سفرنامه

در اين ايام با ميلاد سراسر سعادت حضرت سيد الشهداء، امام حسين عليه السلام و حضرت سجاد و حضرت اباالفضل العباس عليهما السلام برخورد مي كنيم. به بهانه اين روزهاي شريف، قطعه اي از سفرنامه كربلاي معلا را تقديم مي كنم. اين سفرنامه را در سفر سال 1384 شمسي برابر با رمضان المبارك 1426 قمري نگاشته ام. اگر توفيقي بود در ماه محرم امسال، اين سفرنامه را در چند بخش به طور كامل تقديم خواهم كرد. عجالةً اين چند سطر از اين سفرنامه تقديم مي شود.


—————————————–


استاد شب بعد فرمودند: درِ سرداب امام حسين  عليه‏السلام را به علت فراوانى آب بسته‏اند. زيرا نمى‏شود داخل سرداب شد. در زمان‏هاى پيش مى‏شد داخل شوند. (در سرداب،پشت سر حضرت در قسمتى كه نماز و زيارت مى‏خوانند قرار دارد) مولاى بزرگوار مى‏فرمايند وقتى ما خواستيم جسد آقاى مرحوم را دفن كنيم چنان بوى عِطرى از جنازه بلند شد كه نزديك بود فرياد بزنم كه ببينيد اين بدن پس از اين همه وقت از وفاتش چه بويى دارد.[1] ولى سرداب حضرت اباالفضل  عليه‏السلامآب كمى دارد. و براى افراد به خصوصى باز مى‏كنند.


شب در حرم از ايشان پرسيدم سنگ قرمزى كه بالاى سر حضرت است و محلّ دقيق سر را معلوم مى‏كند چطور است؟ فرمودند: ظاهراً كه به طور دقيق است ولى قبر كه در سرداب است نمى‏دانيم به طور دقيق كجاست. سال‏هاى گذشته در قتلگاه دريچه‏اى به سرداب بود كه زايرين زيارت مى‏كردند. چيزى ديده نمى‏شد ولى بوى عِطر تربت به مشام مى‏رسيد. تا اين‏كه دريچه را بستند و سنگ قرمزى گذارند. چند روز بعد به مناسبت فرمودند: از روبروى حضرت اگر براى زيارت حضرت على اكبر  عليه‏السلام مى‏رويد از آن سنگِ زرد كه بر روى زمين است جلوتر نرويد به احتمال قوى از آن‏جا قبور شهدا شروع مى‏شود. براى كسانى كه مى‏خواهند به آن قبور احترام بگذارند از آن سنگ جلوتر نروند. در راه بازگشت به منزل يكى از دوستان سؤال كردند: رسيده است كه يك نفر آدابِ غذا خوردن آقاى مرحوم را شمرد (يعنى مستحباتى كه عمل مى‏كردند) و هفتاد مورد پيدا كرد. اين چگونه است هرچه كه بشمريم كمتر از هفتادتا مى‏شود.


فرمودند: از اين گذشته كه شايد جاى تعجب نباشد، تعجب از اين است كه آن كسى كه آن‏ها را شمرده چه كسى بوده‏است و واقعاً به احاديث مسلط بوده كه توانسته اين مقدار را دريابد.


در يكى از شب‏هاى قدر در سحر فرمودند: بزرگ‏ترين آرزوى هر شيعه اين است كه شب‏هاى قدر را در كنار حرم امام حسين  عليه‏السلام باشد و بحمد اللّه نصيب ما شده است با اين همه روسياهى، انتخاب شده‏ايم كه اين شب‏ها را در اين مكان مقدس به سر ببريم. يكى از دوستان عرض كرد تمام اين وقايع همه در شب‏هاى قدر گذشته مقدر شده است فرمودند: آرى،[2] ان شاء اللّه اين سال هم تقديرات ما خير باشد.


پس از چند روز به نجف مشرف شديم. فرمودند: كتابخانه‏ى «علامه‏ى امينى» در نجف خيلى عجيب است هم از نظر ساختمان و هم از نظر كُتُب ولى ساير كتابخانه‏ها خيلى قابل ملاحظه نيست. دو روز در نجف بوديم و در آن‏جا نماز راتمام مى‏خوانديم و روزه هم مى‏گرفتيم. عرض كردم اگر كسى پرسيد چرا روزه را تمام مى‏گيريد چه جوابى بايد داد؟
فرمودند: ما نجف را جزء كوفه حساب مى‏كنيم ولى سايرين نه اين طور نيستند.
[3] در مراجعت به كربلا فرمودند: در كربلا از نظر اعتقاد سه دسته هستند: اصولى، اخبارى و شيخى. شيخى‏ها همان ناطقيانند. اگر بگوييد شيخى هستيم فكر مى‏كنند كه ناطقى هستيد. و مرجع ايشان در بصره است. به راحتى مى‏شود ناطقيان را شناخت چون طرز عمامه بستن ايشان مخصوص است و اطراف آن تا روى گوش پايين مى‏آيد. در ايران قباهايشان هم خيلى كوتاه‏تر از قباهاى معمولى است. در عراق قباهاشان قدرى بلند است چون وهابيان لباس‏هاى كوتاه تا ساق پا مى‏پوشند. در مدينه و در عراق پيراهن كوتاه تا ساق پا نشانه‏ى وهابى‏ها است. ………


——————————


از خداوند خواهانیم که باز هم توفیق تشرف آن بزرگوار را به عافیت نصیب دوستان بفرماید آمین.
پی نوشت ها:


 [1]– جسد آن بزرگوار را ابتداءً در لنگر به مدت يك سال و ده ماه به وديعه گذاردند و بعد به كربلا آوردند «مقدّمه‏ى ارشاد العوام ج1/ش؛ رساله‏ى تذكرة الاولياء  ص111» نقل قول مولاى بزرگوار از كتاب مبارك «اجتباب».


 [2]– . . . و در شب‏هاى قدر احوالات آن سال تا شب قدر ديگر به پيغمبر و امامان نازل مى‏شود يعنى آن احوالات كه ديگر عوض و بدل نمى‏شود. پس به تعليم خدا مى‏دانند آن‏چه در آن سال حكماً خواهد شد كه ديگر عوض و بدل نمى‏شود «ارشادالعوام ج 1/ص70»


 [3]– مسأله ـ در حرم مكه‏ى معظمه و حرم مدينه‏ى مشرفه و حرم اميرالمؤمنين صلوات اللّه عليه و حرم حضرت سيد الشهداء  عليه‏السلام مسافر مخير است كه نماز را تمام به انجام رساند يا قصر كند و نماز تمام در اين اماكن چهارگانه بهتر است از قصر.


چنان‏كه در احاديث وارد شده و بسيارى از فقها فتوا به آن داده‏اند و حرم مكه و مدينه و حرم سيد الشهداء  عليه‏السلامهر يك چهار فرسخ در چهار فرسخ است و موافق روايتى حرم سيد الشهداء  عليه‏السلام از هر يك از جوانب چهارگانه پنج فرسخ است و مشهور در ميان فقها همان قول اوّلست و حرم حضرت اميرالمؤمنين صلوات اللّه عليه كوفه و حوالى آن است و نجف اشرف قبرستان كوفه بوده و ملحق است به كوفه چنان‏كه از احاديث معلوم مى‏شود و بسيارى از فقها فتوا به آن داده‏اند. «كفاية المسائل، ج 1/ص 285»