Related Articles

5 Comments

 1. 1

  دوستدار

  سلام علیکم.
  الحمد لله علی نعمائه و صلواته و رحمته علی اولیائه و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.

  Reply
 2. 2

  جلالی

  سلام علیکم شخصی سوالی از بنده کرد که بنده قرارم را بر این گذاشتم که سوالاتی که از این بنده حقیر میشود را به اطلاع جناب عالی برسانم که شما با درایت خود جواب فرمایید ممنون میشوم اگر این سوال را پاسخ دهید جزاکم الله خیرا سوال از این قرار است:
  با سلام
  سوالی که ذهن مرا مشغول کرده است این است که چرا این همه به این مساله که یک دانشمند فرانسوی مکتب شیخیه را قبول داشته است استناد می شود؟یعنی قرار است درستی یک راه با چنین مساله ای تایید شود؟؟؟ در هر مکتبی و هر آیینی حتی آیین های الحادی هم ممکن است کسی از میان چهره های قابل توجه علمی پیدا شود که آن مسیر را قبول کند و از آن تعریف و تمجید کند.ممنون می شوم اگر پاسخ دهید

  Reply
  1. 2.1

   معتقد

   سلام عليكم.
   نخست اینکه تمام ادعای ایشان صحیح نیست. اینکه نوشته‌اند «این همه به این مسئله… استناد می‌شود»، این همه نیست؛ بلکه در مواضع خاصی که البته مناسبتی ایجاب کند، یادی از این واقعه شگفت‌انگیز می‌شود.
   دوم اینکه این واقعه را ما به عنوان «دلیل» یا حتی «مؤید» یاداور نمی‌شویم؛ چراکه درستی و استحکام و ثبات این مکتب با دلایل دقیق و عمیق علمی ثابت شده است؛ پیش از آمدن جناب هانری کربن و امثال او.
   سوم اینکه شخصی که این پرسش را مطرح کرده است، هانری کربن را نشناخته! کربن شخصیتی است که با نوشته‌های سهروردی آشنایی پیدا کرده است و اندیشه ملاصدرا را درک کرده و سپس به مکتب شیخ رسیده است. اینجاست که چنین شخصیتِ پر مایه‌ای وقتی می‌گوید که سخن شیخ احمد احسائی رد ملاصدرا است و از شیخ احسا تجلیل کرده و کتاب می‌نویسد و حتی کرسی درس می‌گذارد و اندیشه ایشان را تدریس می‌کند، می‌یابیم شخصی «فَن‌آشنا» از این بزرگوار تجلیل کرده است؛ شخصی که حکمت و فلسفه و عرفان را می‌فهمیده‌ است و صِرف یک مستشرق نیست که چند صباحی تحقیقی سطحی انجام داده باشد و نظریه‌ای سطحی را بیان کند… اگر بخواهم مثال بزنم، مانند این است که ملاحسین تنکابنی یا ملامحمد آقاجانی، دو شاگرد مشهور ملاصدرا، اعتراف کنند که اندیشه شیخ احمد ممتاز است و سخنی غیر از سخن ملاصدرا است و به شرح آن بنشینند. این واقعه شگفت‌زا نخواهد بود؟! موقعیت هانری کربن چنین است.

   Reply
 3. 3

  صادق

  با سلام
  ضمن تشکر از زحمات شما، به نوبه خود از اینکه مطالب را به صورت ادامه دار و مختصر درج میفرمایید بسیار سپاسگزارم؛ چرا که نفس ضعیف ما حتی برای رفع تشنگی خود نیز از «یک نفس» نوشیدن زلال حقیقت، وحشت دارد! کشیدن آب «اقیانوس بیکران شیخ» که محال است، به قدر تشنگی هم نمیتوان چشید چرا که عطش فطرت، بی پایان است؛ اما شاید با این جرعه جرعه ها بشود لبی، تر نمود.توفیقاتتان روزافزون باد-التماس دعا.

  Reply
  1. 3.1

   معتقد

   سلام علیکم. واقعا اگر لبی تر کنیم، کلاه خود به آسمان خواهیم انداخت… .

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright aghayed.net 2015

Powered by keepvid themefull earn money