو گرد

از شرافت پايگاهم بوس و بر گِردم بگَرد

بيت را امروز ربّ البيت مهمان آمده

گِرد خانه بس نوا بود و صناديد قريش

پر ز حيرت ديده‏ها بود و صناديد قريش

گفتگو زين ماجرا بود و صناديد قريش

در درون نور خدا بود و صناديد قريش

از برون در هاي و هو بر سان دربان آمده

مضطرب از بهر بانوي حرم شد هر كه ديد

در تحيّر آن كه با چشمش نديد و پس شنيد

خويش و بيگانه ز دل آه تحسّر بر كشيد

عارف و عامي همي در جستجوي آن كليد

كز صفا جبريل و ميكالش نگهبان آمده

پس بلند شد از همه بس آه سرد و سينه‏سوز

كاي خداوندا ز بانو بي‏خبر باشيم هنوز

تيره شد اين ديده‏ها بر ما فروغي برفروز

چون زبان باب يحيي باز شد بعد از سه روز

باز ديدند از درِ حشمت سليمان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۷ *»

زد قدم بيرون ز خانه فاطمه با يك پسر

مه جبيني كآمد او از مبتدا يكتا خبر

مصطفي۹را جانشين و اوصيا را هم پدر

اين بشارت را بشيري برد زي خير البشر

يعني اي يعقوب ما يوسف به كنعان آمده

شد خرامان جانب دولت‏سراي آن نگار

بي‏قرار از شوق ديدار رخش يعقوب‏وار

همچو خورشيدي كشيد آن ماه را اندر كنار

مصطفي تا چهره‏اش بوسيد فرمود اي كبار

آيت الكبراي حق امروز شايان آمده

آمد اينك آن كه سازد ناتمامان را تمام

بر وصايت او زند همچون كه من مُهر ختام

آن كه حُبّش روح دين و باطن حجّ و صيام

بي‏جهانبان از كجا نظم جهان يابد نظام

از پي نظم جهان اينك جهانبان آمده

آمد آن منظور حق در گردش چرخ برين

آن كه از اِسكان او باشد سكون اين زمين

آن كه در دنيا و دين حبل‏المتين مؤمنين

حق مرا مبعوث فرمود از پي آيين و دين

دين و آيينِ مرا امروز ديّان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۸ *»

بر زمين بهر خدا بنهاد رو در كودكي

اُسوه‏اي كامل بود در خلق و خو در كودكي

دلبري نيكو بود در رو و مو در كودكي

دين خود را در كتب بنهاد او در كودكي

سرّ تورات و زبور و صحف و قرآن آمده

آمد آن كه مؤمنان را باشد او يكتا امير

دشمنان دين حق را آمد او نار سعير

چون خدا اذنم دهد در جنگ و آيد دار و گير

روبهان در گِرد من گردند روزي شيرگير

بر هلاك گرگ‏خويان شير غرّان آمده

مي‏رسد روزي دو رويان را كه در سر پرورند

فكر خام رهبري را تا كه بر رهبر پرند

در دل خود دشمن دينند و نام دين برند

گله‏ي احباب را گفتم مبادا بر درند

شكر للّه گله را امروز چوپان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۲۹ *»

فتنه‏ها برپا شود از دست آن‏ها هر كجا

هر يك از آن‏ها چو طوفاني پر از صدها بلا

تيره گردد روزگار امّتم زاهل شقا

جاريه اصحاب من ماند سفينه نوح را([۱۸۴])

فُلك اصحاب مرا امروز سُكّان آمده([۱۸۵])

چون كه هستم مظهر عرش خداي دادگر

مظهر اركان آن هم آيد از بهر بشر

اعظم اركان آن نَك مظهرش شد جلوه‏گر

بر سه ركن عرش حق زهرا و شِبّير و شَبَر([۱۸۶])

ركن چارم شوي زهرا باب سبطان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۰ *»

مُقترن گشتند دو نوري كز ازل شد توأمان

باشد از آن وحدت ايشان نشان اين اقتران

هر دو نوشيدند در آن وحدت ز ثَدْي بي‏نشان([۱۸۷])

از در حكمت زبان خود نهادش در دهان

لُقمه‏اي دادش كه كي در خورد لقمان آمده

وه از آن كه بوي وحي حق ببويد كودكي

روي دست و سينه‏ي احمد برويد كودكي

در جمالش جلوه‏ي حق را بجويد كودكي

شيره‏ي جان بر به جاي شير نوشد كودكي

كش زبان مصطفي۹بر جاي پستان آمده

پس رضاعي اين چنين را كس به دورانش نديد([۱۸۸])

گوش او هر دفعه از جبريل هنيئاً مي‏شنيد

گوشت و خون مرتضي۷روييد از آن‏چه مي‏مكيد

چشمه‏هاي علم و حكمت از دهانش شد پديد

آري آري در گلستان ابر نيسان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۱ *»

گر نبودي مرتضي۷را قابليت‏هاي ناب

از كجا بودش دمي از بهر اين الطاف تاب

يا كه مي‏شد نقشه‏هاي مصطفي نقش برآب

باز كرد از يك الف بر روي او صد اَلْف باب([۱۸۹])

كم‏ترين بابش به حكمت علم ماكان آمده

غم بِهِل از دل غمين و خاطر زارت گذار

اهل ايمان را دل اندر روزگار كج‏مدار

خرّم از باد بهارست و شميم آن نگار

در درازي بگذرد اين رشته از روز شمار

قصّه كوته كن قواما شب به پاپان آمده

گر كه گويي گوشه‏اي از چارم اركان بگوي([۱۹۰])

شرط سوّم از شروط كَلْمه‏ي ايمان بگوي

از مقام شيعيان خُلّص ايشان بگوي

گر تواني شمّه‏اي از مدحت سلمان بگوي

گر چه اين جدول از آن دريا به جريان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۲ *»

اي كه گفتي بس مديحت از جواني تا به شَيْب

خالي از نقص معاني ظاهرش عاري ز عيب

مي‏سزد گر كه بگويي اين سخن بي‏شك و ريب

با وجود آن كه در گاه مديحش ز ابر غيب

از قوافي در برم مانند باران آمده

من كجا و مدحت سلمان اين دوران و حال

آن هلال چرخ حُسن و بَدْر گردون كمال

باقر آن مهر فروزان و مه فرخنده‏فال([۱۹۱])

در مديحش كلك دُربارم بكاهد از كلال

مدح او با كلك من چون ماه و كتان آمده

شد ملاك صدق ايمان داستان دوستيش

جان‏فزاي اهل ايقان گلِستان دوستيش

ايمن از خشم خدايند راستان دوستيش

در بر ارباب بينش آستان دوستيش

در حقيقت كعبه‏ي دين ركن ايمان آمده

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۳ *»

مهر رويش شد نشاني بهر ما از بي‏نشان

مهر او در دل مرا بهتر ز گنج شايگان

مَهْرِ مِهرش را ادا نتوان نمود زين خاكدان

دست و طبعش باد در عالم دليل بحر و كان

تا كه در گيتي نشاني از يم و كان آمده

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۴ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

تخميس قصيده‏ي جلال الدين مولوي رومي

پيش از همه از آن كه نشان بود علي۷بود

از خلق نه حرفي به ميان بود علي۷بود

نقشي نه ز امكان و مكان بود علي۷بود

تا صورت پيوند جهان بود علي۷بود

تا نقش زمين بود و زمان بود علي۷بود

آن صافي اصفي كه صَفي بود علي۷بود

آن آيت كبري كه جلي بود علي۷بود

در ذات و صفت همچو نبي بود علي۷بود

شاهي كه ولي بود و وصي بود علي۷بود

سلطان سخا و كرم و جود علي۷بود

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۵ *»

اين خلقت زيباي دو عالم ز علي۷شد

پيدايش پيدا و نهان هم ز علي۷شد

آن جلوه‏ي حقّي كه بُد اعظم ز علي۷شد

مسجود ملائك كه شد آدم ز علي۷شد

آدم چو يكي قبله و مسجود علي۷بود

چون خواست رود بين امم از پي تدريس

سازد همه را با خبر از نقشه‏ي ابليس

شد جلوه‏گر اما نه به ذاتش ز دو صد ايس([۱۹۲])

هم آدم و هم شيث و هم ايّوب و هم ادريس

هم يوسف و هم يونس و هم هود علي بود

پاكيزه بدند جمله چو از جمله‏ي اَرْجاس

بر درگه او بنده شدند از ره افلاس([۱۹۳])

آيينه صفت در بر آن شاخص اَكياس([۱۹۴])

هم موسي و هم عيسي و هم خضر و هم الياس

هم صالح پيغمبر و داوود علي بود

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۶ *»

در دل نبدش از احدي غير خدا ترس

از غير محبّش ز همه در دل او يأس

در ديده‏ي او بعد نبي زندگيش حبس

آن شير دلاور كه ز بهر طمع نفس

بر خوان جهان پنجه نيالود علي۷بود

آن مظهر يكتاي خدا جلوه‏ي يزدان

آن اعظم اسماء حق و والي امكان

آن عالم هر سرّ و علن حجّت سبحان

آن كاشف قرآن كه خدا در همه قرآن

كردش صفت عصمت و بستود علي۷بود

آن زينت عُبّاد كه در چرخ شرف بَدْر

آن قُدوه‏ي سُلاّك كه بودي همه‏جا صَدْر

آن اسوه‏ي زهّاد مبرّاي ز هر غدر

آن عارف سجّاد كه خاك درش از قدر

از كنگره‏ي عرش برافزود علي۷بود

او مبدء و او مصدر و او اصل مصادر

او شاخص و خلقند همه او را چو مظاهر

بيش از خود مظهر بود او از همه باهر

هم اوّل و هم آخر و هم باطن و ظاهر

هم عابد و هم معبد و معبود علي۷بود

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۷ *»

اي آن كه مقامش نشناسي و نداني

گر باز شناسي بپذيري و بر آني

تسليم شوي خورده نگيري تو زماني

آن لَحْمُكَ لَحْمي بشنو تا كه بداني([۱۹۵])

آن يار كه او نفس نبي بود علي۷بود

زآن بسته ميان خود و او عقد اخوّت

در مردي و مردانگي و جود و مروّت

در بذل و عطا و شرف و حلم و فتوّت

موسي و عصا و يدِ بيضا و نبوّت

در مصر به فرعون كه بنمود علي۷بود

او همچو نبي حجّت حقّست بر اقوام

كامل شده دين از وي و نعمت شده اتمام

از خُلق نبي سيف علي۷يافت سرانجام

آن شاه سرافراز كه اندر ره اسلام

تا كار نشد راست نياسود علي۷بود

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۸ *»

او جاي نبي خفت در آن ليله به بستر

در جنگ اُحُد شد سپر جان پيمبر۹

كم‏تر خدمش حاكم بر خسرو و قيصر

آن قلعه‏گشايي كه در از قلعه‏ي خيبر

بركند به يك حمله و بگشود علي۷بود

من خاك رهش كحل بصر كردم و ديدم

در كوي وي آهنگ سفر كردم و ديدم

بر هر چه و هر جا كه گذر كردم و ديدم

چندان كه در آفاق نظر كردم و ديدم

از روي يقين در همه موجود علي۷بود

او مُرْسِل هر مُرْسَل و هادي و ولي بود([۱۹۶])

او ياور و يار همه در سرّ و خفي بود

سرلوحه‏ي هر يك ز صحف نام علي۷بود

خاتم كه در انگشت سليمان نبي۷بود

آن نور خدايي كه بر او بود علي۷بود

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۳۹ *»

باشد ز كرم درگه او كعبه‏ي محتاج

رويش همه را قبله و كويش ره و منهاج([۱۹۷])

عقل بشر از ساحت دركش شده اخراج

آن شاه سرافراز كه اندر شب معراج

با احمد مختار۹يكي بود علي ۷بود

او اصل قديم فرع كريم رهبر دين‏ست

او علت كل كل علل اصل متين‏ست

او مبدء و او مصدر و او شمس يقين‏ست

اين كفر نباشد سخن كفر نه اين‏ست

تا هست علي باشد و تا بود علي۷بود

او صادر از حق بود و مصدر امكان

او آمر و ناهي بود و معني ايمان

مهرش شده در دين خدا اعظم اركان

سرّ دو جهان جمله ز پيدا و ز پنهان

هر عارف فرزانه كه بنمود علي۷بود([۱۹۸])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۰ *»

آن كس كه سلوني علني گفت علي۷بود([۱۹۹])

بس درّ ثمين بهر غمين سفت علي۷بود

از ساحت دين گرد هوي رُفت علي ۷بود

با چهره‏ي گلگون به لحد خفت علي۷بود

آن كس كه انا النقطة فرمود علي۷ بود([۲۰۰])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۱ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

مرحبا روزي كه همره لطف داور داشتي

گفتگو از منصب شاهي رهبر داشتي

حق‏گذاري از حق مولاي قنبر داشتي

حبذا عيدي كه گر برقع ز رخ برداشتي

عيد اضحي پيش پايش از بها سرداشتي

روز اكمال ديانت شد ز امر كردگار

نعمت حق شد تمام از يُمن اين فرخنده كار

سرّ كار انبيا آمد در اين روز آشكار

گر نبودي حرمت روزي چنين در روزگار

تا قيامت پور آزر جا در آذر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۲ *»

در سماء چارمين آن عالم قدس و كمال

مي‏درخشد بيت معمور همچو بدري در جمال

قبله‏ي اهل سماء و درگه جود و نوال

كعبه‏ي خشت و گل اندر پرده‏ي جاه و جلال

خويش را با بيت معمور ار برابر داشتي

فخر كعبه آن كه شهر علم را بودي چو باب

آن كه حق را در حقيقت درگه و باب و جناب

پور عمران والي ملك ولايت بوتراب([۲۰۱])

كعبه‏ي جان و دل امروز ار ز رخ هشتي نقاب

پاي عزّ و اعتلا بر عرش اكبر داشتي

رحمت حق بر محبّان باشد اين عيد همچو خِطْر([۲۰۲])

بر مشام جان ايشان آيد از آن بوي عِطر

طاعت آنان از آن كامل ز اعدا گشته بِطْر([۲۰۳])

شد مقدم در وجود از جمعه و اضحي و فطر

گر چه از حكمت ظهورش حق مؤخر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۳ *»

شد ولايت در چنين روزي چو اصلي از اصول

شرط توحيد و نبوّت خوانده آن را هم رسول۹

هر كه شد منكر ولايت را نمود از حق عدول

در غدير آمد هويدا پاسخ ردّ و قبول

آن اَلَسْتي را كه حق در عالم ذرّ داشتي

حق مطلق چون علي باشد شد او ميزان حق

مطلق حق و حقيقت از علي۷تبيان حق

اصل و فرع حق علي۷و مبدء و پايان حق

گر نبودي در عنايت مرتضي عنوان حق

تا ابد اين گنج مخفي حقّ مُسَتَّر داشتي

هر كمالي را كه بيني در خود از روحت بدان

دارد از روحت حكايت جمله اعضا بي‏گمان

هر يك از اعضا دهد شرحي از آن همچون زبان

مي نبيني گر زبان دل را نبودي ترجمان

راز دل را هر تني در سينه مضمر داشتي

حق علي را بهر خود در ماسوا مظهر گرفت

مظهري كو را به رتبت بعد پيغمبر گرفت

نور توحيد خدا تا در وجودش درگرفت

مرتضي۷در عالم ذر از خلايق برگرفت

از سر صدق و صفا عهدي كه داور داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۴ *»

مظهر حق، حقِّ مظهر شد خدا را مرتضي۷

نام او مشتق شد از نام گرامي خدا

زآن كه خود نام خدا بود و سراپا حق نما

با لسان ناطق صدق علي ذوالعلا

گرنه حق آيات ايمان را مفسّر داشتي

كي كشيدي پور عمران جانب سيناش رخت؟!

كي شدي يارش در آن وادي حيرت‏زاش بخت؟!

كي سبك بر او شدي آن بار سنگين سنگ و سخت؟!

در مهابت صيحه‏ي اني انا اللّه از درخت

گوش هوش موسوي را تا ابد كر داشتي

بهر اين مضمون زيبا آيتي آرم تو را

آيتي كآمد دليل كاملي بر مدّعا

در هُوَ مرجع هويدا باشد از سر تا به پا

در هويت گر ضمير از خود نگرديدي فنا

از بقاي وجه مرجع پرده كي برداشتي؟!

آيتي ديگر بگويم آشكاراتر ز پيش

شرح مقصد مي‏دهد از آيت اولي چو بيش

آن چنان گويد كه فهمد هر كه در هر قوم و كيش

زنگ انّيت اگر آيينه نزدودي ز خويش

كي خبر از رنگ و رخسار سكندر داشتي؟!

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۵ *»

نكته‏اي گويم كه باشد از قوانين وجود

حق نشانده ذات‏ها را در حجابي از قيود

هر چه گردد مُدْرَك ما آن ظهور است و نمود

هيچ ذات از غيب ننهادي قدم اندر شهود

از صفات خود نه گر مَرآ و مظهر داشتي

چون كه ذات اندر صفت ظاهر شد و در او نشست

شد ظهور ذات عالي در مقام دون و پست

شست از خود رنگ انيّت ز خود برداشت دست

نيست شد از خود ظهور آن‏گه به ظاهر گشت هست

دل ز خود برداشتي تا مهر دلبر داشتي

آيتي ديگر كه باشد در وجود ما عيان

گفته‏ي دل باشد آن‏چه در بيان آرد زبان

فاني از خود نزد دل آمد زبان ترجمان

گر نبودي هر سخن‏گو را زبان اندر دهان

در ادا كي دعوي دل را مُعَبَّر داشتي؟!

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۶ *»

شد زبان نائب مناب هر دلي در هر تني

هم به سوي راز دل چون صفحه‏ي رو، روزني([۲۰۴])

بي‏تفاوت مرد باشد صاحبش يا كه زني

در تكلم گر زبان راندي به لب ما و مني

ما و من را حاكي از حال سخنور داشتي

اصل عيد و عيد اصلي در جهان امروز بود

روز شادي حقيقي را نشان امروز بود

حق به شادي پيمبر۹شادمان امروز بود

علّت غائيّه‏ي دهر و زمان امروز بود

ورنه حق اين هر دو را در سرمد اندر داشتي

ساير اعياد قشر و اين بود در حكم مغز

در سما شد اصل شادي در زمين هم اصل بَغْز([۲۰۵])

گر چه دشمن مي‏گريزد زين سخن‏ها سوي لَغْز([۲۰۶])

ور ز من باور ندارد مدّعي اين گفتِ نغز

در گواهي آرمش برهان كه باور داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۷ *»

حق‏تعالي را نظر چون بر شه لولاك بود

ماسوا دنباله اما سر شه لولاك بود

اصل هر خلقي ز خشك و تر شه لولاك بود

علّت غائي افلاك ار شه لولاك بود([۲۰۷])

كاندرين هفت آسمان اين هفت اختر داشتي

رُتبت قدس نبي را چون‏كه ذاتاً برتري‏ست

اقتضاي ذاتي او هم به حق پس سروري‏ست

حضرتش را در دو عالم كار بنده پروري‏ست

علّت غائي ز خلق مصطفي۹پيغمبري‏ست

كز خدا زي ماسوا خود را پيمبر داشتي

كار پيغمبر در عالم چون هدايت بود و بس

مقصد از امر هدايت هم عنايت بود و بس

جان خود در كف مهيّاي حمايت بود و بس

در نبوّت علت غائي ولايت بود و بس

ورنه دادارش چرا هر دم مكرّر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۸ *»

بس تعب‏ها در ره دين خدا ختم رسل۹

ديده و از جان و دل بوده رضا ختم رسل۹

در دلش ترسي نبُد از اشقيا ختم رسل۹

در ره تبليغ امر مرتضي ختم رسل۹

سال‏ها بيم از نفاق خصم ابتر داشتي

روزگار حضرتش طي مي‏شد امّا ناگوار

منتظر تا آيدش روز بروز اصل كار

آيد آن روزي كه سازد لُبّ دين را آشكار

تا به روزي اين چنين تأكيد كردش كردگار

كز حضور قوم تبليغش ميسّر داشتي

كاي حبيبم آمد آن روزي كه بودت جستجوي

آمد آن روزي كه بخشد دين ما را آبروي

پس به رغم ناكسانِ ژاژخاي ديوخوي

كاي پيمبر آن‏چه فرموديم با امّت بگوي

كاين ثمر را آن شجر همواره در برداشتي

اي كه هستي آفرينش را تو شمع دل‏فروز

بوده‏اي در راه نشر دين ما در ساز و سوز

آمد آن روزي كه بوده مقصدم از شب و روز

از كمون آن درخت اين ميوه گر ندهي بروز

نخل والاي نبوّت شاخ بي‏بر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۴۹ *»

نعمتم را گر كه مي‏خواهد گذارد كس سپاس

شكر اين نعمت گذارد كو نيايد در قياس

زآن‏كه با اين نعمتم ديگر نباشد التباس([۲۰۸])

يأس از مردم همي در دل تو را بودت هراس

گر نه خود از عون عصمت درع و مغفر داشتي([۲۰۹])

فصل دين شد فرودين ز اليوم اكملت لكم

عزّ آئين را ببين ز اليوم اكملت لكم

افتخار مؤمنين ز اليوم اكملت لكم

نونهال باغ دين ز اليوم اكملت لكم

دست دهقان قضا امروز مثمّر داشتي

داشت پيغمبر بسي بيم از خلاف و از نزاع

وز نفاق ناكسان كجرو شرّ جِشاع([۲۱۰])

هم ز تفتين منافق در بلاد و در بقاع

ورنه در قرني فزون فرخنده سالار مطاع([۲۱۱])

اين سپه‏داري چرا پنهان ز لشگر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۰ *»

از قديم هر اُمّتي را بوده عهد راستين

با نبي خود به امر حضرت حق در زمين

بهر اتمام رسالت وز پي اكمال دين

هر نبيّي مر وصي خويش را روزي چنين

در ميان اُمّتان از حق مقرر داشتي

آمد اكنون نوبت نصب ولي مؤمنين

روز بيعت با امام بر حق و يعسوب دين

آن كه باشد مصطفي۹را جانشين راستين

از پي اكمال دين زآن گونه ختم المرسلين

از جهاز اشتران امروز منبر داشتي

بر فرازش پانهاد و در كنارش بوتراب

همچو بدر نيمه‏ي مه در كنار آفتاب

لب گشود و بس فشاند آن حضرتش دُرّ خوشاب

كاي گروه مؤمنان از عبد و حرّ و شيخ و شاب

مر مرا آيا نه حق مولا و سرور داشتي؟!

هر كه را بيمي به دل از مشكل فرداي اوست

اعتمادش در جهان بر خالق يكتاي اوست

اين علي هادي بي‏مانند و بي‏همتاي اوست

هر كه را مولا منم پس اين علي مولاي اوست

كاين دو طينت را خدا با هم مخمّر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۱ *»

پس به غايب گويد از من آن‏چه را حاضر شنيد

دين حق شد محكم از اين امر و روي من سپيد

دشمن دين شد دگر در آرزويش نااميد([۲۱۲])

اختلاف كفر و ايمان از علي آمد پديد

ورنه كي مؤمن منافاتي ز كافر داشتي

آمد آن وقتي كه گردد دوحه‏ي دين بارور

مردم بَوّال بر اعقابشان هم تاج‏بر([۲۱۳])

از شهان تاجدار و از يلان نامور

ملّت احمد۹گرفت از خاوران تا باختر

در اضائت زآن كه حكم مهر خاور داشتي

نقض بيعت با علي كردند آن قوم عنيد

بعد پيغمبر جفا بي‏حد بر آل او رسيد

مرتضي هم چاره جز عزلت براي خود نديد

از پس مهر نبي ماه وصي تا شد پديد

چارتن از نمره‏ي سلمان و بوذر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۲ *»

فتنه‏اي شد بعد پيغمبر در اين امت به پا

كاهل باطل را نمود از اهل حق يك‏سر جدا

رونق باطل شد از آن كاله‏ي حق بي‏بها

گر كساد كاله‏ي ايمان نبودي حق چرا

مؤمنان را كم‏تر از كبريت احمر داشتي

شد فضاي عالم از آن فتنه‏ي اهل عناد

تيره‏تر از ظلمت شب هر زمان در ازدياد

حبّ حيدر حافظ دل‏ها شد از آن ارتداد

ارتداد از دين احمد جُست كي آن پاك‏زاد([۲۱۴])

كز وفا در سينه مهر روي حيدر۷داشتي

مقصد و منظور حق از وضع دين روي زمين

هر زمان در هر گروهي بوده حفظ مؤمنين

زين سبب شد مرتضي يعسوب و نحلش اهل دين([۲۱۵])

تا ز يزدانش لقب آمد امام المتقين

از گروه فاسقان يك‏باره دل برداشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۳ *»

چون‏كه آمد مرتضي۷را دوره‏ي عسر شديد

دوره‏ي تنهايي آن حق بر حق چون رسيد

از براي حفظ حق از حق خود پا پس كشيد

شير حق در بيشه‏ي سلم و رضا عزلت گزيد

ورنه كي روبه دل رزم غضنفر داشتي

گر نمي‏شد منزوي آن يكّه‏تاز لا فتي

كي ز حق نامي دگر در اهل حق بودي به جا

خود به دست خود مهار ابلهان كردي رها

عروة الوثقاي دين حبل المتين شرع را

عنكبوت از تار خود زين رو به چنبر داشتي

جامه‏ي عار و فضيحت بر تن خود دوختند

كينه‏ي اهل يقين در سينه‏ها اندوختند

آتش كين در جهان بر اهل دين افروختند

خانه‏ي ايمان و دين را طاغيان برسوختند

گر چه درباني چو جبرائيل بر در داشتي

يك جهان بيچارگان را او پناه و دستگير

بر جميع خلق عالم طاعتش فرض و امير

او خدا را مظهر و او مصطفي۹را هم نظير

مدح او نبود كه گويم قدرة اللّه القدير

در صف هيجا سپر از باب خيبر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۴ *»

من كجا تا شرح وصفي را ز اوصافش دهم

آن‏كه قرآن وصف او شد سر به سر تا نقطه هم([۲۱۶])

جمله‏اي گويم سپس دفتر نَهم بر روي هم

روز خيبر بر دريدي گاو و ماهي را ز هم

گر نه جبريلش به زير تيغ شهپر داشتي

آن‏كه خود اصل قديم بود و خود او فرع كريم

دست حق در هر عطا و منع و خود فضل عميم

حاكم حكم قضا فرمانده‏ي نار و نعيم

در كف مشكل‏گشاي خويش باللّه العظيم

چرخ را چون فلقه‏ي جوز مدوّر داشتي

با همه رُتبت بُد او عبدي براي مصطفي۹

بعد پيغمبر خدا را از تمام بنده‏ها

بنده‏اي شايسته‏تر بود و سراپا حق‏نما

از پي آن كش نگويد خصم غافل مرتضي

روز كين در دل هوي يا كبر در سر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۵ *»

از عبادت‏هاي شب روي مهش چون ماه زرد

مي‏شد او نقش زمين در هر شبي چون چوب سرد

با مساكين دم‏خور و او دردمند با اهل درد

كبرياي حق ستودن خواستي كاندر نبرد

هر دم از دل نعره‏ي اللّه اكبر داشتي

باب مطلق آمد از حق در ميان بندگان

باطنش شد رحمت مطلق براي مؤمنان

ظاهرش آمد عذاب و خشم حق بر كافران

فلك قهرش را اگر از عزم بودي بادبان

در مقام لطف باز از حزم لنگر داشتي

صولتي در نزد هر ظالم در آن حضرت كه بود

نزد مسكينان خضوعي ضدّ آن شوكت كه بود

مايه‏ي حيرت در آن‏كس اندكي فكرت كه بود

گر گل رويش كسي ديدي بدان نضرت كه بود

تا به محشر ديده نابينا چو عبهر داشتي

گر ز گفتارم شود خرسند دل هر چاكرش

مي‏شود آزرده دانم زين سخن‏ها منكرش

حال گويم آن‏چه گفتم من ز روي انورش

ني غلط گفتم اگر عارض نمودي قنبرش

آفتاب از شرم رويش چهره اصفر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۶ *»

قُلْتَ ماقُلْتَ لَنا اَهْلاً فَاَهْلاً يا قَوام([۲۱۷])

قَدْ اَجَدْتَ فِي الْكَلامِ ثُمَّ سَهْلاً يا قَوام([۲۱۸])

مااَطَلْتَ لَيْتَ ماقُلْتَ «فَمَهْلاً» يا قَوام([۲۱۹])

كَمْ تُطيلُ الْقَوْلَ مَهْلاً ثُمَّ مَهْلاً يا قَوام([۲۲۰])

هر كه را گفتار اَطْوَلْ لوم اكثر داشتي

چون‏كه ما قَلَّ و دَلَّ باشد آن خير كلام([۲۲۱])

در كلام آن كه ميزانست خود او يعني امام

پس سخن كوته نمودن بهتر است در هر مقام

ترسم آخر از رُقاع طعنه گردد تلخ‏كام([۲۲۲])

آن‏كه شعرش در حلاوت طعم شكّر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۷ *»

گر كه از اعمال خود دانيم هر آن‏چه گفته‏ايم

كم شود گفتار و از هر گفته‏اي داريم بيم

بي‏جهت نبود كه پرگو را شمارند همچو خيم([۲۲۳])

في المثل گر گفته‏ي كس را بود مقدار سيم

گر خَمُش بودي سكوتش قيمت زر داشتي

گر كه ياري روز و شب همواره با درس و كتاب

گر ندادي عمر خود بر باد از عهد شباب

مي‏رود امّيد خيري تا كه باشي بر صواب

افتتاح گفتگو كردي گر از كافور ناب

ختم اگر كردي ختام از مشك اذفر داشتي

گر ز آداب سخن گفتن تو داري جستجوي

ور نخواهي همّتت سازي تو صرف هاي و هوي

نكته‏اي گويم شنو از مردمان پندگوي

چون قلم از سر قدم ساز از خموشي گفتگوي

وه كه قاآني چه خوش اين مصرع از بر داشتي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۸ *»

شاهد ار آرد ز قاآني براي خود قوام

ني عجب كو آمده در فن خود عالي مقام

بيم دارد تا رها سازد ز كلك خود لجام

گر نبودي بيم توبيخم ز اكثار كلام

كلك مشكينم جهاني را معطّر داشتي

مدح مولا مي‏برد از دل غبار غمّ و هم

وه چه زيبا گر شود با نظم پخته جفت هم

ليك شاعر مي‏شود مثل سهائي خسته هم

تار طبعم از ملالت گر نبگسستي ز هم

متصل اين رشته را تا روز محشر داشتي

وقت شادي شد غمين بر خود هميشه حتم كن

مِدحَت مولا بگو و دشمنش را شتم كن

ليك فضلش را ز منكر تا تواني كتم كن

گاه بي‏گه شد قواما گفته‏ي خود ختم كن

خامه‏ات خود گر چه بر لب آب كوثر داشتي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۵۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

 

 

دو سرود عربي «ميلاديّه» و «غديريّه» گرچه تخميس نيستند ولي نظر به اين كه سرود اوّل با اين بيت:

ها علي بشر كيف بشر
  ربه فيه تجلي و ظهر

و سرود دوّم با اين فقره از حديث شريف غدير «من كنت مولاه فهذا علي مولاه  . . تضمين شده‏اند، آن‏ها را هم در اين دفتر، آورديم.

