Related Articles

25 Comments

 1. 1

  علی

  مطلبی بسیار آموزنده برای بنده بود فقط از خداوند متعال میخواهم که ما را از مکتب این بزرگوار جدا نکند و لغزشی در ادامه برایمان اتفاق نیفتد انشالله

  Reply
  1. 1.1

   admin

   سلام علیکم. ان شاء الله… .

   Reply
 2. 2

  ع م ج

  بسیار زیبا بود:
  …. و می توان گفت :اگر شیخ نمی آمد مردم در قیامت به خداوند اعتراض بر حقی می کردند به این مضمون : خدایا! تو که می دانستی عقل ناقص ما کارایی اش محدود است و هرگز به تنهایی قابلیت درک معارف حقه و معارف الهیه را ندارد (به اینکه چگونه صحیح بیندیشد، معتقد شود و …)؛ پس چرا سخنگویی نفرستادی تا این معارف را به ما گفته و برایمان شرح دهد؟
  می بینید این حرف، حرف درست و اعتراض واردی است؛ و خود خداوند هم این ناکارآمدی عقل در شناخت احکام و معارف الهی را در بسیاری از آیات تأیید کرده و ائمه ما علیهم السلام نیز به این نکته به حد تواتر اشاره فرموده اند .و عجز بشر از درک معارف حقه بدون بیان فرستادگان الهی ابین من الشمس فی رابعه النهار است.

  پس اگر خداوند از راه شیخ اعلی الله مقامه معارف را به ما نمی رساند ما هیچگاه نمی توانستیم به بخش اصلی و عمده از بایدها و نبایدهای اعتقادی دست پیدا کنیم.

  و از آنجا که خداوند متعال خدای حکیم است؛ «وَ كانَ اللَّهُ عَزیزاً حَكیماً» ؛ به گونه ای عمل می کند که هیچگاه زیر سوال نرود و به او اعتراض بر حقی نشود. بنابراین باحکمت و قدرتش راه را هموار ساخت كه این كار عملى شودو شیخ اعلی الله مقامه بیاید.و شاید بتوان باطن و تأویل کلام علی علیه السلام را دقیقا به همین نکته اشاره دانست که می فرماید:

  «فَأَلْقَى إِلَیْكُمُ الْمَعْذِرَةَ وَ اتَّخَذَ عَلَیْكُمُ الْحُجَّةَ» ؛ یعنی جاى عذر براى شما باقى نگذاشت و حجّت را بر شما تمام كرد.آری با آمدن شیخ چنین گشت .الحمد لله

  Reply
  1. 2.1

   admin

   سلام علیکم. جزاکم الله خیرا.

   Reply
 3. 3

  محمد عرب

  گر شیخ نمی‌آمد… اگر شیخ نمی‌آمد، ما چگونه بودیم؟…ما؟…. به راستی چه جهنمی در انتظار ما بود؟ آری، واقعیت است… به راستی در چه بُعدی به سر می‌بردیم؟ در چه برهوتی سیر می‌کردیم؟ کدامین روزنه امید برای ما گشوده بود؟؟

  التماس دعا

  Reply
  1. 3.1

   admin

   این پاسخ که: “اگر شیخ نمی آمد، شخص دیگری می آمد که متصدی این امر شود؛ چراکه بالاخره این امر باید واقع می شد” در این مجال کاربردی ندارد. چراکه در این مقاله اگرچه سخن از شخص شیخ به میان آمده است؛ ولی منظور آن است که این بزرگوار حامل این مقام بود… و اگر او نمی آمد؛ یعنی اگر حامل این مقام نمی آمد؛ اگر این امر اتفاق نمی افتاد، چه می شد… . که این فرض (اگر) با توجه به دیدی که در متن به آن تصریح شد، بجاست.

   Reply
 4. 4

  محمدعلی

  با سلام
  تو واژه عشقی و سرشار از عطوفتی تو مهربانتر از سرور صد محبتی
  تبسمی و نگاهت غروب غربت است توبر بیقراری دلم سکون و الفتی
  ز تو دل کندن محال است و بس تو قرار دل بیقرار منی
  بیا یکنظر به غربتم تو کاری کن
  که درمان دردمندان این مکتبی
  قرار دل من تویی و بس که همین تو برایم به حقیقت خدا ، نعمتی
  تقدیم به دوستداران این مکتب نورانی.

  Reply
  1. 4.1

   admin

   سلام علیکم. سپاس از شما عزیز در غربت…

   Reply
 5. 5

  خیلی دور خیلی نزدیک

  با عرض سلام و ادب
  از به روز شدن وبلاگتون بعد از یک وقفه نسبتا طولانی بسیار خوشحالم! ایشاالله همیشه برقرار باشید!

  ضمنا خبرهای خوشحال کننده دیگه ای هم شنیدم که بابت انها هم تبریک و شادباش میگم!

