ارشاد پژوهی

تصویر صفحه نخست جلد چهارم
 
(تصویر: صفحه نخست جلد چهارم کتاب ارشاد)
 
 
فعالیت سبک و سودمند ارشاد پژوهی


اگر می‌خواهید با کتاب ارشاد‌العوام از دید تازه‌ای آشنا شوید، کافی است در ایام تعطیلات اول سال، فعالیت زیر را با محوریت کتاب مبارک ارشادالعوام انجام داده و پایان تعطیلات، نتیجه شگفت آن را در خود احساس کنید. لازم به ذکر است مخاطب این فعالیت، اشخاصی هستند که می‌خواهند زبان فارسی آنها به ویژه در بخش املاء تقویت شود. و باید تصریح کرد که این فعالیت، مرز سنی نمی‌شناسد و تنها مرز آن، داشتن و یا نداشتن علاقه است. عزیزانی که این فعالیت را مطالعه می‌کنند، به دوستان و نزدیکان خود ابلاغ کرده و ما را در این قدم کوتاه یاری نمایند.


مراحل انجام این فعالیت:


1- انتخاب یک جلد از چهار جلد کتاب مبارک ارشاد العوام


2- انتخاب یک دفتر، مخصوص انجام دادن این فعالیت


3- شروع فعالیت: در مدت تعطیلات، روزی پنج صفحه از ابتدای کتاب ارشاد‌العوام (هر جلدی که خواستید) مطالعه کرده و لغت‌هایی که تا به حال نشنیده‌اید و یا شنیده‌اید و احساس می‌کنید در املای آن ضعیف هستید نوشته و یک خط تکرار می‌نمایید. اگر مدت تعطیلات را حداقل ده روز حساب کنیم، با احتساب روزی پنج صفحه، پنجاه صفحه را به سرعت مطالعه کرده و لغت‌های مکتبی را آموخته‌اید. (گذشته از آنکه می‌توان پس از تعطیلات نیز این فعالیت را – هرچند کندتر – ادامه داد).
اهداف این فعالیت:


1- عادت به مطالعه


2- تقویت املاء (به ویژه لغت‌های دینی-مکتبی)


3- تشویق و علاقه‌مند شدن به دروس بزرگان


4- توجه به زحمات نویسندگان کتاب‌های دینی (گذشته و حال)


5- یادآور شدن وظایف در قبال کتاب‌های بزرگان (عمل به فرمایشات).
با انجام این فعالیت سبک و مفید توسط ما و شما و یا اشخاصی که به ایشان این فعالیت را ارائه خواهیم کرد، خود و دیگران را قدمی دیگر به بزرگان نزدیک و نزدیک‌تر می‌کنیم.


بدیهی است اولین لغتِ انتخابی، واژه «ارشادالعوام» خواهد بود که باید حداقل یک خط آن را – به طور صحیح- تکرار کرد:


ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام، ارشاد‌العوام.


وفقکم الله و ایانا لنصرة دینه و ولیه علیه‌السلام