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۰ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

نشيد في ميلاد علي۷

جاءَنَا الْيَوْمَ مِنَ الْبَطْحا خَبَر

جاءَ مَوْلانا عَلي فِي السَّحَر

ها عَلي بَشَرٌ كَيْفَ بَشَر

رَبُّهُ فيهِ تَجَلّي وَ ظَهَر

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

جاءَنَا التَّبْشيرُ مِنْ اَهْلِ السَّماء

اَلْبِشارَة جاءَكُمْ خَيْرُ الْوَري

قُدْوَةُ الْخَيْرِ اِمامُ الاَْتْقياء

مَفْخَرُ الْبَيْتِ الْعَتيقِ وَ الْحَجَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

مَرْحَباً يا طارِقاً اَهْلاً بِكا

جِئْتَنا بَدْراً مُضيئاً مُشْرِقا

اَنْتَ نورُ رَبِّنا قَدْ جِئْتَنا

يَعْرِفُ ذاكَ الّذي اُعْطِي الْبَصَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۱ *»

اَنْتَ بَيْتٌ اَوَّلُ قَدْ وُضِعا

لِلاَْنامِ فِي الْوَري قَدْ صُنِعا

كُلُّ خَيْرٍ في وِلاكَ جُمِعا

اَنْتَ اَصْلٌ مِنْكَ ما كانَ ظَهَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

اِصْطَفي رَبُّكَ مَوْلِداً لَكا

وَ هُوَ الْبَيْتُ الْعَتيق، اَكْرِمْ بِكا

نِعْمَ يا مَوْلاي ما خَصَّ بِكا

اَنْتَ بَعْدَ الْمُصْطَفي خَيْرُ الْبَشَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

قَدْ تَشَرَّفْنا بِكَ يا قادِما

مِنْكَ نورُ الْحَقِّ فينا قَدْ بَدا

نُورُكَ السَّبْعَ الشِّدادِ قَدْ اَضاء

وَجْهُكَ كَالْبَدْرِ حينَ ما سَفَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

اُمُّكَ فاطِمَةُ بِنْتُ الاَْسَد

حينَ ما تَحْمِلُ نورَ السَّرْمَد

اَقْبَلَتْ لِلاَْمْنِ نَحْوَ الْمَسْجِد

سائَلَتْ عَنْ رَبِّها خَيْرَ الْقَدَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

فَاسْتَغاثَتْ عِنْدَ رُكْنِ الْمُسْتَجار

رَبَّها رَبَّ الْوَري ذَاالاِْقْتِدار

ما لِي غَيْرُكَ، لَك اَصْلُ الْقِدار

لَيْسَ عَنْ حُسْنِ حِماكَ مُصْطَبَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۲ *»

خَرَّقَ الرَّبُّ مِنَ الْبَيْتِ الْجِدار

عِنْدَ ما نادَتْ اَمامَ الْمُسْتَجار

فَهْي كَالشَّمْسِ تَوارَتْ بِالْبِدار([۲۲۴])

سُدَّتِ الثُّلْمَة، بِلا رَدْمِ الاَْثَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

حَبَّذا آناءُ لَيْلٍ خامِسٍ

عِنْدَ مااَصْحَي السَّماء عَن غامِس([۲۲۵])

شَهْرَ ذِي‏الْحَجَّة فَكَمْ مِنْ انِس

طائِفٍ، ساعٍ، يُلَبّي وَ اعْتَمَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

اَشْرَقَ النُّورُ الْعَظيمُ فِي الظَّلام

فَانْجَلَي الدَّيْجورُ عَنْ كُلِّ الاَْنام

اَطْلَعَتْ شَمْسُ الْهُدي بَدْرُ التَّمام

عُذِّبَتْ طَرْفٌ كَثيرٌ بِالسَّهَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

كاشَفَ الرَّبُّ عَنِ الْوَجْهِ السِّتار

نَوَّرَ الْعالَمَ كَالضَّوْءِ النَّهار

بَلْ لَدَيْهِ لَيْسَ لِلشَّمْسِ قَرار

نَسَخَ التَّأْبيدَ مِن لَنْ وَ اسْتَمَرّ([۲۲۶])

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۳ *»

اَظْهَرَ لِلْخَلْقِ وَجْهَهُ الْمُبين

وَ اَراهُم نَفْسَ رَبِّ الْعالَمين

فَبَدي فيهِمْ بِدا حَقُّ الْيَقين

لَيْتَ مُوسي كانَ فيهِمْ فَنَظَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

وُلِدَ الْمَوْلودُ فِي الْبَيْتِ الْحَرام

سَيِّداً فاقَ الْعُلي نالَ الْمَرام

لَمْ‏يَكُنْ آدَم فَكان وَهْوَ الاِْمام

طاهِرٌ طُهْرٌ بَريءٌ مِنْ كَدَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

خَرَجَ الاُْمُّ مِنَ الْبَيْتِ كَما

دَخَلَتْ مِنْ ثُلْمَةٍ اَحْدَثَها

رَبُّها تَكْرِمَةً اَكْرِمْ بِها

تَحْمِلُ الاِْبْنَ لَهُ وَجْهٌ اَغَرّ

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

سَمِعَتْ عِنْدَ الْخُروج عَنْ هاتِف

مادِحٍ لِلاِْبْنِ ثُمَّ واصِف

اِسْمُهُ اشْتُقَّ مِن اسْمي فَاعْرِفي

فَعَلي سُمِّي اَصْلُ الْغُرَر

جاءَنَا الْيَوْمَ. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۴ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

نشيدة غديرية

قالَ الْمُصْطَفي ۹جُعِلْنا فِداه

مَنْ كُنْتُ مَوْلاه عَلِي مَوْلاه

يا رَبِّ والِ، كُلَّ مَنْ والاه

عادِ يا رَبِّ، كُلَّ مَنْ عاداه

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

نَفْسي فِداهُ، يَوْمَ اَتاهُ

اَمينُ الْوَحْي، يَدْعو اَخاهُ

يَوْمَ الْغَديرِ، ثُمَّ ناداهُ

اَيُّهَا النَّبِي اَنْزَلَ الاِْله

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

بَلِّغْ ما اُنْزِلْ، مِنْهُ اِلَيْكا

في شَأْنِ الْوَصي، نِعْمَ مَوْلاكا

اِنْ لَمْ‏تُبَلِّغْ، ما بَلَّغْتُكا

فَما اَدَّيْتَ، كُلَّ دينِ اللّه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۵ *»

جاءَ مِنْ مَكَّة، وَ قَدْ صاحَبَه

كُلُّ الْحَجيجِ، فَجاءُوا مَعَه

حَتّي اِذا صار، بِخُمٍّ جاءَه

بِاَمْرِ الْحَقِّ، جِبْريلُ ناداه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

اِنْزِلْ فَبَلِّغْ، اَمْرَ عَلِي

فيهِمْ مِنَ اللّه، غَيْرَ خَفِي

بَعْدَكَ لَهُمْ، خَيْرُ وَلِي

طوبي لِكُلِّ، مَنْ هُوَ والاه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

قُمَّ ذاكَ الدَّوح، راحَ فَاسْتَوي

هُوَ عَلَي الرَّحْل، ثُمَّ فَنادي

اَيُّهَا الاُْمَّة، مَنْ لَكُمْ مَولي؟

قُولُوا قَوْلَكُم حَتّي سَمِعْناه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

قالُوا جَميعاً، وَ هُمْ كَثيرٌ

قَوْلاً واحِداً، جَمٌّ غَفيرٌ

اَنْتَ مَوْلانا، اَنْتَ النَّذيرُ

وَ اَنْتَ اَوْلي، بِنا بَعْدَ اللّه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۶ *»

فَقالَ الْحَبيب، بِقَوْلٍ نَشيد

بائِحاً بِاسْمِه، بِصَوْتٍ مَديد

رافِعاً كَفَّه، مالَهُ نَديد([۲۲۷])

بِيُمْني يَدَيْه، يَمينٌ يَداه([۲۲۸])

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

مالِي سِوي، اَخِي الْوَدودِ

هذا وَزيري، وَهْوَ عَقيدي([۲۲۹])

هُوَ ابْنُ عَمّي فَارْعَوا عُهودي

مِثْلُنا مَعاً موسي وَ اَخاه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

بَعْدي عَلي هُوَ الاَْميرُ

هُوَ مَوْلاكُمْ نِعْمَ الظَّهيرُ

وارِثُ عِلْمي مِثْلي نَذيرٌ

اِخْتارَهُ اللّه رَبُّنَا اجْتَباه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

مِنْكُمْ مَنْ والاه، يُلاقِي السُّرور

لَدي مَوْتِه، وَ يَوْمَ النُّشور

يُمْسي وَ يُصْبِح، فِي الْخَيْرِ مَغْمور

في رَحْمَةِ اللّه، هُنا وَ اُخْراه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۷ *»

وَ مَنْ عاداهُ، سَيصْلي نارا

ناراً جَحيماً، ساءَتْ مَصيرا

قَضاءُ رَبّي، وَ لَنْ يَجورا

وَ حُكْمُ حَقٍّ، كُلُّ ما قَضاه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

ثُمَّ بَعْدَ ذاك، فَقالَ الْمَوْلي

اَما بَلَّغْتُ؟، فَقالوا بَلي

فَقالَ اشْهِدوا، اَيُّهَا الْمَلا

كُلٌّ يُبَلِّغ، كُلَّ مَنْ يَلْقاه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

وَ اَشْهَدَ اللّه، رَبَّهُ الْبَصير

عَلَي الْمُقِرِّ، وَ عَلَي النَّكير

فَبايَعوهُ، بَيْعَةَ الاَْمير

كُلٌّ صافَقَ، اَنَّهُ مَوْلاه

قالَ الْمُصْطَفي ۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

فَلَمْ يَحْفَظوا بَعْدَ مَاارْتَحَل

بَيْعَةَ الْغَدير، كُلُّهُمْ خَذَل

وَالّذي حَفِظ، اَمِنَ الزَّلَل

ما اَقَلَّهُ، نَفْسِي فِداه

قالَ الْمُصْطَفي۹. . .

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۸ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

 

الحمد للّه الذي جعلنا من المتمسكين بولاية اميرالمؤمنين و اولاده المعصومين و شيعتهم المنتجبين و صلوات اللّه و سلامه علي محمد و آله و عليهم اجمعين و لعنة اللّه علي اعدائهم من الاولين و الاخرين الي يوم الدين.

ماه ذي‏الحجة سال سي و پنج هجري مدينه‏ي منوّره شاهد شراره‏هايي بود كه از جان‏هاي به ستوه آمده از بي‏دادگري‏ها و خودكامگي عثمان بن عفان سوّمين خليفه‏ي غاصب و تبه‏كاري‏هاي كارگزاران ستم‏پيشه‏ي او، زبانه مي‏كشيد.

آنان گروه‏هايي از مسلمانان بودند كه از مصر، بصره، كوفه و ديگر شهرها به مدينه آمده و با سرشناسان مدينه گرد هم آمدند تا با خليفه‏ي بدكار روبه‏رو گردند و او را به خير و صلاح و سياست عادلانه بخوانند.

در پيشاپيش آن سيل خروشان كينه و دشمني با نظام ظالمانه‏ي خليفه، كساني چون: عايشه، طلحه، زبير، و ديگر سرشناسان مسلمان

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۶۹ *»

ديده مي‏شدند.

عايشه پيراهن پيامبر۹را بر فراز ني نموده و فرياد مي‏زد: اي مردم با اين كه هنوز چيزي از رحلت پيامبر نگذشته و پيراهن او از آب غسلش نخشكيده، از عثمان بپرسيد: چرا سيره‏ي عادلانه‏ي او را دگرگون ساخته و حقوق مردم و امنيّت و آزادي آنان را پايمال هوس‏هاي خود و اطرافيان خويش نموده است. اي مردم «نعثل» (عثمان) را بكشيد، خدا او را نابود سازد كه كفر ورزيده است، و سپس عازم حجّ گرديد.

شورشيان هر روز بر خشمشان افزوده مي‏شد و از طرفي افرادشان افزايش مي‏يافت. مروان وزير و مشاور عثمان به جاي او با آنان رويارو شد و در برابر خواسته‏هاي انساني و خيرانديشي آن‏ها، به جاي انصاف و حق‏پذيري و بازگشت به عدالت، با خشونت و گستاخي برخورد كرد.

محاصره بر عثمان روز به روز سخت‏تر و تنگ‏تر مي‏شد، و گفت‏وگو ميان شورشيان و كارگزاران عثمان داغ‏تر مي‏گشت و كشمكش از گفتار زباني به پيكار كشيده مي‏شد. مولا اميرالمؤمنين۷گام خيرخواهانه و اصلاح‏گرانه پيش نهاد و از دو طرف خواست كه به جاي خشونت‏گرايي به انصاف و گفت و شنود خردمندانه و مصلحانه روي آورند و به ستمگري‏ها و قانون‏شكني‏ها پايان دهند، شورشيان خيرخواهي حضرت را پذيرفتند و به بركت آن بزرگوار رفت كه شورش فرونشيند و راه اصلاح

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۰ *»

سياسي و اجتماعي و ديني و اقتصادي هموار گردد كه سياست شوم اموي و هواها و هوس‏هاي خليفه و اطرافيانش تلاش و خيرخواهي‏هاي حكيمانه‏ي مولا۷را نقش بر آب ساخت.

پاره‏اي از شورشيان در بازگشت از مدينه غلامي از غلامان عثمان را ديدند و پس از تفتيش او نامه‏ي عثمان را به والي مصر به دست آوردند كه در آن نامه بر خلاف تعهداتش دستور بريدن دست و پا و زدن گردن‏ها و قطع زبان‏ها و غارت خانه‏هاي شورشيان را صادر كرده بود.

پس از خواندن آن نامه خشم فرو نشسته‏ي آنان شراره كشيد و بي‏درنگ خود را به مدينه رسانيدند و اين بار با خشونت بيشتر بر عثمان و اطرافيان او شوريدند و خانه‏ي او را محاصره نموده و بر آن‏ها سخت گرفتند، راه رفت و آمد بر آن‏ها را بستند به طوري كه عثمان ناچار شد و بر بام خانه‏اش رفت و فرياد زد: اي مردم آيا كسي نيست كه پيام ما را به علي برساند تا او براي ما آب بفرستد.

مولا۷با خبر شدند دو فرزند گرامي خود امام حسن و امام حسين۸و پاره‏اي از ياران خود را به خانه‏ي عثمان فرستاد كه براي او و اطرافيانش آب ببرند، شورشيان خواستند از آنان جلوگيري نمايند، ولي به حرمت پيامبر۹اجازه دادند كه فرزندان حضرت به خانه‏ي عثمان آب ببرند.

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۱ *»

آنان از تشنگي نجات يافتند، اما امنيّت نداشتند و لحظه به لحظه محاصره تنگ‏تر مي‏شد و بر خشونت‏ها افزوده مي‏گشت. عثمان كسي را به سوي مولا۷فرستاد و از حضرت درخواست كرد كه بار ديگر براي ايجاد آرامش دخالت فرمايد.

آن بزرگوار از خانه بيرون آمد و با شورشيان گفت‏وگو نمود و سبب بازگشت آن‏ها را از آنان پرسيد، آنان نامه‏ي عثمان به والي مصر را نشان حضرت دادند.

حضرت با چند نفر از شورشيان نزد عثمان رفتند و نامه‏ي او را در برابرش نهادند و از او خواستند تا دليل نوشتن و ارسال چنين دستور محرمانه و ظالمانه را بگويد.

او در پاسخ گفت: الخاتم خاتمي، و الغلام غلامي و الخط خط كاتبي و لا علم لي بالكتاب. واقع اين است كه مُهر، مهر من و نامه‏رسان، نامه‏رسان من و خط، خط منشي مخصوص من است، ولي من از اين نامه آگاهي و اطلاعي ندارم.

مولا۷از او پرسيد: چه كسي به نام تو اين كار را انجام داده است؟!

آن ناپاك با كمال وقاحت و گستاخي پاسخ داد: من گمان مي‏كنم كار شما و نويسنده‏ي مخصوص من باشد!!!

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۲ *»

مولا۷كه از اين گستاخي و تعهّدشكني و بي‏پروايي سخت خشمگين شده بود فرمود: بل هو فعلك (اين كار ــ زشت و خائنانه ــ كار خود تو است) و از جا برخاست و به خانه‏ي خويش بازگشت، و با آن كه از آن نابكار و بدكار و اطرافيان او به كلّي نااميد شده بود، به فرزندان گرامي خود پيام داد كه بر در سراي عثمان قرار گيرند و از داخل شدن شورشيان جلوگيري نمايند.

موج خروشان كينه و دشمني مردم ستم‏ديده و جان به لب آمده گسترش مي‏يافت تا سرانجام گروهي از آنان به فرماندهي محمد بن ابي‏بكر از راه يكي از خانه‏هاي نزديك به خانه‏ي عثمان راه يافتند و بر او و اطرافيانش يورش برده و او را به درك اسفل جهنم روانه ساختند.

او پس از دوازده سال حكومت غاصبانه و ظالمانه با كارنامه‏اي سياه از استبدادگري و خودكامگي و گسترش ستم‏گري و چپاول و تبه‏كاري دستياران و كارگزاران و مهره‏هاي بدكار و خائن دولت خويش به ابوبكر و عمر ملحق گرديد.

دستگاه خلافتِ سه نفر از رؤساي كفر و نفاق و شقاق و فسوق و فجور و طغيان به‏واسطه‏ي نارضايي عمومي مسلمانان و شورش ستم‏ديدگان به دست سرشناسان آنان سرنگون گرديد.

بزرگان مسلمانان و چهره‏هاي برجسته و شناخته شده از اهل مدينه

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۳ *»

و از اهالي شهرهاي ديگر كه آن شورش را برپا كرده بودند در مسجد پيامبر۹مجتمع شدند تا درباره‏ي خليفه‏ي آينده و اوضاع شهرهاي مسلمانان هم‏آهنگ شوند.

گروهي از انديشمندان و سرشناسان مانند: عمار ياسر، ابوايوب انصاري، ابن‏تيهان  . . . براي خلافت و اداره‏ي امور مسلمانان، مولا۷را نام بردند و با يادآوري فضايل آن بزرگوار، ايمان، عدالت، جهاد، علم، كارداني، قرابت به رسول اللّه۹، از ديگران نظر خواستند.

پيشنهاد آنان به زودي مورد قبول همه قرار گرفت و از اطراف و جوانب مسجد، بزرگي و سرشناسي به‏پا خاست و برتري‏هاي مولا۷را بازگو كرد و رأي موافق خود و همراهان خود را اعلام نمود.

آن‏گاه همه به سوي خانه‏ي مولا۷شتافته تا آن بزرگوار را براي بيعت با او به مسجد آورند. حضرت در برابر آنان كه قرار گرفت فرمود: مردم مرا رها كنيد براي اين‏كار، ديگري را انتخاب نماييد، زيرا ما با امر خطيري روبه‏رو شده‏ايم كه چهره‏ها و رنگ‏هاي گوناگوني به خود گرفته است به طوري كه دل‏ها بر آن استوار و خردها در برابر آن پابرجا نخواهد ماند، من براي شما وزير باشم بهتر است براي من از آن كه بر شما امير باشم. مرا رها سازيد و ديگري را براي اين كار برگزينيد.

همه گفتند: ننشدك اللّه: الا تري ما نحن فيه؟ الا تري الفتنة، الا

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۴ *»

 تخاف اللّه؟! تو را به خدا سوگند مي‏دهيم كه بپذير، آيا اوضاع درهم و برهم ما را نمي‏بيني؟! آيا نمي‏بيني كه ابرهاي تيره‏ي فتنه، روزگار ما را سياه نموده؟! آيا درباره‏ي ما كه در اين توفان آشفتگي از پا درآمده‏ايم، از خدا نمي‏ترسي؟! كه دست ما را نگيري و به ساحل رستگاري نرساني؟!

تاريخ‏نويسان نوشته‏اند: آن روز انبوه مردم و سيل پرخروش جمعيت از هر سو به جانب آن حضرت هجوم برده و براي بيعت با او، دست او را مي‏گشودند و آن بزرگوار دست خود را عقب مي‏كشيد و از پذيرش بيعت آنان به سختي خودداري مي‏كرد و مي‏فرمود: لاحاجة لي في امرتكم، فمن اخترتم رضيت به مرا به فرمان‏روايي بر شما نيازي نيست، و هر كس را كه براي فرمان‏روايي برگزينيد من هم به آن خشنودم و مخالفتي نخواهم داشت.

مردم در برابر آن بزرگوار فرياد برمي‏آوردند: مانختار غيرك ما جز تو كسي ديگر را بر نمي‏گزينيم.

اصرار مردم از اندازه گذشت و همه به‏طور شدّت اظهار مي‏داشتند كه واللّه مانحن بفاعلين حتي نبايعك به خدا سوگند تو را رها نخواهيم كرد تا با تو بيعت نماييم.

آن‏گاه مولا۷فرمود: حال كه چنين است، بر در خانه‏ي من و با اين شتاب، من بيعت شما را نمي‏پذيرم، اين‏كار بايد با حضور همگان و در

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۵ *»

مسجد و به‏طور آزاد انجام پذيرد.

پس از آن لباس پوشيد ــ جامه‏اي از خز ــ و عمامه بر سر نهاد و نعلين ساده‏اي پا كرد و در مسجد ايستاد و مردم گروه گروه پيش مي‏رفتند و با آن حضرت بيعت مي‏نمودند.

نخستين كسي كه دست بر دست مولا نهاد «طلحه» بود و پس از او زبير و سپس سران مهاجر و انصار، و از پي آنان مردم ديگر.

در تاريخ است كه: و لما اراد طلحة و الزبير ان يبايعا، قال لهما اميرالمؤمنين۷ان احببتما ان تبايعاني، و ان احببتما بايعتكما. چون طلحه و زبير خواستند با حضرت بيعت نمايند، حضرت به آن دو فرمود: اگر دوست داريد شما دو نفر با من بيعت كنيد، بيعت كنيد، و اگر دوست مي‏داريد من با شما بيعت نمايم، من بيعت مي‏كنم. آن دو گفتند: نه هرگز بلكه ما با تو بيعت مي‏كنيم. و آن دو با حضرت بيعت كردند، و زودتر از ديگران هم بيعت خود را شكستند و با عايشه سازش كردند و بالاخره جنگ جمل را به راه انداختند.

در هر صورت بيعت با حضرت در آن روز آن‏چنان با شور و شوق مردم همراه و هجوم مردم به اندازه‏اي سيل‏آسا بود كه نزديك بود پاره‏اي زير پاها بيفتند و پايمال گردند.

آن روز، جمعه و برابر با هيجده ذي‏الحجه سال سي و پنج هجري

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۶ *»

بود، و از آن روز امام۷به حسب ظاهر هم زمام امور مسلمانان را به دست با كفايت خود گرفت و به تدبير و تنظيم كارهاي درهم و برهم و شئون آشفته‏ي امّت اسلامي پرداخت.

پس نظر به اين‏كه اين بيعت هم در روز هيجده ذي‏الحجه انجام يافت از آن سال تاكنون و تا ظهور امام زمان عليه السلام و عجل اللّه فرجه در هر سال روز هيجده ذي‏الحجه شيعيان دو عيد دارند يكي عيد غدير كه در سال دهم هجري در غدير خم مسلمانان با مولا۷بيعت كردند، و يكي هم عيد بيعت با مولا بار دوّم پس از كشته شدن عثمان، كه به اين مناسبت غدير ثاني هم ناميده مي‏شود.

حقير در عرض تبريك و تهنيت به پيشگاه مقدس غوث اعظم حجة بن الحسن عجل اللّه تعالي فرجه الشريف به مناسبت اين دو عيد شريف در سرودي عرض كرده‏ام:

شد برون راز غدير از پرده در عيد غدير
عيد ثاني يا غدير ثاني آمد دل‏پذير
تا كه بر اَوْرَنگ ظاهر جانشين آمد امير
آن كه مير مؤمنان بود و وزير مصطفي۹
تهنيت گوييم تو را اي جانشين مرتضي
عيد بيعت با ولي اللّه امام الاتقياء

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۷ *»

تا آن‏كه گفته‏ام:

شد غدير اول و ثاني به هم چون توأمان
شد اميد عفو و رحمت بيشتر در عاصيان
بر زمين تشنه‏ي دل‏هاي ما آبي فشان
اي كه از شرم حضورت سر به زيريم ما شها
تهنيت گوييم تو را اي جانشين مرتضي
عيد بيعت با ولي اللّه امام الاتقياء

مرحوم «قوام» هم براي ياد بود غدير ثاني قصيده‏اي سروده كه در ديوان او به كوشش آقاي احمد كرمي در تهران چاپ شده است، توفيق تخميس آن قصيده هم نصيب اين روسياه گرديد. و الحمد للّه تعالي و لاوليائه.

آن مرحوم از نظر صنعت شعري اوضاع طبيعي را به پيامبراني كه گرفتار بلاها و مصايب گرديدند تشبيه مي‏كند و در كمال «حُسن تخلّص» به ستايش مولا۷مي‏پردازد.

در تشبيه‏هاي خود، به گرفتاري‏هاي مولا در دوران تيره‏ي بيست و پنج‏سال خانه‏نشيني حضرت نظر داشته و بسيار جالب از عهده برآمده است.

در ابتداي ستايش مولا۷، از مقام وحدت و اجمال حقيقت مقدسه‏ي محمديّه۹و سپس به مقام تفصيل آن اشاره مي‏نمايد.

آن‏گاه از فضايل آن بزرگوار به مناسبت مقصودش يادآوري كرده و

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۸ *»

پس از آن به بيان مقصود پرداخته است. و در آخر قصيده ارزش آن را بازگو كرده است و ابيات مرحوم هنر در آخر قصيده‏ي لنگريه را به ياد مي‏آورد كه در مدح عالم رباني مرحوم آقاي كرماني اعلي اللّه مقامه سروده است.

در آخر آن قصيده مرحوم هنر هم‏چنين گفته است:

مطلع اين خوش چكامه نغز را از گفت من
در مديح خويشتن مشهور بوم و بر نگر
هاتفي شش سال ازين پيشم به خواب از غيب گفت
«سوي كرمان پوي و فيض نوح دعوتگر نگر»
خود شنيدستم كه يارانش به پايان برده‏اند
حبّذا ياران خوش‏طبع سخن‏پرور نگر
من خود اينك نيز زيور بستمش از مدح تو
آن عروسان ديده‏اي اين بكر بازي‏گر نگر
گوهرين بكري‏ست بي‏شوهر به مَهرش خُطبه كن
هم به چشم مِهر در اين بكر بي‏شوهر نگر

ربنا اغفر لنا و لاخواننا الذين سبقونا بالايمان و لاتجعل في قلوبنا غلاًّ للذين امنوا ربّنا انّك رءوف رحيم.

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۷۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا امير المؤمنين

 

سرزد ز افق چهره‏ي خور شاد و مظفّر

گيتي ز فروغش شده يكباره منوّر

آمد چه شتابان كه دهد مژده‏ي دلبر

الحمد كه شد بار دگر خلدِ مصَوّر

آفاق چو خلق خوش فرخنده‏ي حيدر۷

خورشيد چو يونس كه بُد او خسته و مبهوت

در پرده‏ي غيبت شد و عالم همه فرتوت

شد موقع هشياري و هم جستجوي قوت

ذوالنونِ خور آمد به فراز از شكم حوت

چون يوسف صديق كه از چاه مُقَعَّر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۰ *»

از طلعت خور يوسف مه چهره و محبوب

گيتي كه بود در بَرِ او بنده‏ي مربوب

گرديده سلامت ز مرض همچو كه اَيّوب

روشن شده چون چشم ستم‏ديده‏ي يعقوب

از نفخه‏ي پيراهن گل ديده‏ي عَبْهر([۲۳۰])

از تابش اين اختر تابنده چه سرمست

گيتي شده و هر چه كه در عرصه‏ي او هست

در كوه و دمن دشت و چمن هر بَر و هر پست

انداخته چون كشتي نوح ابر قوي دست

بر جودي جنح جَبَل از باديه لنگر

استبرق و ديباست كه در صحنه‏ي گلزار

گسترده شده؟ يا كه بود سندس شهوار

يا آن‏كه شده وقت تفرّج به چمن‏زار

اين لاله‏ي حمراست كه روييده ز كهسار

يا آتش موسي است كه تابد ز شجر بَر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۱ *»

پوشيد چرا از نظر ما گل رخسار

حيف آمدش از آن كه بود در بر انظار

يا آن كه نَبُد ديده‏ي ما لايق ديدار

چون يونس مَتّي ز نظر گشته نهان پار

امسال عيان شد چو براهيم بِنِ آزر

در گلشن گل دست تطاول چو گشادند

برپاي چمن بر قدم ضربه ستادند

با تيشه به جان شجر و خضره فتادند

بر فرق زكرياي چنار ارّه نهادند

الحمد كه جرجيس صفت زنده شد از سر

در صحنه‏ي گيتي كه روي بهر تماشا

بيني همه جا تازه رواني شده پيدا

گويا كه شده زنده همه از دم عيسي

سرچشمه به جوش آمده همچون دم يحيي

آن‏گونه كه در باديه‏ي خون دو برادر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۲ *»

آيي چو به بستان شودت غصّه فراموش

دارد همه جا گلبنِ گل گل به فرادوش

آهسته بگويد سخني با تو دَرِ گوش

مدهوش درافتاده همي سوسن خاموش

با خيل خراطين چو بطين واله و مضطر([۲۳۱])

هر يك ز شجر يا كه مَدَر يا كه بر و بُرّ([۲۳۲])

يا كاهي و كوهي و يا لؤلؤ و يا دُرّ

يا چاهي و يا ماهي و يا بحري و يا كُرّ

ايوب صفت رَبِّ لَقَدْ مَسَّنِي الضُّر([۲۳۳])

از سينه برآورد برِ حضرت داور

بر درگه حق خوار اگر بنده‏ي او رفت

از رحمت حق آب كرم گر كه به جو رفت

لطف حق و ايوب مثالي چه نكو رفت

در مغتسل بارِدِ سرچشمه فرو رفت([۲۳۴])

باريد بر او از گل خيري ملخ زرّ

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۳ *»

باريد چو از ابر كرم بارش موعود

سيراب شد از رحمت حق هر چه كه موجود

شاداب در و دشت و چمن خرّمي افزود

بلبل به چمن زد ز جگر نغمه‏ي داود

گويي همه آيات زبورش شده از بر

گل‏ها به سر شاخه‏ي گلبن به گلستان

آرام نشسته پي تعظيم بهاران

افزوده بر آن شوكت اين واقعه چندان

آراسته چون شهر سبا تخت سليمان

هُدهُد شده از هاچه‏ي بلقيس خبر بر([۲۳۵])

اسباب سرور در همه‏جا گشته فراهم

گويي كه شده جلوه‏گر ارواح مكرّم

از نوح و خليل و خِضِر و موسي و آدم

رخساره‏ي عيسي دمد از دامن مريم

يا تافته از طرف افق ماه منوّر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۴ *»

صبح ازل از شمس نبوّت شده ساطع

از عرش علا نور هُدي باهر و لامع

تابيده ز گردون ولايت مه جامع

از برج حمل طلعت بيضا شده طالع

يا چهره‏ي فخر رُسُل از عرشه‏ي منبر

بي‏پرده شده جلوه‏گر آن ساتر ستّار

رنگين ز تجلّي همه‏جا از در و ديوار

در دار دگر نيست به جز جلوه‏ي دلدار

قوس قزح از باديه پيوسته به كهسار

يا تافته از كوه اُحُد حاجب حيدر۷

زآن رو همه‏جا رنگ خدايي‏ست نمايان

آن صِبْغَه كه وصفش شده در آيه‏ي قرآن

كو ديده كه بيند همه‏جا جلوه‏ي جانان

اين قوس قزح نيست كه قوسي‏ست ز رحمان

شيطان ز كجا يافته اين شوكت و اين فرّ

بعد از نبي طاهر و طُهر طاهر اوّل

در جمع اُولوا الامر بود آمِر اوّل

در نصرت دين بعد نبي ناصر اوّل

سلطان ازل صدر اجلّ صادر اوّل

رخسار خدا شمس هُدي صهر پيمبر۹

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۵ *»

بيرون چو بود ذات حق از درك بصائر

عنوان حق آمد بَرِ ارباب سرائر

مرآت صفات حق و اَجلاي مظاهر

افعال خدايي همه از وي شده ظاهر

اسرار حقيقت همه در وي شده مضمر

در عالم امكان ز خدا هر چه كه نام‏ست

آن نام علي۷باشد و مصداقِ تمام‏ست

هستي همه ظلّ وي و وي بدء و ختام‏ست

در دفتر تكوين چو علي۷اصل كلام‏ست

نُه وجه فلك صادر ازو گشته چو مصدر

در جنب وي آمد همه چون سايه‏ي فاني

او وجه خدا در همه‏جا زنده و باقي

او اوّل و او آخر و او عالي و داني

كينونت حق بود به منزلگه ماضي

زين روست كه شد چاردهش وجه مقرّر

در رتبه‏ي عالي بود او جلوه‏ي سرمد

در رتبه‏ي داني شده او تالي احمد۹

در بين دو رتبه همه يك نور مؤبّد

آن مفرد اوّل بودش نام محمّد۹

فرد ازلي را به تفرّد شده مظهر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۶ *»

ممكن نبود ديدن حق از ره اَبصار

در بُنيه‏ي ممكن نبود طاقت ديدار

ديدار چو ممكن نبود جز كه به اظهار

تا هستي حق بود همي غيب ز انظار

در حضرت او كرد يكي جلوه به محضر

او جلوه‏ي اوّل بُد و شد حاكي اَصْدَق

پيدايي حق بود و هويدا ز رخش حق

او حق و حق او بوده در آن رتبه‏ي اسبق

قائم به مقام حق و پيغمبر مطلق

در كون و مكان مُخْبِر ازو گشت به مخبَر

بودي چو اَحَد برترِ از جمله‏ي اعداد

شد جلوه‏گر او تا كه شود پايه و بنياد

چون واحد اعداد چو شد از پي امداد

در عرش اَلف بود به اِفراد در اَفراد

در كرسي باشد به سوي تثنيه رهبر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۷ *»

در رتبه‏ي اَعْلي ز خدا بود حكايت([۲۳۶])

در رتبه‏ي اَوْسَط ز خدا كرد روايت([۲۳۷])

ظاهر شده در رتبه‏ي داني به حمايت([۲۳۸])

اجمال نبوّت به ظهورات ولايت

تفصيل پذيرفت به هر مخبَر و منظَر

نوري احدي بود در آن رتبه‏ي اسبق

در رتبه‏ي بعدي شده موصوف به مطلق

آن نور در اين رتبه‏ي داني شده منشق

از مفرد حق گشت يكي تثنيه مشتق

كالضوء من الضوء بدانسان كه مه از خور

تفصيل شد از رتبه‏ي داني چو هويدا

غافل شده از وحدت آن مردم دنيا

با ديده‏ي دل مي‏نگرد عارف بينا

نصفين مشيّت شد ازين تثنيه پيدا

هرگز نشود يك دو ز نصفين برابر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۸ *»

در هر يكِ از مرتبه‏ها يافت چو تجليل

پاكيزه شد از نقص و مبرّاي ز تقليل

در عرصه‏ي خود گر چه فراهم شده تفضيل

زين واحد و زين تثنيه زاجمال به تفصيل

شد طينت پاكيزه‏ي مجموع مخمّر

تفسير كند آيه‏ي قرآن چو روايت

احوال همين نور كند بر تو حكايت

درياب معاني تويي گر اهل درايت

مشكوة نبوت به مصابيح ولايت

تابان شده آنسان كه به هشتم فلك اختر

يكتا و يگانه بود اين نور چو در ذات

خود ظاهر و خود مظهر و خود نفس ظهورات

خود شاخص و خود صورت و خود هم شده مرآت

در اوّل و در اوسط و در آخرت آيات

جز نور محمد۹نبود ظاهر ديگر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۸۹ *»

بينيش اگر از همه باهر ازيراك([۲۳۹])

مقهور وي‏اند جمله مظاهر ازيراك

غالب بود و بر همه قاهر ازيراك

از نفس ظهورات بود ظاهر ازيراك

ظاهر به ظهور از خود مظهر بود اظهر

آن نور خفي شد چو جلي نور عَلي نور

ظاهر چو نبي شد به ولي نور علي نور

شد جلوه‏گر از چهر وصي نور علي نور

رخسار محمد۹به علي نور علي نور

زين هر دو تبارك و تعالي و تكبَّر

اين نور ز هر نقش بود خالي و ساده

جز نقش خدايي كه بر آن نور فتاده

راهي‏ست كه حق بهر خلايق بگشاده

از غيب دو بابند همي سوي شهاده

خود گر چه فر عرش ز كرسي‏ست فراتر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۰ *»

بر دامن هر يك كه زنند اهل وِلا چنگ

شويند ز لوح دل و هم سينه‏ي خود زنگ

دشمن شود از اين سخنم خسته و دل‏تنگ

آن يك شده چون عرش برين اطلس بي‏رنگ

مطبوع طباع همه‏ي مؤمن و كافر

آنسان كه همه خاضع و خاشع به بر ربّ

بر فضل نبي گشته مقرّ از دل و يا لب

فرموده نبي نيست خلاف در من و در ربّ

اين يك متصوّر شده چون چرخ مكوكب

گرديده به انواع كواكب متصوّر

آن يك كه بود عرش شده مظهر رحمان

او رحمت عامست براي همه يكسان

اين كرسي و تفصيل در اين گشته نمايان

از فرّخي مشتري و شومي كيوان

زحمت شده بر فاجر و رحمت شده بر بَرّ

او خانه‏ي حقّست كه حجّش شده مبرور

او خانه‏ي حق را در و او درگه منظور

اين خانه ز حق تا به اَبَد باقي و معمور

بابي‏ست كه در باطن او رحمت موفور

سوري‏ست كه در ظاهر او رنج موفّر([۲۴۰])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۱ *»