  موفق باشید

  Reply
  1. 5.1

   admin

   سلام علیکم. سپاسگزارم… .

   Reply
 6. 6

  دوستدار

  سلام بر آقا بقيه الله صلوات الله عليه و علي جده و جدته و آبائه الكرام و امهاتهم الطاهرات و عجل الله فرجه الشريف و سلام بر شيعيان منتجبين حضرتش و شيعيان منتجبين آباء كرامش و سلام بر سرور مكرم معظم حفظه الله تعالي و شما و همه دوستداران ايشان
  چه “اگر نمي آمد” عجيبيست كه در همه عوالم امكان بارز و آشكاراست و هر آمدي را ميدان تفكر قرار ميدهد تا آن شناختي كه مد نظر خداوند است “وما خلقت الجن والانس الا ليعبدون او ليعرفون” مطرح شود و اينچنين ميبينم كه در اين عالم هم همچنان جاريست چرا كه من امروز كه به گذشته نه چندان دور نگاه ميكنم خورشيد درخشان مكتب شيخ اعلي الله مقامه را پس از رحلت مولاي بزرگوار اعلي الله مقامه و اندك شاگردان مكتبش كه پوشيده در ابرهاي جهالتها و خودپرستيها گرديده و ميدان وسيع علميش جولانگاه خرغلت چهارپايان شده، و آنگاه بار ديگر “آمدي” رخ داد و آنكه براي نجات مكتب استبصار از غربت و كدورتها انتخاب شده بود آمد و كاري كرد كارستان كه مثل مني هم امروز بخودم ميبالم كه در اين زمانه زندگي ميكنم و ميتوانم نور را دوست داشته باشم و ظلمت را دشمن باشم.دوستتان ميدارم ودشمنانتان را به شدت دشمن دارم و اميدوارم كه بياري خداوند و اولياء كرامش با اين دوستي و دشمني زندگي كنم و از دنيا بروم و برزخ را طي كنم و به قيامت محشور شوم.

  Reply
  1. 6.1

   admin

   سلام علیکم.

   Reply
 7. 7

  محمدعلی

  شب رفت و دگر بار به دنیا فلق آمد
  گلشن زصفای قدمش با شفق آمد
  از پرده برون ماه شب چهارده آمد
  با نور رخش حور و پری دل شده آمد
  امید به دل آمده پیدا ، ز نگارم
  بر مقدم او من گل شمشاد بکارم
  حق آمد و باطل زمیان رفت
  نور آمد و ظلمت به یقین رفت
  هر دل شده از عشق رخش تاب نیاورد
  با دیدن او چشم به خود خواب نیاورد
  نومید مشو بر در کویش ز اطاعت
  روحش بنما شاد به امید شفاعت

  Reply
 8. 8

  أبو مهدی

  سلام علیکم جناب معتقد
  شهادت حضرت باب الحوائج موسی بن جعفر را خدمت شماتسلیت عرض می نمایم
  احوالتان چطور است؟
  نبودید!
  دلمان تنگ شده بود.
  خوشحال شدم که دوباره برگشتید
  التماس دعا
  یا مهدی ادرکنا
  یا علی مدد

  Reply
  1. 8.1

   admin

   علیکم السلام. حال و قال خوب است… دعاگو هستم. نائب الزیاره ی این نائب الزیاره هستید… .

   Reply
 9. 9

  امیر

  سلام علیکم
  مطلب زیبایی بود هرچند که با خیلی جاهاش موافق نباشیم، ولی بسیار تراشیده و بر قوام نوشته شده بود.
  ممنون بعد از مدت ها

  Reply
  1. 9.1

   admin

   سلام علیکم. دلتنگتون بوده و هستم… گنبد هم پیگیر حال و احوالتان بودم. خوشحالم کردید… بعد از مدت ها

   Reply
 10. 10

  امیر

  ممنونم لطف دارید. بله در جریان هستم. انشاالله در فرصت مناسبی که درس و کار و زندگی کمی دست از سر آدم برداره خدمت می رسیم. منتظر مطالب جدید و خوب شما
  التماس دعا

  Reply
  1. 10.1

   admin

   آرزوی محال بر جوانان عیب نیست! دعاگو هستم.

