شیخ احسائی یا شیخ بهائی؟ مسئله این است!

متاسفانه در میان پژوهش ها به مواردی برخورد می کنیم که باعث تعجب و گاهی دلسردی و عدم توجه به پژوهش ها می شود. نمونه ای که مد نظرم هست را عنوان می کنم.


در جراید و همچنین در مقالات اینترنتی و حتی گاهی در کتاب ها هنگام معرفی شخصیت “شیخ بهائی” از عکس “شیخ احمد احسائی” استفاده می کنند!


شاید تعجب کرده باشید. آری همین گونه است.


به آدرس زیر رفته و یک نمونه از این اشتباه را دریابید:


اینجا


جالب آنجاست هنگامی که از شخصیت شیخ احسائی نیز صحبت می کنند از همان عکس و یا شبیه آن استفاده می کنند! به این مورد توجه کنید:


اینجا


در هر صورت این عکس متعلق به شیخ احمد احسائی است و به اشتباه برای شیخ بهائی به کار می رود.


چندی پیش در یک ترافیک گیر کرده بودم. خیلی طول کشید. در همین هنگام پسرک روزنامه فروش نزدیک شد. با خود گفتم در این ترافیک خواندن روزنامه شاید بهتر از بیکار نشستن باشد! در حال ورق زدن روزنامه بودم که چشمم به معرفی شیخ بهائی افتاد و همین عکس را در روزنامه دیدم. متاسفانه روزنامه را به کسی دادم تا او هم ببیند که هنوز آن ورق روزنامه را برنگردانده است!


در هر صورت این اشکال وجود دارد. اما از کجا معلوم که این عکس متعلق به شیخ احسائی است؟ به چند دلیل: ۱. این عکس از قدیم در میان معتقدین به شیخ احسائی بوده و اخیرا به عنوان عکس شیخ بهائی به کار گرفته می شود. در حالی که اصل واقعی شیخ بهائی عکس دیگری است. در ویکی پدیا عکس واقعی وی قرار گرفته است.


۲. لباس شیخ بهائی چپ روی راست است و لباس شیخ احسائی راست روی چپ! پس اگر عکس شیخ احسائی عکس شیخ بهائی است لااقل از علمای قبل از خود تبعیت کنیم و همان گونه که عکس شیخ بهائی گویا است (که در حقیقت عکس شیخ احسائی است) راست روی چپ لباس بپوشیم!


۳. دلیلی واضح تر این که در کنار این عکس به صورت ریز نام شیخ احسائی به صورت نستعلیق درج شده است: الشیخ الاجل الاوحد الامجد الشیخ احمد بن زین الدین الاحسائی اعلی الله مقامه


امیدواریم بیش از این پژوهشگران (!) توجه کرده و تمام جهت های بررسی را مد نظر داشته باشند. ان شاء الله به امیدی که تمامی محققین از پنجره فطرت اولیه به حقایق بینگرند…


در ادامه عکس کامل و رنگی شیخ احسائی را که به نام شیخ بهائی می شناسند مشاهده می کنید. برای آن که عکس راحت تر آپلود شود کوچک شده است و بی شک به مراتب کوچک تر از عکس واقعی است.در ویکی پدیای زبان انگلسی این عکس به صورت کامل و سیاه سفید وجود دارد که در زیر مشاهده می کنید:پی نوشت:


 به دلیل شروع درس ها و دیگر فعالیت های پژوهشی این وبلاگ فقط یک روز در هفته آپ می شود. شما می توانید در روزهای پایانی هفته شاهد به روز شدن وبلاگ باشید. دیدگاه های خود را ارائه دهید تا بدانیم هستید.