باشد چو علي بسمله مصحَف اِنشا

او فاتحه و خاتمه‏ي آخر و مَبدا

او اصل حروف آمده در لوحه‏ي اِملا

آن نقطه‏ي اُولي كه به زير آمده از با

در بسمله از نام علي گشته مصدّر

او علّت كلّ كُلّ علل مبدء فَعّال

او اصل قِدم فرع كرم مصدر جعّال

او آمر و او ناهي و او عامل عُمّال

اين نقطه‏ي علمي‏ست كه از غفلت جهّال

في دائِرَةِ الْجَهْلِ تَشَتّي و تكثّر([۲۴۱])

حق از ره احسان به نبي علم خود آموخت

فيّاض به فيض ازلي علم خود آموخت

از راه خفي راه جلي علم خود آموخت

پيغمبر۹ مرسل به علي علم خود آموخت

آنسان كه علي علم خودش را به پيمبر([۲۴۲])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۲ *»

صد شكر كه با ياد علي شير مكيدم

نام علي۷از بابم و از مام شنيدم

زآن روز من از غير علي۷پاي كشيدم

فرمود نبي۹در شب معراج نديدم

چيزي كه نه بنوشته بر او نام علي بَر

بر عرش و بر اركان وي و ساقه و بالا

بر كرسي و بر هر چه در او مخفي و پيدا

بر جَبهه‏ي هر يك ز ملك با خط زيبا

از باب و حجاب و فلك و منطقه يك جا

هم از شجر و از حجر و نمرقه يك سر

او آيه‏ي يكتاي خدا جلوه‏ي اَجلاست

او اكبر آيات خدا اعظم اسماست

او افضل و او اكمل و او بر همه اولاست

آن نقطه‏ي اُولي علي عالي اعلاست

كز وي همه قرآن خدا گشته مُفَسّر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۳ *»

او نفس الهي‏ست كه از عيب بَري است([۲۴۳])

او جلوه‏ي بي‏مثلِ خداوند علي است

او اسم خدا وجه خدا لطف خفي است

اين اسم رضي در خور آن وجه مضي است([۲۴۴])

كز وي شده روشن همه اسرار مُستّر

او در رتبه‏ي خلقي؟ فتعالي و تبارك

با خلق شد از باب رعايت متشارك

بر خاك رهش روح قدس سوده چو تارَك

لعنت به كساني كه در اين اسم مبارك

الحاد نمودند ز هر شاني و اَبْتر

از فرط حسد داده ز كف مردم رُسوا

آن تيره شعور خود و خود كرده مُسمي

هر يك به يكي اسمي از آن حجت كبري

يك نقطه‏ي اولي شد و يك آيت عظمي

يك فارق اعظم شد و يك صادق اكبر([۲۴۵])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۴ *»

كي مي‏سزد اين تسميه بر ماده و نر گاو

صادق نبود نام خدا بر خر و بر گاو

معلوم بود مقصد و گويم چه من اَرْ گاو

اسماء الهي نبود لايق هر گاو

القاب خدايي نشود در خور هر خر

شايستگي تسميه داني چه كسي داشت

آن‏كس كه ز اسرار الهي خبري داشت

آن‏كه خبري بود خود و مُبتدئي داشت

صدّيق مهي بود كه تصديق نبي داشت

همواره از آن دم كه به گهواره بُد اندر

تصديق وِرا در همه چيز و همه جا كرد

در هجرت او خويش مهيّاي فدا كرد

از اَمر نبي صبر بر آن جور و جفا كرد

فاروق كسي هست كه در دهر جدا كرد

مؤمن همي از كافر و از خير همي شرّ

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۵ *»

بس خورد ز اعداي خدا خون دل خويش

شد خانه‏نشين و ز مظالم دل او ريش

مولاي همه هر كه ز شاهنشه و درويش

آن‏كس كه همي خواست علي را شدن از پيش

باللّه كه نيارد شدن اندر پي قنبر

او اصل اصول منشأ كلّ نشآتست

او مبدء و سرچشمه‏ي فيّاض حياتست

او نقطه‏ي ايجاد و حروف و جملاتست

از نقطه اگر خط و سطور از كلماتست

تا دفتر ايجاد شود ثبت و مسطّر

او دست خدا باشد و او بنده نوازد

او رحمت و نقمت بود ار سازد و نازد

مهلت دهد او تا كه عدو تازي بتازد

با قدرت خود خصم يكي پشّه بسازد

در خلق خدا گر چه ز بَقْ نيست زبون‏تر

خصمش ز حسد قدرت حقّش نستايد

بيند كه چه‏سان از كرم او عُقده گشايد

بر خصم اگر يك مگسي حمله نمايد

گر لقمه‏ي او را مگس از سفره ربايد([۲۴۶])

هرگز نتواند كه مگس را بِبُرَد پر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۶ *»

او عصمت حق حكمت حق قدرت باريست

زان سوي خدا رهبر و هم حجت و هاديست

گو مدعي رتبتش آن را كه دعاويست

گر آيه ز ذي الآيه همي حاكي و راوي‏ست([۲۴۷])

كو حكمت بي‏حد و كجا قدرت بي‏مَرّ

حق را به مثل همچو خور و تابش نور است

ظاهر به ظهور اظهر از نفس ظهور است

بنگر كه چه اندازه حد و فاصله دور است

آن‏كس كه پر از مفسده و فسق و فجور است

او آيت شيطان بود از شيطنت و شرّ

او يافته گر مرتبت و حرمت و تفضيل

از بندگي خالص بي‏حدّ شده تحصيل

گردد ز اَنَا عَبْدُ مُحَمَّد۹ همه تعليل([۲۴۸])

اجمال محمد ز علي يافته تفصيل

عنوان خدايي ز علي گشته معبّر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۷ *»

سرآمد هادين شد و سردوحه‏ي ياسين

سردار وفادار نبي۹سرور آيين

سردسته‏ي اصحاب يمين سرو ميامين

سردفتر تكوين شد و سرلوحه‏ي تدوين([۲۴۹])

سرشاخه‏ي طوبي شد و سرچشمه‏ي كوثر

او شمس هدي بدر دجي شمع ظلامت

او اصل تُقي كنز حيا نفس سلامت

او روح اذان قبله و تكبير و اقامت

نوري‏ست به ظاهر متصوّر به امامت

غيبي‏ست به باطن كه بود لايتصوّر

وصفش بود از حق همه سرتاسر قرآن

مداح علي نفس نبي حضرت يزدان

زآن دو كه گذشتي همه عاجز شده از آن

تعريف علي كس نتوان گفت به ديوان

توصيف علي كس نتوان ثبت به دفتر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۸ *»

مژده كه شد انجام اُميد بشر امروز

آورده به همره خبر خوش‏اثر امروز

شد كِشتِ نبي۹روز غدير بارور امروز

القصّه به فيروزي و فتح و ظفر امروز

سلطان ازل هشت به سر ظاهر افسر([۲۵۰])

شاهي كه بُدي بر همه او از همه اولي

بودي همه را سرور و سردسته و مولا

برتر ز همه والي كل اشرف و والا

بنشست بر اورنگ خلافت شه لولا([۲۵۱])

از بوي خوشش كون و مكان گشته معطّر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۱۹۹ *»

از بعد نبي حق ولي در كف گرگان

چون گوي به چوگان مظالم بِدِبِستان([۲۵۲])

تا اوّل و دوّم بشدند جانب نيران

نَعْثَلْ به مثل چون سگ پاسوخته لنگان([۲۵۳])

لنگان به سقر رفت در آتش چو سمندر

در صنعت حق از ره حكمت شده قانون

باطل جولاني بودش ارچه كه وارون

دارم مثلي بهر سه گوساله و هارون([۲۵۴])

يعني كه شُباط از پي تشييع دو كانون

شد سوي عدم پي‏سپر از شعله‏ي آذر([۲۵۵])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۰ *»

هنگامه‏ي شادي‏ست غمين ني غم ايّام

كام همه شيرين ز شيريني فرجام

كاين عيد شدش عيد غدير مبدء و انجام

در تهنيت عيد قوام از دل ناكام

چون بلبل شوريده ورا گشت ثناگر

گر طبع كسي گل كند آرد بَر و حاصل

خواهد كه كند عرضه بر ارباب فضايل

چون شاعر ما باشد و گويد ز غم دل

كام دل من آن كه يكي عارف كامل

اين چامه فرو خوانم و داند به فراخور

بسيار كم است آن كه كند كوشش و همّت

تا درك معاني شودش روزي و قسمت

كم‏تر بود آن كس كه بَرَد رنجي و زحمت

كم‏ياب بود شعرشناسي كه ز حكمت

پي برده و آگه شود از شعر و به مشعر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۱ *»

الفاظ لباسند و معاني همه چون فرد

هر يك متناسب تن خود پيرهني كرد

جوياي معاني شده افكار ز پَرْد پَرْد([۲۵۶])

دوشيزه طلب نيست به جز طبع جوانمرد

صرّاف سخن كيست به جز مرد سخنور

اين مدحت بِكْرَم كه بود جالب و شيوا

در پرده‏ي الفاظ شده دلكش و رعنا

پوشد رخ خود را به دو صد غمزه و ايما

ترسم كه چنين بِكْر بدين طلعت زيبا

در خانه شود پير ز كميابي شوهر

صاحب نظري كو كه شود طالب ديدار

سودا زده‏اي كو كه دهد دل به چنين يار

كو غمزده‏ي بي‏دل و مفتون و گرفتار

بي‏خرج و صداق ارچه بسي هست خريدار

باشد چو خري كو رَمَد از شتّه‏ي گوهر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۲ *»

آيين خدايي بستايد پدري را

حق هم نظر خاص نمايد پدري را

در كار بسي عقده گشايد پدري را

داماد فرومايه نشايد پدري را

كو هستي خود خرج كند در ره دختر

بر تربيتش دايه‏ي فرزانه گمارد

او را به ره درس و ادب سخت بدارد

در راه هنرمندي وي مايه گذارد

آرايد و پيرايد و آن گه بسپارد

بي‏كاله و كابين به يكي اكمه اَكْمَر([۲۵۷])

مقصود مثل بود در اين بحث مُصَفّي

تصريح به مقصد شده امّا چو مُعمّا

ابلغ ز صراحت بود اين‏گونه مُكَنّي

سرمايه‏ي من چيست به جز فكر مُوفّي

دارايي من نيست به جز فضل موفّر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۳ *»

اين گفته نه لافست و نه هم گفته‏ي بي‏فكر

بس شاهد صدقم كه به دفتر شده است ذكر

انصاف دهد گر كه ببيند سخنم حِبر([۲۵۸])

آن فضل كنم صرف به پروردن اين بكر

وآن فكر كنم بذل به كوبيدن اين در

از رنج فراوان شده‏ام خسته و بيمار

بس طعنه شنيدم ز حسودان كج‏افكار

دلشاد از آنم كه شدم از پي اين كار

باشد كه برم بهره‏اي از زحمت بسيار

شايد كه خورم ثَمْره‏اي از نخله‏ي بي‏بر

بيدار بسي شب گذرانم پي انشا

بس روز كه در وادي فكرت شده پويا

ني آب و غذا راحتي و خفتن بي‏جا

از شعله‏ي لمپا بخورم دود به همپا

تا با كره‏ي طبع دهم زينت و زيور

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۴ *»

دست از همه‏ي لذّت نفساني بدارم

شش‏دانگ حواسم پي تزيين بگمارم

آماده كنم همچو عروسي و بيارم

باللّه كه روا نيست به مفتي بسپارم

در دست كسي كش نبود كفو و نه همسر

هر كس كه ز حكمت سخني تازه بيارد

زاييده‏ي فكرش بود و مثل خود آرد

آن مِثل كجا آن‏چه ز جسم آرد و دارد

پرورده‏ي خود از دل و جان دوست بدارد

هر عاقل و هر غافل اگر كور اگر كر

آن كس كه كمي ذوقي و از اهل تميز است

داند چه بسا نكته كه بس نازك و ريز است

در شعر كه جاي هنر و دقّت تيز است

اندر بر شاعر بخدا شعر عزيز است

آن‏گونه كه زر در بر دون‏طبع توانگر

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۵ *»

اين شعر ترم قطره‏اي از چشمه‏ي حيوان

مقصود من از شعر بود مدحت جانان

آن كعبه‏ي جان قبله‏گه طاعت و ايمان

آن به كه دهم هديه به شاهنشه امكان

در فرّ و بها عرضه نمايم به غَضنفر۷([۲۵۹])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۶ *»

 

تخميس‏هاي‏ مجموعه‏ي مولود شعبان

و

موعود دوران

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۷ *»

اين مجموعه به مناسبت

 

هزار و صد و شصت و يكمين سالگرد

 

ولادت بقية اللّه الاعظم

 

حجة بن الحسن العسكري

 

عجل الله فرجه و ارواحنا له الفداء

در سال ۱۴۱۶ چاپ گرديد.

 

 

چاپ دوم با تجديد نظر.

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۸ *»

اللّهم كن لوليك الحجة بن الحسن

صلواتك عليه و علي آبائه في هذه الساعة

و في كل ساعة

ولياً و حافظاً و قائداً و ناصراً و دليلاً و عيناً

حتي تسكنه ارضك طوعاً

و تمتعه فيها طويلاً

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۰۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

تخميس قصيده‏ي مرحوم قوام‏العلما (ميرزا علي‏رضا كرماني ــ سهايي ــ) درباره‏ي عيد سعيد نيمه‏ي شعبان و اشاره‏اي به دوران ظهور امام منتظر۷و رجعت مشايخ عظام اعلي اللّه مقامهم براي جهاد در ركاب آن امام مظفّر عجل اللّه تعالي فرجه.

آن كه مي‏خواهد به محشر شاد و خندان بگذرد

هم ز اهوال قيامت سهل و آسان بگذرد

در كَفَش خط امان از شرّ نيران بگذرد

هر كه خواهد سرفراز از سان جانان بگذرد

در مصاف مهر جانان بايد از جان بگذرد

زندگاني بس گوارا گر كه ايمان داشتن

راحت جان به از آن باشد كه سامان داشتن

در رضاي حق چه غم از رنج عدوان داشتن

ناجوانمردي‏ست با جانان غم جان داشتن

هر كه را پرواي جان از وصل جانان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۰ *»

دين و دنيا چون نباشد نزد حق بي‏چند و چون

هم‏گنان و هم‏طراز و همسر و هم‏پايه‏گون

ارزش دين تا چه حدّ و ارزش دنياي دون؟!

چون خدا ننهاده يك تن را دو دل در اندرون

يا ز دنيا يا ز دين دانا و نادان بگذرد

گر كه در دل گنج مهر اوليا داري پسر

بس گران سرمايه‏اي باشد تو را اي خوش‏گهر

نقد عمر از كف مده در سوق دنيا بي‏ثمر

يا محبّ خاص حيدر باش يا يار عمر([۲۶۰])

پيرو گوساله از موسي بن عمران بگذرد

بعد پيغمبر امام بر حق و مولي، عليست

بر زن و مرد و بزرگ و كوچك مردم، وليست

ثاني احمد خدا را آيه‏ي فرد و جليست

ديدن ديدار عثمان با علي از احوليست([۲۶۱])

شيعه‏ي آل علي از خير عثمان بگذرد([۲۶۲])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۱ *»

حبّ او آمد ز حق دين خدايي را نشان

بغض او اصل نفاق و كفر و طغيانِ خسان

مهر اعداي علي شد معني دنيا، بدان

مرتضي فرمود دنيا و آخرت را ضرّتان([۲۶۳])

هر كه خواهد ذرّه‏اي زين ذرّه‏اي زآن بگذرد

آن‏كه سازد در رهش جان از ولايش خاك راه

گر ندارد در بساط از مال دنيا غير آه

سر فرو نارد به پيش دشمنانش گر چه شاه

همّ عاقل بگذرد از هر چه در خرگاه ماه

همّت والاي عاشق از نه ايوان بگذرد

بر دل هر كس بتابد پرتوي زآن روي ماه

بگذرد از نه فلك او را مقرّ و پايگاه

عرش فرش او شود گر همچو يوسف قعر چاه

محنت دنياي دون مر كوه را كاهد چو كاه

زاهدي كو تا ز كوه و كاه يكسان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۲ *»

آن‏كه يابد مهر او در دل نمايد خويش گم

همچو عيسي مرده را گويد باذن اللّه قم([۲۶۴])

وصف او خواند به نصّ محكم قد جاءكم

بشنود آواي لاتأسوا علي مافاتكم

آيه‏ي لاتفرحوا خواند ز كيهان بگذرد

صابر آيد همچو ايّوب نبي اندر فتن

مي‏كشد بر دوش دل يعقوب‏وار بار محن

پاي‏بند عشق او چون يوسف پا در رسن

عيسي‏آسا افكند پيراهن مريم ز تن

تا سبك‏بار از مدار چرخ گردان بگذرد

ديده‏ي اهل ولايش روشن از نور هدي

نقد مهرش نزدشان بهتر ز كلّ ماسوا

كوي آن شه كعبه‏ي مقصود ارباب وفا

زامر لاتعلوا اگر بلقيس بگذشت از سبا

بر سبا بين كاينك از ملك سليمان بگذرد([۲۶۵])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۳ *»

جنّت كافر بود دنيا و مؤمن را چو حبس

شخص عاقل كي فريب آن خورد يا گول نفس

ني طمع در جيفه‏اش دارد نه از ضرّاش بأس

حبّ دنيا در حقيقت چون خطايا راست رأس([۲۶۶])

پشت پا بر سرزند عاقل ز سامان بگذرد

هر كه را مهر علي مرتضي اندر دل است

خير دنيا فوز عقبي از برايش حاصل است

او كجا ديگر گرفتار چنين آب و گل است

اهل دنيا را ز يك درهم گذشتن مشكل است

مرد دين‏پرور ز هفت اقليم آسان بگذرد

در ره مولا ندارد از ملامت‏ها چو باك

گفته‏اش باشد، حبيبي مُهجتي، روحي فداك

همّتش والا بود گر پابرهنه سينه‏چاك

طاير پر بسته خُسبد سال‏ها بر روي خاك

مرغ مطلق از غراب چرخ پرّان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۴ *»

گر وليّش را نباشد غير آهي در بساط

دارد از شيريني مهرش رواني با نشاط

ارزشي ديگر ندارد در بر او اين رباط

بگذرد چون برق خاطف مرد درويش از صراط([۲۶۷])

گر نلغزد پادشه افتان و خيزان بگذرد

گر كه داري مهر او را از ازل در كنج دل

بگذر از دل از هواي بستگي با آب و گل

تا نباشي در مصاف اهل دل از خود خجل

خيط آمال و اماني گر تواني برگسِل

تا ز سمّ اِبْرَه‏ي تن رشته‏ي جان بگذرد([۲۶۸])

ني سزد عاقل خورد گول چنين كهنه سراب

يا كه باشد در پي تعمير اين دير خراب

بوترابي را كجا شايد نهد دل بر تراب([۲۶۹])

خواجه‏ي پرمايه را با سالك خالي الجراب([۲۷۰])

در بيابان طلب يك شب به پايان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۵ *»

در ولايش گر كه هستي صادق و اهل وفا

با محبّان وي از راه صفاپويي درآ

اَلْحَذَر ثُمَّ الْحَذَر از خُلق و خوي اَغْبيا([۲۷۱])

اين يكي در زير پا افكنده تا تحت الثّري

آن دگر را از ثريّا آه و افغان بگذرد

بركشد آن ديگري در هر سحر از دل صُراخ([۲۷۲])

مي‏كشد هر جا اميدي رخت خود از هر مُناخ([۲۷۳])

ناكسان گسترده بهر صيد نادانان فِخاخ([۲۷۴])

سينه‏ي خود در تحمّل آن يكي سازد فراخ

از بر هر تنگنائي تا هراسان بگذرد

مي‏كشاند سوي فضل خود خداوند كريم

هر دل صاحب‏دلي را از ره لطف عميم

بنده‏اي بيني اميد او شده دينار و سيم

وآن دگر مِزْوَد به دوش افكنده در هنگام بيم([۲۷۵])

افكند از دست دست‏افزار و زانبان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۶ *»

در احاديث از امامان آمده بحث طيَن([۲۷۶])

طينت مؤمن بود از فاضل طين حسن

اصل هر طينت وطن باشد براي مرد و زن

گر به باطن پي بري زايمان بود حبّ الوطن

اهل ظاهر گر وطن خواهد ز ايمان بگذرد

گرچه حق فياض مطلق باشد و جودش عميم

بر جميع خلق خود هر دم كند بذل نعيم

ليك اسبابي مقرّر كرده در فيضش حكيم

علم را در جوع و غربت هشته خلاق عليم

طالب علم از وطن با بطن طيّان بگذرد([۲۷۷])

سر به سر دنيا بود در ديده‏ي عاقل سراب

حادثاتش را ببيند همچو بر دريا حباب

بين حق و بنده باشد حبّ دنيا چون حجاب

بصره و بغداد را چشم خرد بيند خراب

عارف يزدان‏پرست از يزد و كرمان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۷ *»

اين تعيّن‏هاي دنيا نزد عاقل مضحكه است

هر تعيّن بهر دين شخص مؤمن مفسده است

هر چه باشد غير دنياي بلاغ آن ملعنه است([۲۷۸])

مرز دنيا مر سراي آخرت را مزرعه است

گنج اگر خواهد كسي بايد به ويران بگذرد

هر كجا هشتم قدم ديدم كه جز دامي نبود

آن‏چه ديدم فتنه غير از فكرت خامي نبود

در ميان همدمانم همدم رامي نبود

هر چه گشتم در جهان از زهد جز نامي نبود

نامه‏ي ريب و ريا اغلب به عنوان بگذرد

اين مفاسد را كه بيني جمله از ناباوري است

خود نشان كفر باطن كرده‏هاي ظاهري است

گفته‏ي اهل خرد روشن‏ترين داوري است

مريم مستوره را مستوري از بي‏چادري است

ورنه در بي‏شرمي از جادوي فتّان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۸ *»

چهره‏ي بشّاش و نرمي سخن در گفتگوي

احترام و گرمي و خوش‏مشربي در خلق و خوي

دام تزويري بود بهر چپاول اي عموي

زاهد خشكيده لب آبي نمي‏بيند به جوي

ورنه در سبّاحي از درياي عمّان بگذرد([۲۷۹])

هيچ مي‏داني در اين دور زمان دستور چيست؟

بدگماني با همه تا صالحي داني كه كيست؟

ورنه نتواني كني با مردم اين دوره زيست

روزه‏ي روز و نماز شب دليل زهد نيست

اي بسا در عادتي عمر فراوان بگذرد

آن‏چه بيني زين عبادت‏ها همه باشد سراب

ظاهر ار آباد بيني باشدش باطن خراب

جلوه‏اش اندر عبادت همچو بر دريا حباب

در مناجاتش نيايد غير الافعي جواب([۲۸۰])

گر چه العفوش همي از طور و فاران بگذرد([۲۸۱])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۱۹ *»

بهر آنكه آورد او رشته‏ي آبي به جو

يا براي صيد خود اندازد او دامي نكو

هر طرف باشد بهر جا كو به كو در جستجو

گربه‏ي مسكين به شب مومو كند از چارسو

بو كه چون موشي دو پا بر سفره‏ي نان بگذرد([۲۸۲])

سرّ تكليف الهي باشد اي يار دَميث([۲۸۳])

امتياز مؤمن طيّب ز افراد خبيث

در كتاب حق بيان گرديده اين امر بَحيث([۲۸۴])

اعتبار اندر امانت آمد و صدق حديث

راست مي‏گويد اگر از درّ و مرجان بگذرد

حكم فطرت در ميان ما بيان راستي است

گر موافق شد عمل با گفته‏ها آن راستي است

ظاهر و باطن اگر يكسان لسان راستي است

بر جبين داغ حجامت گر نشان راستي است

پايگاه شاخ گاو از طاق كيوان بگذرد([۲۸۵])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۰ *»

شرط اخلاص عمل آنست كه برخيزد ز دل

باشد از تقصير در اعمال خود عامل خجل

مهر تقواي ريائي را تو خود از دل بهل

در مقام آزمون چون خر فرو ماند به گل

آن‏كه از دير مغان برچيده دامان بگذرد

نفس انساني نيارد سر به طاعت جز به قهر

گر به طاعت طي كند عمر درازي را ز دهر

مطمئن كي مي‏توان شد زين عبادت‏هاي جهر

خويش را در پاكي دامن ستايد شيخ شهر

باش تا زالايشش لاي از گريبان بگذرد

طالب دنيا بود همچون كه سگ‏هاي شكار

در پي اين جيفه‏ي گنديده در ليل و نهار

هر كجا با هر كه از هر ره شود در گير و دار

بگذرد در راه دنيا از ره دين آشكار

بوالعجب باز از در ميخانه پنهان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۱ *»

همچو طاووسي كه در درياي عُجبش گشته غرق

غافل از عيب خود و راضي ز پايش تا به فرق

بهتر از خود كس نبيند در تمام غرب و شرق

آن‏كه بر پيمانه‏ي دُردي‏كشان خندد چو برق([۲۸۶])

زآب كوثر ترسمش چون رعد گريان بگذرد

در نصيحت عار دارد زآن‏كه او گويد به چشم

دست خجلت در خطاكاري نمي‏گيرد به چشم

نامه‏ي عصيان خود را هم نمي‏شويد به چشم

عورت خود را اگر اَروانه‏اي بيند به چشم([۲۸۷])

در نِفار از بُختي مست خراسان بگذرد([۲۸۸])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۲ *»

در دل بيگانگانِ با شريعت نور نيست

طالب حق از تماشاي حقيقت كور نيست

كي شود شوريده آن‏كه در دل او شور نيست

جستن عيب اخلاّء از اعادي دور نيست

اين بلا يارب به خير از كوي خُلاّن بگذرد([۲۸۹])

خالق هستي خداي حي علاّم الغيوب([۲۹۰])

پرده‏ها افكنده بر عيب همه همچون جُيوب([۲۹۱])

ورنه ايمن كي بُدي از شرّ مردم هم طُيوب([۲۹۲])

مرتضي فرمود لِلْمَرْءِ جَواسيسُ الْعُيوب([۲۹۳])

في المثل گر بر زبان نامي ز اخوان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۳ *»

ما بني نوع بشر كز خلق عالم برتريم

ما همه از يك پدر وز دامن يك مادريم

عيب خود بايد بدانيم گر به عيبي پي بريم

اي برادر ما و تو آيينه‏ي يكديگريم

از بر آيينه بايد روي رخشان بگذرد

زندگي بي‏پرتو ايمان نمي‏ارزد به جو

بندگي بر زندگاني مي‏فشاند چون‏كه ضو

پرتو ايمان طلب از بندگي بيرون مرو

پند اِنْ اَحْسَنْتُمْ اَحْسَنْتُمْ لاَِنْفُسكُمْ شنو([۲۹۴])

پا منه اندر اسائت تا به احسان بگذرد

مردم آزاده را مردانگي باشد مَرام

همّت والاي آن‏ها جابر كسر لئام

سرفراز از خوي خود در نزد خاص و نزد عام

آن‏كه فرمايد به وصف مؤمنان مرّوا كرام([۲۹۵])

لغو ما ناديده انگارد شتابان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۴ *»

گر كه از گفتار صدق انبيا در باوريم

هر دمي بايد هزاران عذر تقصير آوريم

شرمسار اولياي دين و ايمان آوريم

ما و تو اي شيخ گوساله‏ي يك آخوريم

آن يكي خواهد به باغ اين يك به بستان بگذرد

اين‏كه مي‏بيني بود نامي ز دين اندر ميان

مانده از رسم پيمبر در ميان ما نشان

باشد از توفيق حقّ و سايه‏ي صاحب زمان

تيغ خذلان خدايي گر ببُرّد ريسمان

آن يكي گوساله زين يك عِجل عَجلان بگذرد([۲۹۶])

اوّلين ركن همه اركان اگر حبّ است و بغض

زيربناي محكم اديان اگر حبّ است و بغض

گاهِ سنجش بهر ما ميزان اگر حب است و بغض

در حقيقت معني ايمان اگر حبّ است و بغض([۲۹۷])

حق به رغم دشمنان از دوستاران بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۵ *»

در دل ار داري تو حبّ اولياي دين پناه

مژده بادت گر چه باشي از گناهت روسياه

مي‏كشاند جانب خود حق تو را از قعر چاه

پيش از آن كايزد ز دانشمند بخشد يك گناه

در كرامت صد هزار از جُرم نادان بگذرد

گر چه در عصيان بود خشم خداوند مجيد

توبه‏ي ما شادمان سازد خدا را بس شديد

بنده‏ي تائب بيابد جلوه‏ي حق را جديد

اسم الغَفّار حق ز المُذنِب ما شد پديد

ورنه كي عدل اله از شرك شيطان بگذرد

رحمت رحماني حق آن محيط بي‏كران

آن‏كه در آن غرقه‏اند از كافران و مؤمنان

بس مدارا كرده با فرعون و هم فرعونيان

در حضور حق چه مي‏گويم كه خاكم بر دهان

از گناه ما و يا از نام غفران بگذرد

رحمت خاص رحيمي اهل حق را قصد كرد

غرقه‏ي خويش ساختن در هر دو دنيا وَعْد كرد

طالع اقبال ايشان را ز وعْدش سعْد كرد

در نجات مؤمنان حق با پيمبر عهد كرد

گر تو زايمان نگذري حق كي ز پيمان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۶ *»

گر شنيدستي تو در تاريخ پيشين سرگذشت

اي بسا حق از بداني بهر خوبان گر گذشت

بهر تكريم مقام اوليا حق ار گذشت

گر به مهر مرتضي حق از يهودي درگذشت

با ولايت دور نبود كز مسلمان بگذرد

حق گِل اهل ولا را با محبّت چون سرشت

نامه‏ي اعمالشان را هم به اين عنوان نوشت

روضه‏ي جاويد خود را بهر ايشان پايه هشت

طينت مؤمن مخمّر شد به كافور بهشت([۲۹۸])

آوخا كز كوي اُشنان و سپَندان بگذرد([۲۹۹])

عالم ما عالم سرشار از وابستگي است

بستگي با آن‏چه در واقع همه بيگانگي است

معني اعراض ما يعني همين آلودگي است

بوي اسپندانه‏ي كافور از همسايگي است

هر چه بر ما بگذرد از جور جيران بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۷ *»

پرده‏ي اعراض اين عالم كه باشد فصل فصل

گشته درهم اصل و فرع و ذاتي و غيرش چو نَصْل([۳۰۰])

در وراي خود نهان دارد فضاي فصل وصل

صبح يوم الفصل چون هر فرع برگردد به اصل([۳۰۱])

در ميان اين و آن آيات فرقان بگذرد

علّت ضمّ ضمائم اندر اين دار غرور

اقتضاي طبع آنها آمد از شيرين و شور

تيرگان را مجتمع بيني از آن نوري به نور

طبع اُشناني شود از طينت كافور دور

نكهت كافور از اجزاء اُشنان بگذرد

باشدت ار گوهري رخشنده وز اكدار پاك

گر شود آلوده آن هرگز نباشد بر تو باك

شستشويش مي‏دهي بي‏آنكه سازي سينه چاك

گر به دكّاني زر پاكي در آميزد به خاك

زرگر زيرك كجا از زرّ دكان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۸ *»

هر كه دل را در بر مهر علي مشتاق يافت

در بر سمّ معاصي بهر خود ترياق يافت

مُكنت دنيا و عقبي بي‏شك و اغراق يافت

با مسمّي اسم اَلمؤمن اگر مصداق يافت

صانع بالغ ز مؤمن كي به عصيان بگذرد

دشمن ديرين ما تا شد گرفتار حسد

دست و پايش بسته در بند شرربار حسد

مستحق ملعنت گرديده بر عار حسد

خاك ما خواهد به بادِ يأس از نار حسد

زين خيال خام خصم از آب و از نان بگذرد

سايه لطف ولي حق چو بر سرهاي ما است

دست حق همراه ما ما را مددها از خداست

رو به غير حق نمودن كي دگر بر ما رواست

شكر للّه شيوه من مدح آل مصطفي است

روزگار مدّعي در هزل و هذيان بگذرد

هر يك از ميلادشان باشد چو عيد شيعيان

مي‏رسد رحمت ز حق بر اهل عالم زآسمان

رحمت خاص خدا مخصوص بر مستبصران

در همه اعياد گيرم از خدا خطّ امان

خاصه در عيدي كه نيم از ماه شعبان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۲۹ *»

مولد ركني ز اركان الهي فرّ و شان

مالك كل رقاب و تاجدار كُن فكان

شهسوار ملك دين و مفخر كون و مكان

در مديح غوث اعظم خسرو صاحب زمان

از روانم حسرت و از سينه احزان بگذرد

فتنه انگيز ار بود غوغاي غيبت غم مخور

جانگزا باشد اگر ضوضاي غيبت غم مخور([۳۰۲])

غم‏فزاي سينه گر آواي غيبت غم مخور

اي دل از تاريكي شب‏هاي غيبت غم مخور

روزگار وصل آيد شام هجران بگذرد

راه حق روشن‏تر از خور با همه رخشندگي است

آزمايش پي ز پي هم در طريق بندگي است

فتنه‏ها در زندگي گر مايه‏ي اين تيرگي است

از پس اين تيرگي‏ها فيض آب زندگي است

هر كه از ظلمات ترسد زآب حيوان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۰ *»

كودكانه از غم و رنجي تو نالان تا به كي

يا كه در يك ابتلا باشي گريزان تا به كي

پايداري بايدت افتان و خيزان تا به كي

چون گداي عور از بردِ دِي افغان تا به كي([۳۰۳])

پنج روزي مانده اين فصل زمستان بگذرد

ماه شعبان است و دارد ليله‏ي قدر نگار

همره خود آورد هر لحظه بوي زلف يار

مي‏فشاند نسترن بر خاك راهش نوبهار

ليله‏ي مولود شه گردد در اين مه آشكار

در بَها فردا ز صبح عيد قربان بگذرد

اختر برج ولايت آن مه قدسي شعار

مهر گردون هدايت آخرين هشت و چار

صبح يوم اللّه اكبر يادگار كردگار

حجّت موعود مي‏گردد به دنيا پي سپار

نور مريخ امشب از مهر فروزان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۱ *»