   Reply
 11. 11

  امین

  سلام
  حقیر این را می دانم اگر شیخ مرحوم اعلی مقامه نمی آمدند هیچوقت دنبال دینی نمی رفتم . خود بنده چند سالی است که وارد این سلسله شدم و چون شیخ مرحوم را شناختم تمام سوالاتی که از قبل از شناختن او مرا در حیرت برده بود جواب داده شد. چرا از خود می پرسیدم چرا کسی نیست که حامل علم ال محمد باشد و بتواند پاسخ قانع کننده ای به شبهات بدهد شبهاتی که فلاسفه و صوفیان و مجتهدان و ملحدان بوجود آورده بودند . آری این عهدی است که در وصیت پیغمبر ص آمده است که بعد از دوازده امام دوازده مهدی می آیند که اولین آنها اسمش احمد است و او اولین مومنان است . آری این دوازده هادی شیعیانی هستند که طبق کلام حضرت صادق ع مردم را دعوت به شناسایی و دوستی ائمه می کنند . آری شیخ مرحوم کسی است که حضرت صادق فرمودند که قبل از قائم مردی از اهل بیت می آید که عمل می کند هدایت و دعوت می کند به تقوا و او در زمانی می آید که حکومت جبابره ( بنی عباس ) نباشد چرا که در حکومت آنها شیعیان در تقیه شدید هستند . آری او کسی است که حضرت امیر ع فرمودند که در زمان شبهات مذاهب به مردی که از بحرین می آید رو کنید. آری نور خدا خاموش شدنی نیست .

  Reply
  1. 11.1

   admin

   سلام علیکم. مطالبی را که ارائه کردید قبول دارم؛ ولی به علت جدایی من و شما از حیث اعتقاد، با عصای احتیاط و عینک آنتی وحدت ناطق متن شما را خواندم… .
   در نخستین فرصت پاسخ پرسشتان را که در قسمت دیگری از سایت عنوان کرده بودید، به ایمیل خواهم فرستاد؛ ان شاء الله.

   Reply
 12. 12

  دوستدار

  سلام بر آقا بقيه الله صلوات الله عليه و عجل الله فرجه الشريف و شيعيان پيرامون حضرتش و سرور مكرم معظم حفظه الله تعالي و شماي عزيز و همه دوستداران مكتب استبصار و لعنت خداوند بر اولي و دومي و سومي و چهارمي و پنجمي و بعديهايشان و تابعانشان و دوستدارانشان
  خوشا به حال آنانكه در مسير قريه هاي ظاهره سير ميكنند و در پناه آن بزرگواران در آرامش اطمينان قلبي زندگي ميكنند.
  وقتي خودم را نگاه ميكنم و ميبينم كه دوري از اين بزرگواران چگونه مرا از آرامش روح و روان جدا كرده و اسير غرقابهاي مختلف نموده به لحظه اي بي دغدغه زيستن مومنين غبطه ميخورم. از قديم گفته اند كه “هر گريزد ز خراجات شاه ، باركش غول بيابان شود” اينجاست كه خدمت همه عزيزان مومنين كه شايد در پيچ و خم روزگار و زندگي حسرتي از زرق و برقهاي دنيا به دلشان زخم زده باشد عرض مينمايم كه بدي دنيا اينست كه فقط زيباييهايش را به نمايش ميگذارد و مصيبتها و سياهيهايش با چشم سر ديدني نيست و تا كسي غرقه اين گرداب نشود از واقعيت آن خبر ندارد. بطور مثال عرض ميكنم كه طبق فرمايش خداوند آن مومنيني كه با اطمينان قلب با قريه هاي ظاهره همراه شده اند هيچ دغدغه خاطر ندارند كه دنیا را چه می شود… و ايمن از هر تغييري در دنيا خود را در حصن امن خداوند ميبينند و من به خودم كه نگاه مبكنم و به اطرافيانم كه چه تب و تابي دارند كه تغییرات ظاهری دنیا چی است و چی است و همواره اسير اين بالا و پايين شدنها!!!!انگار كه همه امور عالم همین تغییرات است و بس… خوشا بر احوال همه شما كه در اين مسير امن شبها و روزها را طي ميكنيد. تنها اميدم دوست داشتن آقا حفظه الله و شما عزيزان است. اينهم درد دلي بود. دوستتان ميدارم.

  Reply
 13. 13

  دوستدار

  سلام و سلام و سلام وسلام

  اگر شيخ اعلي الله مقامه نيامده بود اينهمه خوبي كجا بود كه من نالايق هم از آن برخوردار هستم. فهم و دقتتان را ميستايم و مرهون آن هستم و افتخار ميكنم كه كبوتران مكتب استبصار جوجه كلاغ را هم به محبت پناه ميدهند. با اين همه چگونه دوستتان نداشته باشم؟ اميدوارم تا نفسي دارم دوستتان بدارم.

  Reply
 14. 14

  ره

  مطلب جالبی بود تا حالا چنین مطلبی به ذهن من نیامده بود خداوند شما را حفظ کند باعث ایجاد فکر در افراد میشوید

  Reply
 15. 15

  سید

  باسلام
  ازمقاله زیباتون کمال تشکررادارم
  امیدوارم سایتتوت همیشه بروز باشه
  یاعلی

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright aghayed.net 2015

Powered by keepvid themefull earn money