اي خداي ذرّه پرور ماه و خورشيد آفرين

اي كه از فضل عميمت كرده‏اي روي زمين

خلقت خلقي مكرّم تا تو را او جانشين

بارالها فضل اين شب را به فضلي كن قرين

كز ليال قدر در مقدار و پايان بگذرد

در جهان تا بوده و باشد كلام از صدق و عدل

تا كه برپا دين و دنياي انام از صدق و عدل

در كفش دارد زمام آن امام از صدق و عدل

كلمه‏ي ربّ تا شود امشب تمام از صدق و عدل

تا سحر آن به كه با آيات قرآن بگذرد

متصل اين سنت حق را نگر اندر سير

بوده هر دوري وليي بر حق از حق راهبر

تا رسيده نوبت آخر امام بحر و بر

تا در آيات احد تعقيب نايد پي سپر

بر جميع ماسوا اين نغز اعلان بگذرد

از پي اتمام حجّت حق بر افراد بشر

هم پي اكمال نعمت بر گروه دين سير

رهبري را مستمر فرموده در دين دادگر

تا در اقوال خدا تبديل نبود راهبر

بر تمام خلق اين فرخنده فرمان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۲ *»

مهر گردون وام گيرد از ضياي چهره‏اش

مه شود شرمنده گر يك لحظه در شب بيندش

يوسف مصري يكي آيينه دار طلعتش

نور رخشان نيّر تابان كه با تاب رخش

ذرّه‏ي تاريك از خورشيد تابان بگذرد

سرور خوبان ما كز سروران يكسر سر است

جلوه‏ي حقّست و حق را بي‏نهايت مظهر است

جدْ نبي و فاطمه مام و پدر را حيدر است

رايت پر نور كز آفاق و انفس برتر است

غايب مستور كز پيدا و پنهان بگذرد

عالم از يمن قدومش با صفا و بس لطيف

نوجوان از نكهتش دنياي فرتوت و نحيف

شادمان مستضعف و محروم و مظلوم و ضعيف

مولدش باشد جليل و مقدمش باشد شريف

واجب الامري كه از پهناي امكان بگذرد

آن كه در فرمان او باشد زمام كُن فكان

گر رسد اذن خروجش از خداوند جهان

پرده بردارد ز روي انورش در آن زمان

از پي كيفر چو يك ران آورد در زير ران

بر حدود شرق و غرب از نيم جولان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۳ *»

انبيا را سرور و كرّوبيان را پادشاه

ملجأ جنّ و ملك اَبناي آدم را پناه

بي‏ولايش طاعت هر كه هباء است و تباه

شاهدش خيل ملايك ناصرش عون اله

در برش تأييدي از يزدان به هر آن بگذرد

مجتبي عمّش ز نسل طاهر و طُهر حسين

بهر احبابش مهيا در جنان قصر لُجَين([۳۰۴])

بر دل و چشم عدويش خنجر و تير و سُنين([۳۰۵])

روز ميدانش بسان غزوه‏ي بدر و حُنين

از ملايك موكبي در محضر از سان بگذرد

گر كه خواهد حق بگيرد از اَعادي انتقام

مي‏دهد بر حضرتش فرمان چو از بهر قيام

برفروزد خشم او را بر سر قوم لئام

سيف مسلول الهي چون برآيد از نيام([۳۰۶])

از صفوف اشقيا چون برق سوزان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۴ *»

عمده‏ي اهداف او در دوره‏ي آن نامدار

اخذ حق مادرش باشد ز قوم بد شعار

حق بابش مرتضي و حق عمّ حق‏مدار

خرمن عمر اعادي را بسوزاند چو نار

بر زُبانا از زمين اعلام نيران بگذرد([۳۰۷])

مي‏شود خون حسين تشنه‏لب را خواستار

در ره خون‏خواهي جدّش كُشد او بي‏شمار

تا كه رحمي افكند حق در دل آن داغدار

نور حق گر نار و اصحابش اگر اصحاب نار([۳۰۸])

اي خنك روزي كه نام من به ديوان بگذرد

بگذرد دوران غيبت دير بر ما يا كه زود

ناگواري‏هاي آن هم مثل آن‏هايي كه بود

پا درآرد در ركاب تا آن شه كلّ وجود

در پناه خود و خفتان مر حسودان را چه سود([۳۰۹])

تيغ شاه از خود و پيكانش ز خفتان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۵ *»

او ولي خون هر مظلوم اهل روزگار

باشد و گيرد ز هر ظالم قصاص مرگبار

مي‏شود جاري ز خون ناكسان بس جويبار

پُشته‏ها از كُشته‏ها گردد به هامون آشكار

در به هر جانب كه با سيف سرافشان بگذرد

چون‏كه آيد حق‏تعالي را گه اِنجاز وَعد([۳۱۰])

لحظه‏اي هرگز نگردد حكم جِدّش پيش و بعد([۳۱۱])

مؤمنان را باشد آن ساعت قرين برج سعد

بر سبك‏بار عدو گرز گران بارد چو رعد

گر چه از سنگين‏دلي از پتك و سندان بگذرد

كار او را كس نشايد آورد از چند و چون

گر ببندد يا كُشد يا آن كه گرداند زبون

يا گريزان را كند تعقيب و گيرد قوم دون

از تن اعداي دين آن‏قدر سر برّد كه خون([۳۱۲])

از ركاب مركب و از ساق فُرسان بگذرد([۳۱۳])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۶ *»

ذوالفقار مرتضي آن تيغ بي‏مانند و زوج

بر تكاور در كفش گيرد بگيرد تا كه اوج

در ركابش مؤمنان هر زمان فوجي به فوج

نوح آل مصطفي را بحر قهر آيد به موج

بر گروه كافران از تيغ، طوفان بگذرد

چون شود بر اهل دين حق زمانه سخت و صعب

فتنه‏ها از هر طرف برگرد ايشان جمع و جلب

مضطر و درمانده خواهند از خداوند كشف كرب

قلب امكان قطب عالم چون بيارامد به قلب

عرش استيلاي حق بر چار اركان بگذرد

وه چه با يمن از قدومش روز و هفت و مه سَنه

زندگي بر دشمن آيين حق چون منگنه

در ركاب خوش‏مآب آن شهنشه يك تنه

احمد بن زين دين با ميمنت از ميمنه

چون شهاب ثاقب اندر رجم شيطان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۷ *»

مي‏چشاند هر ستمگر را ز تيغ خويش فَيظ([۳۱۴])

هر محبّي يابد از اين ياوري هر لحظه بَيظ([۳۱۵])

از نبرد خون‏فشان يكسر هوا باشد چو قَيظ([۳۱۶])

كاظم بن قاسم آن درياي حلم از كظم غيظ([۳۱۷])

بر يسار از ميسره چون شير غضبان بگذرد

محرم اسرار ربّاني كريم ذوالكرم

رهنماي عالي و داني كريم ذوالكرم

حامل انوار قرآني كريم ذوالكرم

بر جناح جند سبحاني كريم ذوالكرم

چون ملائك با جناح علم و ايقان بگذرد

باقر بن جعفر بن مؤمن آن فخر انام

سرور راد افتخار زُبدگان بس فخام

آبروي علم و دين و هادي هر خاص و عام

باقر علم امام از ساقه‏ي جيش كرام

بر قلوب از فكرت صائب چو پيكان بگذرد

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۸ *»

آن‏كه باشد جدّ و آباي كرامش را بدل

گر دو بيند كس بدل با مُبدل عنهُ از حَوَل([۳۱۸])

چاره‏ي عيب خود اول بايدش بس با عَجَل

از جلوس ميمنت مأنوس سلطان ازل

عدل عالم را فرا گيرد ز عدوان بگذرد

مي‏شود دور غم آخِر اي غمين ماتم تمام

مي‏رسد روز ظفر ختم تعب وقت سلام

عارف و عامي همه در مجلس شاه اَنام

حبّذا روزي كه اندر حضرت قائم قوام

در طريق تهنيت پويد ثناخوان بگذرد

شادمان افتد غمين را چون در آن محفل گذر

خواهد از لطف شهنشاه و بزرگان بشر

رخصتي تا آن كه او هم چون قوام باهنر

در بر روحانيان اين چامه برخواند ز بر

تا روان تازه‏اي بر جسم حسّان بگذرد([۳۱۹])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۳۹ *»

هر كه خواهد سالم از تفتين دوران بگذرد

از جهان با سينه‏اي مملوّ ايمان بگذرد

همچو پروانه ز جان بر شمع سوزان بگذرد

هر كه خواهد سرفراز از سان جانان بگذرد

در مصاف مهر جانان بايد از جان بگذرد

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۰ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

در مدح امام منتظر۷ به مناسبت مصادف شدن ماه شعبان المعظم با فصل بهار، ماه ارديبهشت.

وه چه خوش باشد كه گر آرد صبا از كوي يار

بر مشام جان فرسوده شميم گل‏عذار

در سحرگاهي وزد بر طرف صحرا زآن ديار

بارك اللّه باده‏نوشان را هواي لاله‏زار

خاصه هنگام صبوحي خاصه فصل نوبهار

گر كه اين هنگامه را كلك قضا بر ما نوشت

از كرم منت بر اين دل‏خستگان سفله هشت

گر صبا را صبح‏گاه با نكهت جانان سرشت

خاصه اندر ماه شعبان خاصه در ارديبهشت

خاصه بر طرف گلستان خاصه با صوت هزار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۱ *»

دل شود مشتاق بزم شادي و هم گفتگوي

از پي مقصود خود در جستجوي كو به كوي

او نمي‏اُفتد ز پا تا يابد آن‏چه آرزوي

دامن دشت و كنار جوي و يار بذله‏گوي

طبع شعر و سايه‏ي ابر و حريف مِي‏گسار

مه‏وشي سرخوش كه باشد از مزايا بهره‏مند

لولي مستي خرامان از سجايا بهره‏مند

دل‏نشيني دل‏بري از هر چه زيبا بهره‏مند

باغ مينوشأن و مي‏نوشان ز مينا بهره‏مند

خاصه با جام بلورين خاصه از دست نگار

غرق درياي تمنّا بي‏خبر از ننگ و نام

بزم پرشوري كه باشد آسمانش سقف و بام

لوليك از فرط مستي دل‏ربا و شوخ و رام

باده‏ي رنگين كه تا از شيشه در ريزد به جام

بر در و ديوار تابد چون شفق بر كوه‏سار

شوخ و شنگي خوش‏قريحه شاعري حاضر جواب

خوش‏كلامي با صراحت پرده‏داري بي‏حجاب

نقش نقاشان چيني در بر نقشش بر آب

شاهد شيرين كه تا از چهره بگشايد نقاب

ماه را در عقده بندد از رخ خورشيدوار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۲ *»

صبح صادق كز فروغ روي خورشيد رايتي است

اهل دل را از طلوعش هر صباحي حالتي است

بهر استمداد از حق بهتر از هر ساعتي است

از بهشت جاودان بَين طلوعين آيتي است

اي گروه خفتگان تا چند ازين خواب خمار

بهر راحت حق نهاده بهترين اوقات، شام

خواب شب را سنتي حاكم نموده در نظام

روز را بهر طلب از فضل خود داده قوام

گفت پيغمبر هرآن كو خفت در هنگام بام([۳۲۰])

روزي آن روز را محروم ماند از كردگار

خفته بودم از تعب فارغ ز هر جوش و خروش

بي‏خبر از هرچه غافل از خود و رفته ز هوش

وه ز خوابي باشدش بيداري از بانگ سروش

در فراش بي‏خودي آمد سحرگاهم به گوش

نغمه‏ي حَيّوا عَلي شُرْبِ الصّبوح از شاخسار([۳۲۱])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۳ *»

خواب و بيداري نشان موت و اِحياام چو بود

نشأه‏ي اولي شد از آن نشأه‏ي اُخري نمود([۳۲۲])

گر نگيرم عبرتي زين خواب و بيداري چه سود

از پي عبرت شنيدم كاين ترانه مي‏سرود

با دو صد شور و نوا در مَرغ‏زاري، مُرغِ زار

بس بود غافل تو را اين خواب شيرين از عنا

بستر راحت نزيبد بيش از اين ديگر تو را

سر برآور بار ديگر بهر عبرت شو به پا

اي كه از غفلت همي بر چشم سر داري غطا

از بصيرت ديده‏ي دل را دمي بيدار دار

مي‏شود شب روز و روزت شب بيايد هفت و ماه

كي ز خواب غفلتت آيد تو را گاه پگاه

بگذرد سالت چو پار و ني درآيي زاشتباه

آفتاب آمد فراز اَلاِْنْتِباه اَلاِْنْتِباه([۳۲۳])

فاش شد از پرده راز اَلاِْعْتِبار اَلاِْعْتِبار([۳۲۴])

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۴ *»

تا به كي بر بالش راحت نهي هر شب تو سر

بستر و بالين خود سازي ز ديبا و ز پر

شب سحر گردد نباشد مر تو را از آن خبر

در رباط كاهلي آسوده بگشادي كمر

بين يكايك همرهانت سخت بر بستند بار

برگشايي تيرگي گر با نمي از پيش چشم

روزني سازي بدان سو گر دمي از پيش چشم

گرد ره را برفشاني ار كمي از پيش چشم

پرده‏ي غفلت برآري گر شبي از پيش چشم

سرّ فرداي قيامت را ببيني آشكار

در سحرگه گر دلت از شوق حق آيد به جوش

بشنوي با گوش دل آواي جان‏بخش سروش

از ملايك بشنوي هر لحظه تسبيح و خروش

پنبه‏ي غفلت درآري گر دمي از گوش هوش

بر نيوشي نعره‏ي حَلّ الرّحيل از هر كنار([۳۲۵])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۵ *»

رهروان را در گذر بيني گروه اندر گروه

غافلان را بي‏خبر بيني گروه اندر گروه

بيش و كم را پي سپر بيني گروه اندر گروه

كاروانان سفر بيني گروه اندر گروه

ساربانان فنا بيني قطار اندر قطار

كي خورد عاقل فريب اين سراي چون سراب

كي نهد دل بر سر ويرانه يا ديري خراب

او كجا شادان ز نقشي آن هم از نقش بر آب

در چراگاه هوس تا كي اسير خورد و خواب

اي خر از بهر خدا يك دم سر از آخور برآر

حال دنيا را چو آن مرغ گلستان مي‏ستود

با بياني دل‏نشين چون شرح معني مي‏نمود

در دل اهل بصيرت نور عبرت مي‏فزود

الغرض اين ماجرا خوابم چنان از سر ربود

كز فراش عافيت يكبارگي جستم كنار

يك طرف افكندم از خود جامه‏ي پشمينه را

كندم از دل مهر دنيا رغبت ديرينه را

فارغ از هر همّ و غمّي تا نمودم سينه را

از كف ساقي خمار باده‏ي دوشينه را

گفتم از جام صبوحي چاره جويم زينهار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۶ *»

حبّذا زآن ساعت روز من و زآن لحظه‏اش

زنده گشتم گوييا از آن نسيم تازه‏اش

دل بريدم از همه جز ساقي و مي‏خانه‏اش

روي ناشسته زدم جامي كه شور نشأه‏اش

تلخي رنج خمارم برد تا روز شمار

دل ز فرط مستيش از ماسوا يكباره دست

برگرفت و از علايق جملگي يكباره رست

رشته‏ي اُلفت ز غير حق به يك دم برگسست

چشم بر صحرا گشودم با روان حق‏پرست

پاي در مَرعي نهادم با زبان حق‏گذار

كاي تو اي ساقي محمود الخصال خوش‏سرشت

اي كه كلك قدرت حق نقش سيمايت نوشت

از شراب جان‏فزايت شد مرا اين سرنوشت

باغ را ديدم بهشت هشتمين زارديبهشت

از هجوم لاله و نسرين بهار اندر بهار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۷ *»

من كه در مستي وجودم مشتعل زاحراق مُل([۳۲۶])

پيش پايم را نمي‏ديدم كه جوي است يا كه پل

غرقه‏ي ديدار گُل همچون كه جزئي غرق كل

در كتاب اللّه تكويني همي زاوراق گل

آيه‏ها خواندم فرو از قدرت پروردگار

هر ورق از هر گلي زآن لاله‏هاي سينه‏چاك

هر گلي بر گلبني در آن گلستان از سماك

بهره‏ور از شبنم مينو مزاج و صاف و پاك

در حجاب هفت كاخ و در نقاب هفت خاك

عالمي ديدم ازين عالم به كلّي بركنار

من چه‏گويم زآن‏چه ديدم از كمال و از سداد

با دو چشم خود در آن فرخنده روز و بامداد

عاجز از شرحش بيان و كلك و لوح و هم مداد

عالمي از فيض و رحمت عرصه‏اي از عدل و داد

هم‏زبان تسبيح‏گويان مور و مار و نور و نار([۳۲۷])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۸ *»

عرش و فرشي در لطافت از حد و اندازه بيش

از مواليدش چه گويم جمله نزديكان و خويش

در نظام احسني در اعتدال طبع و كيش

كشوري ديدم كه از حكمت زحل با مشتريش

از سعادت روز و شب در يك فلك دارد مدار

با نشاطي خارج از حدّ فرد فرد ساكنانش

سرزمين‏هايش همه با ميمنت بر صاحبانش

مرز و بومش هر كجا آثار يزداني نشانش

خطّه‏اي ديدم كه از قدرت زمين با آسمانش

از ثريّا تا ثري پر كرده نور كردگار

آن‏چه ديدم از دو چشمانم غبار شرك شست

گَرد غفلت را چو جاروبي ز دل بركند و رفت

خاطرم آمد دُررهايي كه مرغك صبح سفت

عقل فعّالم ز صنعت پي به صانع برد و گفت

هر بروني را دروني هست نزد هوشيار

از براي هر پديده علّتي در اين سراست

بي‏سبب هرگز نباشد هر چه در ملك خداست

از وجود علّت است كاين عالم هستي به پاست

جنبش جسم غبار از نفخه‏ي روح صباست

ورنه كي بي‏موجبي از جاي خود جستي غبار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۴۹ *»

اين جهان همچون تن و جانش ولي حق‏نماست

مهر و مه رخشان ز نور آن امام اولياست

گر كه ساكن اين زمين است زآن‏كه او را جاي پاست

گردش دور سپهر از پنجه‏ي دست خداست

ورنه چرخ بي‏ستون كي پويه كردي پايدار

فعل حق را مبدء و مصدر شه دنيا و دين

مظهر اسماي حسني عين آن‏هايش ببين

آن‏كه را باشد يداللّه در ميان آستين

پنجه‏ي دست خدا كه بود امام راستين

خسرو صاحب زمان مالك‏رقاب تاج‏دار

مدحتش را مي‏سُرايم دارم از لطفش اُميد

لوح عصيانم نبيند روي من سازد سفيد

آن‏كه از الطاف او هر دم رسد بر دل نويد

در مديح حضرتش روح القدس از نو دميد

مطلعي در خاطرم از زير عرش كردگار

اي خدا را مظهر و اي مصطفي۹را يادگار

قرّة العين بتول و آخرين هشت و چار:

اي كه جاني در تن هستي و هستي را مدار

اي زمين و آسمان از فرّ عدلت برقرار

اي بهشت جاودان از فيض فضلت پايدار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۰ *»

قبله‏ي حاجات دل‏ها آن رخ دل‏جوي توست

غايت خلقت همانا بندگي كوي توست

جمله‏ي لا حَول را معني همان نيروي توست

گردش چرخ برين از قوّت بازوي توست

ورنه كاخ بي‏ستون هرگز نپايد استوار

مهر رخشان جهان آيينه‏دار روي توست

حُسن خوبان آيتي از حُسن خَلق و خوي توست

نكهت رضوان شميم طُرّه‏ي گيسوي توست

اختلاف روز و شب از عكس روي و موي توست

ورنه در گيتي كجا پيدا شدي ليل و نهار

خاك‏سار درگهت از جان و دل هر پادشاه

سايه‏ات افتاده بر هر پادشاه دين‏پناه

روزگار دوستان از فرقتت زار و تباه

بر دعاي دولتت از سوز دل در سال و ماه

در كنار بوستان بر آسمان دست چنار

اي كه هستي فيض حق را اصل و مصدر بدء و باب

اي دو دستت دست حق و مي‏رساني نان و آب

هر بهاري آورد رَوْحي ز حال آن جناب

از هواي حضرتت در فرودين با آب و تاب

در گلستان لاله رويد با درون داغدار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۱ *»

اي ز هجرت همچو لاله بر دل احباب داغ

بنگرد شاها به جاي بلبل اندر باغ زاغ

اي ز سوز فرقتت بي‏رونق آن‏چه باغ و راغ

از نسيم كعبه‏ي كوي تو در اطراف باغ

چاك بر دامن زند گل جامه‏ي صبر و قرار

اي كه از هجران رويت پير و برنا بي‏شكيب

ديده‏ها گريان بر آن‏ها خندد از جورش رقيب

سينه‏ها سوزان همه گويان حَبيبا يا حبيب

مدح رخسار تو در گلزار خواند عندليب

شكر احسان تو در خرداد گويد شاخسار

روز ما شب گردد و شب روز آيد سال و ماه

عاشقانت را نباشد حاصلي جز سوز و آه

ديده در راه تو اميد همه لطف اله

رعد از دلداري مهر تو خندد قاه قاه

ابر از قهاري قهر تو گريد زار زار

اي كه داري دست حق شاها تو اندر آستين

داده‏اي پيغمبران را چون سليمانت نگين

اي شرف‏زا صادقان را اي امام راستين

گر نبودي سايه‏ي چتر تو بر روي زمين

اطلس سبز فلك را برگسستي پود و تار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۲ *»

اي پناه بي‏پناهان اي كه عالم را تو جان

اي ملاك حق و باطل اي ولي حق بيان

اي كه از يمنت به پا سرتاسر ملك جهان

زامتداد غيبتت خم گشته پشت آسمان

اي سپهر معدلت اَلاِْنْتِظار اَلاِْنْتِظار

پيكر دين مبين از جور اعداء پُر ز ثُلْم([۳۲۸])

بي‏خبر از روح دينند مردمان مانند حُلم([۳۲۹])

پيرو بيگانگانند در طريق و رسم و زُلْم([۳۳۰])

روزگار عافيت چون شام يَلدا زابر ظلم

تا تو از مشرق نتابي با رخ خورشيدوار

كي شود اين شب سرآيد رخ نمايد آفتاب

بر تن افسرده‏ي عالم بتابد آفتاب

صبح پيروزي برآيد گر بيايد آفتاب

اي خنك روزي كه از مغرب برآيد آفتاب

يعني از مرصاد گمراهان برآيد كردگار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۳ *»

نور مطلق عقل اوّل نفس قدسي چارمين([۳۳۱])

حامل اركان عرش حق‏تعالي در زمين

سرّ يزدان روح ايمان مُقتداي مؤمنين

غوث ملّت غيث دولت ركن دنيا اصل دين

شهسوار تاج‏داران يادگار هفت و چار

عاشقانت را غبار مقدمت كُحْل دو چشم

در قبال عزم تو جولان باطل باد و پشم

با عصا و مَيْسمت بر جَبهه‏ها آري تو وَشم([۳۳۲])

نور يزدان شبل حيدر۷ روز هيجا گاه خشم

نعره‏ي اللّه اكبر بركشد در كارزار

چهره‏اش مجلاي انوار خداي لامكان

باشد او تكرار ذات خاتم پيغمبران

هيبتش آرد به خاطرها اميرمؤمنان

بار ديگر راست گردد از زمين و آسمان

لافَتي اِلاّ علي لاسَيف اِلاّ ذوالْفِقار

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۴ *»

ني دگر باشد غمين را غم ز جور اين لئام

منتقم آيد بگيرد از تمامي انتقام

نام او رَطْبُ اللسان وي به يادش صبح و شام

گر لقاي حضرتش را خواستاري اي قوام

تا ابد دست ولا از دامن او بر مدار

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۵ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

هرگز مطلب كز غم خوبان به درآيي

زين شيوه تو از طعن حريفان به درآيي

آواره شوي بي‏سر و سامان به درآيي

اي دل گر از آن چاه زنخدان به درآيي

هر جا كه روي زود پشيمان به درآيي

اي آن‏كه تو از نشئه‏ي وصلش شده مدهوش

بودي ز ازل ساكن مي‏خانه و مي‏نوش

فارغ ز همه هستي و دل‏داده و خاموش

هشدار كه گر وسوسه‏ي عقل كني گوش

آدم صفت از روضه‏ي رضوان به درآيي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۶ *»

كس خورده به رفتار كج مست نگيرد

با مست كسي الفت و پيوست نگيرد

مقصود من آن كس كه ره پست نگيرد

شايد كه به آبي فلكت دست نگيرد

گر تشنه لب از چشمه‏ي حيوان به درآيي

تابد به دلم تابش رخسار تو چون صبح

بخشد رمقي بر من بيمار تو چون صبح

آرد ز صفا از دل بيدار تو چون صبح

جان مي‏دهم از حسرت ديدار تو چون صبح

باشد كه چو خورشيد درخشان به درآيي

نالم همه شب تا به سحر از ره ذلّت

گريم ز غم هجر تو هر لحظه به شدّت

شايد نظري سوي من آري ز محبّت

چندان چو صبا بر تو گمارم دم همّت

كز غنچه چو گل خرّم و خندان به درآيي

روزم ز فراقت به نظر همچو شب آمد

راحت ز من دلشده رفت و تعب آمد

بر خسته تن من ز الم تاب و تب آمد

در تيره شب هجر تو جانم به لب آمد

وقتست كه همچون مه تابان به درآيي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۷ *»

پابند دل غم‏زده‏ام آن خم گيسوي

برده ز تنم تاب و توان آن خط و ابروي

هرگز نشود محو ز لوح دلم آن روي

بر رهگذرت بسته‏ام از ديده دو صد جوي

تا بو كه تو چون سرو خرامان به درآيي

حيران ز فراق رخ آن سرو سمن‏بو

گرديده و گردم همه جا برزن و يا كو

دلداده، غمين بس نگرم خسته به‏هر سو

حافظ مكن انديشه كه آن يوسف مه‏رو

باز آيد و از كلبه احزان به درآيي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۸ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

از درد و غم هجران شكوه منما مويي

بي‏دغدغه و شيون بي‏هايي و بي‏هويي

بايد كه تو اين ره را با همّت خود پويي

مي خواه و گل‏افشان كن از دهر چه مي‏جويي

اين گفت سحرگه گل بلبل تو چه مي‏جويي

خواهي كه اگر بيني وجه اللّه باقي را

بايد كه نبيني تو اين عالم فاني را

از پاي طلب منشين هر لحظه و آني را

مسند به گلستان بر تا شاهد و ساقي را

لب گيري و رخ بوسي مي نوشي و گل بويي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۵۹ *»

ساقي ز وفا بر ما يكبار تو احسان كن

با شاهد ما برگو لطفي تو به اينان كن

رخساره عيان بنما دل‏ها همه بستان كن

شمشاد خرامان كن و آهنگ گلستان كن

تا سرو بياموزد از قد تو دلجويي

گاهي ز كرم شاها ما را تو نما امداد

با طلعت رخشانت بنما دل ما را شاد

از تيره شب هجران گرديم همگي آزاد

تا غنچه‏ي خندانت دولت به كه خواهد داد

اي شاخ گل رعنا از بهر كه مي‏رويي

در دايره‏ي عشاق آن كس كه وفادارست

در محنت هجران او چون نقطه‏ي پرگارست

با لحن غزل گويد ني شكوه‏ي دلدارست

امروز كه بازارت پر جوش و خريدارست

درياب و بنه گنجي از مايه‏ي نيكويي

دل‏هاي همه عشاق با يك نگهي شادست

افتاده ز پا در ره محتاج به امدادست

خو كرده به هجرانت كاين شيوه‏ي هر رادست

چون شمع نكو رويي در رهگذر بادست

طرف هنري بربند از شمع نكو رويي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۰ *»

اي مايه‏ي حسن تو از حسن خدا سر زد

در صنعت خود نقشت از هر چه كه برتر زد

شد جلوه‏گر از رويت پس نقشه‏ي ديگر زد

آن طرّه كه هر جعدش صد نافه‏ي چين ارزد

خوش بودي اگر بودي بوييش ز خوش‏خويي

اين درگه دين‏پرور درگاه اله آمد

بر درگهت اي شاها از بهر پناه آمد

آمد چو غمين اما با ناله و آه آمد

هر مرغ بدستاني در گلشن شاه آمد

بلبل به نواسازي حافظ به غزل گويي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۱ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

اي غايب از ديده در دل تو هويدايي

پيدايي و پيدا را تو علت پيدايي

ما خسته و سرگشته غافل ز تو مولايي

اي پادشه خوبان داد از غم تنهايي

دل بي تو به جان آمد وقتست كه باز آيي

از درگه خود شاهي همچون تو نمي‏راند

مسكين چو مني را او هر چند نمي‏داند

راه طلب و نامت شايست نمي‏خواند

دايم گل اين بستان شاداب نمي‏ماند

درياب ضعيفان را در وقت توانايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۲ *»

درد و غم هجرانت بي‏تاب و توانم كرد

آسايش تن برد و افسرده روانم كرد

از زندگيم خسته بي‏زار ز جانم كرد

مشتاقي و مهجوري دور از تو چنانم كرد

كز دست بخواهد شد پاياب شكيبايي

فارغ ز غم هجرت در عالم معني كيست؟

بي‏عشق رخت هرگز يك لحظه نخواهم زيست

آيات لقاي حق جز وصل تو معني چيست؟

شاها چمن گل را بي‏روي تو رنگي نيست([۳۳۳])

شمشاد خرامان كن تا باغ بيارايي

باشد هوس وصلت شاها طمع خامي

نوشم ز مرارت‏ها جامي ز پي جامي

يكسان به رهت نزدم بدنامي و خوش‏نامي

اي درد توام درمان در بستر ناكامي

وي ياد توام مونس در گوشه‏ي تنهايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۳ *»

در وادي عشق تو ما بر سر تصميميم

از دست تو اي شاهد نوشنده‏ي تسنيميم

فرمانده‏ي مطلق تو ما بنده‏ي تعظيميم

در دايره‏ي قسمت ما نقطه‏ي تسليميم

لطف آن‏چه تو انديشي حكم آن‏چه تو فرمايي

رحمي بنما ساقي بر چشم ترم مي ده

بهر دو سه پيمانه مسكين درم مي ده

مهجوري و مخموري كرده پكرم مي ده

زين دايره‏ي مينا خونين جگرم مي ده

تا حل كنم اين مشكل در ساغر مينايي

او قطب همه امكان او محور هر عالم

از پرتو روي او افتاده چو بر عالم

در گردش خود گردون با رونق و فرّ عالم

يا رب به كه شايد گفت اين نكته كه در عالم

رخساره به كس ننمود آن شاهدِ هر جايي

عمري ز پي وصلش حسرت چه بسي خوردم

فارغ ز غم هجرش هرگز نبُدم يك دم

طرفي نه ازين بستم سودي نه از آن بردم

ديشب گله‏ي زلفش با باد همي كردم

گفتا غلطي بگذر زين فكرت سودائي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۴ *»

عشاق سر كويش پيمان ز ازل بستند

بر بندگيش عمري سوگند وفا خوردند

با سينه‏ي پر حسرت از وصل رخش رفتند

صد باد صبا اين‏جا با سلسله مي‏رقصند

اينست حريف اي دل تا باد نپيمايي

داني تو غمين گر كه رسم و ره عشقش چيست؟

يا آن‏كه اگر داني فاني ره او كيست

عاشق نبود آن كه داند به چه وضعي زيست

فكر خود و رأي خود در عالم رندي نيست

كفرست در اين مذهب خودبيني و خودرايي

يارب شود آن روزي كاين مژده سروش آرد

زآن مژده جهان پير مسرور و جوان سازد

بر خسته‏دلان جاني از عالم غيب آيد

حافظ شب هجران شد بوي خوش وصل آمد

شاديت مبارك باد اي عاشق شيدايي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۵ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

سلامي به نرمي باد صبايي

سلامي به گرمي روز جدايي

سلامي رساتر ز هر چه ثنايي

سلامي چو بوي خوش آشنايي

بدان مردمِ ديده‏ي روشنايي

درودي چو آه دل بينوايان

درودي به رنگ رخ خوب‏رويان

درودي به همگام اين چرخ پويان

درودي چو نور دل پارسايان

بدان شمع خلوت‏گه پارسايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۶ *»

نمانده در اين ره دگر هيچ رد پاي

نيايد ز نايي در اين صحنه آواي

نباشد كسي همره ماي و هم‏راي

نمي‏بينم از همدمان هيچ بر جاي

دلم خون شد از غصّه ساقي كجايي؟

دلا همتي تا تواني نياسا

كني گوهر كان خويشت هويدا

مشو غافل از لطف خاصان درگا

ز كوي مغان رخ مگردان كه آن‏جا

فروشند مفتاح مشكل‏گشايي

بود عاقل آن كس كه پابند عهدست

بلند همتست گر چه او خوار و پستست

وَقور و صبورست و با حزم و عزمست

عروس جهان گر چه در حدّ حسنست

ز حد مي‏برد شيوه‏ي بي‏وفايي

ز فضل خدا هر چه‏ام نعمتي هست

نيم نااميد گر گهي نقمتي هست

كه در، گاه نقمت ز حق رحمتي هست

دل خسته‏ي من گرش همّتي هست

نخواهد ز سنگين‏دلان موميايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۷ *»

خوشا زُبدگاني كه سرشار هوشند

به راه طلب گرم جوش و خروشند

همه محرمان پيام سروشند

مي صوفي‏افكن كجا مي‏فروشند

كه در تابم از دست زهدِ ريايي

بسي همرهاني كه عهدي ببستند

ولي با حريفان به خلوت نشستند

چه شد رشته‏ي سست الفت گسستند

رفيقان چنان عهد صحبت شكستند

كه گويي نبودست خود آشنايي

جَهَد گر ز گردون يكي برق لامع

شود اختر طالعم گر كه طالع

كند تيره روزم چو خور فرّ و ساطع

مرا گر تو بگذاري اي نفس طامع

بسي پادشاهي كنم در گدايي

بود در سرت گر هواي سعادت

بخواهي شوي آشناي سعادت

بجويي تو گر رهنماي سعادت

بياموزمت كيمياي سعادت

ز هم‏صحبت بد جدايي جدايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۸ *»

خوشا آن كه يابد طريق هدايت

خدايش نمايد امورش كفايت

نپويد غمين راه و رسم غوايت

مكن حافظ از جور دوران شكايت

چه داني تو اي بنده كار خدايي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۶۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

اگر كه بينيَم افسرده دل ز شيدايي

خميده قامتم از بار درد تنهايي

فتاده‏ام ز نظرها ز فرط رسوايي

به چشم كرده‏ام ابروي ماه سيمايي

خيال سبز خطي نقش بسته‏ام جايي

كنون كه خسته‏ي هجرش بود مرا دل و تن

فتاده آن خم گيسو به پاي دل چو رسن

نموده شهره‏ي عشقش بدون حرف و سخن

اميد هست كه منشور عشق‏بازي من

از آن كمانچه‏ي ابرو رسد به طغرايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۰ *»

قدم ز هجر خميد سينه زين شرار بسوخت

تنم به تاب و ز تب در فراق يار بسوخت

شبم چو روز نه راحت دل فكار بسوخت

سرم ز دست بشد چشم از انتظار بسوخت

در آرزوي سر و چشم مجلس‏آرايي

بسي شرار ز هجرش به جسم و جانم زد

شدم چو شهره‏ي عشقش رقم به نامم زد

كه سوزدم به فراق و شرر به حالم زد

مكدّرست دل، آتش به خرقه خواهم زد

بيا ببين كه كِرا مي‏كند تماشايي

اگر چه‏ايم ز وصلش به عصر خود نوميد

نهاده بر دل ما داغ فُرقتش جاويد

رويم ز بين شما با دلي پر از اميد

به روز واقعه تابوت ما ز سرو كنيد

كه مي‏رويم به داغ بلندبالايي

به دام عشق وي افتاده‏ام من درويش

طمع نگر چه بسي ساده‏ام من درويش

چه ارزمي كه گدازاده‏ام من درويش

زمام دل به كسي داده‏ام من درويش

كه نيستش به كس از تاج و تخت پروايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۱ *»

مگر اسير كمندش دلا  گُم‏اند و كمند؟

مگر فدايي راهش به مثل ما و تواند؟

بسي چو يوسف مصري غلام انجمنند

در آن مقام كه خوبان ز غمزه تيغ زنند

عجب مدار سري اوفتاده در پايي

مرا كه جلوه‏ي حسنش جمال جانانست

دو طاق ابروي اويم چو كعبه‏ي جانست

به خط و خال ويم هر چه عهد و پيمانست

مرا كه از رخ او ماه در شبستانست

كجا بود به فروغ ستاره پروايي

دلا ز هجر شدي مبتلاي درد و تعب

نموده روز تو تيره فراق او چون شب

نصيحتي كنمت دل شنو ز راه ادب

فراق و وصل چه باشد؟ رضاي دوست طلب

كه حيف باشد ازو غير او تمنّايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۲ *»

رَوا بود كه سخن‏هاي كاملان كِبار

به زر نوشته شود روي لوحه‏ي شهوار

غمين سخن ز سخن آوران غنيمت دار

دُرَر ز شوق برآرند ماهيان به نثار

اگر سفينه‏ي حافظ رسد به دريايي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۳ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

نبد از فرط ندم در دل زارم آهي

نه به سوي حرم دل‏شدگانم راهي

چهره از رنج و غم بي‏كسيم چون كاهي

سحرم هاتف مي‏خانه به دولت‏خواهي

گفت باز آي كه ديرينه‏ي اين درگاهي

از چه افسرده دلي از ره و رسم دوران

ز چه‏اي خسته‏جگر از غم و درد حرمان

نه سزد بر تو كه سرگشته و باشي حيران

همچو جم جرعه‏ي ما كش كه ز سرّ دو جهان

پرتو جام جهان‏بين دهدت آگاهي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۴ *»

در شب تيره‏ي غيبت چو سكندر باشند

در بر آتش صد فتنه سمندر باشند

هم به خلوت‏گه اسرار چو اندر باشند

بر در ميكده رندان قلندر باشند

كه ستانند و دهند افسر شاهنشاهي

بر سر كوي وفا مخلص و هم پابرجاي

بردگاني ز صفا خالص از ميل و هواي

سائلان به كف و بحر سخا كان عطاي

خشت زير سر و بر تارك هفت اختر پاي

دست قدرت نگر و منصب صاحب جاهي

اي خوش آن مرغ دلي گشته اسير دامش

ورد او در همه عمرش نبود جز نامش

با سوايش شده وحشي بود بس رامش

سرِ ما و در ميخانه كه طرف بامش

به فلك بر شد و ديوار بدين كوتاهي

در طلب كوش و به جز وصل رخش فكر مكن

روي او مقصد و سوي دگري سير مكن

ياد او در دل و غيرش احدي ذكر مكن

قطع اين مرحله بي‏همرهي خضر مكن

ظلماتست بترس از خطر گمراهي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۵ *»

رهرواني كه ره سلم گرفتند اي دل

جز سلامت اثري هيچ نديدند اي دل

رهبراني كه بر اين راه بصيرند اي دل

اگرت سلطنت فقر ببخشند اي دل

كم‏ترين ملك تو از ماه بود تا ماهي

رهبري خضرمنش گر كه نبيني آن به

نروي راه پر از مهلكه و پاي منه

بنشين گوشه‏ي راحت هوس خام بنه

تو دم فقر نداني‏زدن، از دست مده

راحت و خواب و خور و مسند و عزّ و جاهي([۳۳۴])

اي غمين بذر عمل در همه‏ي عمر بكار

كه نبيني ثمري غير همان كِشته و كار

سخن خواجه بياد آر و به خاطر بسپار

حافظ خام طمع شرمي از اين قصّه بدار

عملت چيست؟ كه فردوس برين مي‏خواهي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۶ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

در ره عشق نه بيمم ز غم رسوايي

نهراسم ز بلا باك نه از تنهايي

سرخوش از عارم و سرمست مي سودايي

در همه دير مُغان نيست چو من شيدايي

خرقه جايي گرو باده و دفتر جايي

اي بس آن يار كه دل بسته‏ي تاري دارد

هر يكي را به سزا كاري و باري دارد

خوش بر احوال كسي باد كه ياري دارد

دل كه آيينه شاهيست غباري دارد

از خدا مي‏طلبم صحبت روشن‏رايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۷ *»

من كه از رنج غم فرقت او گشته خموش

گاه در لابه و گه زاري و گه رفته ز هوش

تن ز تب در تعب و سينه پر از آه و خروش

كرده‏ام توبه به دست صنم باده‏فروش

كه دگر مي نخورم بي‏رخ بزم‏آرايي

مهر تو در دل ما همچو كه ويرانه و گنج

بر درت خاك‏نشين بنده‏صفت رومي و زنج

سرو اگر رهزن دل شد به فريبايي و غنج

نرگس ار لاف زد از شيوه‏ي چشم تو مرنج

نروند اهل نظر از پي نابينايي

هر دلي نيست خبردار ز سوز هجران

با خبر عاشق و دل‏داده‏ي حسن جانان

سوز هجران و غم عشق نيايد به بيان

شرح اين قصّه مگر شمع برآرد به زبان

ورنه پروانه ندارد به سخن پروايي

ناله‏ها كرده‏ام از سوز غمش تا به سحر

به اميدي كه كند در دل دلدار اثر

ليك ديدم كه نبردم ز چنين كار ثَمَر

جوي‏ها بسته‏ام از ديده به دامان كه مگر

در كنارم بنشانند سَهي بالايي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۸ *»

هر كجا مي‏نگرم بر سر پا فتنه‏ي اوست

هر سخن مي‏شنوم زآن خط و خال و رخ و موست

هر دلي شيفته‏ي طُرّه‏ي آن يار نكوست

كشتي باده بياور كه مرا بي‏رخ دوست

گشت هر گوشه‏ي چشم از غم دل دريايي

اي خوش آن دل كه ز قيد خودي خويش برست

از علايق شده آزاد نه در بند كَسست

گر كه در خانه كسي هست همين حرف بسست

سخن غير مگو با منِ معشوقه‏پرست

كز وي و جام ميَم نيست به كس پروايي

ياد دارم كه شبي تا به سحر ديده نخفت

دُرِ غلطانِ سرشكِ غم فرقت مي‏سفت

مژه از آينه‏ي بينش من نَم مي‏رُفت

اين حديثم چه خوش آمد كه سحرگه مي‏گفت

مشفقي از ره اِنذارِ چو من رسوايي([۳۳۵])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۷۹ *»

چه به جا غرق گناهي چو غمين گر آرد

اشك خونين و اگر جان ز ندم بسپارد

نكند جبر گناهي و نه يك بردارد

گر مسلماني از اين‏ست كه حافظ دارد

آه، اگر از پي امروز بود فردايي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۰ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

تخميس غزل خواجو

آن كوي كه جاي شه شاهان من آن‏جاست

هم كعبه‏ي دل قبله‏ي ايمان من آن‏جاست

روشن ز رخ مهر درخشان من آن‏جاست

منزلگه جانست كه جانان من آن‏جاست

يا روضه‏ي خلدست كه رضوان من آن‏جاست

از هجر رخش در نظرم صبح چو شامي

آهم همه جا كرده به پا شورش عامي

آيا شود او ياد من آرد به سلامي

هر دم به دلم مي‏رسد از مصر پيامي

گويي كه مگر يوسف كنعان من آن‏جاست

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۱ *»

در دام غمش مرغك بي‏تاب و توانم

دور از همه ياران صفا بسته زبانم

در گوشه‏ي تنهايي و با دردِ نهانم

پر مي‏زند از شوق لبش طوطي جانم

آري چه كنم چون شكرستان من آن‏جاست

شوريده سري همچو مني سر به گريبان

كي جلوه كند در نظرش اين سر و سامان

كاخ جم و خسرو بُوَدَش كلبه‏ي احزان

هر چند كه دردم نبود قابل درمان

درد من از آنست كه درمان من آن‏جاست

خم گشته اگر پشت فلك از پي حرمت

خواهد كه زند بوسه بر آن درگه و تربت

بنگر چه رسد بر دل من از غم غربت

شاهان جهان را نبود منزل قربت

آن‏جا كه سراپرده‏ي سلطان من آن‏جاست

در بزم صفا اهل وفا نغمه‏سُرايند

سرو چمنند از پي خدمت به سرآيند

مسكين درش جمله‏ي شاهان و گدايند

جايي كه عروسان چمن جلوه نمايند

گل را چه محل چون‏كه گلستان من آن‏جاست

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۲ *»

گر بر سر احسان شود و بنده نوازد

كس از ره رحمت رد و نوميد نسازد

لرزد قد شمشاد و رخ گل بگدازد

بر طرف چمن سرو سهي‏قد نفرازد

امروز كه آن سرو خرامان من آن‏جاست

گل‏ها به گلستان صفا هر چه كه هستند

با ياد رخش سرخوش از جام الستند

تا بوسه زنند بر قدمش خوار نشستند

مرغان چمن باز چو من عاشق و مستند

كان نرگس مست و گل خندان من آن‏جاست

يارب كه رساند به حضورش سخن من

اي بسته به زلفت دل هر مردي و هر زن

اي آن كه خجل زآب رخت سنبل و سوسن

بستان دگر امروز بهشتست و ليكن

هرجا كه تويي گلشن و بستان من آن‏جاست

ممكن نه حضورم به سراپرده‏ي وصلت

هرگز نه وقوفم به سراپرده‏ي وصلت

آيد چو خروشم به سراپرده‏ي وصلت

گر نيست وصولم به سراپرده‏ي وصلت

زين جا كه منم ميل دل و جان من آن‏جاست

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۳ *»

اي قبله‏ي عشاق تو آن قامت دل‏جو

دل‏هاي محبّان همه را سوي تو است رو

عهديست غمين را به خط و خالت و ابرو

از زلف تو كوته نكنم دست چو خواجو

زيرا كه مقام دل حيران من آن‏جاست

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۴ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

جَهدي نما كه همچو شجر بارور شوي

نخل بر آوري تو در اين رهگذر شوي

عارف به قدر خويش ز نور بصر شوي

اي بي‏خبر بكوش كه صاحب خبر شوي

تا راهرو نباشي كي راهبر شوي

پويي اگر كه راه به عزم و شكيب عشق

بيني بسي ملال ز رنج رقيب عشق

سازد علاج علّت عشقت طبيب عشق

در مكتب حقايق پيش اديب عشق

هان اي پسر بكوش كه روزي پدر شوي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۵ *»

راه طلب به صدق و صفا و وفا بپوي

غير از رضاي حق هدف و مقصدي مجوي

بگذر ز ميل خود سخن از ما و من مگوي

دست از مس وجود چو مردان ره بشوي

تا كيمياي عشق بيابي و زر شوي

چشم دلت فضاي تيره‏ي دنيا چو كور كرد

اين‏گونه‏ات دچار فريب و غرور كرد

در ديده‏ات بناي خرابش قصور كرد

خواب و خورت ز مرتبه‏ي خويش دور كرد

آنگه رسي به خويش كه بي‏خواب و خور شوي

ملك ابد به نقد سياهي بيا بخر

بهر خدا ز قيد خودي آي و درگذر

چشم از مني ببند و كمال بشر نگر

يك‏دم غريق بحر خدا شو گمان مبر

كز آب هفت بحر به يك موي تر شوي

دنيا اگر به صدق ز چشمانت اوفتد

حق از كرم چو بر سر احسانت اوفتد

آنگه طبيب در پي درمانت اوفتد

گر نور عشق حق به دل و جانت اوفتد

باللّه كز آفتاب فلك خوب‏تر شوي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۶ *»

قلبت اگر سراچه‏ي صدق و صفا شود

دولت‏سراي مهر شه اوليا شود

كامت ز يمن لطف وليّت روا شود

از پاي تا سرت همه نور خدا شود

در راه ذوالجلال چو بي‏پا و سر شوي

باشد اگر محبّت تو امر مستقر

ني عاريت تا كه ز دستت رود به در

كارت شود اطاعت حق خدمت بشر

وجه خدا اگر شودت منظر نظر

زين پس شكي نمانْد كه صاحب نظر شوي

در تو اگر كه نور ولي جلوه‏گر شود

مسّ وجود تو به يقين به ز زر شود

پيدا به تو خدا ز خودت بيشتر شود

بنياد هستي تو چو زير و زبر شود

در دل مدار هيچ كه زير و زبر شوي

شعر غمين كه شرح كمالست حافظا

خالي ز حسن و لطف و جمالست حافظا

داراي روح و صدق مقالست حافظا

گر در سرت هواي وصالست حافظا

بايد كه خاك درگه اهل هنر شوي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۷ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

تخميس قصيده‏ي حافظ كه در ديوان مشهور غزل شمرده شده است

ديدم نظام چرخ كهن را به منظرم

گفتا به صد زبان كه من او را چو چاكرم

فرمان او به مهر و مه و اخترم برم

جوزا سحر نهاد حمايل برابرم([۳۳۶])

يعني غلام شاهم و سوگند مي‏خورم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۸ *»

دارم به پاي آن شه عالم سر نياز

يكسر به درگهش كنمي چون‏كه لابه ساز

دارد گهي نگاه به حالم ز روي ناز

ساقي بيا كه از مدد بخت كارساز

كامي كه خواستم ز خدا شد ميسّرم

دل‏هاي عاشقان همه بسته به موي شاه

باشد چه با صفا همه جان‏ها ز بوي شاه

باشم چو معتكف ز جواني به كوي شاه

جامي بده كه باز به شادي روي شاه

پيرانه‏سر هواي جوانيست در سرم

تا چند زند حريف به من لاف انجمن

نازد به بزم خويش به طرف گل و چمن

گويم كه بشنود ز من بي‏دل اين سخن

راهم مزن به وصف زلال خِضِر كه من

از جام شاه جرعه‏كش حوض كوثرم

گردم اگر ز مكرمتش بي‏نظير فضل

يا در سپهر فضل چو مهر منير فضل

باشم بر اهل فضل امير و كبير فضل

شاها اگر به عرش رسانم سرير فضل

مملوك اين جَنابم و مسكين اين درم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۸۹ *»

دارد دلم به ياد تو هر لحظه وجد و حال

يابد ز جام عشق رخت نشئه‏ي وصال

حالم بود گواه من و صدق اين مقال

من جرعه‏نوش بزم تو بودم هزار سال

كي ترك آبخورد كند طبع خوگرم

آرد اگر حريف مرا خنده اين حديث

گويد گزافه‏ايست ز گوينده اين حديث

دارم به شرح حال چه زيبنده اين حديث

ور باورت نمي‏كند از بنده اين حديث

از گفته‏ي كمال دليلي بياورم([۳۳۷])

برگو به آن نگار كه در انجم سپهر

باشد برابر رخت آيينه‏دار مهر

گردد خجل اگر كه برآري ز پرده چهر

گر بركنم دل از تو و بردارم از تو مهر

آن مهر بر كه افكنم آن دل كجا برم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۰ *»

آخر وصي احمد۹و مولاي مرد و زن

آمر به امر كن فيكون شاه مؤتمن

غوث زمان و حامي احباب خويشتن

مهدي شه مظفّر هاديست حِرْز من([۳۳۸])

وز اين خجسته نام بر اعدا مظفّرم

پيدا ز چهر شاه چو نور اله بود

فرمان‏رواي كل و ملائك سپاه بود

بر ماسوا ز حق به خدا او گواه بود

عهد الست من همه با عشق شاه بود

وز شاهراه عمر بدين عهد بگذرم

برتر ز فهم و وهم چو آمد مقام شاه

ظاهر شدن به مظهر خود شد مرام شاه

ني مظهري كه او بنمايد تمام شاه

گردون چو كرد نظم ثريّا به نام شاه

من نظم دُر چرا نكنم از كه كم‏ترم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۱ *»

باشد دلم ز روز ازل پاي‏بست شاه

خورده به بزم شاه ز جام الست شاه

شيداي عشق شاه و غزل‏خوان و مست شاه

شاهين صفت چو طُعمه چشيدم ز دست شاه

كي باشد التفات به صيد كبوترم

اي مير ملك حسن خدا را اگر شود

روزي كه مهر روي تو از پرده در شود

بي‏پرده حق ز روي مهت جلوه‏گر شود

اي شاه شيرگير چه كم گردد ار شود

در سايه‏ي تو ملك فراغت ميسّرم

با عشقت از ازل چو سر و كار دل فتاد

بر پاي تو ز صدق سر مسكنت نهاد

شادم كه شد نصيب دلم گوهر مراد

شعرم به يمن مدح تو صد ملك دل گشاد

گويي كه تيغ توست زبان سخنورم

لطف تو را به خاطرم آرد چو ياد صبح

دل ياد نكهت مويت كُناد صبح

باشم ز ياد نكهت و لطف تو شاد صبح

بر گلشني اگر بگذشتم چو باد صبح

ني عشق سرو بود و نه شوق صنوبرم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۲ *»

باشد هواي اين سر شوريده كوي تو

پر مي‏زند كبوتر دل رو به سوي تو

در گلشن خيال بُدم جستجوي تو

بوي تو مي‏شنيدم و بر ياد روي تو

دادند ساقيان طرب يك دو ساغرم

آن كس چو ما ز جام محبّت كه زنده نيست

خندد به ما و مستي ما جاي خنده نيست

برگو به او كه مستي ما زآب گنده نيست

مستي به‏آب يك دو عِنَب وضع بنده نيست([۳۳۹])

من سال‏خورده پير خرابات‏پرورم

با كج‏روان راه شهم داوري بسيست

با سركشان بي‏حسبم داوري بسيست

با آشناي بي‏خبرم داوري بسيست

با سير اختر فلكم داوري بسيست([۳۴۰])

انصاف شاه باد در اين قصه ياورم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۳ *»

شكر خدا كه شامل حال من تباه

گرديده اين زمانه چنين رحمت اله

بگرفته‏ام ز سايه‏ي لطف شهم پناه

شكر خدا كه باز در اين اوجْ بارگاه

طاووس عرش مي‏شنود صيتِ شهپرم([۳۴۱])

دل در ازل به وادي عشق تو پا نهاد

مهر تو بوده‏اش از آن لحظه در نهاد

زآن دم ز غير ديده گرفت و نه برگشاد

نامم ز كارخانه‏ي عشاق محو باد

گر جز محبّت تو بود شغل ديگرم

افكنده است به پاي دلم عشق شه رسن

چون بلبلي به دام قفس آمد از چمن

گويم حقيقتي چه به سرّ و چه در علن

شِبْلُ الاسد به صيد دلم حمله كرد و من([۳۴۲])

گر لاغرم و گر نه شكار غضنفرم([۳۴۳])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۴ *»

اي در كمند موي تو از ذرّه بيشتر

سرگشتگان كوي تو از ذرّه بيشتر

دل‏دادگان خوي تو از ذرّه بيشتر

اي عاشقان روي تو از ذرّه بيشتر

من كي رسم به وصل تو كز ذرّه كم‏ترم

در پرده مهر روي تو برگو براي چيست؟

تا كي توان نمود به درد فراق زيست؟

فارغ ز درد هجر دلي در زمانه نيست

بنما به من كه منكر حُسن رخ تو كيست؟

تا ديده‏اش به گِزلِك غيرت برآورم([۳۴۴])

روشن دلم ز پرتو انوار معرفت

چون اختر سپهري و در اوج مرتبت

اختر كجا و رتبت اين جاه و منزلت

بر من فتاد سايه‏ي خورشيد سلطنت

واكنون فراغتست ز خورشيد خاورم

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۵ *»

در وصف شه غمين هنر چون تويي چيَست؟

آن‏كس كه آورد سخني در خورش كيَست؟

گر مي‏پذيرد او ز خداوندي ويَست

مقصود ازين معامله بازار تيزيَست([۳۴۵])

ني جلوه مي‏فروشم و ني عشوه مي‏خرم([۳۴۶])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۶ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

رُسته ز گِل به باغ گُل زرد و حُمروي

بر حكمت خداي به هر پر چو محتوي

آورده است خبر ز اوضاع اخروي

بلبل ز شاخ سرو به گل‏بانگ پهلوي

مي‏خواند دوش درس مقامات معنوي

دنيا به چشم اهل بصيرت بود چو پُل

هر دم رويم به دار بقا زين پُل از سُبل

حق مي‏دهد مدد همه را هر چه جزء و كُلّ

يعني بيا كه آتش موسي نمود گل

تا از درخت نكته‏ي توحيد بشنوي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۷ *»

تا چند به كوه و دشت روي بهر جستجوي

همچون قلندري كه رود هر ديار و كوي

دريا كنار توست برو تشنگي بجوي

مرغان باغ قافيه‏سنجند و بذله‏گوي

تا خواجه مي خورد به غزل‏هاي پهلوي

آن كه به اين سراي غرور جان و دل سپرد

شهدي به غير حنظل اندوه آن نخورد

جز با دل ملول و پر از حسرتي نمرد

جمشيد جز حكايت جام از جهان نبرد

زنهار دل مبند بر اسباب دنيوي

داني ز چيست صحبت ما گشته چند و چون؟

بارد مدام ديده‏ي ما اشك لاله‏گون

دل در ميان سينه‏ي ما غرقه شد به خون

اين قصّه‏ي عجب شنو از بخت واژگون

ما را بكُشت يار به انفاس عيسوي

هجرت اميد وصل تو نقش بر آب كرد

در پيش سالكت ره وصلت سراب كرد

هر مسألت ز عاشق مسكين جواب كرد

چشمت به غمزه خانه‏ي مردم خراب كرد

مخموريت مباد كه خوش مست مي‏روي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۸ *»

انسان رود ز كرده خود در طناب رهن

كردار زشت او كند او را سزاي طعن

باشد جزا چو نفس عمل از ثواب و لعن

خوش وقت بوريا و گدايي و خواب اَمن

كاين عيش نيست در خور اورنگ خسروي

دنيا بود چو مزرعه در اين رهِ گذر

تخم عمل بكار تو اي صاحب نظر

روز عمل به پاست غنيمت دمي شمر

دهقان سال‏خورده چه خوش گفت با پسر

كاي نور چشم من به جز از كِشته ندروي

بيند غمين اگر ز ره رحمت ازدياد

داند ولي مطلق حق داده است مراد

باشد به جا نمايد ازو باز استزاد

ساقي مگر وظيفه‏ي حافظ زياده داد

كآشفته گشت طرّه‏ي دستار مولوي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۲۹۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

همه جا شوكت گل جلوه‏گر و از همه سوي

وزد انفاس مسيحا دم آن يار نكوي

آب و تاب همه گل‏ها بود از آن رخ و موي

ساقيا سايه‏ي ابرست و بهار و لب جوي

من نگويم چه كن ار اهل دلي خود تو بگوي

جامي زآن باده ز راه كرمت كن لبريز

سوختيم زآتش پرهيز بر اين آتش ريز

تا به كي بند هوي گرم هوس خوي ستيز

بوي يك‏رنگي ازين نقش نمي‏آيد خيز

دلق آلوده‏ي صوفي به مي ناب بشوي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۰ *»

صید دل‏ها كند آن بر نگهش تكيه مكن

زآن وفايي مطلب بر سخنش تكيه مكن

يك تنه صف بشكن بر سپهش تكيه مكن

سفله‏طبعست جهان بر كرمش تكيه مكن

اي جهان‏ديده ثبات قدم از سفله مجوي

نقد ارزنده‏ي عمرت دهي اي خواجه نگر

چه خريدار به آني تو در اين راه گذر

بي‏محابا نه به جا آن‏كه روي راه ضرر

دو نصيحت كنمت بشنو و صد گنج ببر

از در عيش درآ و به ره عيب مپوي

صحت و امن دو نعمت بود و ريشه‏ي كار

گر كه حاصل شود اين گنج غنيمت بشمار

توشه بردار و گر نه گذرد سال چو پار

شكر آن را كه دگر باز رسيدي به بهار

بيخ نيكي بنشان و ره تحقيق بجوي

ره به سوي حرم يار به روي همه باز

خوش بر احوال دلي باد كه باشد دمساز

سرخوش از جلوه‏ي او محرم خلوتگه راز

روي جانان طلبي آينه را قابل ساز

ورنه هرگز گل و نسرين ندمد زآهن و روي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۱ *»

هر كه در عالم دل كعبه‏ي جان مي‏جويد

راه آن باديه را چرخ‏زنان مي‏پويد

گَردِ رخساره به آب مژگان مي‏شويد

گوش بگشاي كه بلبل به فغان مي‏گويد

خواجه تقصير مفرما گل توفيق ببوي

اي غمين قرب جوارش ز صفا مي‏آيد

صدق و اخلاص ز مردان وفا مي‏آيد

لاف بي‏جا زدن از بي‏سر و پا مي‏آيد

گفتي از حافظ ما بوي ريا مي‏آيد

آفرين بر نفست باد كه خوش بردي بوي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۲ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

مقطع هر دو سرا دايره‏ي تكويني

ز قيام تو به پا گشته چنين تفتيني

بهر ياران همه مهري و عدو را كيني

تو مگر بر لب آبي به هوس بنشيني([۳۴۷])

ورنه هر فتنه كه بيني همه از خود بيني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۳ *»

متعاليست خدايي كه تويي بنده‏ي او

گشته پيدا ز تو از آن‏كه تويي جلوه‏ي او

روشني بخش جهاني چو شدي چهره‏ي او

به خدايي كه تويي بنده‏ي بگزيده‏ي او

كه بر اين چاكر ديرينه كسي نگزيني

غير كويت چو مرا ملجأ و مأوايي نيست

سوي ديگر نروم با دگرم كاري نيست

بر دلم جز غم عشقت به خدا باري نيست

گر امانت به سلامت ببرم باكي نيست

بي‏دلي سهل بود گر نبود بي‏ديني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۴ *»

تا خدا جلوه به تو بر همه محجوبان كرد

جا ازين ره به دل خسته‏ي محرومان كرد

محو ديدار رخت سلسله‏ي خوبان كرد

ادب و شرم تو را خسرو مه‏رويان كرد

آفرين بر تو كه شايسته‏ي صد چنديني

تو كه هم قطبي و هم محوري و مصدر كار

مظهر كامل حقي ز ره استبصار

ديدن روي تو شد ديدن روي دادار

عجب از لطف تو اي گل كه نشستي با خار

ظاهراً مصلحت وقت در آن مي‏بيني

روز و شب جز به غم هجر رخت سر نكنم

ديدگان را به جز از خون جگر تر نكنم

سحري نيست كه سوز دگري سر نكنم

صبر بر جور رقيبت چه كنم گر نكنم

عاشقان را نبود چاره به جز مسكيني

اي كه از يمن وجودت همه عالم برپاست

مادر دهر ز مِثلت به حقيقت نازاست

هر كجا حسن و جمالي ز كمالت گوياست

باد صبحي به هوايت ز گلستان برخاست

كه تو خوش‏تر ز گل و تازه‏تر از نسريني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۵ *»

چون‏كه اصل كرمي لطف عميمت همه راست

ليك از رحمت خاصت نظري جانب ماست

از دل تنگ من ار عقده‏گشايي چه به جاست

شيشه بازي سرشكم نگري از چپ و راست

گر برين منظر بينش نفسي بنشيني

ياد ابروي تو افتم چو ببينم مه نو

ماه و خورشيد فلك آينه‏دار رخ تو

اختران وام نموده همه از روي تو ضوء

سخني بي‏غرض از بنده‏ي مخلص بشنو

اي كه منظور بزرگان حقيقت بيني

ره ندارد به حريم شرفت جور و فساد

چون تويي مادر گيتي پسري راد نزاد

به ز مهرت به بشر خالق منّان نداد

نازنيني چو تو پاكيزه دل و پاك نهاد

بهتر آنست كه با مردم بد ننشيني

بس غمين خون دل از دست رقيبانت خورد

چه بسا عاشق مسكين كه ز هجرانت مُرد

كس خبردار نشد زآن كه به وصلت ره بُرد

سيل اين اشك روان صبر و دل حافظ بُرد

بَلَغَ الطّاقَةُ يا مُقْلَةَ عَيْني بيني([۳۴۸])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۶ *»

اي كه از پرتو رويت شده خورشيد خجل

عاشقت داده ز كف هوش سر و طاقت دل

بس كه باريده ز مژگان به رهت مانده به گل

تو بدين نازكي و سركشي اي شمع چِگل([۳۴۹])

لايق مهتري و رهبري اين ديني([۳۵۰])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۷ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

غنيمت بشمر اي دل هم‏نشيني

نمودن با سخن‏دان اميني

كه آگاهت كند از رمز ديني

سحرگه رهروي در سرزميني

همي گفت اين معمّا با قريني

نشايد در جوانمردي زني لاف

ببايد همّتي تا قلّه‏ي قاف

دهد درسي شنو از نافه‏ي ناف([۳۵۱])

كه اي صوفي شراب آنگه شود صاف

كه در شيشه برآرد اربعيني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۸ *»

اگر باشد تو را با حق سر و كار

وگر داري هواي ديدن يار

بشو خالص به هر گفتار و كردار

خدا زآن خرقه بيزارست صد بار

كه صد بت باشدش در آستيني

به هر سو بنگري جوري عيانست

جفاكاري عيان و در نهانست

جهان در دست سفله‏پرورانست

مروّت گر چه نامي بي‏نشانست

نيازي عرضه كن بر نازنيني

شنو با گوش دل اين نكته از من

كه تا جان باشدت حاكم بر اين تن

بري سودش يقين با وجه احسن

ثوابت باشد اي داراي خرمن

اگر رحمي كني بر خوشه‏چيني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۰۹ *»

كسي را رحمت و شفقت نه بر كس

همه خودبين نبيند كس دگر كس

به فكر صيد تيهو همچو كركس([۳۵۲])

نمي‏بينم نشاط عيش در كس

نه درمان دلي نه دردِ ديني

نبيني ظاهر و باطن مگر عيب

نه اصلاحي نه مُصلح بي‏شك و ريب

در ايام جواني بنگري شيب

درون‏ها تيره شد باشد كه از غيب

چراغي بركُند خلوت نشيني([۳۵۳])

كجا آن دل كه بُت هر دم تراشد

رخ جانان به ناخن مي‏خراشد

تواند مصدر فيّاض باشد

گر انگشت سليماني نباشد

چه خاصيّت دهد نقش نگيني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۰ *»

چو خاصان خدا را آبروييست

از ايشان باشد ار آبي به جوييست

خوشا آن كو گرفتار نكوييست

اگر چه رسم خوبان تندخوييست

چه باشد گر بسازد با غميني

ندانستم كه باشم يا چه هستم

بترسم عاقبت را يا نترسم

خدايي مذهبم يا بت‏پرستم

ره مي‏خانه بنما تا بپرسم

مَآل خويش را از پيش‏بيني

غمين را چاره‏اي نبود ز عزلت

نبيند بهره‏اي از جمع و جلوت

بود با كودكان تا امر دولت([۳۵۴])

نه حافظ را حضور درس خلوت

نه دانشمند را علمُ اليقيني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۱ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

در راه يار خويش نثاري نمي‏كني

پرده دمي ز ديده كناري نمي‏كني

پاك آينه ز زنگ و غباري نمي‏كني

اي دل به كوي عشق گذاري نمي‏كني

اسباب جمع داري و كاري نمي‏كني

گرم هوي چنان شده مويي نمي‏زني

زين رو مگر به هر در و كويي نمي‏زني

غافل چرا سحرگهي هويي نمي‏زني

چوگان حكم در كف و گويي نمي‏زني

باز ظفر به دست و شكاري نمي‏كني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۲ *»

داني ز چيست اين‏كه نباشد خبر تو را

ناورده‏اي ز صدق به درگاهش اِلْتجا

ني بوده‏ات به راه طلب يك‏قدم به جا

مشكين از آن نشد دم خلقت كه چون صبا

بر خاك كوي دوست گذاري نمي‏كني

اي آن كه طالبي كه شوي هم‏نشين گل

كردي خوش از شميم تر و دل‏نشين گل

سرمست رنگ و آب رخ آتشين گل

ترسم كزين چمن نبري آستين گل

كز گلشنش تحمّل خاري نمي‏كني

عالم تمام در تو چو موجود و مدغمست

اين خلقتي بديع و بسي امر معجبست

در تو دوا و درد تو آماده با همست

در آستين جان تو صد نافه مُدرجست

وآن را فداي طرّه‏ي ياري نمي‏كني

داري اگر هواي وصال نگار پاك

در راه وصل گر كه ببيني بلا چه باك

بايد چو گل نمايي گريبان خويش چاك

ساغر لطيف و دل‏كش و مي افكني به خاك

وانديشه از بلاي خماري نمي‏كني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۳ *»

گردد اگر ز رحمت حق ياور تو بخت

آسان شود ز بخت خدا داده كار سخت

بيرون‏كشي ز ورطه‏ي غفلت غمين تو رَخْت

حافظ برو كه بندگي پادشاه وقت

گر جمله مي‏كنند تو باري نمي‏كني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۴ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

اي كه از اوّل شب جاي به سجّاده كني

پس نماز از پي هم تا سحر استاده كني

چه ثمر گر كه به دل خاطر افساده كني

بشنو اين نكته كه خود را ز غم آزاده كني

خون خوري گر طلب روزي ننهاده كني

عاقبت در دل اين خاك نهان خواهي شد

كبر منماي كه پامال كسان خواهي شد

در عمل كوش كه البتّه همان خواهي شد

آخر الامر گِل كوزه‏گران خواهي شد

حاليا فكر سبو كن كه پر از باده كني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۵ *»

روح تو در بدنت همچو كه مرغ و قفسست

فكر آزادي آن كن كه صداي جرسست

ننشين تا كه تو را يك‏دم ديگر نفسست

گر از آن آدمياني كه بهشتت هوسست

عيش با آدميي چند پري‏زاده كني

نسزد آن‏كه زني در بر ارباب كفاف

با تهيدستي خود از كرم و بخشش لاف

نشوي جز به تواضع ز غِش و غِلّي صاف

تكيه بر جاي بزرگان نتوان زد به گزاف

مگر اسباب بزرگي همه آماده كني

تو كجا و هوس حور و قصور و جنّات

تا كه دل‏بسته به اين خاكي و اين آب و حيات

طالب نور كجا غرق بحار ظلمات

خاطرت كي رقم فيض پذيرد هيهات

مگر از نقش پراكنده ورق ساده كني

نايد از مثل من و مثل تو كاري حافظ

نبود غير خدا ياور و ياري حافظ

نكشد بهر كسي غير چو باري حافظ

كار خود گر به كرم بازگذاري حافظ

اي بسا عيش كه با بخت خداداده كني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۶ *»

اي غمين چهره ز خوناب جگر رنگين كن

دامن از اشك بصر پر ز گل نسرين كن

بهر ديدار رخش ديده‏ي خود آيين كن

اي صبا بندگي مهدي صاحب دين كن([۳۵۵])

كه جهان پر سمن و سوسن آزاده كني

اي كه كويت همه را قبله‏ي دل كعبه‏ي جان

خوي تو مايه‏ي هر لطف و صفايي به جِنان

از تو باقي بود اين عالم و هم نظم جهان

اجرها باشدت اي خسرو شيرين دهنان

گر نگاهي سوي فرهاد دل افتاده كني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۷ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

غم دل با تو بگويم كه تو افشا نكني

سر به كوي تو گذارم كه ز سر وا نكني

روي حاجت به تو دارم كه به فردا نكني

اي كه در كشتن ما هيچ مدارا نكني

سود و سرمايه بسوزي و مُحابا نكني

عاشقانت غم هجران تو در دل دارند

غير آه سحر و اشك نه حاصل دارند

همه اسباب غمت جامع و كامل دارند

دردمندان بلا زهر هلاهل دارند

قصد اين قوم خطا باشد هان تا نكني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۸ *»

بهر ياران همه مهري و عدو را همه خشم

دوستانت ز چه رو جمله پريش و همه هَشْم([۳۵۶])

تيغ قهر تو و اعدات چو آتش در پشم

رنج ما را كه توان برد به يك گوشه‏ي چشم

شرط انصاف نباشد كه مداوا نكني

دل ويرانه‏ي ما مخزن عشق تو شها

بهر آبادي آن يك قدمي رنجه نما

تا دمد گُل ز گِل ما به دمت معجزه‏سا

ديده‏ي ما چو به امّيد تو درياست چرا

به تفرّج گذري بر لب دريا نكني

تكيه خوبان همه بر فضل عميمت كردند

تا كه ديوانه صفت عزم حريمت كردند

خويش اعدا همه محروم ز نعيمت كردند

نقل هر جور كه از خُلق كريمت كردند

قول صاحب غرضانست تو آن‏ها نكني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۱۹ *»

تو كه دايم بودت ورد و دعا اي زاهد

سهر و عزلت و جوع، ذكر و ثنا اي زاهد

طلبي جنت و حوري و بقا اي زاهد

بر تو گر جلوه كند شاهد ما اي زاهد

از خدا جز مي و معشوق تمنّا نكني

هر كه از روي صفا بر قدمش بنهد سر

بر سر خويش نهد تاج كرامت از فَر

اي غمين خاك رهش را بنما كُحل بصر

حافظا سجده به ابروي چو محرابش بَر

كه دعائي ز سر صدق جز آن جا نكني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۰ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

آيد صبا ز طرف چمن‏زار و گلشني

دارد هواي كوي دلارام و دامني

آرد شميم سنبل و ريحان و سوسني

صبحست و ژاله مي‏چكد از ابر بهمني

برگ صبوح ساز و بده جام يك مني

باشم ز فرطِ رنجِ دوئي زار و دل‏فكار

دارم دلي شكسته تني خسته و نزار

يكسان بود ز تيرگيم ليلم و نهار

در بحر مائي و مني افتاده‏ام بيار

مي تا خلاص بخشدم از مائي و مني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۱ *»

ياري كه مه‏وشان همه محو و زبون او

كي ره بري به خلوت بي‏چند و چون او

آماده شو براي غم گونه‏گون او

خون پياله خور كه حلالست خون او

در كار يار باش كه كاريست كردني

بحر بلاي عشق كه بي‏حدّ و منتهاست

كشتي عاشقان در آن غرق ماجراست

دل را قوي بدار گر از اهل ابتلاست

ساقي به دست باش كه غم در كمين ماست

مطرب نگاه دار همين ره كه ميزني

دوشم ز رنج هجر دو چشم ترم نخفت

در ياد نرگسش بسي درّ ناب سفت

از خاطر ملول غبار ملال رفت

مي ده كه سر به گوش من آورد چنگ و گفت

خوش بگذران و بشنو ازين پير منحني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۲ *»

ساقي به حق جلوه‏ي جانان كه مي بده

دارد غمين دو ديده‏ي گريان كه مي بده

خواند تو را به وجهه‏ي خوبان كه مي بده

ساقي به بي‏نيازي يزدان كه مي بده([۳۵۷])

تا بشنوي ز صوت مغنّي هو الغني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۳ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

تا به كي محبوس زندان تني

ني به سوي حق تو را يك روزني

مانده‏اي در غفلت و در جا زني

نوش كن جام شراب يك مني

تا بدان بيخ غم از دل بركني

دل‏خوشي تا كي از اين كهنه سراب

كي شوي بيدار ازين ديرينه خواب

گو چه باشد نَكْ تو را طُرفه جواب

دل گشاده‏دار چون جام شراب

سر گرفته چند چون خمّ دني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۴ *»

گر كه داري دلبري شيرين وشي

مه‏جبين و دل‏نشين و دل‏كشي

غير ياد او نداري دل‏خوشي

چون ز جام بي‏خودي رطلي كشي

كم زني از خويشتن لاف مني

در ره وصلش گذر از خورد و خواب

باش از هجرش مدام در پيچ و تاب

سينه‏ات سوزان دلت از غم كباب

سنگ‏سان شو در قدم ني همچو آب

جمله رنگ‏آميزي و تردامني

جز به ياد او نگيرد دل قرار

در سحرگه آه و اشك غم بيار

دل ز غير عشق او پاكيزه دار

دل به مي دربند تا مردانه‏وار

گردن سالوس و تقوي بشكني

باشدت گر شور ديدارش به سر

يا كه از هجرش شدي خونين جگر

بايدت باشد غمين آه سحر

خيز و جهدي كن چو حافظ تا مگر

خويشتن در پاي معشوق افكني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۵ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

چه خوش بوَد كه نباشد سخن ز ماي و مني

وزد صبا به لطافت ز طرف يك دمني

نثار مجلسيانش شميم ياسمني

دو يار زيرك و از باده‏ي كهن دو مني

فراغتي و كتابي و گوشه‏ي چمني

حديث عشق و محبّت نبات و نقل لبم

فروغ ديده مهيّا سرور دل هنرم

سرود عيشِ مُهنّا حلاوت دهنم

من اين مقام به دنيا و آخرت ندهم

اگر چه در پِيَم افتند هر دم انجمني

 

* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۶ *»

ز غفلتش شود آن‏كس ز زندگي دل‏شاد

كه باشدش اَلَم و رنج و ابتلا مرساد

فريب جاه و مقامش نمي‏خورد آزاد

هر آن‏كه كنج قناعت به گنج دنيا داد

فروخت يوسف مصري به كم‏ترين ثمني

ز قبح سيرت ما حسن اين جهان نرود

كجا جمال خور از روي قير كدر بشود

حكيم ز جرم سفيهي ز كوره در نرود

بيا كه رونق اين كارخانه كم نشود

به زهد همچو تويي يا به فسق همچو مني

در اين سراي موقت بود چو جان كندن

به هر تنفس ما و تعيّشي كردن

چه غافل آن‏كه نباشد به فكرت مردن

ز تندباد حوادث نمي‏توان ديدن

در اين چمن كه گلي بوده است يا سمني

در اين نظام طبيعت نباشدي چون عيب

مدبّري به يقين باشدش بدون ريب

شُدَت چو طي شباب و رسيدت اينك شَيْب

ببين در آينه‏ي جام نقش‏بندي غيب

كه كس به ياد ندارد چنين عجب ز مني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۷ *»

بهار و موسم شادي گُلْسِتان بگذشت

نشاط و خرمي جمع دوستان بگذشت

جواني و هوسش همچو داستان بگذشت

ازين سموم كه بر طرف بوستان بگذشت

عجب كه بوي گلي هست و رنگ نسترني([۳۵۸])

طمع مدار ز دنيا كه جز جفا نكند

بدار اميد به شاهي كه جز وفا نكند

ز كار لطف و عنايت دمي اِبا نكند

به صبر كوش تو اي دل كه حق رها نكند

چنين عزيز نگيني به دست اهرمني([۳۵۹])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۸ *»

غمين سخن چه رسا گفت و هم به جا حافظ

كند چو شرح معاني عجب رسا حافظ

نموده حقّ سخن را به حق ادا حافظ

مزاج دهر تبه شد درين بلا حافظ

كجاست فكر حكيمي و راي بَرْهَمَني([۳۶۰])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۲۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

به حقِّ حقِّ گرانمايه‏ي همان كه تو داني

دهم تو را قسم اينك بدين بيان كه تو داني

به جان آن‏كه جهان را بود چو جان كه تو داني

نسيم صبح سعادت بدان نشان كه تو داني

گذر به كوي شهم كن در آن زمان كه تو داني([۳۶۱])

كنون كه چاره‏ي كارم شده طفيل نگاهت

بدين اميد پناهنده گشته‏ام به پناهت

ببَر به همرهت از من شرار آه نقاهت

تو پيك خلوت رازي و ديده بر سر راهت

به مردمي نه به فرمان چنان بران كه تو داني

 

* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۰ *»

بگو كه اي شه خوبان نما نظر تو گدا را

مران ز درگهت اي شه كمين غلام سيا را

نما، ز راه عطوفت شها تو چاره‏ي ما را

بگو كه جان عزيزم ز دست رفت خدا را

ز لعل روح‏فزايش ببخش آن‏كه تو داني

به راه عشق تو رفتم چنان‏كه غير ندانست

ز پا دمي ننشستم چنان‏كه غير ندانست

سرشك خون بسرشتم چنان‏كه غير ندانست

من اين حروف نوشتم چنان‏كه غير ندانست

تو هم ز روي كرامت چنان بخوان كه تو داني

به غير كوي تو، هر جا، حقيقتاً كه سرابست

به جز طريق رضايت هر آن‏چه راه خرابست

چنان‏كه راي تو باشد همان به جا و صوابست

خيال تيغ تو با ما حديث تشنه و آبست

اسير خويش گرفتي بكُش چنان‏كه تو داني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۱ *»

حكايت من و ذِكرت بود حلاوت قندم

نه كم شود ز تكرر كنم چو ياد تو هر دم

لب از ثناي تو شاها تمام عمر نبندم

اميد در كمر زركشت چگونه ببندم([۳۶۲])

دقيقه‏اي است، نگارا، در آن ميان كه تو داني

سخن ز يار بياور نما مجامَله حافظ([۳۶۳])

غمين بود ز محبّان مكن مُماطَله حافظ([۳۶۴])

بگو هر آن‏چه كه بايد در اين مقابله حافظ

يكيست تركي و تازي در اين معامله حافظ

حديث عشق بيان كن، بدان زبان كه تو داني

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۲ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

اي كشته‏ي عشقت بنگر خلق جهاني

اين لاشه چه ارزد كه فتاده به مياني

وصفت كه تواند كه كند شرح و بياني

گفتند خلايق كه تويي يوسف ثاني

چون نيك بديدم به حقيقت به از آني

اي آن كه من از مويه‏ي هجر تو چو مويم

جز وصل تو در دوره‏ي عمرم چه بجويم

راهي نبرم جز ره كويت كه بپويم

شيرين‏تر از آني به شكرخنده كه گويم

اي خسرو خوبان كه تو شيرين زماني

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۳ *»

چشمت چو خدنگ آمد و اَبروت كمانچه

اين سينه كه آماج، بزن تير هر آن‏چه

گيسوت شكن در شكن است بر رخ و پُنچه([۳۶۵])

تشبيه دهانت نتوان كرد به غنچه

هرگز نبود غنچه بدين تنگ دهاني

اين دل كه نگيرد به جز از ياد تو آرام

مرغيست كه افتاده به دام از طمع خام

وحشي صفتي گشته چنين در قدمت رام

صد بار بگفتي كه دهم زان دهنت كام

چون سوسن آزاده چرا جمله زباني؟

جز نام تو نارد سخني را چو زبانم

در مدح تو باشد سخن و حرف و بيانم

مشهور به عشقت شده‏ام، وِردِ زبانم

گويي بدهم كامت و جانت بستانم

ترسم ندهي كامم و جانم بستاني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۴ *»

آن غمزه‏ي مستت كه دل و جان بستاند

رحمي نكند آن‏چه كند تا كه تواند

صياد كه ديده كه ز خود صيد براند

چشم تو خدنگ از سپر جان گذراند

بيمار كه ديدست بدين سخت كماني؟([۳۶۶])

اي آن كه تويي مهتر و بگزيده‏ي مردم

محبوب دل مردم و در ديده‏ي مردم

فرموده‏ي تو مَرْعي و بشنيده‏ي مردم

چون اشك بيندازيش از ديده‏ي مردم

آن را كه دمي از نظر خويش براني

از ياد مبر عاشق شوريده‏ي خود را

افكن ز عنايت به سويش ديده‏ي خود را

بخشا تو غمين بنده‏ي ژوليده‏ي خود را

از پيش مران حافظ غم‏ديده‏ي خود را

كز عشق رخت داد دل و دين و جواني([۳۶۷])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۵ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

كجا رو آوري اي دل برو در نزد سلطاني

كه سازد چاره كارت به يك لحظه به آساني

بگو با صدق دل اي شه كه هستي را دل و جاني

هواخواه توام جانا و مي‏دانم كه مي‏داني

كه هم ناديده مي‏بيني و هم ننوشته مي‏خواني

نيايد در مقال ما بيان عاشق و معشوق

نمي‏فهمد كسي از ما زبان عاشق و معشوق

نباشد در بلا كس را توان عاشق و معشوق

ملامت‏گو، چه دريابد ميان عاشق و معشوق

نبيند چشم نابينا خصوص اسرار پنهاني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۶ *»

براي معرفت ما را تويي آن جلوه‏ي داور

كجا بيگانه را آيد ز گفتارم همي باور

از آن گفتي كه رازم را به ناكس بر زبان ناور

بيفشان زلف و صوفي را به پابازي و رقص‏آور

كه از هر رقعه‏ي دلقش هزاران بت بيفشاني

به هر تاري ز موي تو دل صد دلبري بندست

به عهد عشق ديرينت بسي دلداده پابندست

وفادار سر كويت ز الطاف تو خرسندست

گشاد كار مشتاقان درآن ابروي دل‏بندست

خدا را يك نفس بنشين گره بگشا ز پيشاني

خوشا آن‏كس كه در راه وصالت جهد و همّت كرد

ز پا ننشست و در كارش فزون‏تر جدّ و شدّت كرد

بر آن خال و خط و مويت نظر همراه دقّت كرد

ملك در سجده‏ي آدم زمين‏بوس تو نيّت كرد

كه در حسن تو لطفي ديد بيش از حدّ انساني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۷ *»

شه والا مقام ما كه شاه ملك امكانست

جهان و فيض جان‏بخشش به مانند تن و جانست

فروغ ديدگان ما از آن رخسار تابانست

چراغ افروز چشم ما نسيم زلف جانانست

مباد اين جمع را يارب غم از باد پريشاني([۳۶۸])

دريغا عمر شيريني كه بي‏سود و هدر بگذشت

جواني با همه مستي تباه و بي‏ثمر بگذشت

خدا را نگذرد باقي چنانكه پيشتر بگذشت

دريغا عيش شب‏گيري كه در خواب سحر بگذشت

نداني قدر وقت اي دل مگر وقتي كه درماني

جهان با اين مشقت‏ها كه جاي كامراني نيست

حيات چند روز ما چو عمر جاوداني نيست

غنيمت بشمر اين فرصت كه جز اين آن آني نيست([۳۶۹])

ملول از همرهان بودن طريق كارداني نيست

بكش دشواري منزل به ياد عهد آساني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۸ *»

غمين بشنو كه بس درس عجيبت مي‏دهد حافظ

عجب درسي به الفاظ بديعت مي‏دهد حافظ

به اين بينش چه پند دل‏پذيرت مي‏دهد حافظ

خيال چنبر زلفش فريبت مي‏دهد حافظ

نگر تا حلقه‏ي اقبال ناممكن نجنباني([۳۷۰])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۳۹ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

گر كه باشدت جانا چشم و فهم انساني

اين جهان همي بيني رو به سوي ويراني

چون گذشته‏هاي آن نامده به جز آني

وقت را غنميت دان آن‏قدر كه بتواني

حاصل از حيات اي جان اين دمست تا داني

هر زمان اگر صدها نعمتت به سر بارد

هر دمي مسرّت‏ها همرهش همي آرد

خردلي اگر دنيا بر دلت ز غم نارد

كام‏بخشي گردون عمر در عوض دارد

جهد كن كه از دولت دادِ عيش بستاني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۰ *»

اي كه عشرت دنيا هر زمان به كامت باد

دولت اَبَدمدت از تو و به نامت باد

بر سر همه خوبان سروري مقامت باد

باغبان چو من زينجا بگذرم حرامت باد

گر به جاي من سروي غير دوست بنشاني

عارفان باللّه را نور جلوه خواهد كشت

گر امان دهد جلوه نار جذبه خواهد كشت

جذبه گر دهد مهلت ناز و غمزه خواهد كشت

زاهد پشيمان را ذوق باده خواهد كشت

عاقلا مكن كاري كآورد پشيماني

بي‏خبر كجا خواند آن‏چه را كه در ايما

اهل سرّ همي خوانند همچو يك خط خوانا

آن‏چه بر ملا بينند رمز و راز و ناپيدا

محتسب نمي‏داند اين قدر كه عاشق را([۳۷۱])

جنس خانگي باشد همچو لعل رماني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۱ *»

از نشستن با ما دل‏نشين مكن پرهيز

كاسه‏ي شكيبايي در فراق تو لبريز

اي كه از قدم تا سر ديدمت هوس‏انگيز

با دعاي شب‏خيزان اي شكردهان مستيز

در پناه يك اسمست خاتم سليماني

گر كه باشدت مهري با چو ما تو اي جانا

بر قصور ما ننگر بگذر از گناه ما

يك دمي بنه از لطف بر دو ديده‏ام پا را

پند عاشقان بشنو وز در طرب بازآ

كاين همه نمي‏ارزد شغل عالم فاني

شد ز دست من اين دل برگزيدگان رحمي

ني دگر مرا طاقت حق عاشقان رحمي

دل شكسته‏ام در ره بر شكستگان رحمي

يوسف عزيزم رفت اي برادران رحمي

كز غمش عجب بينم حال پير كنعاني

سرّ عارفانش را در علن كه نتوان گفت

راز عشق او را با مرد و زن كه نتوان گفت

با خودي و بيگانه اين سخن كه نتوان گفت

پيش زاهد از رندي دم مزن كه نتوان گفت

با طبيب نامحرم حال درد پنهاني

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۲ *»

اي كه از قيام تو چون قيامتي خيزد

خاك مسكنت قهرت بر سر خسان بيزد

بر صراط عشق تو پاي هر كجي ليزد

مي‏روي و مژگانت خون خلق مي‏ريزد

تيز مي‏روي جانا ترسمت فرو ماني

غمزه‏ات ز دل برده طاقت و توان از تن

عاشقان روي تو جملگي ز مرد و زن

اين سخن همي گويند بعد يك نظر ديدن

دل ز ناوك چشمت گوش داشتم ليكن([۳۷۲])

ابروي كمان‏دارت مي‏برد به پيشاني([۳۷۳])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۳ *»

داده حق به دست تو چون زمام امكان را

زنده و به پا داري جسم و جان اكوان را

بر غمين دمي بنما آن جمال تابان را

جمع كن به احساني عاشق پريشان را([۳۷۴])

اي شكنج گيسويت مجمع پريشاني([۳۷۵])

من كه در ره وصلت مانده‏ام چنين در گِل

ني رهي به كوي تو حلّ نمي‏كني مشكل

غير حسرت و اندُه ني دگر مرا حاصل

گر تو فارغي از ما اي نگار سنگين دل

حال خود بخواهم گفت پيش آصف ثاني([۳۷۶])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۴ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا اباعبد اللّه

 

كجا روم كه نمايم شكايت از ستمي

ميان سينه‏ي تنگم نهفته‏ام چه غمي

ز فرقت رخ يارم چه جان‏گزا اَلمي

ز دلبرم كه رساند نوازش قلمي

كجاست پيك صبا گر همي كند كرمي

بسا فسانه شنيديم و نقل در ره عشق

چه فتنه‏ها كه نديديم ز جهل در ره عشق

كشيده بار گراني ز فضل در ره عشق

قياس كردم و تدبير عقل در ره عشق

چو شبنمي است كه بر بحر مي‏كشد رقمي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۵ *»

مرا كه جمله بگويند فتاده‏اي از پاست

ميان دل‏شدگانت چو عاشقي شيداست

جنون و مستي و شيداييم بسي رسواست

بيا كه خرقه‏ي من گرچه رهن ميكده‏هاست

ز مال وقف نبيني به نام من درمي

طريق عشق كجا و ره خرد اي دل

براي عاشق بي‏دل نمي‏سزد اي دل

نظر به مصلحت خويشتن كند اي دل

حديث چون و چرا دردسر دهد اي دل

پياله‏گير و بياسا ز عمر خويش دمي

شفاي سينه‏ي خسته ز هركه برنايد

ز بي‏خبر خبري كس چگونه دريابد

براي كور عصاكش چو او كجا شايد

طبيب راه‏نشين درد عشق نشناسد

برو به دست كن اي مرده دل مسيح دمي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۶ *»

مرا چو هست شهي عادل و رؤف و حليم

كه عبد طاعت او آمده خليل و كليم([۳۷۷])

به خاك درگه او مي‏نهم سر تسليم

دلم گرفت ز سالوس و طبل زير گليم

به آن‏كه بر در ميخانه بركشم علمي

اگر چه باده‏پرستان هميشه مي نوشند

ز فكرت مي و ساغر مدام مدهوشند

براي نشئه‏ي مي هر زمان همي كوشند

بيا كه وقت‏شناسان دو كون بفروشند

به يك پياله مي صاف و صحبت صنمي

بلا و رنج و تألّم پديده‏ي عشقست

فنا، زوالِ تعين چو ميوه‏ي عشقست

ثبات و صبر و تحمّل ذخيره‏ي عشقست

دوام عيش و تنعّم نه ميوه‏ي عشقست

اگر معاشر مايي بنوش نيش غمي

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۷ *»

اگر چه راهي ندارم به كوي حضرت دوست

چو پروريده مرا لطف بي‏نهايت دوست

اميد من نبود جز همان محبّت دوست

نمي‏كنم گله‏اي ليك ابر رحمت دوست

به كشته‏زار جگرتشنگان نداد نمي

سزد كه قطع اميدم دگر شود زين پس

ز مردمان دو روي و لئيم و اهل هوس

ز خودپسند و بدانديش و هرزه و ناكس

چرا به يك ني قندش نمي‏خرند آن كس

كه كرد صد شكرافشاني از ني قلمي

حديث عشق و غم تو كه كار واعظ نيست

سخن ز مدحت تو شأن هر كه لافِظ، نيست(۱)

غمين يقين به فصاحت نظير جاحِظ نيست(۲)

سزاي قدر تو شاها به دست حافظ نيست([۳۷۸])

جز از دعاي شبي و نياز صبح‏دمي

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭([۳۷۹])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۹ *»
«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۰ *»

بسم اللّه الرحمن الرحيم

صلي اللّه عليك يا سيدي و مولاي

يا بقية اللّه

 

تخميس قصيده‏ي عربي مرحوم شيخ حسن صاحب معالم

اي آن كه مهر تو در دل نشان ايماني

فداي جان تو جانا كه جان جاناني

اسير روي تو اين دل ز لطف يزداني

طُولُ اغْتِرابي بِفَرْطِ الشّوقِ اَضْناني

وَ الْبَيْنُ في غَمَراتِ الْوَجْدِ اَلْقاني([۳۸۰])

به ياد روي تو افتد دلم به هر زمني

كه بينمي به كناري نگار و انجمني

به حق عهد تو سوگند كه برتر از سخني

يا بارِقاً مِنْ نَواحِي الْحي عارَضَني

اِلَيْكَ عَنّي فَقَدْ هيَّجْتَ اَشْجاني([۳۸۱])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۱ *»

چو آتش غم هجرت بسوزدم احشا

نمانَدم ز فراقت دگر تني برجا

به ياد دور وصالت روم از اين دنيا

فَما رَأَيْتُكَ فِي الاْفاقِ مُعْتَرِضاً

اِلاّ وَ ذَكَّرَني اَهْلي وَ اَوْطاني([۳۸۲])

گذار من چو فتد لحظه‏اي به يك گلشن

شود به ديدن گل ديده‏ام دمي روشن

قرار دل ببرد از كفم يكي سوسن

وَ لا سَمِعْتُ شَجَي الْوَرْقاءِ نائِحَةً

فِي الاَْيْكِ اِلاّ وَ شَبَّتْ مِنْهُ نيراني([۳۸۳])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۲ *»

نصيب من چو شده هجر آن رخ زيبا

كشم ز بار فراقش مرا بود تا پا

نباشدم به جز از اين شفاي درد و دوا

كَمْ لَيْلَةٍ مِنْ لَيالِي الْبَيْنِ بِتُّ لَها

اَرْعَي النُّجومَ بِطَرْفي وَهْوَ يَرْعاني([۳۸۴])

كجا رود ز دلم ياد آن رخ نيكو

كجا شود ز خيالم مثال آن مه‏رو

به پيش چشم من است هر طرف نمايم رو

كَأَنَّ اَيْدي خُطُوبِ الدَّهْرِ مُنْذُ نَأَوْا

عَنْ ناظِري كَحَلَتْ بِالْهُهْذِ اَجْفاني([۳۸۵])

شميم موي سياهت به گلشن و صحرا

ز پرتوت همه روشن فضاي ارض و سما

نويد وصل تو آرد صبا به صبح و مسا

وَ يا نَسيماً سَري مِنْ حيّهم سَحَراً

في طَيِّها نَشْرُ ذاكَ الزَّنْدِ وَ الْبانِ([۳۸۶])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۳ *»

جهان دل همه روشن ز يمن طلعت او

صفاي هستي بود از صفاي نكهت او

همه سراسر امكان طفيل حضرت او

اَحْيَيْتَ مَيْتاً بِاَرْضِ الشّامِ مُهْجَتَهُ

وَ فِي الْعِراقِ لَهُ يَخْتَلُّ جُثْماني([۳۸۷])

شنيده‏ام كه گهي در حجاز و گه يمني

گهي به شام و گهي در عراق و گه عدني

شها چرا تو تغافل كني ز همچو مني

وَ كَمْ حَيَيْتُ وَ كَمْ قَدْ مُتُّ في سِجن

ما ذاكَ اَوَّلُ اِحْياءٍ وَ لاَ الثّاني([۳۸۸])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۴ *»

به راه عشق تو شاها نباشدم پروا

ز كينه‏هاي رقيب و ستيزه‏ي اعدا

بريده دل ز همه ماسواي تو مولا

شابَتْ نَواصِي مِنْ وَجْدي فَوا اَسَفي

عَلَي الشَّبابِ فَشَيْبي قَبْلُ اتاني([۳۸۹])

ز راه مكرمت اي شه به من عنايت كن

كه بركني تو به لطفي غم دلم از بن

روا بود كه خراشم رخم به صد ناخن

والَهْفَ نَفْسي حُصُونُ الْبَيْنِ عامِرَةٌ

وَ رَبْعُ قُرْبِ التّلاقي مالَهُ بانٍ([۳۹۰])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۵ *»

اسير هجر تو باشد به گردنش رَسَني

سري ز مهر روا لحظه‏اي به او بزني

نظر به ديده‏ي رحمت دمي بر او فكني

يا لائِمي كَمْ بِهذَا اللَّوْمِ تُزْعِجُني

دَعْني فَلَوْمُكَ قَدْ وَاللّهِ اَغْراني([۳۹۱])

خوشا دمي كه ببينم رخ تو را شاها

به جا بود كه دهم جان ز ديدنت مولا

ز نقد خويش خجل باشم اي شه والا

لايَسْكُنُ الْوَجْدُ مادامَ الشّتاتُ وَ لا

تَصْفُو الْمَشارِبُ لي وَ لا لاَِتْناني([۳۹۲])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۶ *»

اي آن‏كه بر همه شاهان ز رِفعتت تو شهي

فضاي عالم امكان منوّر از تو مهي

اگر چه چهره به پرده نموده‏اي تو گهي

في رَبْعِ اُنْسِي الّذي حَلَّ الشَّتاتُ بِه

تَمايِمي وَ به صَحْبي وَ خُلاّني([۳۹۳])

شرار عشق تو سوزان به جان هر مؤمن

غم فِراق تو بر دل نشان آن موقِن

در آن شرار و در اين غم بود به هر موطن

كَمْ قَدْ عَهِدْتُ بِهاتَيْكَ الْمَعاهِدُ مِنْ

اِخْوانِ صِدْقٍ لَعَمْري اَي اِخْوانٍ([۳۹۴])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۷ *»

به هر كجا كه به سر مي‏بري ز لطفت كن

به سوي ما نظري در حجاز يا اُردن

كه از صفاي نگاهت گُل آيد از گلبن

وَ كَمْ تُقُصَّتْ لَنا بِالْحَي اَزْمِنَةٌ

عَلَي الْمَسَرَّةِ في كَرَمٍ وَ بُسْتانٍ([۳۹۵])

ز مطلق حسناتم نگر دو دستِ تهي

رخم سيه ز معاصي گَرم رقم بنهي

امان من تو مرا از جحيم حق برهي

لَمْ اَدْرِ حالَ النّوي حَتّي عَلَقْتُ بِه

وَ اَوْقَعَتْني بِلَوْمي قَبْلَ عِرْفاني([۳۹۶])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۸ *»

به غير سايه‏ي لطف تو بر سر چو مني

مگر بود به دو عالم پناه مؤتمني

اميدم آن‏كه تو هم سايه بر سرم فكني

حَتامَ دَهْري عَلي ذِي الْهُونِ تُمْسِكُني

هَلاّ جَنَحْتَ لِتَبْريحٍ وَ اِحْسانٍ([۳۹۷])

تو غايبي ز ميانه نهان ز چشم مني

ولي اميري و بر كلّ ولي مؤتمني

به لحظه‏اي چو جهاني نبود و بود كني

اَقْسَمْتُ لَوْلا رَجاءُ الْقُرْبِ يُسْعِفُني

فَكُلَّما مِتُّ بِالاَْشْواق اَحْياني([۳۹۸])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۵۹ *»

فداي تير نگاهت به من نگاهي كن

روان خسته‏ي هجرم برآوري از بُن

شده نهال اميدم فِسرده از گُلبن

لَكِدْتُ اَقْضي لَها نَحْبي و لاعَجَبٌ

كَمْ اَهْلَكَ الْوَجْدُ مِن شيبٍ وَ شُبّانٍ([۳۹۹])

هزار يوسف مصري اسير آن رخ و مو

نشانه‏اي ز جمالش پري‏وش مينو([۴۰۰])

هلال يك شبه گويد حديث آن ابرو

يا جيرَةَ الْحَي قَلْبي بَعْدَ بُعْدِكُمُ

في حَيْرَةٍ بَيْنَ اَوْصابٍ وَ اَشْجاني([۴۰۱])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۶۰ *»

دلم بريده ز غيرت شها ترحّم كن

ز بارِشِ كَرَمَت آب مي‏خورد چون زُن([۴۰۲])

و گر نه اين دل زارم شود چو ابليس گُن([۴۰۳])

يَمْضِي الزَّمانُ عَلَيْهِ وَهْوَ مُلْتَزِمٌ

بِحُبِّكُمْ لَمْ يُدْنيهِ بِسُلْوانٍ([۴۰۴])

دلم به عشق تو مشعوف و باشد او شيدا

به غير كوي تو هرگز نجويد او مأوا

نخواهد او ز خدا غير وصل آن والا

باقٍ عَلَي الْعَهْدِ راع فِي الزِّمامِ فَما

لِيَوْمِ عَهْدِكُمْ يَوْماً بِنِسْيانٍ([۴۰۵])

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۶۱ *»

اگر به دامن وصل تو دست دل رسدي

شكايت غم هجران به حضرتت بردي

ز شوق ديدن رويت ز حبس تن پردي

فَأِن بَراني سَقامي اَوْنَأي رَشَدي

فَلاعِجُ الشّوقِ اَلْهاني وَ اَوْهاني([۴۰۶])

غمين بهل طمع خام خود مگو بي‏جا

مگر به حضرت او مي‏برد رهي چون ما

شنو ز شيخ حسن صاحب غزل آوا

وَ اِنْ بَكَتْ مُقْلَتي بَعْدَ الْفِراقِ دَما

فَمَنْ يُذَكِّرُكُمْ يا خَيْرَ جيرانٍ([۴۰۷])

٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭ ٭

 

([۱]) پدرش اسد بن هاشم بن عبد مناف بن قصي. مادرش فاطمه دختر هرم بن رواحة بن حجر بن عبد بن معيص بن عامر بن لؤي. شوهرش ابوطالب بن عبدالمطلب. پسرانش علي۷ و جعفر و عقيل و طالب كه بزرگ‏ترين آن‏ها بود و دخترانش امّ‏هاني و جمانة و ريطه بودند. فاطمه اوّل زن هاشمي بود كه با مرد هاشمي ازدواج كرد.

([۲]) «فجلست علي الرخامة الحمراء ساعةً، و اذا انا قدوضعت ولدي علي بن ابي‏طالب و لم‏اجد وجعاً و لا  الماً».

([۳]) اليوم الثالث عشر: انه يوم نحس فاتّق فيه المنازعة و الحكومة و لقاء السلطان و كل امر و لاتدهن فيه رأساً و لاتحلق فيه شعراً و من ضلّ فيه او هرب سلم و من مرض فيه اجهد و المولود فيه ذكر انه لايعيش. ــ يوم نحس فاتّقوا فيه جميع الاعمال. فصل الخطاب.

مرحوم آقاي كرماني اعلي اللّه مقامه در احسن التقويم در جدول اختيارات ايام الاسبوع مي‏فرمايند: يج: نحس است براي همه‏ي كارها در هر ماه خاصه در رجب.

([۴]) دَواج: لحاف.

([۵]) بسيج: آماده گرديدن براي سفر.

([۶]) آز: آرزو و خواهش با اِبرام و حرص باشد در جميع امور.

([۷])  اَلا كرمانيا: آگاه باش اي شخص كرماني. مرحوم قوام در پاره‏اي از موارد به خصوص به كرماني بودن خود اشاره دارد و شايد مي‏خواسته به اين وسيله به همشهري بودن با مولاي بزرگوار مرحوم حاج محمد كريم كرماني اعلي اللّه مقامه افتخار نمايد و نيز به سرزميني كه تقريباً نابغه‏پرور است اشارتي داشته باشد و از اين جهت بر افتخارات و امتيازات خود بيافزايد.

([۸]) تبارك مرحبا اهلاً: با بركت باشي. خوش آمدي. صفا آوردي.

([۹]) هنيئاً لك الاهنا: گوارا بادت بهترين گوارايي‏ها.

([۱۰]) المومن كالجبل الراسخ لاتحرّكه العواصف (مؤمن مانند كوهي پا برجا و استوار است كه تندبادها هم نمي‏توانند او از جاي خود تكان دهند ـ مفاد حديث است).

([۱۱]) تو را درد از دوا مناسب‏تر و به جاتر است.

([۱۲]) هو يا هو: مراد ذكر خدا است نه شعار صوفيّه لعنهم اللّه بعدد ما في علمه من شي‏ء.

([۱۳]) الستش را بلي مي‏گو: اشاره است به عالم ذرّ كه خدا فرمود: الست بربكم قالوا بلي.

([۱۴]) ارتقاء: ترقي كردن و تعالي يافتن.

([۱۵]) ارتضا: برگزيدن و گزينش الهي.

([۱۶]) بقا را در فنا مي‏دان: اين چند جمله از اين بيت اشاره است به حديث شريف كميل كه از حضرت اميرالمؤمنين۷ در بيان صفات و خواص نفوس نقل كرده است كه در مورد نفس كليّه‏ي الهيه مي‏فرمايند:

و الكليّة الالهية لها خمس قوي: بقاء في فناء و نعيم في شقاء و عزّ في ذلّ و فقر في غناء و صبر في بلاء و لها خاصيتان: الرضا و التسليم و هذه التي مبدؤها من اللّه و اليه تعود و قال اللّه تعالي: و نفخت فيه من روحي و قال تعالي: يا ايتها النفس المطمئنة ارجعي الي ربك راضية مرضية.

([۱۷]) استان بر وزن مستان: جاي راحت و آسايش.

([۱۸]) مُشكو: خانه.

([۱۹]) انگليون: پر از نقش و نگار. سقلاطون: كبود رنگ.

([۲۰]) خَوَرْنَق: مجلسي است كه پادشاه در آن به مي‏گساري مي‏نشيند. اصل كلمه فارسي بوده كه معرّب گرديده است.

([۲۱]) مرعا: چراگاه.

([۲۲]) اشاره است به قول يهود كه گفتند يد اللّه مغلولة دست خدا بسته شده.

([۲۳]) قلّ و جلّ: كوچك و بزرگ.

([۲۴]) قل له غلّت يداك ذلّ: بگو به او دو دستت بسته باد اي كسي كه خوار هستي. مگر كوري تو اي دلدل: مگر تصرف و تدبير خدا را نمي‏بيني اي خارپشت.

([۲۵]) عَبْهَر: نرگس.

([۲۶]) رائق: بسيار زيبا. فائق: برتر و بالاتر.

([۲۷]) فالق: شكافنده‏ي دانه.

([۲۸]) حاذق: دانا و باخبر.

([۲۹])  هُرّا: فرياد وحشت‏آور.

([۳۰]) حالك: بسيار سياه و كبود از عصبانيّت. فالك: گِرد شده از شدت تعجب.

([۳۱]) سخن گويم چو يك عالك: مانند كسي كه چيزي مي‏جود سخن و كلام را مي‏جوم.

([۳۲]) پس بعد از آن‏كه از من اين حالت را مشاهده كرد، پس گفت اين نقصان و انحطاط از طرز زندگاني تو است.

([۳۳]) معاذ اللّه من حالك: پناه به خدا از اين حالت تو.

([۳۴]) راح: در عربي يكي از نام‏هاي شراب است.

([۳۵]) لمن والاهم طوبي: خوشا به حال كسي كه با ايشان دوستي مي‏ورزد.

([۳۶]) عليك السر لايخفي: راز بر تو پوشيده نخواهد ماند.

([۳۷]) استان بر وزن مستان: جاي خواب و آسايش و آرامش را گويند.

([۳۸]) مغفر: خُود.

([۳۹]) عن وصف قداستغني: از هر تعريفي بي‏نياز شده است.

([۴۰]) اشاره است به كريمه‏ي مباركه‏ي ۱۴۴ سوره‏ي بقره: فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضيها.

([۴۱]) سترون بر وزن فشردن: پاك كردن و تراشيدن و شايد كنايه از نازابودن است.

([۴۲]) اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۳۷ سوره‏ي بقره: فَتَلَقّي آدم مِنْ رَبِّه كَلِماتٍ فَتابَ عَلَيْه.

([۴۳]) مراد حضرت ابراهيم۷است كه او را به ظاهر فرزند آزر مي‏خواندند.

([۴۴]) لاتخف موسي: نترس اي موسي.

([۴۵]) فسبحان الذي اوحي: پس پاك است آن كسي كه وحي فرمود.

([۴۶]) اراه الاية الكبري: نماياند به او آيه‏ي بزرگ خدا را.

([۴۷]) در اصحاب كَساء از نظر قرابت آن حضرت پنجمين هستند و مراد از امين جبرئيل است.

([۴۸]) لابس: مشتبه و باطل. عدو از كيدش آيس شد: اشاره است به آيه‏ي: اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذينَ كَفَروا مِنْ دينِكُم فَلاتَخْشَوْهُم وَ اخْشَوْنِ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ مائده ۳٫

([۴۹]) ظاهراً بايد اين مصرع چنين باشد و مراد از سائس رسول خدا۹باشند و اشاره است به كريمه‏ي مباركه‏ي ۵۰ سوره‏ي مريم: و جعلنا لهم لسان صدق علياً كه در ديوان مطبوع مصرع مغلوط است.

([۵۰]) اشاره است به اين‏كه وجود مراتب اقتضا مي‏كند كه مرتبه‏ي اعلي و اشرف بر مرتبه‏ي ادني و اخس تقدم داشته باشد، از اين جهت گفته‏اند: «گر حفظ مراتب نكني زنديقي» پس رتبه‏ي آن بزرگوار نظر به اين‏كه از همه‏ي خلايق برتر بود بر همه تقدم يافت.

([۵۱]) اذا آتاه ما آتا: اگر «اذا» درست باشد يعني هنگامي كه ببخشد آن‏چه را كه مي‏بخشد.

([۵۲]) اشاره است به قاعده‏ي حكمت، «هر چه در وجود مقدم است در ظهور مؤخر است».

([۵۳]) اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۱ و ۲ سوره‏ي نبأ: عم يتساءلون عن النبأ العظيم كه به اميرالمؤمنين۷تفسير شده است، و «نبأ» يعني خبر.

([۵۴]) بغيض: دشمن.

([۵۵]) خنگ: اسب سفيدموي.

([۵۶]) اهل سنت روايت كرده‏اند: عنوان صحيفة المؤمن حُبّ علي بن ابي‏طالب۸را از رسول خدا۹٫

([۵۷]) يا قدوة الامكان: اي پيشواي امكان.

([۵۸]) بادي: چادرنشين، بياباني. حاضر: شهرنشين.

([۵۹]) سماء احمد تويي طارق: اشاره است به باطن و السماء و الطارق كه به آن دو بزرگوار۸ تفسير شده است.

([۶۰]) لك الاسماء بلا استثنا: مخصوص تو است همه‏ي اسم‏هاي حق بدون استثناء.

([۶۱]) الا يا سابغ النعما: اي كه تو هستي نعمت‏هاي فراوان خدا بر بندگان.

([۶۲]) جُنّه: سپر، ولايت آن بزرگوار سپر از آتش جهنم است.

([۶۳]) اشاره است به اين شعر عربي كه بر سردرب حرم مطهر آن بزرگوار نوشته شده است:

علي حبّه جُنّة   قسيم النار و الجَنّة
وصي المصطفي۹ حقا   امام الانس و الجِنّة

 

([۶۴]) در يكي از احراز مأثوره وارد شده اعوذ بجمع اللّه و جمع اللّه به كل اللّه تفسير شده است.

([۶۵]) اي آن كه كان رحمت خدا هستي و اي آن كه دستگيره‏ي محكم دين خدا مي‏باشي.

([۶۶]) نور بها: نور سبوحيت و قدوسيت خداوند متعال است كه در دعاي سحرهاي ماه رمضان وارد شده است: اللّهم اني اسئلك من بهائك بأبهاه و كل بهائك بهي اللّهم اني اسألك ببهائك كله.

([۶۷]) اشاره است به اين قاعده‏ي حكمت، «ظاهر در ظهور، اظهر از خود ظهور است».

([۶۸]) در نسخه‏ي چاپي به جاي «واجد» «واجب» چاپ شده و ظاهراً اشتباه است.

([۶۹]) در نزد قاب قوسين يا نزديك‏تر، اشاره است به كريمه‏ي ۸ و ۹ سوره‏ي نجم دنا فتدلي فكان قاب قوسين او ادني.

([۷۰]) لك المنّ لك الالاء: از آنِ تو است منّت و از آنِ تو است نعمت‏ها.

([۷۱]) فِنا: آستانه.

([۷۲]) كمايبغي بمايهوي: آن چنان كه مي‏پسندد به آن طوري كه مي‏خواهد.

([۷۳]) يا ليتني كنت تراب: اشاره است به آيه‏ي آخر سوره‏ي مباركه‏ي نبأ: يقول الكافر يا ليتني كنت تراباً. مخالفان ولايت در قيامت نجات اهل ولايت را كه مي‏بينند، آرزو مي‏كنند كه اي كاش ما هم اهل ولايت بوديم و به ابوتراب علي۷منسوب مي‏شديم، يعني: «يا ليتني كنت ترابياً».

([۷۴]) حتي توارت بالحجاب: تا آن كه در پشت حجاب پنهان گرديد.

([۷۵]) يد مبسوطه‏ي حق: دست باز خدا يعني علي۷٫

([۷۶]) اشاره است به آيه‏ي: قالت اليهود يد اللّه مغلولة  . . .  .

([۷۷]) شوشه: شَفْشه، سبيكه، شمش طلا و نقره و امثال آنها.

([۷۸]) اصل مصرع: «مرحبا ماه رجب با غرّه‏ي غرّاي او» بوده است كه مرحوم قوام قول مشهور را در اين قصيده در نظر گرفته است و روشن نيست روي چه جهتي بوده ولي ما مصرع را مطابق با مختار خود در تخميس آورده‏ايم.

([۷۹]) لوحش اللّه: كلمه‏اي است كه در مقام تعظيم و استعجاب مي‏گويند، در اصل لا اوحشه اللّه بوده يعني وحشت ندهد او را خداي.

([۸۰]) ديد پيري مرا دوستم در دوران جوانيم از نزديك.

([۸۱]) گفت به من چه شده مرا كه مي‏بينم تو را پير در غير دوران پيري.

([۸۲]) گفتم پيري من در دوران جوانيم چيز شگفتي نيست.

([۸۳]) همانا اين روزگار روزگاري است كه كودكان را پير مي‏گرداند.

([۸۴]) اي جوان برخيز پيش از هر كاري و غنيمت بشمر دوران جواني را. كلمه‏ي عجيب در مصرع سوّم و شيب در مصرع چهارم عجيباً و شيباً بوده ولي از جهت ضرورت شعري بدون نصب خوانده مي‏شود، و مصرع سوّم و چهارم تضمين بيتي است عربي كه اصل آن اين است:

انّ شيبي في شبابي لم يكن امراً عجيبا       انّ هذا اليوم يوم يجعل الولدان شيبا

و اين بيت عربي هم تضمين آيه شريفه‏ي ۱۷ سوره‏ي مزّمّل است: فكيف تتقون ان‏كفرتم يوماً يجعل الولدان شيباً.

([۸۵]) طالب الدنيا كلاب: خواستاران دنيا سگان هستند.

([۸۶]) پس دوري كن از دنيا و از خواستاران دنيا در به دست آوردن آن.

([۸۷]) مرحوم قوام از اين مصرع به هجو رهزنان دين پرداخته و مقصود اصلي او هجو شهرستاني مؤلف كتاب «ترياق فاروق» است كه به گمان خود به مشايخ اعلي اللّه مقامهم اعتراض كرده است و عالم رباني مرحوم حاج محمد باقر شريف طباطبايي اعلي اللّه مقامه كتاب اجتناب را در جواب كتاب او نوشته است.

([۸۸]) براز: فضله، غائط.

([۸۹]) در نسخه‏ي چاپي «ميش» است ولي ظاهراً بايد «پيش» باشد.

([۹۰]) پالهنگ و پالاهنگ: در اين‏جا به معني كمندي است كه بر يك جانب لگام اسب مي‏بندند و اسب را به وسيله‏ي آن مي‏كشند.

(۴) آونگ: آويخته.

([۹۱]) مراد از آبا رؤساي كفر و ضلالت هستند كه پدران و مادران نفوس اماره‏ي بالسوء مي‏باشند.

([۹۲]) عصي: تبه‏كار و نافرمان.

([۹۳]) قصي: دور از مروّت و جوانمردي.

([۹۴]) خصي: اخته.

([۹۵]) ضراب: حيوان نري كه براي باردار نمودن حيوان ماده به كار مي‏آيد.

([۹۶]) اشاره است به اين بيت عربي:

اذا كان الغراب دليل قوم              سيهديهم سبيل الهالكينا

يعني هرگاه كلاغ راهنماي گروهي گردد آن‏ها را به راه نابودي راهنمايي خواهد كرد.

([۹۷]) مراد از فاروق در اين‏جا عمر بن الخطاب است.

([۹۸]) انه شي‏ء عجاب: همانا آن چيزي است شگفت‏انگيز كه تضمين آيه‏ي شريفه‏ي ۵ سوره‏ي ص است. و ترياق اشاره است به كتاب شهرستاني كه آن را «ترياق فاروق» ناميده است و در بيت بعدي از قصيده «تنبيه الانام» نام كتاب ديگر او است.

([۹۹]) حب القرع: كرم كدو.

([۱۰۰]) ذباب: مگس.

([۱۰۱]) مردم در دنيا همه در خوابند و مصرع بعد معناي ديگر حديث است كه فرمود: فاذا ماتوا انتبهوا يعني هنگامي كه مردند بيدار مي‏شوند. كلمه‏ي يقين در اين مصرع به معناي مردن است مانند اين آيه‏ي شريفه واعبد ربك حتي يأتيك اليقين.

([۱۰۲]) اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۹۹ و ۱۰۰ سوره‏ي مؤمنون: حتي اذا جاء احدهم الموت قال رب ارجعون لعلي اعمل صالحاً فيماتركت، كلاّ  . . .  .

([۱۰۳]) برگشتي بعد از اين نخواهد بود و عذر پذيرفته نمي‏شود.

([۱۰۴]) بچش عذاب خواري را و بدان كه اين عذاب به طول مي‏انجامد.

([۱۰۵]) اگر بگويي پروردگارا مرا برگردانيد به جز نه، برگشتني نيست، نخواهيم گفت.

([۱۰۶]) يعني خفه شو اي سگ اي دشمن خدا دست بردار از آن‏چه مي‏گويي.

([۱۰۷]) بعد از اين برزخي است كه تا روز قيامت باقي خواهد بود.

([۱۰۸]) دنيا مانند بازاري است كه در دورترين نقاط شهرستان‏ها قرار گرفته است.

([۱۰۹]) كه در آن تجارت مي‏كنند هر توشه‏اي را كه لازم است براي روز رستاخيز.

([۱۱۰]) پس پاداش اعمال، خودِ اعمال است، چه شقاوت باشد و يا سعادت.

([۱۱۱]) در روز رستاخيزِ هر شخصي، بد توشه‏اي است براي او ستم‏كردن بر بندگان خدا.

([۱۱۲]) منام: جايگاه خواب در امشب، اشاره به اين كه حجاج در روز ترويه محرم مي‏شوند و مستحب است كه شب نهم را در منا باشند.

([۱۱۳]) اصول بغي: رؤساي ستم‏گري بر اهل حق.

([۱۱۴]) در نسخه‏ي چاپي احمد كرمي زآسمان طبع بر جانش فرو بارم سحاب آمده ولي ظاهراً اشتباه است، و اين بيت اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۹ سوره‏ي جن فمن يستمع الان يجد له شهاباً رصداً.

([۱۱۵]) اي ولي خدا، اي كسي كه ام‏الكتاب در نزد او است، اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۴۳ سوره‏ي رعد: كفي باللّه شهيداً بيني و بينكم و من عنده علم الكتاب كه و من عنده علم الكتاب به علي۷تفسير شده است.

([۱۱۶]) خداوند به وساطت آن بزرگوار به كاينات دائماً خطاب كن مي‏فرمايد، كه عالم برقرار است.

([۱۱۷]) اشاره است به فقره‏اي از زيارت جواديه: بهم سكنت السواكن و تحركت المتحركات.

([۱۱۸]) اشاره است به حديثي كه مي‏فرمايد: از كتاب فضل ما به شما نرسيده مگر يك الف ناتمام.

([۱۱۹]) صعوه: پرنده‏ي كوچكي است مانند گنجشك.

([۱۲۰]) طلب: در اين‏جا به معناي طالب است يعني اگر كسي خواستار دليل شد.

([۱۲۱]) اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۱۹۶ از سوره‏ي مباركه‏ي اعراف: اِنَّ وَلِيّي اللّه الّذي نَزَّلَ الْكِتابَ وَ هُوَ يَتَوَلَّي الصّالِحينَ.

([۱۲۲]) همانا كافران را در قيامت در موقع نسبت يافتن مولايي برايشان نيست، اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي ۱۱ سوره‏ي محمد۹ ذلك بأن اللّه مولي الذين آمنوا و ان الكافرين لا مولي لهم و آيه‏ي شريفه‏ي ۱۰۱ سوره‏ي مؤمنون: فاذا نفخ في الصور فلا انساب بينهم يومئذ و لا يتساءلون.

([۱۲۳]) اشاره است به حديث شريف نبوي: لا خلاف في اللّه و لا في و انما الخلاف فيك يا علي.

([۱۲۴]) بسته باد دست‏هاي آن‏ها به واسطه‏ي آن‏چه گفتند، و اين نفرين مستجاب است.

([۱۲۵]) قالي: تقصيركننده و دشمن.

([۱۲۶]) غالي: غلوّكننده.

([۱۲۷]) خدا دانا است به درستي، اشاره است به حديث: نحن النمرقة الوسطي  . . .  .

([۱۲۸]) يعني پشتي و تكيه‏گاهِ وسط و ميانه. اشاره است به حديث شريف: نحن النمرقة الوسطي الينا يرجع الغالي و بنا يلحق التالي.

([۱۲۹]) غالي بايد به سوي ايشان برگردد و مقصر بايد به ايشان ملحق شود.

([۱۳۰]) ضيغم صالب: شير ژيان. ثعالب جمع ثعلب: روباه‏ها.

([۱۳۱]) صهر: داماد.

([۱۳۲]) دُرد: فقر.

([۱۳۳]) خزّ و بُرد: دو نوع رِدا است.

([۱۳۴]) قلب و حول: دگرگوني و تغيير احوال.

([۱۳۵]) هول: هراس.

([۱۳۶]) منّ و طَول: نعمت ابتدائي و بخشش.

([۱۳۷]) حسّان: شاعر مشهور صدر اسلام.

([۱۳۸]) دو عين: دو شخص.

([۱۳۹]) مِن دون مَين: بدون هيچ شك و ترديدي.

([۱۴۰]) به عين: به چشم و يا معاينه و مشاهده.

([۱۴۱]) اعضاد جمع عضد به معني بازو است، در دعاي هر روز ماه رجب محمد و آل‏محمد۹ به اعضاد توصيف شده‏اند، و مراد اين است كه خلق را كمك مي‏كنند تا به غايت خلقت خود برسند و به واسطه‏ي ايشان از خداوند مدد بگيرند.

([۱۴۲]) اشاره است به حديث امام صادق۷كه فرمود: كنّا بكينونته كائنين  . . .  .

([۱۴۳]) ضمين: ضامن.

([۱۴۴]) راسيات: كوه‏هاي استوار.

([۱۴۵]) مي‏فرمود: انا محمد و محمد انا۹.

([۱۴۶]) اشاره است به حديث سلسلة الذهب رضوي۷كه خدا فرموده: كلمة لا اله الاّ اللّه حصني  . . . و امام رضا۷فرمود: بشروطها و انا من شروطها.

([۱۴۷]) اشاره است به باطن آيه‏ي: و التين و الزيتون كه به آن بزرگواران تفسير شده است.

([۱۴۸]) ختم اين قصيده‏ي قوام از مطلع آن نيرو گرفت، يعني انجام آن همان مصرع آغاز گرديد.

([۱۴۹]) يا اخلائي هلموا: اي ياران من بشتابيد.

([۱۵۰]) يا اودائي تعالوا: اي دوستان من بياييد.

([۱۵۱]) اي كاش مادرم مرا نزاييده بود، كاش در كودكي مرده بودم. صُغار به معني صغير است.

([۱۵۲]) عمرم سپري مي‏شود در حال اندوه در بيابان‏ها و صحراهاي بي‏آب و كشت‏زاري.

([۱۵۳]) براي اشك‏هاي فراوان من آرامش و پاياني نيست.

([۱۵۴]) شتر من در بيابان و خشكي راهپيمايي مي‏كند مانند كشتي‏ها در درياها يعني در سيلاب اشكم حركت مي‏كند.

([۱۵۵]) كيست آن كسي كه بعد از اين اندوه و تنهايي و گوشه‏گيري من.

([۱۵۶]) از دل من نگراني و اندوه را بردارد به خوبي غلبه كردن بر دل من.

([۱۵۷]) تا آن‏كه برگردد بعد از اين همه بيچارگي، اعتدال خيري براي من.

([۱۵۸]) اي دوست من مرا سير از شراب كن در روز ترويه كه حجاج آب فراهم مي‏كنند براي رفتن به مِني و عرفات در آن روز.

([۱۵۹]) گل شاداب.

([۱۶۰]) من در آتش عشق تو مانند خليل الرحمان۷هميشه به سر مي‏برم.

([۱۶۱]) همانا عشق مرا اميدوار به وصال مي‏كند و مي‏گويد هراس نداشته باش من راهنماي تو مي‏باشم.

([۱۶۲]) ولي عقل من مي‏ترساند مرا و مي‏گويد تو در راه عشق خوار و كشته خواهي شد.

([۱۶۳]) بياشامان به من از دهانت شراب نابي را كه مانند سلسبيل است.

([۱۶۴]) يك چشم به هم زدن هم شك نكرده‏ام كه زندگي من مردن در راه محبوب من است.

([۱۶۵]) اين مردن در راه محبوب حقيقت زندگي است و در طلب آن هستم در همه‏ي اطراف و جوانب.

([۱۶۶]) اندوه من در فراق طولاني شد و دل من به واسطه‏ي خاطر وعده‏هاي وصل به پرواز در آمده است.

([۱۶۷]) سينه‏ام تنگ شده بكُشيد مرا بكُشيد مرا اي ياران مورد اطمينان.

([۱۶۸]) اوداج: رگ‏هاي گردن.

([۱۶۹]) خيره خير: خيره خيره.

([۱۷۰]) ضمد: ظلم، ستم و حق پايمال شده.

([۱۷۱]) بدون ارتياب: بدون شك.

([۱۷۲]) صدّقت للرؤيا: خوابت را باور كردي و به مقتضاي آن عمل نمودي.

([۱۷۳]) اي حميم: اي دوست صميمي من.

([۱۷۴]) قَصَص : قصه گفتن.

([۱۷۵]) عصص: با شدّت و صلابت.

([۱۷۶]) لصص: دزدها كه در اين‏جا مراد دزدهاي ايمان است.

([۱۷۷]) قِصَص: داستان‏ها.

([۱۷۸]) مثقب: راه و روش.

([۱۷۹]) در قفايش: در پشت خانه‏ي خدا.

([۱۸۰]) مستجار: در قسمت پشت خانه مقابل درِ خانه‏ي خدا.

([۱۸۱]) مُقام: ايستادن.

([۱۸۲]) اختلاف: آمدن و رفتن.

([۱۸۳]) فها يوم الطواف: اينك روز طواف است.

([۱۸۴]) جاريه و سفينه هر دو به معناي كشتي است.

([۱۸۵]) فُلك به ضم اول به معناي كشتي است و سُكّان به ضم اول و تشديد ثاني به معناي بادبان كه براي نگهداري كشتي است.

([۱۸۶]) شِبّير بر وزن سِكّين و شَبَر بر وزن نَظَر دو اسم بوده‏اند در زبان عبري براي فرزندان هارون برادر موسي بن عمران۸ كه در اين امّت به عربي حسين و حسن دو اسم عربي براي فرزندان اميرالمؤمنين: گذارده شده است.

([۱۸۷]) ثدي: پستان.

([۱۸۸]) رضاعي: شيرخوارگي.

([۱۸۹]) صد الف: صد هزار.

([۱۹۰]) مراد از چارم اركان، ركن چهارم از دين باشد كه «تولي» و «تبري» باشد، و در اين‏جا مقصود فضايل شيعيان كامل است.

([۱۹۱]) مراد عالم رباني مرحوم حاج محمد باقر شريف طباطبايي مشهور به همداني اعلي اللّه مقامه است.

([۱۹۲]) ايس: مخفف ايسا است كه نام پيغمبري از پيغمبران بني‏اسرائيل:مي‏باشد.

([۱۹۳]) از ره افلاس: يعني از راه اظهار فقر و فاقه و مسكنت و درماندگي.

([۱۹۴]) اكياس: جمع كيّس يعني زيرك، در حديث رسيده المؤمن كيّس.

([۱۹۵]) اشاره است به فرمايش رسول خدا۹ كه فرمود: يا علي لحمك من لحمي و دمك من دمي و الايمان مخالط لحمك و دمك كما خالط لحمي و دمي اي علي گوشت تو از گوشت من است و خون تو از خون من است و ايمان با گوشت و خون تو درآميخته است آن‏چنان‏كه با گوشت و خون من درآميخته است.

([۱۹۶]) خودش۷ فرمود: انا الذي بعثت النبيين و المرسلين و فرمود: كنت مع الانبياء سرّاً و مع رسول اللّه۹ جهراً.

([۱۹۷]) اشاره است به كريمه‏ي ان هذا صراط علي مستقيم كه صراط عَلي هم مي‏شود خواند.

([۱۹۸]) اصل مصرع: «شمس الحق تبريز كه بنمود علي۷ بود» بوده است و اين بيت پايان قصيده‏ي مولوي است و تمام بند بعد از حقير است.

([۱۹۹]) بارها آن حضرت در منبر فرمود: سلوني قبل ان‏تفقدوني  . . . پيش از آن‏كه مرا نيابيد از من سؤال كنيد.

([۲۰۰]) روايت شده از آن حضرت۷كه فرمود: كل ما في العالم في القرآن و كل ما في القرآن باجمعه في فاتحة الكتاب و كل ما في الفاتحة في البسملة و كل ما في البسملة في الباء و كل ما في الباء في النقطة و انا النقطة تحت الباء. شرح قصيده هر چه در عالم است در قرآن هست و هر چه در قرآن است همه‏اش در بسم اللّه الرحمن الرحيم است و هر چه در بسمله است در باء است و هر چه در باء است در نقطه‏ي آن است و منم نقطه‏ي زير باء و مراد از نقطه‏ي زير باء، اين نقطه‏ي ظاهري باء نيست، بلكه آن نقطه‏اي است كه اصل باء و الف است و در موارد مناسب اين مطلب را توضيح داده‏ايم.

([۲۰۱]) عمران نام ابوطالب۷ است.

([۲۰۲]) خِطْر در اين‏جا به معناي ابر پر باران است.

([۲۰۳]) بطر: باطل و هدر.

([۲۰۴]) اشاره است به فرمايش حضرت امير۷: ما اضمر احد شيئاً الاّ ظهر في فلتات لسانه و صفحات وجهه.

([۲۰۵]) بغز: نشاط.

([۲۰۶]) لغز: سوراخ موش و سوسمار.

([۲۰۷]) در ديوان مطبوع چنين است: علت غائي در افلاك از شه لولاك بود و ظاهراً اشتباه است و اشاره است به حديث قدسي لولاك لما خلقت الافلاك.

([۲۰۸]) از بركت ولايت، حق و باطل ديگر با هم مشتبه نخواهند شد.

([۲۰۹]) درع: زره. مغفر: خود.

([۲۱۰]) جِشاع جمع جَشِع: حريص و پرطمع.

([۲۱۱]) قرن: در قديم سي‏سال را يك قرن مي‏گفته‏اند.

([۲۱۲]) اشاره است به كريمه‏ي: اليوم يئس الذين كفروا من دينكم فلاتخشوهم و اخشون  . . .  .

([۲۱۳]) اشاره است به موقعيت عرب‏ها پيش از اسلام كه حتي از بول خود هم اجتناب نمي‏كردند.

([۲۱۴]) در ديوان چاپي «كي» از اين مصرع افتاده است.

([۲۱۵]) يعسوب: ملكه‏ي زنبور عسل. نحل: زنبورهاي عسل.

([۲۱۶]) خودش فرمود: و انا النقطة تحت الباء.

([۲۱۷]) گفتي آن‏چه را گفتي براي ما خوش گفتي و خوش گفتي اي قوام.

([۲۱۸]) خوب و بسيار به‏جا رفتار كردي در سخن و ما از گفتارت خرسنديم و آنها را پذيراييم اي قوام.

([۲۱۹]) تو سخن را طولاني نكردي و اي كاش نمي‏گفتي بس كن اي قوام.

([۲۲۰]) چه‏قدر طولاني مي‏كني سخن را بس كن سپس بس كن اي قوام.

([۲۲۱]) اشاره است به حديث شريف: خير الكلام ما قلّ و دلّ بهترين سخن‏ها آن است كه كوتاه و گوياي مراد گوينده باشد.

([۲۲۲]) رُقاع: صداي شكم چهارپا را گويند و يا صداي آلت تناسلي چهارپاي نر را گويند كه در غلاف خود بجنبد و معني دوم در مصرع مناسبت بيشتري دارد.

([۲۲۳]) خيم: مجنون. اشاره است به حديث: من كثر كلامه قلّ عقله.

([۲۲۴]) بالبدار: بالاسراع.

([۲۲۵]) غامس: كناية عن النجم يقال غمس النجم غموساً: اذا غاب.

([۲۲۶]) في قوله تعالي: قال لن‏تراني الاعراف ۱۴۳٫

([۲۲۷]) نديد: نظير.

([۲۲۸]) اشارة الي و كلتا يديه يمين.

([۲۲۹]) العقيد: هو المعاقد و المعاهد.

([۲۳۰]) عبهر: نرگس.

([۲۳۱]) خراطين: كِرمي است كه در لجن زندگي كند. بطين: مبتلاي به شكم‏درد و يا اسهال. معني بيت: سوسن با آن‏كه ده زبان دارد ولي خاموش و با كرم‏هاي لجن‏زار مانند شخص اسهالي سرگردان و بي‏چاره مي‏باشد.

([۲۳۲]) مَدَر: كلوخ. بُرّ: گندم.

([۲۳۳]) رب لقد مسني الضر: پروردگارا مرا مضرّت فرا گرفته است.

([۲۳۴]) مغتسل بارد: جاي آب‏تني كردن و خنك.

([۲۳۵]) هاچه: تكه‏ي چوبي كه سر آن دوشاخ است و زير شاخ درخت و امثال آن زنند تا فرو نيفتد و بشكند. شايد كنايه از سستي بنياد تخت بلقيس و در شُرُف سرنگون گرديدن آن باشد.

([۲۳۶]) اشاره است به مقام بيان.

([۲۳۷]) اشاره است به مقام معاني.

([۲۳۸]) اشاره است به مقام امامت.

([۲۳۹]) ازيراك مخفف جمله‏ي «از اين جهت است كه» مي‏باشد.

([۲۴۰]) اشاره است به كريمه‏ي مباركه‏ي: . . .  فضرب بينهم بسور له باب باطنه فيه الرحمة و ظاهره من قبله العذاب  . . . كه باب به اميرالمؤمنين۷تفسير شده است.

([۲۴۱]) آن نقطه‏ي علم در دايره‏ي جهل تشتت و تكثر يافت. اشاره است به حديث شريف: العلم نقطة كثّرها الجهّال.

([۲۴۲]) اشاره است به فرمايش اميرالمؤمنين۷كه فرمود: علّمني علمه و علّمته علمي حضرت رسول۹علمش را به من آموخت و من علمم را به او آموختم.

([۲۴۳]) در زيارت حضرت وارد شده السلام علي نفس اللّه القائمة فيه بالسنن.

([۲۴۴]) و نيز در زيارت حضرت است السلام علي اسم اللّه الرضي و وجهه المضي‏ء.

([۲۴۵]) در نسخه‏ي چاپي «يك فارغ اعظم شد و يك صادق اكبر» آمده و ظاهراً اشتباه خطاط است و مراد از فاروق عمر و از صادق اكبر ابوبكر است كه او را صديق ناميدند.

([۲۴۶]) در ديوان چاپي «گر نقطه‏ي او را مگس از سفره ربايد» آمده و ظاهراً اشتباه است.

([۲۴۷]) در ديوان چاپي «در آيه ز ذي الآيه همي حاكي و راوي‏ست» است و ظاهراً اشتباه است.

([۲۴۸]) اشاره است به فرمايش آن حضرت كه فرمود: اَنَا عَبْدٌ مِنْ عَبيدِ مُحَمَّد۹.

([۲۴۹]) در ديوان چاپي «سر دفتر تكوين شده و سرلوحه‏ي تدوين» آمده و ظاهراً اشتباه است.

([۲۵۰]) در ديوان چاپي «سطان ازل هشت به سر طاهر افسر» آمده كه ظاهراً اشتباه است و مراد از «ظاهر افسر»، افسر ظاهر است يعني حكومت و سلطنت و امارت ظاهري براي حضرت۷فراهم شد.

([۲۵۱]) شه لولا شايد اشاره است به حديث قدسي: لولاك لما خلقت الافلاك و لولا علي لماخلقتك. و شايد اشاره به حديث نبوي باشد كه فرمود: لولا انت يا علي لم‏يعرف المؤمنون بعدي و احتمال مي‏رود به گفته‏ي عمر كه بارها گفت: لولا علي لهلك عمر، و شايد به هر سه مورد اشاره باشد.

([۲۵۲]) بدبستان: مخفف بده و بستان.

([۲۵۳]) نَعْثَل نام پيرمردي يهودي بود كه عثمان شباهتي تام به او داشت و عايشه او را به واسطه‏ي اين شباهت نعثل ناميد.

([۲۵۴]) مقصود از سه گوساله اولي و دومي و سومي هستند و مقصود از هارون، هارون اين امت اميرالمؤمنين علي بن ابي‏طالب۷مي‏باشند. در حديث منزلت كه از طريق شيعه و سني متواتر است رسول خدا۹فرمودند: يا علي انت مني بمنزلة هارون من موسي الاّ انّه لانبي بعدي.

([۲۵۵]) شُباط به ضم شين: ماه آخر زمستان است به لغت رومي و كانون اول و كانون دوم دو ماه ديگر رومي است كه پيش از شباط و بعد از تشرين دوم مي‏باشند. و مرحوم قوام اولي و دومي را تشبيه كرده به دو كانون و سومي را تشبيه كرده به شباط كه سه ماه آخر سال و دوران زمستان هستند. آذر و يا آذار به زبان رومي نام اول بهار و اول سال است كه آفتاب در برج حوت است و اميرالمؤمنين۷به آن تشبيه شده‏اند.

([۲۵۶]) پَرْد به فتح اول و سكون ثاني: به معني لاي و ته جامه و كاغذ باشد چنان‏كه گويند يك پرد و دو پرد يعني يك‏لاي و دولاي و معني اين است كه افكار از لابه‏لاي جامه‏ي الفاظ به معاني بِكر و تازه پي مي‏برند.

([۲۵۷]) كاله بر وزن لاله: كالا، اسباب، متاع. كابين: مهريه. اَكْمه: نابينا، شب‏كور. اكمر: خميده.

([۲۵۸]) حبر: دانشمند.

([۲۵۹]) اين بيت در اصل چنين است:

آن به كه آپارم بوقزي سوي الغ بيگ
  در فرّ و بها عرضه نمايم به اكيتلر

گويا مرحوم قوام قصيده‏ي خود را به يكي از خوانين ترك هديه نموده است و حقير هم تخميس اين قصيده را به محضر مقدس اميرالمؤمنين۷اهدا كرده و اميدوارم آن بزرگوار به كرم و لطفش خدمت ناقابل اين روسياه را بپذيرد.

([۲۶۰])  يا محبّ خاص حيدر۷باش يا يار جهان خ‏ل.

([۲۶۱]) ديدن ديدار شيطان با علي۷از احوليست خ‏ل.

([۲۶۲]) عاشق روي علي۷ از خير شيطان بگذرد خ‏ل.

([۲۶۳]) يعني دنيا و آخرت مانند دو هوو هستند كه با يكديگر سازش ندارند.

([۲۶۴]) باذن اللّه قم: به اذن خدا برخيز.

([۲۶۵]) مرحبا بين كاينك از ملك سليمان۷ بگذرد خ‏ل.

([۲۶۶]) فرمودند: حب الدنيا رأس كل خطيئة.

([۲۶۷]) بگذرد چون برق لامع مرد درويش از صراط خ‏ل. برق خاطف: برق جهنده كه چشم را خيره كند.

([۲۶۸]) سمّ ابره: روزنه‏اي به اندازه‏ي سوراخ سوزن.

([۲۶۹]) بوترابي: ابوترابي، دوست و پيرو اميرالمؤمنين۷٫

([۲۷۰]) خالي الجراب: انبان خالي.

([۲۷۱]) زينهار سپس زينهار از خوي نادانان و نابخردان.

([۲۷۲]) صراخ: فرياد.

([۲۷۳]) از هر مناخ: از هر مكان.

([۲۷۴]) فخاخ: دام‏ها.

([۲۷۵]) مزود: ظرفي كه در آن توشه‏ي سفر مي‏گذارند.

([۲۷۶]) بحث طين: بحث طينت‏ها، سرشت‏ها.

([۲۷۷]) بطن طيّان: شكم گرسنه.

([۲۷۸]) فرمودند: دنيا دو دنيا است، دنياي بلاغ و دنياي ملعونه، دنياي بلاغ آن است كه از حلال فراهم گردد و انسان را به نعمت‏هاي آخرت برساند و دنياي معلونه آن است كه گرفتاري‏هاي آخرت را فراهم كند.

([۲۷۹]) سباحي: شناوري.

([۲۸۰]) در مناجاتش نيايد غير العفوي جواب خ‏ل.

([۲۸۱]) گر چه العفوش همي از طور و طوفان بگذرد خ‏ل. فاران كوهي است در مكه‏ي مكرمه كه غار حِرا در آن است.

([۲۸۲]) بو كه چون موشي دو پا از  سفره‏ي نان بگذرد خ‏ل.

([۲۸۳]) دميث: خوش‏خو.

([۲۸۴]) بحيث: راز پنهان.

([۲۸۵]) پايگاه شاخ گرگ از طاق كيوان بگذرد خ‏ل.

([۲۸۶]) در ديوان مطبوع به جاي «برق، رعد» آمده است و بنا بر آن نسخه، تضمين چنين انجام گرفت:

مي‏نمايد بهر اندك بهره‏اي او خُلف وعد

در جواب دائن بي‏چاره گويد بعد بعد

گاه خدمت عذر آرد از نحوست يا كه سعد

آن‏كه بر پيمانه‏ي دردي‏كشان خندد چو رعد

زآب كوثر ترسمش چون رعد گريان بگذرد

([۲۸۷]) اَروانه بر وزن پروانه: نام گلي است كه آن را خيري صحرايي گويند و نوعي از شتر است كه در اين‏جا معني دوم مراد است.

([۲۸۸]) نِفار: رم كردن، بُختي: شتر بسيار نيرومندي كه داراي دو كوهان باشد.

([۲۸۹]) خُلاّن: جمع خليل، دوستان. اين بيت در نسخه‏ي خطي نيامده است.

([۲۹۰]) علام الغيوب: آگاه بر پنهاني‏ها.

([۲۹۱]) جيوب: كيسه‏هايي كه در آن‏ها پول و چيزهاي ديگر را پنهان مي‏كنند.

([۲۹۲]) طيوب جمع طيّب: در اين‏جا به معناي چيزها و يا اشخاص ارزنده و برتر از ديگران است.

([۲۹۳]) للمرء جواسيس العيوب: براي هر كسي جاسوس‏هاي عيب‏جو در كمينند.

([۲۹۴]) اگر نيكي كنيد نسبت به خودتان نيكي كرده‏ايد. سوره‏ي اسراء آيه‏ي ۷٫

([۲۹۵]) اشاره است به آيه‏ي شريفه‏ي: وَ اِذا مَرّوا بِاللّغْوِ مَرّوا كِراما.

([۲۹۶]) عجل عجلان: گوساله‏ي شتابان.

([۲۹۷]) اشاره است به حديث: هل الدين الاّ الحب و البغض.

([۲۹۸]) طينت مؤمن مخمّر شد ز كافور بهشت خ‏ل.

([۲۹۹]) اُشنان: گياهي است كه با آن لباس و يا دست شويند. سپندان: خردل و به معناي تخم تره‏تيزك هم آمده است.

([۳۰۰]) نصل: كلاف نخي كه از دوك ريسندگي خارج شده باشد.

([۳۰۱]) يوم الفصل: روز قيامت.

([۳۰۲]) ضوضاء: هياهو.

([۳۰۳]) برد: سرما.

([۳۰۴]) لجين: نقره.

([۳۰۵]) سنين: نيزه.

([۳۰۶]) سيف مسلول: شمشير كشيده شده.

([۳۰۷]) زُبانا: نام منزل شانزدهم از منازل قمر و آن دو ستاره‏اند كه از آن دو شاخ پيشين برج عقرب است غياث اللغات.

([۳۰۸]) اشاره است به تأويل اين آيه: و ما جعلنا اصحاب النار الاّ ملائكة  . . . آيه‏ي ۳۱ سوره‏ي مدثر كه نار تفسير شده به امام منتظر عجل اللّه فرجه و اصحاب نار به اصحاب آن حضرت۷٫

([۳۰۹]) خفتان: زره و لباس جنگ.

([۳۱۰]) انجاز وعد: انجام وعده.

([۳۱۱]) جِدّ: حكم جدي و قطعي و بدا ناپذير.

([۳۱۲]) از تن اعداي دين اين‏قدر سر برّد كه خون خ‏ل.

([۳۱۳]) فُرسان جمع فارِس: اسب‏سواران.

([۳۱۴]) فيظ: مرگ.

([۳۱۵]) بيظ: فربهي بعد از لاغري.

([۳۱۶]) قيظ: چلّه‏ي تابستان.

([۳۱۷]) كظم غيظ: فرو بردن خشم.

([۳۱۸]) بدل و مبدل عنه مانند جانشين و كسي كه جانشين معين مي‏كند است. و حَوَل دوبيني است يعني هر كس آن بزرگوار۷را با پيامبر۹و پدران گراميش:يكي نبيند در اعتقادش نقص و عيب است.

([۳۱۹]) حسّان بن ثابت از شعراي نامي عرب و از اصحاب حضرت پيامبر۹بود. در جريان‏هايي كه در اسلام رخ مي‏داد شعر مي‏سرود مانند جريان غدير خم و آن بزرگوار اشعار او را تأييد مي‏فرمود. او در اواخر از طريق هدايت منحرف گرديد و از پيروان اهل‏بيت پيامبر۹جدا شد.

([۳۲۰]) بام: مخفف بامداد است و مراد بين الطلوعين مي‏باشد.

([۳۲۱]) حيوا علي شرب الصبوح: بشتابيد به مي‏گساري صبح‏گاهي.

([۳۲۲]) اشاره است به كريمه‏ي ۶۲ سوره‏ي واقعه: و لقد علمتم النشأة الاولي فلولا تذكرون.

([۳۲۳]) الانتباه، الانتباه: بيدار بودن، بيدار بودن. يعني بيدار باش كه هنگام بيداري است.

([۳۲۴]) الاعتبار، الاعتبار: پندگرفتن، پندگرفتن. يعني پندگير كه هنگام پندگرفتن است.

([۳۲۵]) حلّ الرحيل: هنگام كوچ‏كردن از دنيا به سوي آخرت فرارسيده است بايد آماده‏ي كوچ‏كردن شويد.

([۳۲۶]) ز احراق مل: از آتش‏افروزي شراب.

([۳۲۷]) در نسخه‏ي چاپي «هم‏زمان» است ولي احتمال اشتباه و خطا مي‏رود و صحيح ظاهراً «هم‏زبان» است.

([۳۲۸]) ثلم مخفف ثلمه: رخنه.

([۳۲۹]) حلم: خواب.

([۳۳۰]) زلم مخفف زلمه: هيئت، شكل، شمايل.

([۳۳۱]) اميرالمؤمنين حامل ركن خلق، امام حسن حامل ركن رزق، امام حسين حامل ركن حيات و امام زمان: حامل ركن ممات مي‏باشند.

([۳۳۲]) مَيسَم: وسيله‏ي داغ نهادن كه اين‏جا مراد انگشتر است. وَسْم: خال و علامت. بر پيشاني مؤمن انگشتر مي‏گذارد نوشته مي‏شود مؤمن حقّاً، و بر پيشاني كافر عصا مي‏گذارد نوشته مي‏شود كافر حقّاً.

([۳۳۳]) اصل مصرع: «ساقي چمن گل را بي‏روي تو رنگي نيست» بوده است.

([۳۳۴]) اصل مصرع: «مسند خواجگي و مجلس تورانشاهي» بوده است. معني بيت: تو اهل سير و سلوك الي اللّه نيستي، لاف انقطاع از ماسوي و تجرّد نمي‏تواني بزني، پس همان خوش‏تر و بهتر اين كه كرسي وزارت و محفل خود را، تو كه خواجه جلال الدين تورانشاه وزير شاه شجاعي، هم‏چنان حفظ كن تا از دست ندهي و به كار خويش بپرداز.

([۳۳۵]) اصل مصرع «بر در ميكده‏ي با دف و ني ترسايي» بوده است.

([۳۳۶]) يعني سحرگاه دو پيكر (برج جوزا كه آن را به شكل مردي با حمايل و شمشير تصوير مي‏كردند و زيباترين صور فلكي به شمار مي‏آيد) علاقه و بند شمشير خود را به نشان فرمان‏برداري از شانه گشود و پيش من نهاد كه بنده‏ي زر خريد پادشاهم و بر اين چاكري بدين وسيله سوگند مي‏خورم. زيرا در قديم رسم بوده كه چون اميري نزد شاه مي‏رفته حمايل و شمشير را از پيكر به احترام شاه مي‏گشوده و به علامت تسليم و اطاعت در پيش روي او بر زمين مي‏نهاده است.

([۳۳۷]) مقصود شاعر كمال الدين اسماعيل اصفهاني شاعر نامي است كه در سال ۶۳۵ درگذشته است. و حافظ با اندك تغييري در قافيه بيت معروف قصيده‏ي كمال را تضمين نموده است. قافيه بيت كمال «كنم» بوده و حافظ آن‏را «برم» ساخته است.

([۳۳۸]) اصل مصرع: «منصور بن مظفر غازيست حرز من» بوده است و مقصود حافظ، شاه منصور بن شرف‏الدين مظفر فرزند امير مبارزالدين از آل مظفر بوده كه در سال ۷۹۰ بر شيراز مسلط شد و غازي به معني جنگ‏جو لقب او است.

([۳۳۹]) عنب: انگور.

([۳۴۰]) داوري: شكايت و حكومت نزد شهريار كه داد و عدل او ياورم باد.

([۳۴۱]) مراد طاووس الملائكه است كه از القاب جبرئيل است، و «صيت» آوازه است.

([۳۴۲]) شبل الاسد: بچه شير.

([۳۴۳]) غضنفر: شير بيشه.

([۳۴۴]) گزلك: كارد حميت و رشگ.

([۳۴۵]) بازار تيزي: رونق دادن و گرم كردن.

([۳۴۶]) ظاهر سازي و جلوه نمائي عرضه نمي‏كنم و خريدار نيرنگ هم نيستم.

([۳۴۷]) علامه‏ي قزويني در حاشيه‏ي صفحه‏ي ۳۴۳ ديوان حافظ در توضيح «بنشيني» نوشته است: چنين است به اثبات فعل در جميع نسخ خطي كه نزد اين جانب موجود است از قديم و جديد بدون استثنا و بعضي نسخ چاپي ننشيني بانون است و آن تحريف است ظاهراً، و مقصود شعر واضح است يعني اگر خواهي كه فتنه‏اي كه در جهان از برخاستن خود برپا كرده‏اي بنشيند بايد لحظه‏اي بر لب آبي به هوس بنشيني ور نه، يعني اگر برخيزي هر فتنه كه بيني همه از خود بيني، و اين مضموني است بسيار شايع نزد شعراء. سعدي گويد:

بنشين يك نفس اي فتنه كه برخاست قيامت

فتنه نادر بنشيند چو تو در حال قيامي

در جامع نسخ ديوان حافظ تأليف فرزاد صفحه‏ي ۵۹۷ ننشيني به جاي بنشيني ذكر شده و معني چنين خواهد بود، تو جز آن‏كه به خواهش دل خود بر كنار آينه‏ي آبي ننشيني تا مفتون جمال خود نشوي و اگر بنشيني بر شمايل زيباي خود عاشق مي‏شوي، آن‏گاه هر محنت كه بيني از شيفتگي بر خود ديده باشي. سعدي گويد:

جرم بيگانه نباشد كه تو خود صورت خويش     گر در آيينه ببيني برود دل ز برت

([۳۴۸]) تاب و طاقتم به پايان رسيد اي مردمك ديده از من جدايي بجوي تا بيش نگريم.

([۳۴۹]) شمع چگل: چشم و چراغ خوبان شهر حسن‏خيز چگل به كسر اول و دوم در تركستان.

([۳۵۰]) اصل مصرع: «لايق بندگي خواجه جلال الديني» بوده است و مراد خواجه جلال الدين توران‏شاه وزير شاه شجاع است كه ممدوح خواجه حافظ مي‏باشد.

([۳۵۱]) نافه‏ي ناف: مِشك آهوي مِشك.

([۳۵۲]) تيهو: پرنده‏اي است كوچك.

([۳۵۳]) بركند: برافروزد.

([۳۵۴]) اشاره است به حديث شريف: خالطوهم بالبرانيّة و خالفوهم بالجوانيّة اذا كانت الامرة صبيانيّة  . . .  .

([۳۵۵]) اصل مصرع: «اي صبا بندگي خواجه جلال الدين كن» بوده است. كه مراد خواجه وزير شاه شجاع بوده و نامش توران‏شاه مي‏باشد و خواجه در چند غزل او را ستوده است.

([۳۵۶]) هشم: شكست‏خورده و پامال‏شده.

([۳۵۷]) در بعضي از نسخ ديوان حافظ به جاي «به بي‏نيازي يزدان»، «به بي‏نيازي رندان» آمده است و ما اول را در تخميس ترجيح داديم.

([۳۵۸]) گويند: شايد در اين بيت اشارتي باشد به حمله‏ي اميرتيمور به فارس. و معناي سَموم به فتح سين باد گرم مرگ‏آور است.

([۳۵۹]) اشاره است به انگشتر سليمان۷ كه از ديو گرفته شد و به سليمان بازگردانيده شد.

([۳۶۰]) بَرَهْمَن بر وزن سَفَرْجَل پيشواي ديني آيين برهمائي است و در اين مصرع مراد مطلق عالم ديني است و به واسطه‏ي ضرورت حفظ وزن شعر به سكون حرف دوم و فتح حرف سوم خوانده مي‏شود.

([۳۶۱]) اصل مصرع: «گذر به كوي فلان كن در آن زمان كه تو داني» بوده است.

([۳۶۲]) كمر زركَش: كمربند زربافت.

([۳۶۳]) مجامله: به نيكويي معاشرت و مجالست كردن.

([۳۶۴]) مماطله: به تأخير انداختن و امروز و فردا كردن.

([۳۶۵]) پنچه بر وزن غنچه: پيشاني و ناصيه را گويند.

([۳۶۶]) سخت كمان به كنايه يعني نيرومند و مراد از بيمار چشم است ــ يعني چشم بيماري بدين نيرومندي كس نديده است.

([۳۶۷]) اين غزل بيت تخلص نداشته و گفته‏اند كه بيت مذكور ظاهراً الحاقي است كه در نسخ جديده ملحق شده است و خواسته‏اند كه بيت تخلصي كه كلمه‏ي حافظ در آن باشد بسازند، در هر صورت آن را تضمين نموديم.

([۳۶۸]) يعني نسيم گيسوي يار به خلاف ديگر بادها روشني بخش چراغ ديده‏ي ماست پروردگارا زلف جانان را كه مجمع دل‏هاي عاشقانست از تندباد تفرقه و جدايي تشويشي مرسان.

([۳۶۹]) اشاره است به شعري كه منسوب است به مولا اميرالمؤمنين۷:

مافات مضي و ما سيأتيك فأين              قم فاغتنم الفرصة بين العدمين

زمان گذشته كه گذشته آينده‏اي هم كه مي‏آيد تو را پس كجا است؟! بنابراين از جا برخيز و فرصتي را كه در ميان اين دو نيستي داري غنيمت بشمار.

([۳۷۰]) يعني اي حافظ صورت خيالي گيسوي محبوب دل‏فريب است به هوش باش تا حلقه‏ي در سراي امر محال را نكوبي يعني در پي كوبيدن آهن سرد نباش مصرع دوّم اين بيت را تضمين مصرع بيت معروف انوري گفته‏اند و بيت انوري اين است:

نگر تا حلقه‏ي اقبال ناممكن نجنباني             سليما، ابلها، لا، بلكه محروما و مسكينا

([۳۷۱]) اصل مصرع: «محتسب نمي‏داند اين قدر كه صوفي را» بوده است. و محتسب، بازدارنده از منكرات، معني بيت: محتسب اين اندازه آگاهي ندارد كه پشمينه‏پوش كالايي خانگي به كنايه شراب خانگي دارد كه از سرخي به لعل اناري مي‏ماند.

([۳۷۲]) گوش داشتم يعني نگاه داشتم مانند اين بيت:

اي ملك العرش مرادش بده                   وز خطر چشم بدش دار گوش

([۳۷۳]) به پيشاني يعني به گستاخي و سخت‏رويي مانند اين بيت سعدي:

چو آهن تاب آتش مي نيارد                  چرا بايد كه پيشاني كند موم

([۳۷۴]) به جاي حافظ عاشق گفته شد.

([۳۷۵]) چين زلف تو جاي گردآمدن پريشاني دل‏ها يا جاي گرد آمدن دل‏هاي پريشان عاشقان است.

([۳۷۶]) مراد ما از آصف ثاني يكي از بزرگان زمان‏ست ولي مقصود حافظ شايد خواجه جلال الدين توران‏شاه وزير شاه شجاع باشد. و بديهي است كه تعبير «سنگين دل» در لسان غزل روا و صحيح است نه در لسان محاورات عرفي.

([۳۷۷]) انبياء در برابر ائمه: «عبد اطاعت» هستند هم‏چنان كه ائمه: در برابر رسول اللّه۹ چنين مي‏باشند، اميرالمؤمنين۷فرمود: انا عبد من عبيد محمد۹ و ما رعيت هم بايد در برابر ائمه: «عبد طاعت» باشيم، «عبد طاعت» در مقابل «عبد عبادت» است، كه همه‏ي بندگان در برابر خداي متعال «عبد عبادت» مي‏باشند. و در نزد غير خداوند، براي كسي «عبد عبادت» بودن جايز نيست.

([۳۷۸]) لافِظ: لفظ‏پران، سخنران.

([۳۷۹]) جاحظ: ابوعثمان عمرو بن بحر بصري دانشمند علم لغت و علم نحو. از نديمان نظّام و به عثمان و دشمني با اميرمؤمنان۷متمايل بوده است. كتاب‏هايي دارد كه

 

 

 

«* نواي‌ غمين دفتر ۳ صفحه ۳۴۸ *»

يكي از آن‏ها به نام «عثمانيّه» است و ابوجعفر اسكافي و شيخ مفيد و سيد احمد بن طاووس بر آن كتاب ردّ نوشته‏اند، عمرش طولاني شد و در آخر عمر فلج گرديد و در سال ۲۵۵ در بصره از دنيا رفت. او در جريان فدك بر مظلوميت حضرت زهرا۳دليل آورده است. مرحوم شيخ طوسي در كتاب اَمالي خود از جاحظ نقل مي‏كند كه گفت: سمعت النظّام يقول: علي بن ابي‏طالب۷ محنة علي المتكلم، ان وفي حقّه غلي و ان بخسه حقّه اساء، و المنزلة الوسطي دقيقة الوزن حادّة اللسان صعبة الترقي الاّ علي الحاذق الزكي. (شنيدم نظام مي‏گفت: علي۷ براي شخص گوينده مشكل بزرگي است، اگر بخواهد حقّش را در سخن ادا كند، ناچار است غلو نمايد و اگر بخواهد از حقش بكاهد، بدكاري كرده است. حدّ وسط (در وصف علي۷) اندازه‏اش دقيق، و لبه‏اش تيز و بالارفتن از آن دشوار است مگر بر سخن‏گوي ورزيده‏ي خردمند باهوش). جاحظ و نظّام هر دو از حدّ خود خبر داده‏اند و اميرالمؤمنين۷هم از حدّ خود خبر داد و فرمود: ظاهري امامة و وصاية، و باطني غيب ممتنع لايدرك (ظاهر من امامت و وصايت است و باطن من غيبي است كه شناخت آن محال است و براي كسي قابل درك نيست). و درباره‏ي امامتش كه ظاهر او است در خطبه‏ي شقشقيّه فرمود: لقد تقمّصها ابن ابي‏قحافة و هو يعلم ان محلّي منها محلّ القطب من الرحي ينحدر عني السيل و لايرقي الي الطير (فرزند ابي‏قحافه ـ ابوبكر ـ لباس خلافت را غاصبانه پوشيد در صورتي كه مي‏دانست موقعيت من نسبت به خلافت مانند موقعيت قطب آسياب است نسبت به آسياب، سيل خروشان دانش از من سرازير مي‏گردد و شهبازهاي انديشه از رسيدن به مقام شامخ من ناتوانند).

نَظّام: ابواسحاق بن ابراهيم بن سيار بن هاني بصري است كه بزرگ فرقه‏ي معتزله مي‏باشد. استاد جاحظ بوده. معتزله گويند: در نظم و نثر مهارت داشته و به واسطه‏ي

سقط كرد و هم‏چنين گفته است: اجماع در شريعت حجّت نيست و قياس هم

 

زيبايي كلامش در نظم و نثر او را «نظّام» گفته‏اند. در كتاب «عبقات» از نظّام نقل كرده كه گفت: پيامبر۹ بر امامت علي۷ تنصيص فرمود و او را براي امامت معيّن كرد و همه‏ي اصحاب او را به امامت شناختند ولي عمر براي خاطر ابي‏بكر امامت آن حضرت را كتمان نمود. و نيز او گفت عمر در روز بيعت گرفتن از علي۷ براي ابي‏بكر بر شكم فاطمه۳زد و محسن فرزند او را كه در رحمش بود سقط كرد و هم‏چنين گفته است: اجماع در شريعت حجّت نيست و قياس هم حجّت نمي‏باشد، حجّت فقط فرمايش امام معصوم است. (كه از نظر شيعيان دوازده امام:مي‏باشند).

([۳۸۰]) طولاني شدن غربت من به سبب زيادي شوق ديدار مرا از پاي درآورده و زمين‏گير كرده و جدايي مرا در امواج خروشان اندوه افكنده است. (در نسخه‏ي مرحوم شيخ يوسف، «الواحد» است و به «الوجد» تصحيح شد).

([۳۸۱]) اي برق تابنده كه از اطراف سرزمين محبوب من درخشيدي و با من روبه‏رو شدي زينهار كه همه‏ي اندوه‏هاي مرا تازه كرده و به هيجان آوردي.

([۳۸۲]) من نمي‏بينم تو را كه در اطراف اين سرزمين نمايان گردي مگر آن‏كه به ياد مي‏آورد مرا از اهل و جايگاه‏هاي من.

([۳۸۳]) و نمي‏شنوم ناله‏هاي بلبلي را كه در چمن‏زار مي‏خروشد مگر آن كه آتش‏هاي اندرون من شعله‏ور مي‏گردد.

([۳۸۴]) چه بسيار شب‏ها از شب‏هاي دوران جدايي كه من به پشت خوابيده و تا صبح چشم به ستارگان آسمان دوخته و آن‏ها هم به من نگاه مي‏كردند.

([۳۸۵]) گويا دست‏هاي سختي‏هاي روزگار از هنگامي كه آن عزيزان از ديده‏هاي من دور شده‏اند پلك‏هاي ديدگان مرا به بيداري در شب سورمه كشيده‏اند.

([۳۸۶]) آي شگفتا از آن نسيمي كه در سحرگاه از سرزمين ايشان دوستان من مي‏وزد و در ميان خود گرفته است و پراكنده مي‏كند بوي خوش آن چوبي كه به وسيله‏ي آن آتش مي‏افروزند و آن چوبي كه از درخت بيدمشك است. (در نسخه «الباني» است ولي ظاهراً بايد «والبانِ» باشد و آن درختي است كه دانه‏هاي خوش‏بويي دارد، آتش چوب آن هم خوش‏بو مي‏باشد).

([۳۸۷]) تو با وزيدن خود مرده‏اي را كه در سرزمين شام مرده، دلش را زنده ساختي ولي در عراق كه نزديك‏تر به تو است براي آن محبوب، بدن من بيمار و رنجور افتاده است.

([۳۸۸]) البته من چه بسيار زنده شده و چه بسيار هم در زندان فراق و جدايي مرده‏ام و اين اولين و يا دومين‏بار زنده شدن نيست.

([۳۸۹]) سفيد شد موهاي سرِ من از شدت اندوه دل من، اي واي از تأسّف من بر جواني كه پيري من چه زودرس بود و پيش از وقت خود به من روي آورد.

([۳۹۰]) اي آه از اندوه من از اين‏كه مي‏بينم ديوارهاي محكم جدايي استوار و آباد است (به طوري كه راهي براي خروج نيست) و از آن طرف جوانب و اطراف وصال و نزديك شدن به ملاقات با محبوب (ويران است) و باني ندارد.

([۳۹۱]) اي سرزنش كننده‏ي من تا چه اندازه مرا با اين ملامت و سرزنش خود آزار مي‏دهي واگذار مرا كه سرزنش تو به خدا سوگند بيشتر مرا به حسرت و اندوه و بي‏قراري در جدايي وا مي‏دارد.

([۳۹۲]) تا جدايي باشد اندوه دل خواهد بود و بي‏قراري آن آرام نمي‏گيرد و صاف و خالص از كدورت نيست خواسته‏هاي من و نه هم كساني كه مانند من هستند (در نسخه‏ي مرحوم شيخ يوسف «و لا للبناني» ضبط شده ولي معناي صحيحي براي آن به نظر نرسيد و ظاهراً بايد «لاَِتْناني» جمع اَلتِّنْ باشد كه به معني مِثل و قِرْن است).

([۳۹۳]) در جايگاه انس من كه جدايي در آن‏جا راه يافت بازماندگان من و همراهان و دوستان من به سر مي‏برند در نسخه‏ي مذكور «حلّ الشباب» ضبط شده و چون معنا درست نيست ما به «الشتات» تصحيح كرديم.

([۳۹۴]) چه بسيار خاطره‏ها كه از آن جايگاه‏هاي معهود در خاطرم مانده از برادران راستين كه به جان خودم سوگند عجب برادران خوبي بودند.

([۳۹۵]) و چه بسيار داستان‏ها كه براي ما در آن سرزمين گفته مي‏شد در زمان‏هاي زيادي كه بر شادماني مي‏گذشت در ميان باغ‏هاي پر درخت و چمن‏زارهاي خرّم و شاداب.

([۳۹۶]) من از حال دوري بي‏خبر بودم تا آن‏كه به آن گرفتار شدم و دوري مرا قرار داد در آن‏چه پيش از گرفتار شدن به آن سرزنش مي‏كردم ديگران را كه از غم دوري و هجران اندوهگين بودند.

([۳۹۷]) تا كي اي روزگار من مرا بر اين خواري نگه مي‏داري، آيا ميل نداري هنوز اين دوري را برطرف سازي و نسبت به من نيكو رفتار گردي؟!

([۳۹۸]) سوگند مي‏خورم كه اگر نه اين بود كه اميدواري نزديك شدن دوران وصال مرگ مرا به تأخير مي‏اندازد و هرگاه كه از اندوه دوري مي‏ميرم به واسطه‏ي شوق‏هاي (وصال) مرا زنده مي‏كند  . . .  .

([۳۹۹]) هر آينه جان داده بودم براي او و هيچ شگفتي نيست زيرا اندوه فراق چه بسيار پير و جواني را نابود ساخته است و رحم بر پير و جوان نكرده است.

([۴۰۰]) پري‏وش مينو: كنايه است از حورالعين بهشتي.

([۴۰۱]) اي همسايگان سرزمين محبوب، دل من بعد از جدايي و دوري از شما ميان رنجوري و بيماري‏هاي تن من و اندوه‏هاي فراوان سرگردان مانده است.

([۴۰۲]) زن: گياه هرزه‏ي دو سر كه در ميان گندم و جو مي‏رويد.

([۴۰۳]) ابليس گُنْ، گُنْ ابليس: خانه‏ي ابليس.

([۴۰۴]) زمان جدايي هر چه مي‏گذرد بر دل من او از محبت شما دست‏بردار نيست و هيچ فراموشي و آسودگي از اندوه دوري شما نزديك او نگرديده است در نسخه‏ي مذكور «بحيكم لم‏يذنيه» ضبط شده و ظاهراً غلط است.

([۴۰۵]) دل من بر عهد خود وفادار و هميشه بر پيمان خود استوار است و از روزي كه از شما جدا شده روزي نشده كه شما را فراموش كند.

([۴۰۶]) پس اگر بيماري من مرا رنجور مي‏كند و يا هوش از سر من دور مي‏شود، آتش شوق مرا به نشاط آورده و هوشيار مي‏سازد (در نسخه‏ي مذكور به جاي «سقامي» «سقاني» است و ظاهراً غلط است).

([۴۰۷]) اگر ديدگان من بعد از جدايي خون بگريد، كيست كه شما را به ياد من آورد اي بهترين همسايگان در نسخه‏ي مذكور به جاي «جيرانٍ» «جيراني» ضبط شده و ظاهراً غلط است.